Hitlerova kronika

• Německo Wer war Hitler (více)
Německo, 2017, 450 min (Alternativní 195 min, Televizní verze: 13x50 (4x50) min)

Adolf Hitler (a.z.)

Spousta nových nebo nově kolorovaných záběrů vám přiblíží život v Evropě v první polovině dvacátého století. S narůstajícími sociálními nepokoji se postupně dostává k moci všehoschopný vůdce, jehož plánům a pohnutkám se pokusíme porozumět... To jste ještě neviděli! Seriál Hitlerova kronika zachycuje každodenní život v Evropě mezi lety 1889 a 1945. Mnoho z těchto působivých záběrů se objevuje na televizní obrazovce poprvé v barvě. Hitlerova kronika je v dnešní době mnohem aktuálnější než většina jiných portrétů a biografií nechvalně proslulého diktátora a vůdce nacistické říše. Vychází z dosud nejrozsáhlejší sbírky archivních materiálů, včetně historických záznamů z ještě nepublikovaných zdrojů. Předkládá Hitlerův život do nejmenších detailů na pozadí a v kontextu společenského dění první poloviny 20. století. To vše doplňuje moderní výklad dnešních historiků. Přesvědčte se na vlastní oči o tom, že snaha ovlivnit politické vnímání světa a narušit demokracii omíláním populistických řečí, falešných zpráv i naprostých lží není nic nového. Sledovat, jak se znovu historie opakuje, je znepokojivý, a přesto zajímavý zážitek. (TV Prima)

Arsenal83

Geniálny, komplexný, top dokument. Dokonalé zhrnutie Hitlerovho života v 13 častiach, citovanie z pamätí, unikátne zábery, medzi ktoré patria aj najstaršie filmové zábery z Viedne ešte z roku 1898. Samozrejme, veci, ktoré sa nachádzajú v častiach priamo z druhej svetovej vojny sa objavili už aj niekde inde, ale najmä prvá polovica seriálu, ktoré rozoberá Hitlerovu mladosť a situáciu v Nemecku za prvej svetovej vojny a po nej je absolútne úchvatná. Seriál a každá jeho časť ukrýva v sebe také podrobnosti zo života nielen Hitlera ale aj jeho rodiny, okolia, nacistov, že niektoré informácie nikde inde neboli zatiaľ zverejnené, teda určite nie v takomto zhluku a na jednom mieste. Náckov, čo tu dávajú hodnotenia pod tri hviezdy a vraždenie ľudí považujú len za židovskú propagandu si netreba všímať. Alebo nech si ich všimne niekto kompetentný, myslím, že je na to paragraf. ()

carl.oesch

Skvělé dílo, na rozdíl od tendenčních a sterilních pořadů, které jdou vesměs na veřejnoprávní televizi je tenhle dokument až překvapivý. Nejde ani tak o už tisíckrát opakované "velké" dějiny - ale právě o do jejich kontextu zasazené vzpomínky tehdejších lidí od přesvědčených nacistů a Hitlerových nejbližších (myšleno fyzicky - fotograf, sekretářka, řidič, pilot) až po jeho odpůrce včetně Winstona Churchilla. Ono slyšet, co si myslel o dobových událostech mladý americký student J.F. Kennedy během svého prázdninového pobytu v Itálii je taky docela zajímavé. Nejvíce mě fascinovaly postřehy a moudra oné Henrietty Schneiderové, ženy v domácnosti z východního Pruska. K originalitě a kvalitě dokumentu patří i to, že samotné Hitlerovy (nebo i Georingovy, Goebbelsovy nebo Himmlerovy) názory tady moc nezazní - s výjimkou Alberta Speera. Proč je tomu tak, je každému, kdo se v dané problematice alespoň trochu orientuje, jasné. Neméně zajímavé je také, jak oni Rakušané fanaticky vítali Hitlera a jak volili v referendu spojení s Říší 99% hlasů. Ano, byly to zjevně stejná volby, jako byly volby za komunistů u nás, i tohle ukazuje, jak jsou lidé všude stejní a jak se v podobných situací chovají naprosto identicky. Českým intošům tohle ale nevysvětlíte, zejména těm mladým, aktivistickým a progresivním, i když třeba takový Tigrid vykládal stejné hlouposti. Pro ně jsou Češi to nejhorší možné, všichni, zejména na západě jsou super. A zpět k onomu referendu - na rozdíl od Rakušanů, v Německu se proti spojení s Rakouskem cca 5% voličů vyslovilo. Stejně jako milion Němců, který (a zdaleka to nebyli jenom Židé, ti v tomto případě představovali menšinu z onoho milionu jak je v dokumentu citováno dle W. Brandta) emigrovali. Mimochodem, v relativně svobodných volbách v letech při nástupu Hitlera k moci NSDAP volilo 45% německých voličů (víc, než u nás komunistů v roce 1946 - a to ty volby byly oproti Německu podle všeho zmanipulovány tady víc), na druhou stranu, v jediných volbách "nacistické éry" volilo nacistickou jednotnou kandidátku 91% voličů. Podobně jako u nás v sudetoněmeckých oblastech, kde poslední volby před válkou vyhrála Henleinova strana s identickými 91%. No a nakonec, i když ne v poslední řadě, ten nástup Hitlera a nacistů v Německu v roce 1933 a následně je naprosto, až děsivě shodný s tím, jak se dostali komunisté k moci u nás a co dělali. To samé, naprosto. Vítězství ve volbách, ale ne absolutní, vnucení se do čela vlády (Hindenburg i Beneš vlastně udělali to samé...), likvidace ostatních stran (sloučení KSČ s ČSSD je neprosto stejné jako sloučení NSDAP s německými nacionalisty), a to i těch které pomohly prohlasovat zmocňovací zákony, vznik koncentračních táborů - primárně ne pro německé Židy, ale pro politické odpůrce, vytvoření jednotných organizací (Pionýr, ČSM - Hitlerjugend, jednotné odbory včetně oné odborářské rekreace) a spousta dalšího. Dá se říct, že naši komunisté "technicky" kopírovali Hitlera víc, než samotný Sovětský Svaz. To je další z cenných deviz tohoto pozoruhodného dokumentu. Ti, co to nechápou a myslí si, že tady není nic nového a že u všechno vědí (a takhle to tady komentují) jenom vystavují na odiv svoji pozoruhodnou omezenost. Inu, chytrý člověk ví, že nikdy nebude vědět všechno a nikdy všemu nebude rozumět, ale povrchní hlupák, ten okázale prezentuje svoje vlastní přesvědčení, že on už vše zná a všemu rozumí. () (méně) (více)

