Hitlerova kronika

• angličtina

Who was Hitler

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný / Historický

Německo, 2017, 450 min (Alternativní: 195 min, Televizní verze: 13x50 (4x50) min)

Adolf Hitler (a.z.)
  • sator

Hitler obchodní značka...(27.4.2019)

Zvláště dětství a mládí tohoto netvora je napínavé.(21.3.2019)

• Fiftis

Ukrutne dlhých 450 minút je za mnou. Pokiaľ máte už za sebou veľa dokumentov o 2.svetovej vojne, tento dokument vám nedá veľa nových záberov. Navyše niektoré fakty prekrúca, cituje mnoho židov, ktorí si hovoria to svoje, napríklad že okolo začiatku vojny začal nemecký ľud pociťovať beznádej a strach z Hitlera. Ale zrejme asi každý pozná zábery, kedy Hitler porazil Francúzsko, ktoré mu vyhlásilo vojnu a Hitlerov návrat do Berlína, kde státisíce ľudí oslavovalo úspech Nemecka. Ďalšia perla bola, keď sa tu spomenulo, že Rusko zaútočilo na Poľsko. Vtedy žiadne Rusko "neexistovalo". Vtedy to bol Sovietsky zväz. Alebo citácia "Hitler napáda Sovietsky zväz a snaží sa vyhladiť sovietsky národ a nahradiť ho árijským." Po tomto som myslel že to vypnem, lebo to už stratilo všetku súdnosť. Áno, Hitler praktizoval aj fašizmus, čím u mňa stráca akékoľvek sympatie, ale Hitler bojoval hlavne proti judaizmu a komunizmu. Ako dôkaz je aj napríklad Fínsko, ktoré sa pridalo k Nemecku len za to, že komunistický Sovietsky zväz túžil po jeho území. Fínsko nemalo nič spoločné s fašizmom. Bojovalo za svoju krajinu proti komunizmu. Ako skvelý príklad by som odporučil film Tuntematon sotilas (2017). No a koniec koncov čo sa stalo po 2.svetovej vojne? Skoro všetky krajiny Európy ovládol komunistický režim, ktorý sme museli v roku 1989 revolúciou potlačiť. A čo povedal americký generál Patton po vojne? "Bojovali sme proti nesprávnemu nepriateľovi. Miesto nacistov sme mali bojovať proti komunistom". Odporúčam dokument The Greatest Story Never Told (2013). Pozrieť sa dá online s titulkami napríklad tu: archive.org/details/TGSNTtv.CZ(23.3.2020)

• Volodimir2

Keďže som videl už stovky dokumentov o živote Hitlera, respektíve jednotlivých epizód z jeho života, nemôže ma prekvapiť už takmer nič. Seriál je mimoriadne slabý, neviem čo je nové v tomto seriáli, snáď len citácie z Hitlerovej knihy „Mein Kampf“, vyhlásenia rôznych politikov, úryvky z jednotlivých denníkov, objavujú sa tu aj výroky Winstona Churchilla, Goebbelsové názory ale aj citácie z Norimberského procesu. Veľa historických filmových zdrojov už x krát použitých bolo upravených v HD kvalite respektíve bolo kolorované, čo dáva historický vhodnú atmosféru na dosiahnutie súčasnej formy reprezentácie. Dokument sa venuje životnému príbehu Adolfa Hitlera po dobu 50-tich rokov. A vôbec by som nepovedal, že má tendenciu odsudzovať, skôr by som povedal, že skúma jednotlivé udalosti so snahou pochopiť danú osobu. Ale reaguje aj na rakúsku a nemeckú spoločnosť ale aj na národné a medzinárodné politické trendy a udalosti v danej dobe. Za viac ako 75 rokov od vojny bolo vytvorených mnoho dokumentov a omnoho kvalitnejších než je tento, len pre zaujímavosť : Šesť tvári Hitlera, (1. až 6. diel), 1995, Hitlerova kariéra, 1977, Hitlerova vojna, (1. a 2. diel), 2002, 12 rokov Hitlerovej vlády, (1. až 6. diel), 2009, Hitler vzostup zla, (1. a 2. diel), 2003, Kronika Tretej ríše, (1. až 4. diel), 2010, Tretia ríša vo farbe, (1. a 2. diel), 1998, Život Adolfa Hitlera, 1961. A názvy jednotlivých dielov 1. Naničhodník a vojak 1889 - 1918 2. Revolucionár a ideológ 1919 - 1925 3. Vodca strany a rečník k davom 1926 - 1932 4. Vrah 1933 - 1934 5. Diktátor 1935 6. Vodca 1936 - 1937 7. Štátnik 1937 - 1938 8. Podpaľač 1939 9. Dobyvateľ 1940 - 1941 10. Veliteľ 1941 - 1943 11. Masový vrah 1939 - 1945 12. Vojnový zločinec 1939 - 1945 13. Samovrah 1945(18.6.2020)

Strhující a napínavé. Velmi živé, podrobné a neskutečně fasciniující. A taky hrůzné, děsivé a husí kůži nahánějící. Úžasná dokumentární série a nejspíš to nejlepší, co o Hitlerovi kdy vzniklo a vznikne. Zejména první díly před začátkem války z jeho mládí a dětství fakt stojí za to. 100%.(14.4.2019)