Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

filmfanouch

Původní Star Wars byli nečekaným obrovským megahitem a i když jejich tvůrce George Lucas žádná pokračování původně neplánoval tak ho nakonec úspěch právě původního filmu dovedl k rozmyšlení, že na minimálně další dvě pokračování dojde (a už při psaní scénáře Epizody V přišel na myšlenku prequelů). Lucas už ale tentokrát odmítl druhý film režírovat a rozhodl se radši zvolit roli producenta. Sám si poté jako svou náhradu vybral Irvina Kershnera, který měl sice daleko k autorství blockbusterů, dle Lucase byl ale jediná správná volba. Dle Lucasova příběhu poté scénář sepsali Lawrence Kasdan a Leigh Brackett a právě čtveřici Lucas-Kershner-Kasdan-Brackett můžeme ve finále vděčit za jeden z nejlepších Star Wars filmů. Star Wars: Epizoda IV- Nová naděje byla výborným ,, pilotem´´ do světa předaleké galaxie, Epizoda V je poté ale regulérní parádní pecka. Vždy jsem upřímně těsně upřednostňoval právě Epizodu IV, čerstvě jsem si ale uvědomil, že Epizoda V je přece jen o ždibec lepší a je to právě ona, která je nejlepším zástupcem původní trilogie. Star Wars jsou sice v jádru pohádka o boji dobra proti zlu (to si musí uvědomit každý fanoušek a smířit se s tím), už Epizoda IV ale byla startem do sebe perfektně zapadající vesmírného eposu, který měl propracovaný svět a s ním spojené postavy. Především už ale původní Star Wars byli milníkem v kategorii vizuálních efektů. Epizoda V šla ale ještě o ždibec dál- představila opět parádní originální vizuální efekty a především jde ještě dál co se týče vesmírného eposu a prvky pohádkovosti jsou téměř pryč. Pořád je to příběh o vesmírných rytířích, kteří používají vesmírnou moc, Epizoda V je ale skutečně vážnější, víceméně opravdu temnější a s tím také epičtější. Když se v Epizodě IV hlavní hrdinové poprvé poznali tak už bylo ke konci filmu vidět, že si k sobě našli cestu a stali se přáteli. Epizoda V poté ukazuje, že doba mezi koncem Epizody IV a začátkem Epizody V (oficiálně události těchto filmů dělí 3 roky) mezi hrdiny vytvořila skutečná pouta a hrdinové se o sebe navzájem skutečně bojí. Tohle pouto přátelství bravurně ukazuje už i úvodní pasáž spojená s řáděním Wampy a víceméně sebevražedná záchranná mise Hana Sola. Tenhle pašerák (který rozhodně střílí první!) už ke konci Epizody IV dokázal, že v něm přece jen jen hrdina, tenhle start to ale definitivně dokazuje. Pořád sice neztratí nic ze svého sarkastického charakteru, definitivně se ale zasluhuje o pozici jednoho z největších frajerů z předaleké galaxie. I následné loučení s Lukem Skywalkerem před odloučením funguje a co se týče tohoto je skutečně vidět, že někdo myslel na to, že tyhle hrdinové spolu očividně strávili hodně výrazný čas a jejich vztahy se od dob předchozího filmu změnili. Když už jsme u toho Hana, tak se sluší zmínit, že i z lehkého jiskření mezi Hanem a Leiou v předchozím díle i zde dochází k vývoji a jejich vzájemná chemie a celkově vývoj jejich vztahu od úvodu na Hothu po vyvrcholení v Oblačném městě fungují skvěle. Mezi Harrisonem Fordem a Carrie Fisher dochází k velmi věrohodné romanci, která ve finále dá zrod nejen jednomu (vlastně dvěma/třem?) legendárnímu filmovému polibku ale i jedné z nejlegendárnějších filmových improvizací: ,, I Know!´´ Nastaly temné časy pro Povstání. I přes to, že "Hvězda smrti" byla zničena, imperiální jednotky vyhnaly Rebely z jejich tajné základny a pronásledovaly je po celé Galaxii. Aby se vyhnula střetu s hrůzostrašnou Imperiální flotilou, skupina svobodných pilotů vedená Lukem Skywalkerem (Mark Hamill) vybudovala novou tajnou základnu na opuštěné ledové planetě Hoth. Imperátorův (Ian McDiarmid) pobočník Darth Vader (David Prowse/James Earl Jones), posedlý hledáním mladého Skywalkera, však vyslal tisíce sond do všech koutů vesmíru... Původní Star Wars byli nečekaným obrovským megahitem a i když jejich tvůrce George Lucas žádná pokračování původně neplánoval tak ho nakonec úspěch právě původního filmu dovedl k rozmyšlení, že na minimálně další dvě pokračování dojde (a už při psaní scénáře Epizody V přišel na myšlenku prequelů). Lucas už ale tentokrát odmítl druhý film režírovat a rozhodl se radši zvolit roli producenta. Sám si poté jako svou náhradu vybral Irvina Kershnera, který měl sice daleko k autorství blockbusterů, dle Lucase byl ale jediná správná