Volodimir2

Keďže som videl už stovky dokumentov o živote Hitlera, respektíve jednotlivých epizód z jeho života, nemôže ma prekvapiť už takmer nič. Seriál je mimoriadne slabý, neviem čo je nové v tomto seriáli, snáď len citácie z Hitlerovej knihy „Mein Kampf“, vyhlásenia rôznych politikov, úryvky z jednotlivých denníkov, objavujú sa tu aj výroky Winstona Churchilla, Goebbelsové názory ale aj citácie z Norimberského procesu. Veľa historických filmových zdrojov už x krát použitých bolo upravených v HD kvalite respektíve bolo kolorované, čo dáva historický vhodnú atmosféru na dosiahnutie súčasnej formy reprezentácie. Dokument sa venuje životnému príbehu Adolfa Hitlera po dobu 50-tich rokov. A vôbec by som nepovedal, že má tendenciu odsudzovať, skôr by som povedal, že skúma jednotlivé udalosti so snahou pochopiť danú osobu. Ale reaguje aj na rakúsku a nemeckú spoločnosť ale aj na národné a medzinárodné politické trendy a udalosti v danej dobe. Za viac ako 75 rokov od vojny bolo vytvorených mnoho dokumentov a omnoho kvalitnejších než je tento, len pre zaujímavosť : Šesť tvári Hitlera, (1. až 6. diel), 1995, Hitlerova kariéra, 1977, Hitlerova vojna, (1. a 2. diel), 2002, 12 rokov Hitlerovej vlády, (1. až 6. diel), 2009, Hitler vzostup zla, (1. a 2. diel), 2003, Kronika Tretej ríše, (1. až 4. diel), 2010, Tretia ríša vo farbe, (1. a 2. diel), 1998, Život Adolfa Hitlera, 1961. A názvy jednotlivých dielov 1. Naničhodník a vojak 1889 - 1918 2. Revolucionár a ideológ 1919 - 1925 3. Vodca strany a rečník k davom 1926 - 1932 4. Vrah 1933 - 1934 5. Diktátor 1935 6. Vodca 1936 - 1937 7. Štátnik 1937 - 1938 8. Podpaľač 1939 9. Dobyvateľ 1940 - 1941 10. Veliteľ 1941 - 1943 11. Masový vrah 1939 - 1945 12. Vojnový zločinec 1939 - 1945 13. Samovrah 1945 ()

Fiftis

Ukrutne dlhých 450 minút je za mnou. Pokiaľ máte už za sebou veľa dokumentov o 2.svetovej vojne, tento dokument vám nedá veľa nových záberov. Navyše niektoré fakty prekrúca, cituje mnoho židov, ktorí si hovoria to svoje, napríklad že okolo začiatku vojny začal nemecký ľud pociťovať beznádej a strach z Hitlera. Ale zrejme asi každý pozná zábery, kedy Hitler porazil Francúzsko, ktoré mu vyhlásilo vojnu a Hitlerov návrat do Berlína, kde státisíce ľudí oslavovalo úspech Nemecka. Ďalšia perla bola, keď sa tu spomenulo, že Rusko zaútočilo na Poľsko. Vtedy žiadne Rusko "neexistovalo". Vtedy to bol Sovietsky zväz. Alebo citácia "Hitler napáda Sovietsky zväz a snaží sa vyhladiť sovietsky národ a nahradiť ho árijským." Po tomto som myslel že to vypnem, lebo to už stratilo všetku súdnosť. Áno, Hitler praktizoval aj fašizmus, čím u mňa stráca akékoľvek sympatie, ale Hitler bojoval hlavne proti judaizmu a komunizmu. Ako dôkaz je aj napríklad Fínsko, ktoré sa pridalo k Nemecku len za to, že komunistický Sovietsky zväz túžil po jeho území. Fínsko nemalo nič spoločné s fašizmom. Bojovalo za svoju krajinu proti komunizmu. Ako skvelý príklad by som odporučil film Tuntematon sotilas (2017). No a koniec koncov čo sa stalo po 2.svetovej vojne? Skoro všetky krajiny Európy ovládol komunistický režim, ktorý sme museli v roku 1989 revolúciou potlačiť. A čo povedal americký generál Patton po vojne? "Bojovali sme proti nesprávnemu nepriateľovi. Miesto nacistov sme mali bojovať proti komunistom". Odporúčam dokument The Greatest Story Never Told (2013). Pozrieť sa dá online s titulkami napríklad tu: archive.org/details/TGSNTtv.CZ ()