Medzi nami

Itálie / Slovensko, 2016, 74 min

Zuzana Límová

Selina Becker

• Fretakata

Toto že je dokument ?! Toto je neskrývaná tendenčnosť, snaha o senzáciu a manipulácia atmosféry - o.i. ošarpanou tmavou zrúcaninou .. toto uráža IQ priemerného diváka. Film je hysterické trestanie za nesplnené očakávanie "najkrajšieho zážitku v živote ženy". Rodila som dvakrát. Ani raz som od personálu nečakala "najkrajší zážitok", ale odbornú pomoc. K facke: keby zachránila život môjho dieťaťa alebo by odvrátila kliešťový pôrod, bola by som za ňu vďačná. Viem si predstaviť hysterickú nespolupracujúcu rodičku aj krajnú situáciu. Keď sa drsne vyjadri dr. House, ľudia padajú od obdivu. Vrchol úbohosti je vyhlásenie autorky, ze si doteraz nevie nájsť vzťah k dcérke (!) lebo jej ju sestričky nepriniesli hneď .... tak toto norrnálny človek nevymysli. Jasne hysterická konštrukcia. Za istú informačnú hodnotu dávam jednu hviezdičku.(2.12.2017)

• viap

Malo kedy dávam hodnotenie "odpad" na film, ale tomuto som takmer dala... úplná strata času, a peniaze . Totálne neobjektívne , nepresne , bez základných poznatkoch a overenie fakta . Chápem , že režisérka prezentuje svoj názor, ktorý je jednostranný a príliš, až bolestné subjektívne/ až neprofesionálny / , iba nechápem ako sa film mohol dostať do širokej distribúcie v kinách . Vedela by som si predstaviť jeho premietanie na stretnutie fanklubu "Modrého koníka" , ale intenzívne ho nasadiť do kín !?- to nie!!/ " nekŕmte nás odpadom " 1 hviezdičku som dala za jeden kreatívny moment vo filme, ktorý sa mi páčil - odraz pôrodu v skle šokovej skrinky:). Technickú stránku filmu neviem posúdiť , to je iba vyjadrenie subjektívneho názoru 1/10(30.11.2017)

• De Large

Úplný odpad. Totálne skreslené, subjektívne dezinformácie snažiacich sa o prvoplánovú senzáciu a pozornosť. Tá sa síce v médiách podarila, našťastie, slovenský divák už nie je tak naivný, aby každú takúto blbosť zhltol aj s navijakom.(25.11.2017)

Už len cesta dokumentu k bežnému divákovi bola zakliata, no nakoniec sa prebil a je skvelé, že som ho mohol vidieť v slovenskej premiére. Téma je horúca. Autorka aj sama vystupuje ako jedna z postáv, kameru či strih zverila prezieravo zahraničným tvorcom. Tí, teda vzhľadom na jazykovú bariéru, sa mohli sústrediť na obraz a čo to vypovedať o priestoroch, v ktorých prichádzajú na svet noví ľudia. Problém mám len s ošarpaným priestorom, v ktorom sú zasadené ženy po pôrodoch rozprávajúce o svojich zraneniach na duši. Samotné pôrody, či príprava na ne sú výborne zosnímané, taktiež pomalé štúdie chodieb či izieb. Príbehy sú zostrihané pútavo a, čo ma teší, príbehy postáv, ktoré sa dostávajú z istej traumy, sú aj dokončené, dotiahnuté a v závere sa dozvedáme či sa daná žena so situáciou vyrovnala, alebo nie. Film krátko po premiére už aj priniesol ovocie, a nie len rozvíril diskusie. Prasák doktor, ktorý sa pochválil svojou metódou akou zvláda i hysterické budúce mamičky, bol prepustený. Druhý doktor vo filme je tiež neradostný obraz, minimálne v komunikácii. Neprofesionálne poznámky typu "Poďme, mamina" alebo "Tak vám zašijem onú, bude ako nová" či šokujúce zisťovanie info o predošlom pôrode, potenciálnom potrate a pod. počas poslednej fázy pôrodu, kedy žena má čo robiť lapajúc po dychu, len nie odpovedať, sú mementom pre všetkých, ktorí to myslia s našim zdravotníctvom vážne. Tento film je viac ako len sondáž pôrodníctva a praktík s ním spojeným. Čosi vypovedá i o spoločnosti, v ktorej žijeme. Jedna zo sestier krásne vysvetľuje ako nás technológie, i tie na pôrodných sálach, oberajú o ľudskosť a empatie, vo filme konkrétne vo vypätých chvíľach pôrodu. Pôrod je rodinná udalosť a kedysi tomu tak bolo. Dnes sme to stratili. Najšťastnejšia chvíľa v živote ženy, jej poslanie, si zaslúži úctu a nie je tomu tak. Film sa to nebál ukázať a dať "brachiálku" spoločnosti, v ktorej čoraz menej vnímame človeka.(19.10.2017)