Epizody(6)

Eva Beaufils vrhne jen jediný pohled na starou fotografii a celý její svět se rázem obrátí vzhůru nohama. Zničehonic zmizí její manžel Bastien. Eva nemyslí na nic jiného, jen na to, že ho musí za každou cenu najít. (AMC Czech)

Grotowski

Neubráním se jisté analogii, která mně přichází na mysl. Kdysi se mi svěřila "herečka od pánaboha" Věra Kubánková, jíž jsem měl tu čest režírovat, že má dilema, zda přijmout jistou televizní roli. Optala se tedy své dvorní režisérky Heleny Glancové (pro netušící čtenáře - Divadlo za branou Otomara Krejči). Glancové rada byla prostá a přesná: "Je to o něčem ? Pokud ano, tak do toho jdi." Inu - základním stavebním kamenem každého uměleckého audiovizuálního díla je scénář. "S kvalitním scénářem do toho a půl je hotovo." Pochopitelně - vždy lze pohnojit či podělat kvalitní předlohu či scénář, ale pokud je tvůrčí tým alespoň průměrně zorientován a rozumí svému řemeslu, pak je to potěšení pro diváka. V našem případě to zvládli "bez ztráty kytičky". Francouzské filmy a seriály bohužel často trpí překombinovaností zápletky či děje, zmatečností a nejasnostmi. Tentokrát to ovšem vyšlo "na jedničku".  Nebudu zmiňovat jednotlivé složky díla - vše sedí v souladu s žánrovým rámcem. Pro mne jako frankofila milé překvapení. Jen houšť! ()