Syrská love story

A Syrian Love Story

Dokumentární

Velká Británie / Francie / Libanon / Sýrie, 2015, 80 min

Elhum Shakerifar

Opět poněkud bulvární. Vyloženě třeštíkovský dokument nalepený na rodinu a imitující intimitu, i když se člověk musí primárně ptát, proč by se probůh nechal někdo tak dlouho filmovat v tak intimních chvílích. Je na tom cosi perverzního, ale co naplat, i působivého. Nevím moc, jak takové filmy hodnotit,(16.3.2016)

Příběh, který je více o vztahu dvou lidí než o válce, vzdoru či uprchlictví a který ukazuje, že před mnoha svými problémy přesunem na druhou stranu světa jen těžko utečeme, což je jeden z důvodů, proč uprchlíci v myšlence snového života v Evropě nakonec polykají hořkou pilulku. (Jeden svět Benešov - 7. 4. 2015)(10.4.2016)

• Gmisiycs

Pustil jsem tento film, hodil lagu přesně do půlky a co jsem získal? Bez toho, abych sledoval celý tenhle maglajz, jsem dostal chtě/nechtě tento výstřih, který opět chtě/nechtě charakterizuje celý dokument.: "Co pro nás za poslední tři roky západ udělal?" - ptal se jistý genderově správný pán. Odpověď od Gmisiycsa zní: "Hovno udělal!. A dovětek zní "Takto je to správně hňupe. Jsi doma, tak si řeš své problémy jak (ne)umíš!". To je vážně hnus. Já myslel, že jde o náhodu, a tak jsem si tento dokument pustil celý a poctivě shlédl. Výsledkem bylo, že jsem opět zjistil, že opět nejde o dokument, ale opět o propaganu.MeeToo FOREVER. Chtěl bych tyhle duševní giganty vidět uprostřed hloučku stejné barvy v Chánově. To by byla ramena, což?-------- Já nevím. Čtu tento text a nevyjadřuje to, co by vyjadřovat měl. Zkusím to ještě jednou, s co nejmenším počtem slov: "Dokument pojednává o sebevražedných sklonech muslimů pijících alkohol.". Nedovolí mi to nepoznamenat, že můj soused má manželku a tři milenky. Jednu milenku a jednu jeho manželku znám osobněji, než bych měl. Mám si za to dát 5 hvězdiček?(20.3.2019)

• TOPmoovie

hrozne! ale ak chcete vidiet real life imigrantov...treba to zkusnut. surovo natoceny dokument na slabsiu video kameru. ziadna postprodukcia. uplne primitivny dokument, ale nie kvoli tvorcovi , ale kvoli akterom. pribeh nema nic s politikou, ide o real day spovede dvoch arabov, a su obidvaja uplne primitivni. takze cely dej je mam ta rad, uz ta nemam rad. a hulim cigarety 4ks / minuta, ...SPOILER ...!!!! ....a mam decko chlapceka , ktory vyzera ako dievca, tak mu necham este narast vlasy po krize , nech je to uplne dievca.,... na konci sa to cele zavrsi tym, ako sa stane stupido primitivka poradkynou sefa opozicie.. ich svet..ich skutocny svet.. P.S. a naozaj uvidite ako primitivna matka sa tuli s dietatkom a pritom s nim rozobera ze, ako zapichneme prezidenta nozom. boha ty arabi !!!!! prehanam? pozrite si to:!_(2.5.2017)

Je to velmi silný film, ale po dokumentární stránce ne úplně dobře zvládnutý. Autor zasahoval na místech, kde to vůbec nebylo vhodné a obíral nás tak o autenticitu některých událostí. A naopak tam, kde by bylo vhodné položit otázku, nebo situaci usměrnit, zase mlčí a nechává děj na kameře jen tak plout. Hlavním problémem filmu je ale to, že Raghda a Ámer musí celou dobu mluvit anglicky, kde jsou jejich vyjadřovací schopnosti dost omezené. Zrovna u Raghdy, která je jinak evidentně velmi inteligentní a angažovaná žena, je to nejvíc vidět a pro neobeznámeného diváka může ve filmu působit až hloupě. Věčná škoda, protože látka je to silná a mohl z toho být opravdu hodnotný dokument. I tak ale za zhlédnutí rozhodně stojí a určité povědomí o tom, jak to v Sýrii aktuálně vypadá, tenhle film určitě poskytne. Krom jiného je to taky zajímavá dekonstrukce vztahů a studie určité neschopnosti spolu vzájemně lidsky komunikovat.(25.10.2017)