Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Dost mozna nejlepsi dil celejch Star Wars a zcela urcite nejlepsi dil stare trilogie. Film v podstate splnuje pravidla dvojek, je tu vic akce, vic triku a navstivime vic zajimavejch mist. Ale oproti vetsine druhejch dilu tu je jedna vyjimka, tenhle dil prekonava dil prvni. Ford, Hamill a Fisher jsou tady uz vic sehrana parta, takze se film venuje prevazne jim, oproti prvnimu dilu, kterej se spis venoval samotnemu Anakinovi a boji rebelu. Hamill tu ma bohuzel vic vypjatejch scen, ktery dost prehrava, ale da se to prezit. Navic se tu objevi uchylackej Yoda, kterej vypada daleko lip, nez v Epizode I. Jinak se da o filmu napsat neco podobnyho jako o prvnim dilu, hudba opet perfektni a triky, diky vylepsenim, maj slusnou uroven. A v tomhle filmu je jedna z nejzasadnejsich hlasek vsech dob. Navic se jedna spolu s Epizodou III o nejdrsnejsi dil, coz je jedine dobre. Fakt nevim, na co bych si mel v tomhle filmu stezovat, tohle je naprosto zasadni zalezitost. Lucas ma smulu, ze nejlepsi dil jeho sagy nenatocil on, ale Kershner, kterej krome tohohle natocil jen same kraviny.(23.9.2007)

Nejlepší díl!O tom není pochyb...(20.8.2002)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Tentokráte mnohem těžší a temnější svět. Nevím si rady, vše je ohromující a tak tíživé. Ledově mrazivý Hoth, zamlženě močálový Dagobah, dvousečná Síla, mračný Bespin, šokující věta a spousta dalších znepokojivých momentů. Celý film jsem napnutý jako basová struna a neustále očima těkám po obrazovce, když sleduji, jak se Impérium zmáhá. Dvě hodiny jsou v mžiku pryč, ale já teď nechci skončit, chci jít dál, doslova prosím o třetí díl... chci se stát spolu s Lukem Jedim a chci se pokusit změnit jeho otce... 33 miliónů dolarů(rozpočet)/534 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/234 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Patrně nejtemnější a zároveň i nejlepší díl celé vesmírné ságy. Závěrečný boj Luka s Darth Vaderem je fascinující a myslím, že není žádná jiná bitva, kterou bych viděl vícekrát. Nenapadá mě ani jedna věc, kterou bych mohl vytknout, vše je propracováno do nejmenšího detailu. Jenom si říkám, kde jsou proboha oscarové nominace minimálně pro nejlepší film, režii a kameru??? I když režii snímku George Lucas přenechal Kershnerovi, tak je na první pohled jasné, že z producentské židličky vše pečlivě sledoval. Zkrátka nemám slov, jdu se dívat na Návrat Jediho :). Kult, který musí vidět každý filmový fanda...............(30.10.2008)

"I´m your father!" A sakra, spoiler... Nejtemnější a mnou nejoblíbenější díl hvězdné ságy.(26.7.2007)

Impérium jsem nikdy neviděl tolikrát jako čtvrtou epizodu a asi to byla chyba. Pá pá pá pá pa dá pá pa dá...(2.12.2010)

Nejsem fanouškem tohoto žánru a tak jsem byl mírně zklamán tím, že se nepodařilo navázat na podle mého názoru výtečný první díl série – Hvězdné války. Tento film se mi zdál méně akční, dynamičtější, ale může to být způsobeno třeba odlišným rozpoložením. Nevím proč, ale tolik unešen jsem nebyl. Ale nekritičtí fans jistě slintali blahem a já jim to neberu.(12.3.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. S geniální hudbou Johna Williamse - nejlepší je asi téma - Imperiální pochod: http://www.youtube.com/watch?v=m0DBvaguOMU - mimochodem, jeden uživatel youtube komentoval: I play this theme when my wife arrives at house :-). A to mi původně Star Wars nic neříkaly... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=PkEKIw0FU6Y(7.5.2011)

