Na Athénskom letisku 4. júla 1976 štrajkujú kontrolóri batožiny. Lietadlo Air France naberie cestujúcich a odštartuje na pravidelnej linke Athény – Paríž. Keď po chvíli vyskočia zo sedadiel únoscovia s zbraňami a granátmi, veci naberú rýchly spád.Film, Raid on Entebbe, bol natočený pred 37 rokmi a podľa toho aj vypadá. V deji je kopec nepresností, niektoré veci sa spomínajú len okrajovo ( napríklad ako bola dosiahnutá dohoda s Keňou o povolení dotankovať palivo, alebo aké to malo dôsledky pre občanov Kene ktorí boli na území Ugandy). Ďalej nám chýba informácia o rukojemníčke Dora Bloch, ktorá síce zmizla z nemocnice ale už v dobe natáčania sa vedelo že bola zavraždená Ugandskými vojakmi na priamy rozkaz prezidenta Amina. Film len veľmi priemerným spôsobom popisuje záchranu 100 izraelských rukojemníkov , unesených Nemeckými členmi RAF a Palestínkymi teroristami. Tu sa ponúka zaujmavá otázka. Kríza originálnych scenárov je vidieť na Hollywoode už roky. Prevarujú sa dookola osvedčené omáčky a nekonečné sequels. Ja tu vidím vynikajúce téma , ktoré čaká na poriadne spracovanie v štýle Spilbergovho „Mnichova“ alebo Macdonaldovho „Posledného Škótskeho kraľa „. Príbeh najväčšej záchrany rukojemníkov v dejinách, obrovská rýchlosť s akou Mosad a Izraelská armáda zabezpečili logistiku a minimálne straty na životoch je toho určite hodný. Obávam sa ale, že nám bude naservírovaný ďalší Twilight )))). Pre mňa za 60% a upozornenie pre producentov aby sa pozreli aj iným smerom))).(29.11.2013)

Martin Balsam si povídá s malou holčičkou. Sylvia Sydney se nemůže domluvit s palestinským cestujícím. Horst Buchholz si čte noviny. Rutinní let francouzských aerolinií se změní v boj o holý život, když Horst s několika komplici vytáhne granáty a pistole a přinutí pilota letět do Lybie. Kaddáfí však pochopil, že by mu unesené letadlo příliš nepomohlo a tak museli Palestinští únosci do vnitrozemí Afriky. Do Ugandy. A kdo se zajímá o dějepis ví, že Uganda je v té době pod nadvládou „černého Hitlera“ Idiho Amina Ozvláštněním tohoto thrilleru je, že se neskrývá za vymyšlená jména politiků, ale po lopatě nám nabízí Aminův fanatismus, Rabinovu nerozhodnost a odhodlanost izraelských vojáků. Chvílemi se až zdá, že poselstvím filmu je „když je Izrael ohrožen, útočíme jako první“. Filmu pak vadí ještě omezený spád a televiznost. Ovšem samotný akt osvobození je zvládnutý skvěle. No a k té televiznosti? Máme tu všehovšudy jeden exteriér – Enteebské letiště uprostřed vyprahlé africké buše. To chytře přispívá ke stísněnosti podmínek. Představte si, že jste se dostali do rovníkové Afriky. Na jedné straně banda teroristů, na druhé náladový diktátor. Naděje minimální To hlavní co tvoří - alespoň pro mě – Operaci Blesk nezapomenutelnou je geniální kreace Yapheta Kotto. Jeho Amin naprosto vystihuje jednoho z nejzajímavějších masových vrahů. V jedné chvíli usměvavý, až směšný taťka (Dada) ověšený tunami medailí. O chvíli později hrůzu nahánějící bestie prohlašující se za božského potomka, vládce Ugandy a skotského krále. Bez něj by to byl jen jeden z mnoha zapomenutelných televizáků. Takhle je těch jeho několik scén ozvláštněním jinak průměrného filmu. I to vedení scény, když se poprvé objevuje. Nádhera. Ale čtvrtou hvězdu dávám i za poslední titulek a hudební podkres závěrečné scény... Dokonale vyšťaví a z jinak slušného hepáče toho moc nezbude. Pro zajímavost. O rok dříve natočili jiný televizní snímek Victory at Entebbe. Neviděl jsem jej, ale Amina hraje Julius Harris – obrovitý černoch s hákem nechávající Bonda napospas krokodýlům v Žít a nechat zemřít. A kdo zde vytvořil hlavního Bondova protivníka? Yaphet Kotto.(14.7.2006)

Ať si kdo chce co che říká, operace v Entebbe byla nejlepším zásahem proti teoristům v dějinách a chybělo jen málo, aby se obešla bez ztrát na životech rukojmích, pokud nepočítám nešťastnou Doru Blochovou. Film sám se snaží celkem zdárně postihnout všechny důležité okamžiky, takže jsme vedle samotného únosu svědky i jednání politických špiček či nakrucování se ugandského diktátora Idiho Amina, kterého ztvárnil skvělý Yaphet Kotto. Casting se vůbec vydařil. Kapitolou samotnou je pak výborně zvládnutý zásah. Každopádně jestli mi nějaká scéna utkvěla v paměti, tak je to zpěv izraelských vojáků během přepravy na místo akce. Z toho šla husí kůže. Plusem je i to, že se film snaží o co nejvěrnější sled událostí a neotravuje zbytečnými vedlejšími linkami. Mínusem je naopak televiznost, ale to vem čert. Pro plukovníka Netanjahua a jeho lidi je to důstojná poklona a já pevně doufám, že se tohoto tématu v brzké budoucnosti ještě někdo chopí. 80%(3.7.2016)

Pár desítek amerických občanů unesených na lince Tel Aviv - Paříž skončí na letišti v Ugandě, která s palestinskými teroristy spolupracuje ve snaze o vlastní zviditelnění. Začíná složitý diplomatický boj se dvěma možnostmi - budou propuštěni Američany zajatí kriminálníci j ako výkupné za unesené, anebo americká armáda dostane své rukojmí vojenskou akcí. Protože závěrečná osvobozovací akce je pořádně zfušovaná a podceněná, dosaďte si za vše americké izraelské. Vždyť je to totiž jedno.(1.4.2013)

Naprosto nejlepší na tomto příběhu, jak se Izrael se svoločí nemazlí a planě nežvaní je, že se doopravdy stal. Dramatizace se nevyhne místy patetickému a naivnímu herectví, a to i od es... Ale jinak jsem poskakoval radostí a byl spokojený. Nejvíc se mi líbily momenty, kdy letadla byla uprostřed tmy bůhví kde a zlověstně se blížila. Z filmařského hlediska je skvělá choreografie odletu, kdy bylo vše v pohybu včetně kamery.(16.12.2012)