Operace Blesk (TV film)

Operácia Blesk

(USA)

Drama / Akční / Historický

USA, 1976, 150 min

Naprosto nejlepší na tomto příběhu, jak se Izrael se svoločí nemazlí a planě nežvaní je, že se doopravdy stal. Dramatizace se nevyhne místy patetickému a naivnímu herectví, a to i od es... Ale jinak jsem poskakoval radostí a byl spokojený. Nejvíc se mi líbily momenty, kdy letadla byla uprostřed tmy bůhví kde a zlověstně se blížila. Z filmařského hlediska je skvělá choreografie odletu, kdy bylo vše v pohybu včetně kamery.(16.12.2012)

,,Pane premiére, tady je velitel speciální jednotky, žádáme vás o povolení akce k záchraně rukojmích''. Premiér : Vydávám souhlas. Přichystejte vše potřebné a ihned odstartujte do Ugandy! - Pane premiére, děkuji za oficiální povolení. My už se vracíme zpět.... ------------- Operace Blesk je velmi dobře natočené drama o únosu letounu pravidelného leteckého spoje Air France - Paříž - Tel Aviv. Na palubě bylo mnoho cestujících z celého světa, dominovali však Izraelci. Letoun však byl unesen členy Lidové fronty pro osvobození Palestiny. Letoun po natankování paliva v Lybii přistál v Ugandě, kde zrovna vládl diktátor Idi Amin, který sympatizoval s teroristy. Tato postava se prakticky proslavila jen svou neskutečnou krutostí, neinteligencí a svojí účastí v akci Blesk.... Zatímco vyjednávání nevedla k ničemu, Izrael ihned sestavil záchranou jednotku, kterou bez jakéhokoliv mandátu vyslal na cizí území přes cizí vzdušné prostory zachránit rukojmí. Zkrátka klasika. Izrael se neptá, Izrael jedná. Zatímco by v OSN či kdekoliv jinde udělali stopadesátou schůzi, kde by se na té poslední rozhodli podat protest proti držení rukojmích, Izrael byl schopen vyslat několik letounů plně vybavených pro osvobození a evakuaci cestujících. Během operace byla pro jistotu v Ugandě na letišti zničena stíhací letadla MIG, aby odlétající C130 Herculesy nikdo neobtěžoval :-). Skvělá operace a dobře natočená rekonstrukce oné události. * * *(3.12.2012)

Ja jsem cetla o vikendu knizku o nejznamejsich operaich IDF a normalne jsem ji "zblajzla" v rozmezi 24ti hodin. Cetla jsem tam i o Entebbe a ta knizka byla tak skvele a napinave napsana, ze jsem si rekla ze bych Entebbe Rada videla i jako film, vedela jsem ze mi nekde Doma lezi, procez zadny Problem. Film neni ani zdaleka tak dobry jako byla popsana v knize skutecna operace. Bylo tam par nepresnosti a neodvysetleni ktere jsou pro celou akci myslim docela zasadni. Navic byl film take dost televizni. Na to ze se jednalo o jednu z nejdokonalejsich zachrannych akci... no snad ever... tak si myslim ze by si film zaslouzil jeste nejake nove a lepsi zpracovani. Vylozene spatne to ovsem take nebylo, procez vpaluji prumer.(15.12.2016)

Na Athénskom letisku 4. júla 1976 štrajkujú kontrolóri batožiny. Lietadlo Air France naberie cestujúcich a odštartuje na pravidelnej linke Athény – Paríž. Keď po chvíli vyskočia zo sedadiel únoscovia s zbraňami a granátmi, veci naberú rýchly spád.Film, Raid on Entebbe, bol natočený pred 37 rokmi a podľa toho aj vypadá. V deji je kopec nepresností, niektoré veci sa spomínajú len okrajovo ( napríklad ako bola dosiahnutá dohoda s Keňou o povolení dotankovať palivo, alebo aké to malo dôsledky pre občanov Kene ktorí boli na území Ugandy). Ďalej nám chýba informácia o rukojemníčke Dora Bloch, ktorá síce zmizla z nemocnice ale už v dobe natáčania sa vedelo že bola zavraždená Ugandskými vojakmi na priamy rozkaz prezidenta Amina. Film len veľmi priemerným spôsobom popisuje záchranu 100 izraelských rukojemníkov , unesených Nemeckými členmi RAF a Palestínkymi teroristami. Tu sa ponúka zaujmavá otázka. Kríza originálnych scenárov je vidieť na Hollywoode už roky. Prevarujú sa dookola osvedčené omáčky a nekonečné sequels. Ja tu vidím vynikajúce téma , ktoré čaká na poriadne spracovanie v štýle Spilbergovho „Mnichova“ alebo Macdonaldovho „Posledného Škótskeho kraľa „. Príbeh najväčšej záchrany rukojemníkov v dejinách, obrovská rýchlosť s akou Mosad a Izraelská armáda zabezpečili logistiku a minimálne straty na životoch je toho určite hodný. Obávam sa ale, že nám bude naservírovaný ďalší Twilight )))). Pre mňa za 60% a upozornenie pre producentov aby sa pozreli aj iným smerom))).(29.11.2013)

Ať si kdo chce co che říká, operace v Entebbe byla nejlepším zásahem proti teoristům v dějinách a chybělo jen málo, aby se obešla bez ztrát na životech rukojmích, pokud nepočítám nešťastnou Doru Blochovou. Film sám se snaží celkem zdárně postihnout všechny důležité okamžiky, takže jsme vedle samotného únosu svědky i jednání politických špiček či nakrucování se ugandského diktátora Idiho Amina, kterého ztvárnil skvělý Yaphet Kotto. Casting se vůbec vydařil. Kapitolou samotnou je pak výborně zvládnutý zásah. Každopádně jestli mi nějaká scéna utkvěla v paměti, tak je to zpěv izraelských vojáků během přepravy na místo akce. Z toho šla husí kůže. Plusem je i to, že se film snaží o co nejvěrnější sled událostí a neotravuje zbytečnými vedlejšími linkami. Mínusem je naopak televiznost, ale to vem čert. Pro plukovníka Netanjahua a jeho lidi je to důstojná poklona a já pevně doufám, že se tohoto tématu v brzké budoucnosti ještě někdo chopí. 80%(3.7.2016)