"Impérium vrací úder" zakládá ústřední paradox celého Star Wars fandomu - jeho kvality z převážné části nejsou dílem George Lucase a tak díl, který je všemi adorován a výrazně definuje kánon, paradoxně v rámci ságy představuje anomálii. První "Hvězdné války" rozvrhly svět daleké galaxie a coby aktualizace starých naivních sci-fi dobrodružek a la "Buck Rogers" či "Flash Gordon" byly zamýšlené jako podívaná pro děti. Díky tomu také Lucas mohl vydělat na merchandisingu, který tehdy ještě necílil na nadité peněženky fandů, nýbrž jen rodinné rozpočty. Až "Impérium vrací úder" franšízu katapultovalo ke statusu kultu ve smyslu životního stylu. Druhý (dnes pátý) díl ságy svými dospělými konflikty, vypjatými emocemi a bravurní dramaturgickou výstavbou rezonoval s teenagery i staršími diváky. Jenže místo otce celé franšízy George Lucase na režisérské sesli seděl jeho učitel z filmové školy Irvin Kershner, který vyslyšel Lucasovu nabídku za podmínky, že bude moci příběhu dát hloubku a vyprofilovat předložené postavy. "Impérium vrací úder" tak má blíže k fanfikcím, než k Lucasově stylu nevážných space oper, jenž se vrátil ve fandy zatracovaných aspektech "Návratu jediho". Stejně jako fanfikce, které ostatně v mnoha ohledech inspirovala, druhá/pátá epizoda sice přejímá Lucasovy světy, prostředí, postavy a základní motivy, ale zasazuje je do stylově zcela odlišného vyprávění, které se zříká naivity, rozvernosti a melodramatu ve prospěch patosu, osudovosti, vypjatých emocí a zvratů či dramatických situací s tíživým dopadem na postavy. Byť klíčové zvraty a odhalení vymyslel Lucas, je to právě Kershnerova režie, co jim dává náležité vyznění - stačí porovnat koncipování klíčových scén i vedení herců zde s převládající fanfarónskostí a kolísavou dramatičností dalších dvou dílů trilogie. Stejně je tomu i v případě ostatních předností snímku v čele s bravurním vyprávěním, které namísto linearity prvního filmu přichází s dramaturgicky vycizelovaným střídáním dvou souběžných linií, které je precizně načasované tak, aby vyprávění nikdy neztratilo tah. Lucas spolu s režisérem Richardem Marquandem se ho pokusili napodobit v posledním díle, ale absence dramaturgického citu a upřednostnění dobrodružný atrakcí tam vede k zoufalému natahování scén za hranici únosnosti. "Impérium vrací úder" tak v souladu s konsenzem vskutku je nejlepší část ságy, ale nepředstavuje kýženou kulminaci stylu, tendencí a motivů, ale spíše odchylku či parafrázi, která bohužel odhaluje potenciál ságy, který ale zůstal v jiných dílech nevyužit. Fakt, že Lucas svěřil režii tvůrci s ambicemi a filmařskými kvalitami za hranicemi jeho vlastního horizontu, tak vlastně představuje nejkrutější z jeho nechvalně známých mnohoznačných rozhodnutí. Lucas se na "Impériu vrací úder" realizoval pouze hračičkovstvím v oblasti speciálních efektů, a pokrok učiněný za tři roky od prvního filmu znatelný z každého trikového záběru, opravdu bere dech. Byť tedy Lucas i tuto svou zásluhu posléze zadupal do země vydáním speciální edice s dodělanými digitálními efekty, které celé trilogii daly uniformní vzhled. Velký dík a uznání patří fandovskému restaurátorskému projektu despecializované edice pod vedením Harmyho, který nám nanovo umožňuje žasnout nad původní podobou všech třech dílů.(3.9.2015)

10 / 10 (časť prvá) Videopáska sa úspešne došmodrlíchala na koniec prvého/štvrtého dielu Hviezdnych vojen a ja si ešte ani nestíham utrieť pot z čela a slzy z očí, keď zrazu titulky končia a ja znova začujem tú dunivú melódiu: pam pam pam pampadám pampadám, pam pam pam pampadám pampadám... Pozor! Impérium vracia úder!!! "Tak na to by som sa pozrel," vravím si v duchu a opäť sa uvelebujem v kresle ... (asi po dvoch hodinách sledovania) ... "Han Solo vydrž! Idem ti na pomoc!" Akčný, dynamický, efektný, no zároveň hlboký, opantávajúci a čarovný filmový zážitok. (časť tretia)(24.8.2005)

Jen o málokterých filmových sériích můžeme říct, že druhý díl je lepší než první, ovšem Star Wars mezi ně určitě patří. Geroge Lucas se chytře vzdal režisérské židličky a přispěl tak k lepšímu uchopení příběhu i atmosféry. Bohužel Herecký výkon Marka Hamilla se nijak nezlepšíl a tak přestože hraje hlavní postavu, zůstává daleko za rošťáckým Harrisnem Fordem. Ačkoliv filmu nelze v podstatě nic dalšího vytknout, z nějakého neurčítého důvodu mě zanechal chladnějším, než ostatní diváky. Možná to bylo kvůli těm otravným wookieho zvukům, nebo možná jen proto, že jsem film viděl až 28 let po premíéře a jelikož vytvoření celé myšlenky hvězdných válek jsem ocenil už u prvního (resp. IV) dílu, nezbývá než zůstat "pouze" u 8/10(8.4.2008)

Impérium vracia úder je najlepším dielom série Hviezdnych vojen. Hneď v úvodných minútach sa odohrá parádna bitka na zasneženej planéte Hoth a dobré tempo pokračuje až do konca. Viac temnoty, viac emócií a spomedzi ostatných dielov aj najmenej infantilnosti. O humor sa zaručene stará Han Solo (jediná postava v celej ságe Star Wars, ktorej to naozaj ide dobre), Darth Vader sa tu stáva legendárnym filmovým zlosynom a má na svedomí jednu z najznámejších hlášok v celej šírej galaxii, hudba dokonalá a toto vesmírne dobrodružstvo je naozaj veľkolepé.(6.5.2012)