volba. Dle Lucasova příběhu poté scénář sepsali Lawrence Kasdan a Leigh Brackett a právě čtveřici Lucas-Kershner-Kasdan-Brackett můžeme ve finále vděčit za jeden z nejlepších Star Wars filmů. Star Wars: Epizoda IV- Nová naděje byla výborným ,, pilotem´´ do světa předaleké galaxie, Epizoda V je poté ale regulérní parádní pecka. Vždy jsem upřímně těsně upřednostňoval právě Epizodu IV, čerstvě jsem si ale uvědomil, že Epizoda V je přece jen o ždibec lepší a je to právě ona, která je nejlepším zástupcem původní trilogie. Star Wars jsou sice v jádru pohádka o boji dobra proti zlu (to si musí uvědomit každý fanoušek a smířit se s tím), už Epizoda IV ale byla startem do sebe perfektně zapadající vesmírného eposu, který měl propracovaný svět a s ním spojené postavy. Především už ale původní Star Wars byli milníkem v kategorii vizuálních efektů. Epizoda V šla ale ještě o ždibec dál- představila opět parádní originální vizuální efekty a především jde ještě dál co se týče vesmírného eposu a prvky pohádkovosti jsou téměř pryč. Pořád je to příběh o vesmírných rytířích, kteří používají vesmírnou moc, Epizoda V je ale skutečně vážnější, víceméně opravdu temnější a s tím také epičtější. Když se v Epizodě IV hlavní hrdinové poprvé poznali tak už bylo ke konci filmu vidět, že si k sobě našli cestu a stali se přáteli. Epizoda V poté ukazuje, že doba mezi koncem Epizody IV a začátkem Epizody V (oficiálně události těchto filmů dělí 3 roky) mezi hrdiny vytvořila skutečná pouta a hrdinové se o sebe navzájem skutečně bojí. Tohle pouto přátelství bravurně ukazuje už i úvodní pasáž spojená s řáděním Wampy a víceméně sebevražedná záchranná mise Hana Sola. Tenhle pašerák (který rozhodně střílí první!) už ke konci Epizody IV dokázal, že v něm přece jen jen hrdina, tenhle start to ale definitivně dokazuje. Pořád sice neztratí nic ze svého sarkastického charakteru, definitivně se ale zasluhuje o pozici jednoho z největších frajerů z předaleké galaxie. I následné loučení s Lukem Skywalkerem před odloučením funguje a co se týče tohoto je skutečně vidět, že někdo myslel na to, že tyhle hrdinové spolu očividně strávili hodně výrazný čas a jejich vztahy se od dob předchozího filmu změnili. Když už jsme u toho Hana, tak se sluší zmínit, že i z lehkého jiskření mezi Hanem a Leiou v předchozím díle i zde dochází k vývoji a jejich vzájemná chemie a celkově vývoj jejich vztahu od úvodu na Hothu po vyvrcholení v Oblačném městě fungují skvěle. Mezi Harrisonem Fordem a Carrie Fisher dochází k velmi věrohodné romanci, která ve finále dá zrod nejen jednomu (vlastně dvěma/třem?) legendárnímu filmovému polibku ale i jedné z nejlegendárnějších filmových improvizací: ,, I Know!´´ Především ale stěžejním bodem Impéria vrací úder je forma jedijského výcviku. Luke Skywalker v podání Marka Hamilla si taky od zničení Hvězdy smrti ušel kus cesty a jakmile je duchem svého mentora Obi-Wana ,, Bena´´ Kenobiho vyslán aby na Dagobahu dokončil svůj výcvik pod dozorem mistra Yoda tak neodolá. A zde dává totální smysl proč Lucas tak brutálně prosazoval aby byl Frank Oz za svůj vokální výkon Yody nominován na Oscara. Ono se to totiž nezdá, ale namluvit Yodu rozhodně není žádná legrace. Nebo alespoň ne tak jak to učinil Frank Oz! Už tak namlouvat zeleného skříka, který mluví takto specificky (Do. Or do not. There is no try!) je těžké. Oz ale navíc do tohohle vokálního projevu dává totálně všechno a i v jeho hlasovém projevu jsou důvody proč tak skvěle bravurně funguje Lukeův jedijský výcvik pod Yodou. Yoda vysvětluje co to vlastně znamená síla, vysvětluje jak funguje temná strana a zároveň Lukea učí to nejzásadnější- věření a soustředění. Už jen kdybyste vnímali Yodu v Epizodě V a ignorovali jeho výskyty v dalších dílech ságy by vám dost možná stačil na titul nejlepší/nejzajímavější postavy světa Star Wars společně s Darthem Vaderem nebo Obi-Wanem Kenobim. Už jen díky velmi specifickému dokonalému vzhledu (díkybohu, že místo loutky nedošlo na opici v kostýmu!) a právě vokálním projevu Franka Oze. A především i díky Marku Hamillovi tak bravurně fungují scény mezi Lukem a Yodou. Hamill si jinak obhajuje titul parádního protagonisty, jen je tu problém, že se kolem najde asi přece jen pár zajímavějších postav. Darth Vader třeba minule zas takovou dobu na plátně nestrávil, zde ale nejen dostane více prostoru ale dokáže si zjednat