Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

• Grellenort

Prosím?(12.2.2005)

Star wars sleduji od prvni epizody. Imperium vraci uder je tedy paty v poradi a musim rict, ze od ctvrte epizody je nepomerne lepsi, at uz po vizualni strance nebo v akcnejsich scenach s mene hluchymi misty. Nevim, do jake miry za to muze jiny reziser. Spolecne s druhou epizodou nejlepsi dil.(12.3.2010)

Jednoznačně nejlepší díl. Žádné zdlouhavé vysvětlování, ve už ve dvacáté minutě film dostojí svému názvu (rozpoutá se pořádná bitva), Ford hláškuje o sto šest, a celé to v neuvěřitelném tempu finišuje do pořádně temného finále.(4.8.2012)

Díl, který mám z celé ságy nejradši. Dokonalý v každém ohledu.(20.9.2012)

Když si odmyslím fakt, že Vader vypadá dost vtipně, tak to byla vcelku fakt pěkná podívaná. Bohudíky mnohem lepší, než-li díl předcházející. Důchod Jediho zjevně dosti poznamenal - starý blázen, jež by se téměř hodil do nějakého hororu od Burtona. Skutečnost, že ledová planeta se jmenuje Hot(h) je fascinující (i Sheldon Cooper ji neopomenul zmínit). 86%(26.9.2012)

Ještě že jsem to viděl už tehdy jako naivní dítě. Tentokrát jsou efekty na ještě vyšší úrovni, ti co to předtím neuměli se konečně naučili držet zbraň a hraje se i na detaily. Děj je dobrý, ale má spoustu much. A princezna Leia? Normální k*rva je to. To jsem teda zvědav jak to dopadne, ale momentálně je stejně zmatená jak Stewartka ve Stmívání, jenže tam jsem to aspoň žral. Pak nějak nechápu mou dřívější oblíbenost R2D2, protože teď mě ten jeho častý skřek doslova sere. Jen v rámci uplynutí tolika let a že se mi to tehdy tak líbilo tomu nechám aspoň 4 hvězdy.(3.2.2014)

Jediny koukatelny dil bez ujmy na zdravi.(26.7.2002)

Zatímco Epizoda IV byla čistokrevnou sci-fi pohádkou, pětka je znatelně odlišná. Pohádková atmosféra je rozšířena o temnější a depresivnější nádech, charaktery hlavních hrdinů jsou zde lépe vykresleny a vše završuje vynikající souboj Luka s Darth Vaderem podbarvený šokující pointou.(25.5.2005)

Hudba ve filmu ***(26.1.2010)

• Radiq

Stejně jako epizoda 4, i tohle zavání hroznou blbinou. Herecké výkony se od té doby snad ještě zhoršily, zlatej robot je snad ještě otravnější a gumové masky jsou o trochu míň gumovější, ale stejně jde dycky poznat, že to jsou nějací maňásci a maňasi. Nesmysly se hromadí, až jich je pak pěkná kupa hnoje. A celkové zpracování je chabé jak v polovině přelomený hrábě s uraženejma kolíkama. Některý nápady nezvarhuju, ale Lucase, resp. toho, co to natočil, jo.(7.3.2010)

"Jsem tvůj otec, Luku." - asi nejosudovější věta existující kinematografie :)(7.11.2010)

Díl s nejvyšším hodnocením mě taky neuchvátil, i když byl lepší než ten první. Bohužel mi žánr vesmírné fantasy vůbec nic neříká, takže jsem se opět docela nudil a nevydržel jsem koukat dýl než 20 minut v kuse. *** Nezatížen nostalgií, jsem celou ságu zhlédl poprvé na začátku roku 2011 v pořadí dle doby vzniku jednotlivých epizod. Můj žebříček: 1. Episode III, 2. Episode II, 3. Episode I, 4. Episode VI, 5. Episode V, 6. Episode IV(21.1.2011)

Nejlepší díl celé trilogie. Bitva na ledové planetě Hoth, Yodův výcvik, Lukeův souboj s Darthem Vaderem, Han Solo od začátku do konce, minimum otravných C-3PO a R2-D2. Impérium je epizodou, ze které je konečně cítit velkolepost a osudovost ságy. 9/10(3.10.2011)