Absolutní klenot v historii celosvětové kinematografie... Impérium vrací úder není jen součást Hvězdných válek... Je to hlavně Ultimátní sci-ci - fantasy, které nemá v historii obdoby...(30.11.2010)

Zatímco čtvrtý a nejkomornější díl Star Wars působí spíše jako splnění Lucasova snu a šestému je často vytýkáno až přílíšné zaměření na dětskou část diváků, tak Impérium vrací úder je velkofilmem se vším všudy. Efekty úchvatnější než v nových dílech, Darth Vader v nejlepší formě, hudba dodávající grády už tak skvělému tempu a především moje nejoblíbenější pasáž z celé série, první setkání Luka a Yody. Vrchol série, která vstoupila do dějin kinematografie.(27.8.2009)

Dokonalé sebeuvědomění potenciálu a tentokrát přemýšlivější režisér za kamerou - nejspíš nejlepší Star Wars, které stvrdili popkulturní hodnotu tohohle fenoménu. 85 %(2.9.2008)

(1001) Tenhle film je jaksi poťouchle nejmilejší v tom, jaký badass se v jeho průběhu formuje z Darth Vadera. Takové ty jemné detaily typu: "Omluva přijata, kapitáne." Zmetek skoro nepatřičný do vesmíru, kde se na sebe všichni pořád usmívají i před nejtěžšími překážkami a diváci moc dobře vědí, že postavám žádné vážnější nebezpečí nehrozí. Potěšení z jeho zloduchovství mi ale nejvíc kazí (a teď vypustím jedno ze svých nejvíc rouhačských prohlášení, možná snad dokonce to nejvíc největší) hudba. Já se nijak netajím svou nechutí k Johnu Williamsovi, jasně, jeho "main themes" jsou legendární, ale při celkovém pohledu mi díky používaným nástrojům a melodickým postupům přijde jeho hudba repetitivní a nezajímavá, ať už jsou to Star Wars, Indy nebo Harry Potter, většina podkresové hudby mi přijde zaměnitelná a nezábavná. Já jsem zvyklá ve volném čase poslouchat hodně filmové hudby, ale od Williamse mám ve své sbírce jenom tři skladby: tu, kterou hraje kapela v kantýně, tu, kterou hraje kapela u Jabby a závěrečnou oslavu vítězství - a není to náhoda, že jsou to právě ty, které se absolutně liší od jeho obvyklé produkce. Zbytek jeho skladeb je pro mne pro poslech nepoužitelný. A ty jeho rozjásané motivy mi zkrátka nepřijdou jako vhodný doprovod pro někoho, kdo zabíjí miliony lidí, seká údy a celkově se chová jako pacholek par excellence. Jinak také oceňuji vzkaz, že člověk nemusí splňovat nějaké vnější parametry, aby mohl být vnitřně silný. -"I'm looking for a great warrior." -"Wars not make one great."(6.12.2014)

"Luku. Jsem tvůj otec."(12.4.2005)

Nejtemnější a nejlepší díl z celé ságy.(30.1.2007)

Zatímco gigantickým bojovým dromedárům a odletu ze zubaté jeskyně patřila nostalgická vzpomínka, otravného C-3PO jsem chtěl poslat do sběrny cenných kovů a Hana Sola k očnímu, protože člověk s dobrým zrakem by si o Její výsost neopřel ani Millennium Falcon.. Říkáte nejtemnější díl ságy? I když jsem měl v obývacím pokoji zhasnuto, nějak jsem to temno nemohl najít, ale berte mě s odstupem, stejně jako já beru Lucasovo rozmazlené dítko, co si užívá více obdivu, než zaslouží. Vezměte si třeba „bráchu“ Indianu Jonese. I když nemá možnosti nekonečného vesmíru, je v něm ukryto mnohem více nadhledu, hravosti i fantazie.. Pokud Darth zpětně nezaplatí alimenty, měl by ho synek hnát až do Štrasburku..(11.12.2013)

Jednoznačne najlepšia časť starej trilógie. Epickejšie, napínavejšie a prepracovanejšie než epizóda IV. Hneď úvodná scéna na zasneženej planéte ma vtiahla do deja, film je plný dobrodružstva, bravúrnych efektov a taktiež toho najpodstatnejšieho, Vadera, si tu divák užije omnoho viac. Scény s ním a Lukom patria k tým najveľkolepejším z celej série. Bez Williamsovej mohutnej hudby si Star Wars ani neviem predstaviť, no obzvlášť hrozivý motív, presne vystihujúci Darth Vadera, tomu dodáva tú pravú temnú atmosféru, napätie a emócie.(8.5.2012)

1 2 3 4 5 13 26 38 50