ještě více respektu než posledně. Jestli vám minule nestačilo přiškrcení na zasedání imperiální rady, vražda Obi-Wana nebo vyvraždění téměř celé rudé letky tak zde má Vader ještě více šance zaujmout. Už při jeho pouhém pochodu je při vyděšené reakci imperiálů jasné z koho tady jde skutečný respekt a strach. Tvůrčímu týmu se tak opravdu daří budovat ten dojem, že tady je někdo koho se máme bát a Vader své pověsti z předchozího dílu nejen dostojí ale daleko jí překoná. Takhle se jinak celkově daří tvůrčímu týmu vždy dodat i nějaké té vedlejší postavě moment slávy a té se tak můžou dočkat i Chewbacca, R2-D2 nebo C-3PO či nové postavy jako Boba Fett či Lando Calrissian. Hlavně je ale Impérium vrací úder skutečně audiovizuálním vrcholem jak jen to u filmu jde. Potenciál tohoto světa a načatých linek z předchozího dílu je zde využit zcela bravurně. Pořád zde sice jde primárně o boj dobra proti zlu a držíme se tak zavedené pohádkové tradice, Impérium vrací úder má ale na rozdíl třeba právě od Nové naděje k pohádce trochu dál. Bitva o Hoth třeba samozřejmě nejsou jednoznačná jatka, je z nich ale přece jen cítit ta pravá válečná atmosféra a Bitva o Hoth patří ve finále k jedněm z nejlepších sekvencí ze světa Star Wars. Impérium vrací úder v tomhle ohledu vlastně hází jednu parádní sekvenci za druhou, ať tu po úvodní záchranné misi je právě Bitva o Hoth a následně třeba nahánění Millenium Falcon se Star Destroyery napříč asteroidy, problémy se ,, živými asteroidy´´ nebo právě onen bravurně předvedený jedijský výcvik. A navrch ještě sekvence v jeskyni, která dost naznačí ale jen tak to asi nikomu při prvním zhlédnutí dojít nemuselo. No a pak dojde na finále! Finále v Oblačném městě daruje jeden z nejlepších soubojů se světelnými meči v dějinách frančízy- A to i přesto, že Darth Vader hned ze začátku předvede, že rozhodně minule neměl štěstí v tom, že by byl Obi-Wan už víceméně sešlý ale mladého a živelného Lukea má hned na lopatkách a má vlastně celou dobu na vrch. Jenomže Luke se prostě odmítá jen tak snadno vzdát a i díky tomu je tenhle souboj tak silný. Luke, který kvůli vidině, že by mohl přijít o své přátelé (další ukázka bravurně napsaného vztahu) přeruší výcvik a v rámci toho co se zatím naučil se snaží s mužem, který měl zabít jeho otce bojovat a porazit ho i když ve finále asi sám nevěří, že se mu ho podaří porazit (a to je zásadní chyba!). A pak dojde k snad nejlegendárnějšímu filmovému zvratu, který má smůlu v tom, že je i snad nejvíce profláknutý. Minimálně v době uvedení, v roce 1980 kdy vám tenhle spoiler mohl prozradit jenom příliš hlasitý člověk vycházející z předchozí projekce to ale musel být opravdu neskutečný zážitek, který se podařilo utajit i před většiny členy štábu. Právě tento zvrat vrhá nové světlo na sekvenci v jeskyni a na celou ságu Star Wars vlastně vytváří nový pohled. Ti, kteří se Star Wars začali u prequelů (jako já) možná nebudou překvapeni, musí se ale nechat, že má tenhle zvrat neskutečně kouzlo a to i díky bravurně zahrané reakci Marka Hamilla a především hlasu Jamese Earla Jonese, jehož vyřčení té památné hlášky je prostě boží. Nehledě na to, že během této závěrečné konfrontace dojde u Lukea k nezvratné fyzické úpravě a dá se o něm na konci říct, že si opět (stejně jako všichni hlavní hrdinové) prošel nějakým vývojem. Závěr Epizody V je tak ve finále skvělý odrazový můstkem pro jedno zásadní téma v Epizodě VI ke které mám sice jisté drobné dramaturgické výhrady, přesto je ale přece jen Epizoda VI povedené zakončení jedné z nejlepších filmových trilogií všech dob. Především je ale Epizoda V skutečně nejlepším dílem z originální trilogie a společně se Sílou se probouzí, Posledním z Jediů a Novou naději i vrcholem celé franšízy. Impérium vrací úder je po parádním startu v podobě Nové naději parádním prostředkem, který tuhle ságu definitivně posouvá na úroveň eposu a dodnes neztratil nic ze svého kouzla. A dovoluji si tvrdit, že i jen tak neztratí a to nejen kvůli kulervoucímu finále ale především díky své skutečné dokonalosti snad opravdu ve všech možných ohledech. Třešnička na dortu? Imperial March, která dokázala, že John Williams všechny svoje trumfy nevysypal u Epizody IV a dodnes patří mezi nejlepší Williamsovy skladby. I bez Johna Williamse by ve finále skutečně Star Wars nebyli Star Wars.... Viděno v kině: 2x () (méně) (více)

