Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA, 1980, 124 min (SE: 127 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 000)

Parádne pokračovanie, akýsi most medzi jednotkou a trojkou, šokujúce odhalenie, kto je Lukov otec, skvelý boj na začiatku, Han Solo, čo s princeznou Leiou zdrhá na rozpadávajúcej sa lodi, Luke, z ktorého sa stáva rytier Jedi. Paráda. Skvelé pokračovanie. Škoda, že Lucasovi sa nepodarilo to isté s ďalšou trilógiou.(3.3.2014)

Porovnavanie Epizody IV s Epizodou V je ako porovnavanie exkrementu na dne toalety a citronoveho cheesecaku. Mame tu niekolko aspektov, ktore robia V kvalitnejsiou. V epizode IV dominovali efekty a hudba, v V dominuju niekolkonasobne viac, navyse sa herci posnazili a su sympatickejsi aj ked neviem ako to je mozne, na scenari sa tiez zapracovalo viac(kedze oproti E IV ma film dej a dokonca aj nejake tie shocking momenty), dialogy su zabavnejsie a film ako celok a ako blockbuster plni ocakavane atributy. Epizoda V ma naozaj bavila. 75%. Stale ale nerozumiem ako mohla tato jednohubka urobit taku velku dieru do sveta.(31.7.2014)

Film po úvodu trochu ztrácí na svižnosti a tempu a to opět nabírá až k samostatnému konci v Oblačném městě, ale to neznamená, že by se divák mezi úvodem a koncem nudil. Spíš naopak krásná temná atmosféra uvrtá diváka do křesla, občasný vtípek a hláška vždy vykouzlí divákovy úsměv na rtech a epické bitvy vezmou divákovy dech. Ale to rozhodně není vše, neboť ještě je třeba zmínit nádherný příběh, který se již stihl stát klasikou. Asi bych mohl říct, že je to podle mě nejlepší díl celé ságy, ale tuto ságu mám tak rád, že bych tak označil téměř každý film (tedy krom Pomsty Sithů).(16.10.2014)

Docela mě překvapily zdejší recenze, které hodnotí tento díl jako nejlepší. Mě se IV asi líbila více. Ale je to kurva klasika.(20.3.2015)

Napětí, drama a hrdinství v galaxii "far far away" pokračuje v ještě nabitější a akčnější epizodě V., která jak už prozrazuje název, přináší hrozivou pomstu Impéria za zničení Hvězdy smrti, a kde jinde by měl příběh začít než na ledové palenetě s vcelku ironickým názvem Hoth. George Lucas ale také rozvijí jediiský příběh, ukazuje nám, co je pravá cesta Jedie a s tím se seznamujeme s novou netypicky mluvící postavou Yody. Nebo byste raději viděli více z Hana a jeho koketování s Leiou? Jak je libo a mnohem více. Charismatický Lando Carlissian? Proč ne... a na závěr velký bum od Darth Vadera plus konečně pořádný duel hvězdných mečů. Závěrem vás film velmi hezky zpracuje pro zakončení ságy.(12.5.2015)

Těžko dnes hodnotit film z roku 1980, těžko také očekávat, že nové díly nebudou moderně zpracovány. Pro mě jsou nové epizody přece jen lepší. Tenhle díl má paralelu v epizodě III. A ta mi ovšem připadá dnes už daleko barvitější než tato. Naopak musím užasnout nad tím jak se podařilo dokreslit minulost původním epizodám. Dnes se dá už o Vaderovi uvažovat jako o Anakinovi. Kdosi se pohoršoval nad tím, že v epizodě II byla nějaká blbá romantika, ale potom se ukázalo, že Anakina city zradily a svedly na temnou stranu. Staré díly mi připadají ochuzené o romantiku. Jsou jen dobrodružné, ale citový faktor ovlivňuje ve skutečnosti rozhodování zásadně. Luke byl po této stránce zcela zdravý a vzhledem k jeho minulosti neměl zřejmě ani kde se zkazit. Byl čistá poctivá duše, snad po matce Patmé. Ty nové díly mi opravdu připadají docela geniální, ale nebylo by co doplňovat, kdyby tu nebyl základ původní trilogie.(5.7.2015)

Skvělý díl této vydařené série, ačkoliv pro mě byl bohužel nejslabší.(30.9.2015)

Jak mnozí píší, opravdu tento díl předčí svého předchůdce i mnohé díly ostatní. Jakoby zde svět Star Wars dozrál a všechno bylo opravdovější, velkolepější a dospělejší. Perfektní podívaná, napínavá až do konce.(16.12.2015)

Velkolepé dílo. Po smršti, jaká byla předvedena v předchozím díle, nám Lucas naservíroval ponurejší a obsahově úžasnou epizodu, ve které dojde ke všem možným zvratům. Vizuálně nadmíru dokonalé, scénáristicky taktéž. Není co vytknout.(23.12.2015)

Ještě o fous lepší než Nová naděje, Impérium vrací úder je tak nejlepší epizoda původní trilogie a navzdory tomu, že vůči ní mám zhruba stejné výhrady jako ke čtverce, je dost možné, že v budoucnu změním její hodnocení na nejvyšší. Temné, strhující, se skvělou novou postavou mistra Yody a legendárním odhalením na konci.(3.1.2016)

Pokračování Nové naděje a možná nejtemnější a nejkvalitnější díl v původní trilogii. Efekty byly na svojí dobu revoluční, oproti minulému dílu přibylo nějaké to šermování. Je to kvalitní film, ale pro mě je jako zbytek této série hůř stravitelný.(8.2.2016)

Po zhlédnutí Nové naděje jsem se nemohl dočkat až zhlédnu další epizodu. A byl jsem velice překvapen. George Lucas to tentokrát sice nevedl, ale jak je vidět filmu to nějak neublížilo. Podle mě zatím nejlepší díl.(10.4.2016)

V tomhle dílu vidím i vztah posádky k lodi lépe než v Matrixu... Super film!(22.5.2016)

I am your father.(26.7.2016)

Jeden z mála sequelu, který vyrovnal, ba i dokonce překonal svého předchůdce.(30.10.2016)

OBSADENIE: 9/10 HUDBA: 10/10 EFEKTY: 9/10 AKCIA/HUMOR: 10/10 DOJEM: 10/10 II Začnem tým, že piata epizóda je bezkonkurenčne najlepší a môj najobľúbenejší diel ságy. Vždy sa nechám unášať geniálnou prvou trištvrte hodinkou, ktorá sa odohráva na plátne Hoth a atmosféra je priam delikátna a ten zvyšok je len veľmi nadpriemerne dokonalý. Han Solo a princezná Leia v plnej kráse, Chewbacca a C3-PO hláškujú ako o život, no a na záver trocha emócií. Skvelé!(24.12.2016)

Nechápu, jak jsem mohl původně dát této epizodě jen čtyři hvězdičky...(28.12.2016)

I am your father!... Vrchol StarWars ságy, vrchol kinematografie.(19.1.2017)

Ta atmosféra. To charisma Dartha Vadera. Nejlepší díl.(24.1.2017)

• 711

Sračka(30.1.2017)