Poměrně vážnější tóny zvolil Irvin Kershner k vytvoření další kouzelně překrásné symfonie plné legendárních postav, dokonalých soubojů a strhujícího poodkrývání fascinujících možností vesmíru Hvězdných Válek.(22.7.2012)

Trochu se setmělo ... jakoby se stín Impéria rozprostřel nad celým známým vesmírem. A protože trpělivost ani poslušnost nejsou právě typickými vlastnostmi mládí, Luke Skywalker jde nevědomky ve šlépějích svého otce, aniž by znal celou pravdu o jeho osudu - a temná strana Síly na něho trpělivě čeká. Působivé, s nádechen nevyhnutelnosti - i když možná ne tak kompaktní jako nepřekonatelná (a nepřekonaná) "Epizoda IV".(13.8.2012)

Je to akční jízda. Boje s velkými roboty na zmrzlé planetě a dlouhý závěrečný souboj se světelnými meči nemají chybu. Co na tom, že se ubralo na povídání. Tedy alespoň ve všech dějových linkách až na mistra Yodu. Ten to všechno vynahradí, když už zvážní a stane se z něj ten skutečný mistr Yoda.(27.11.2015)

Pro mě nejlepší díl - z celé serie nejvíce rozvíjí jak se Luke stáva rytířem Jedi pod vedením zenového mista Jody a zjištuje podstatu vesmíru stojícím na metafyzické dualitě temné a světlé strany síly s níž je jeho osud spojen dávným proroctvím (komu to prosím vás zní jako sci-fi? :-) - viz žánrová odbočka níže... Starou trilogii ale jinak beru jako celek a jako celek je mojí nejoblíbenější filmovou záležitost celého mého života. Čím jsem starší, tím více si Star Wars cením. Příbeh archetypálně nadčasový, vliv Cambelova studia mýtů a archetypů je zde vidět krásně, stejně jako vliv pulpu (Pricezna z Marsu a jakékoliv Sword and Planet anyone?). Já miluji fantasy pulp a analytickou psychologii, která má tolik co říct k významu mýtů (z jejichž archetýpů Cambel vycházel) a tento film tyto prvky krásně spoluje v romantický a atmosférický celek jako žádne jiné dílo. Vliv na kulturu i moderní kinematografii nesporný, což jen potvrzuje jak nadčasové mýtické archetypy zachycené v tomto filmu jsou, jedno jestli formovali příběhy před tisící lety nebo je zformovali ve 20. století. Žánrová odbočka: Pokud se někdo dohaduje jestli je to sci-fi nebo fantasy, odpověd zní, jedná se mýtus vyprávěný moderním jazykem (v rovině sci-fi x fantasy tedy spíše fantasy - jak se vyvolený prosťáček skrze souboj dobra a zla stane hrdinou a naplní svůj osud, neřeší se tu žádné společnské dopady technologického vývoje na společnost, ani nic podobného, vesmír, kosmické lodě atd. jsou jen kulisy, které určite neurčují žánr ).(28.5.2017)

Jelikož jsem se ve svých 32 letech a filmovém nadšenství cítila už velmi trapně, že jsem neviděla ságu Star Wars, rozhodla jsem se to po dlouhém osobním přemlouvání napravit.. Oproti úvodnímu dílu (rozhodla jsem se na SW koukat podle toho, jak vznikala) byla už "dvojka" o poznání svižnější.. Hlavní postavy se rozdělují a příběh se vine daleko zajímavěji v několika liniích.. Star Wars pro mne šmrnc i napětí neztrácí.. Řekla bych, že IV byla dobře vydařený pokus a na V je vidět, že tým už přesně věděl, do čeho jde.. Tempo, kostýmy i vizuální efekty jsou pro mne stále lukrativní.. Těším se na další ;)(31.7.2018)

Rovnako ako mnohí aj ja považujem tento diel za najlepší z celej sériea vyzerá to, že to tak zostane aj po premiére Epizódy 3.(4.5.2003)

Jasně nejlepší díl ze všech šesti epizod.(9.1.2007)

Nejlepší a nejtemnější část celé ságy. Je tento film dokonalý? Těžká otázka, ale myslím, že ano. 100%(8.2.2007)