Trauma

Horor / Thriller / Akční / Drama

Chile, 2017, 106 min

Lucio A. Rojas

Lucio A. Rojas

Rojas u mňa stúpa každým snímkom, a v tomto prípade som mal v hodnotení jasno už asi po 6 minútach. Dievčatá boli síce škaredé ako noc (tri z nich by potrebovali plastiku nosa), takže ma trochu prekvapilo, že sa im neľúbilo, keď ich znásilňovali, ale čo už. Je tu samozrejme zopár nelogickostí (traja na to hovado mieria a nikto ho aj tak nikdy netrafí, hlavný záporák sa zase raz ukazuje ako nesmrteľný), plus celá tá snaha o pomstu a vyslobodenie nejakého otravného dievčiska stojí len na veľmi nízkointeligentnom podklade, ale divák bažiaci po poriadnej brutalite dostane presne to, čo chce. A Trauma je z hľadiska gore to najintenzívnejšie peklo, ktoré tento rok vzniklo, a ja som len kričal, že je to ďalší horor, ktorý milujem a mnoho krát sa k nemu budem vracať. Francúzi poľavili, severná Európa stále drieme pod ľadom, Američania sa poriadneho masakru stále boja a Srbi svoj top debut asi ťažko zopakujú, takže Chile sa stáva v mojich očiach novou modlou.(25.10.2018)

• J*A*S*M

Filmařskými kvalitami nepřekvapivě někde na úrovni východoněmeckýho porna, když se zrovna neděje žádnej "humáč", tak je to až srandovní. "Humáč" je to nicméně nadstandardní, takže kdo si na tomhle subžánru ujíždí, bude spokojenej. Ale zas není třeba předstírat, že se jedná o něco mimořádného, nebo že film obsahuje víc kvalitních věcí než gore (třeba scénář a kameru, hahaha!). Jakékoli úvahy o tom, že Trauma seriózně reflektuje, co s duší národa udělal Pinochetův režim, jsou pak vyloženě úsměvný. Pro tvůrce je ten motiv jen fíkovým listem, skrývajícím fakt, že chtěl natočit primitivní primitivnost. O čemž naopak jednoznačně vypovídá fakt, že když mu ve filmu vystupují dvě lesbičky, bude lesbický sex nejpozději ve druhé scéně a bude z něj vidět všechno. Inspirace skutečnými událostmi pak patrně začíná a končí u toho Pinocheta, popřípadě u toho, že v Chile někdo někdy někoho znásilnil. Některá rozhodnutí postav v druhé půli stopáže jsou totiž z ryzí hloubi fantazie. 5/10 a to jsem ještě hodnej.(31.12.2018)

Chilská kinematografie nepatří zrovna k nejpočetnějším a musím se přiznat, že je to vůbec první film z této krásné španělsky mluvící země, který jsem vůbec viděl. Dobrá, dokument o fauně, floře a geografii Chile to zrovna nebyl, ale spíše krátký úvod do politické minulosti sedmdesátých let a jejich určitý dopad na lidskou populaci. Pinochetova vláda asi opravdu zanechala hlubokou nechuť v Chilském lidu, že mají tendence ji vrážet do Exploitation subžánru. Každopádně dost ambiciózní snímek, který mě svou filmařskou kvalitou velmi překvapil. Gore kvalitní, humáče vcelku nevídané, co se střelby týče, digitální efekty v těchto případech dost bily do očí, ale dá se to odpustit. Nelogikou kladných postav to vcelku hýřilo, ale u těchto žánrovek ji velmi často odpouštím (je pak větší zábava a záporák má tak možnost se ještě trošku ukázat). Na to, že jsem očekával spíš nějaký trošku brutálnější drama/thriller jsem byl hodně překvapen hned od první scény (mimochodem dost nevídaně brutální a nechutná, ve které figuruje maminka, synek, druhý synek a uniformované obecenstvo). Taky bych ještě rád vypíchnul onu znásilňovací scénu, která mi dost připomínala dnes již kultovní I Spit on Your Grave z 1978, kde nejvýraznější rozdíl byl v počtu zúčastněných. I přes to, že Trauma měla skoro 2 hodiny, tak Traumatizovala bez jediného pocitu nudy a Traumatizovala kvalitně.(25.2.2019)

• darkrobyk

Když si čtyři děvečky vyjedou do zapadákova užít víkend a při tom se předvedou místnímu mužskému osazenstvu, nelze se divit, že na to doplatí. Snaha o šokující exploitation nebyla zcela naplněna, rape and revenge nakonec vyšumělo do ztracena. Nebo si snad tři děvenky mysleli, že v pohodě zmáknou ostříleného vojáka? Vzhledem k závěru se dokonce nedá mluvit ani o Pyrrhově vítězství, jak se krátkou chvíli zdálo. Problém je ale hlavně v tom, že dívky se chovali hloupě a odpudivě, tudíž jejich osud se stal nezajímavým a já osobně jsem se na jejich smrt těšil, což jistě nebyl záměr tvůrce. Bohužel i gore je vcelku umírněné, některé scény jdou mimo obraz, a než se něco stane, je třeba přetrpět zdlouhavé pindání o ničem. Kyselina, podříznutí, propíchnutí, upižlaná končetina, utržená čelist. Pro fanouška žánru průměrný standard doplňující banální příběh. Zklamání.(12.2.2020)

• Houbiczska

Ujetý otec a syn unáší, znásilňují, vraždí a mučí všechny kolem sebe včetně turistů i sousedů. Nudné téma, průměrné zpracování, ale povedené gore, kterého je ve filmu požehnaně. Kromě něj ale film nestojí za nic, po hodině jsem to už přetáčel na konec. Tyhle exploitation gore filmy prostě musí něčím zaujmout a nutit diváka sledovat film, tenhle to bohužel zvládl tak na 45 minut a pak už to byla jenom táhlá, nezajímavá nuda.(7.2.2019)