Bacurau

(festivalový název)
  • Brazílie Bacurau (více)

Titul filmu je současně názvem malého města, ve kterém se začnou dít podivné věci po smrti místní vůdkyně, která odejde na věčnost ve svých 94 letech. Strhující způsob vyprávění má blízko k akčnímu thrilleru, současně ale diváka vtahuje do míst, kde vládne hněv a syrový způsob života a lidé bojují s nedostatkem jídla, vody a korupcí. (Stoka)

Trailer 2

Malarkey

Dlouho jsem nezažil, aby film přeskakoval ze žánru sem a tam a v kontextu celého filmu to dávalo absolutní smysl. Když jsem v popisu viděl, že film obsahuje žánr sci-fi a navíc je vytvořen v Brazílií, tak jsem v podstatě počítal s čímkoliv. Netušil jsem ale, že začátek bude jako standardní sociální drama z blízké budoucnosti, postupem času se to převede do hodně slušného westernu (scény s dvěma motorkáři luxusní) a nakonec z toho bude neméně slušná řezničina. Mistrně nasnímané prostředí městečka, které tamní vláda raději smazala i z map světa, aby od ní měla klid, tu má až nádech fantastična. Něčeho tajuplného, ale zároveň na omak vlídného místa, kde se lidi mají rádi. Sem tam je i cítit určitá absurdita, ale v kontextu s celým filmem tak parádně zapadá do konceptu, že tato, dle tvůrců festivalu Film Brasil, rozjetá fáze brazilské nové vlny, mě začíná dost bavit. Kdyby nebylo pár scén, kde to letmo přetáhli se stopáži, dal bych i pět hvězd. I tak ale děkuji tvůrcům festivalu za představení tohoto filmu, opravdu jsem si to užil! ()

Enšpígl

Vynikající ukázka práce s divákem a jeho očekáváním. Někde v půlce se film přepne do úplně jinýho žánru a člověk nestačí zírat a k sociálně vyznívajícímu sdělení celého vyprávění se přidává westernový thriller, ve kterém se karty odhalují postupně, tak aby jsem se já jako divák do poslední chvíle intezivně zajímal o postavy i dění na plátně. Mimo mistrovsky odvyprávěný příběh se mě líbila určitý závoj tajemství, který se vznášel nad postavami i příběhem celé vesnice, právě v tom mě to připomínalo staré poctivé westerny. Nepochybuji ani na sekundu o tom, že na mém silném zážitku měla svůj díl i práce kameramana, který zejména v první půlu předvedl, jak se vypráví obrazem. ()

POMO

Neskutečná pecka, na kterou koukáte s otevřenou pusou, která nejde k ničemu přirovnat, a o které se těžko píše. Festivalový biják s velmi diváckym drajvem a umně skrytým, ale silným politickým podtextem. Dějově strhující, dá se říct až “akční” alegorie povýšeneckého zla a prostý život vyznávající ofenzivy, která se musí uchýlit k násilí. Již úvodní scéna jízdy kamionu brazilskou divočinou naznačuje ojedinělý zážitek, kterému frajeři Dornelles a Filho vrchovatě dostojí. Ohňostroj filmařské kreativity. [Cannes] ()

Matty

„Tohle je jen začátek.“ Přesaďte Den sedmý, osmou noc od Schorma do prostředí brazilského sertăa, přidejte tropikalismus, italské westerny a americké béčkové filmy (zejména akce a sci-fi), politickou satiru, elektronickou hudbu, extrémní násilí, karnevalové míchání nesourodých prvků, (bachtinovskou) logiku excesu, grotesknosti a tělesnosti, nerozlišování mezi kategoriemi „vysokého“ a „nízkého“ umění, mix kritiky společnosti a utopické vize komunity zachovávající tradice brazilské kultury a Uda Kiera... a stejně budete mít jen mlhavou představu, jak moc zvláštní tenhle film, vzpírající se stejně jako titulní vesnice hladkému spojení různých kultur, ve skutečnosti je. Jeden z nejvýraznějších a nejvíce osvěžujících, ale zároveň nejhůře popsatelných filmových zážitků roku. 80% ()

EvilPhoEniX

Chválená Brazilská festivalovka z Cannes mě nestrhla tak, jako ostatní, ale rozhodně se jedná o nevšední a zajímavý zážitek. Příběh se zaměřuje na uzavřenou Brazilskou komunitu kdesi u pouště, kterou zavrhne systém. Né jen že město vymaže z map, ale také jim dochází jídlo, voda, elektřina a přišli si tam zalovit američtí turisti. Film plyne v pomalejším tempu, ale jakmile se film ze sociálního dramatu přesune do až Westernového Thrilleru s Tarantinovským Gore, tak je to solidní podívaná, která se násilí neštití. Na Brazilii obdivuhodné, ale pár elementů mě tam rušilo ( herecké výkony a vizuál nejsou nejsilnější stránkou filmu, ikdyž to byl možná i záměr). 6/10. ()

• Natáčení probíhalo v Brazílii, konkrétně v Parelhasu, Sertão v Rio Grande do Norte. (Stoka)
  • Portugalské slovo Bacurau sa používa aj ako pomenovanie ikonického nočného vtáka, ktorý sa veľmi často vyskytuje práve v juhovýchodnej Brazílii. (MikaelSVK)
  • Celosvětová premiéra filmu proběhla 15. května 2019 na filmovém festivalu v Cannes. (Stoka)