Reklama

Reklama

Syrská love story

  • Velká Británie A Syrian Love Story
Trailer
Velká Británie / Francie / Libanon / Sýrie, 2015, 80 min

Obsahy(1)

Na příběhu dvou vězňů syrského režimu vypráví autor o složité situaci v zemi, která teď hýbe světem. Natáčení působivého dokumentu začalo už v roce 2009. V hlavní roli syrský manželský pár. Ámer a Raghda jsou političtí aktivisté. Seznámí se ve vězení. Zamilují se a po propuštění na svobodu založí rodinu. Je rok 2009 a situace v Sýrii začíná být napjatá. Arabské jaro nepřináší jen uvolnění, ale také celou řadu napětí a konfliktů. Rodina Ámera a Raghdy žije ze dne na den. Vychovávají děti a střídavě pobývají ve vězení. Za mříže se dostane i sám režisér. Britský dokumentarista Sean McAllister. Rodina je ve stále větším nebezpečí. Utečou do Libanonu a získají politický azyl ve Francii. Odtud pozorují válečné běsnění v jejich rodné zemi. Dva aktivisté, kteří chtějí bojovat za svou zem, se ocitnou ve Francii, tisíc kilometrů od domova. Láska vezme za své. Zůstává jen hledání vlastní identity, touha něco změnit a zajistit pro své děti svobodný život. Jde být zároveň politicky angažovaným člověkem, rodičem i milujícím partnerem? (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (11)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Teroristi zabíjajú všetkých, Asad zabíja svojich odporcov, to vyzerá tak, že tam asi nikdy dobre nebude. A v tom všetkom majú žiť ľudia, mať sa radi, vychovávať deti, a byť šťastní... Film je taký obyčajný príbeh zo Sýrie, aký by sme nikto nechceli zažiť. Sú živí aj zdraví, len to šťastie sa rúca. Reality-show neobľubujem, a tento dokument je naozaj o vzťahoch v rodine, vonkajšie okolnosti sú len spomenuté. Má to svoju silu, ale z citových výlevov som nebol nadšený. –––– Syrská vláda pozvala zahraniční novináře, aby představila svou zemi jako příští turistický ráj. Lidé nás rádi viděli, ale odmítali mluvit na kameru. –––– A dostanu taky velký nůž na Bašára? ()

Stíba 

všechny recenze uživatele

Příběh, který je více o vztahu dvou lidí než o válce, vzdoru či uprchlictví a který ukazuje, že před mnoha svými problémy přesunem na druhou stranu světa jen těžko utečeme, což je jeden z důvodů, proč uprchlíci v myšlence snového života v Evropě nakonec polykají hořkou pilulku. (Jeden svět Benešov - 7. 4. 2015) ()

Reklama

Arcadan 

všechny recenze uživatele

Je to velmi silný film, ale po dokumentární stránce ne úplně dobře zvládnutý. Autor zasahoval na místech, kde to vůbec nebylo vhodné a obíral nás tak o autenticitu některých událostí. A naopak tam, kde by bylo vhodné položit otázku, nebo situaci usměrnit, zase mlčí a nechává děj na kameře jen tak plout. Hlavním problémem filmu je ale to, že Raghda a Ámer musí celou dobu mluvit anglicky, kde jsou jejich vyjadřovací schopnosti dost omezené. Zrovna u Raghdy, která je jinak evidentně velmi inteligentní a angažovaná žena, je to nejvíc vidět a pro neobeznámeného diváka může ve filmu působit až hloupě. Věčná škoda, protože látka je to silná a mohl z toho být opravdu hodnotný dokument. I tak ale za zhlédnutí rozhodně stojí a určité povědomí o tom, jak to v Sýrii aktuálně vypadá, tenhle film určitě poskytne. Krom jiného je to taky zajímavá dekonstrukce vztahů a studie určité neschopnosti spolu vzájemně lidsky komunikovat. ()

EIa 

všechny recenze uživatele

Kvůli názvu filmu jsem doufala v lepší konec, než je naprosté odcizení celé rodiny. Jenže samozřejmě jak udržet pohromadě vlasteneckou aktivistku, která se touží obětovat pro svou zemi, a jejího manžela, který netouží po ničem jiném než klidném rodinném životě? Tihle dva se za celou dobu natáčení filmu nezměnili, pouze jejich postoje a přání se vyhrotily. Úzko mi bylo ze sledování nejmenšího dítěte, vláčeného okolnostmi - nejdřív chce zpátky maminku z vězení, pak chce domů do Sýrie, pak chce velký nůž na zabití Asada a na konci o sobě prohlašuje, že je Francouz a žádný Arab - a to ve chvíli, kdy je v cizí zemi a jeho rodina se zrovna rozpadá. A když je divákovi smutno z tohohle příběhu, ocitnou se tam fotky zabitých lidí z rodného města s poukazováním na to, koho všeho starší syn znal a měl rád, a najednou už naprostý rozkol rodiny, která by bez Arabského jara a syrské občanské války dál vedla spokojený život, není zdaleka nejhorší možný. // Nenadchl mě způsob natáčení a režisérovy vstupy. Taky moc nechápu, při jakých všech osobních rozhovorech a soukromých chvílích se protagonisti nechali natáčet. // Film zdarma ke stáhnutí na stránkách Promítej i ty. ()

Gmisiycs odpad!

všechny recenze uživatele

Pustil jsem tento film, hodil lagu přesně do půlky a co jsem získal? Bez toho, abych sledoval celý tenhle maglajz, jsem dostal chtě/nechtě tento výstřih, který opět chtě/nechtě charakterizuje celý dokument.: "Co pro nás za poslední tři roky západ udělal?" - ptal se jistý genderově správný pán. Odpověď od Gmisiycsa zní: "Hovno udělal!. A dovětek zní "Takto je to správně hňupe. Jsi doma, tak si řeš své problémy jak (ne)umíš!". To je vážně hnus. Já myslel, že jde o náhodu, a tak jsem si tento dokument pustil celý a poctivě shlédl. Výsledkem bylo, že jsem opět zjistil, že opět nejde o dokument, ale opět o propaganu.MeeToo FOREVER. Chtěl bych tyhle duševní giganty vidět uprostřed hloučku stejné barvy v Chánově. To by byla ramena, což?-------- Já nevím. Čtu tento text a nevyjadřuje to, co by vyjadřovat měl. Zkusím to ještě jednou, s co nejmenším počtem slov: "Dokument pojednává o sebevražedných sklonech muslimů pijících alkohol.". Nedovolí mi to nepoznamenat, že můj soused má manželku a tři milenky. Jednu milenku a jednu jeho manželku znám osobněji, než bych měl. Mám si za to dát 5 hvězdiček? ()

Galerie (12)

Související novinky

Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

17.10.2015

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů do Jihlavy přivede bývalou členku Pussy Riot, legendu arménské kinematografie Artavazda Pelešjana, Tarrova kameramana Freda Kelemena i ruského… (více)

Reklama

Reklama