JohnnyD

Tu sa to začína. Impérium vracia úder definuje Hviezdne vojny tak, ako ich poznáme. Vzťahy, manipulácie, prelínanie minulosti a prítomnosti, tajomné rytierské rády, Impérium... to všetko v plnom razení prišlo tu. Navyše každý diel Star Wars má nejaké tie slabiny, ale Impérium (spolu s Pomstou Sithov) je v podstate dokonalým filmom. Pochmúrna a temná atmosféra a depresívny bezútešný dej, ktorý končí tak pesimisticky ako je možné, robia z tohto filmu najlepší diel pôvodnej trilógie. ()

sheen

Tento díl považuji za vrchol celé série!! sci-fárna sci-fáren! Nepřekonaný, nepřekonatelný a nedostižný "Luke Im Your Father, Join Me And Together We Can Rule The Galaxy As Father And Son" ()

Hromino

„I'm your father.” –– První polovina filmu byla taková fajn. Jasně, pěkná bitva o planetu Hoth, hledání Yody, paráda. Ta druhá byla ale ještě lepší a prakticky mi nedovolila spustit oči od obrazovky. A při závěru jsem si jen smutně povzdechl a čekal jak debo, že po závěrečných titulcích bude ještě něco, že bude film pokračovat... a bohužel nic. Zůstala jen kopa úžasných zážitků a nadšení z úžasně sjetého Yody. Triky jsou na tehdejší dobu skutečně nevídané a scény v Oblačném městě braly dech. Pro mě asi nejoblíbenější díl SW. ()

salahadin

Dlouhá akce, akce, akce, která začne po chvíli nudit. Tohle že je nejlepší díl SW? Čím? Příjemná je jen zprofanovaná věta: "I´m your father." Závěrečný pěkný souboj Luke vs. Darth Vader, k tomu fantastickej Imperial March! Znovu se přesvědčuji, že mi Star wars nemohou nabídnout nic víc než jen triviální vesmírné dobrodrůžo, jehož nejzajímavějšími prvky jsou hudba a masky. Jenže pak tu máme divný filozofický extrakt á la New Age, nedomyšlený a v podstatě infantilně jednoduchý. A fádní romantiku v rámci tria (!) rebelů. Star wars není zajímavé SF, ale na jedno zvědavé omrknutí to vcelku stačí. ()

Stegr

80% - V pořadí druhý díl Star Wars je, jako snad v každé sérii, na níž si teď vzpomenu, epičtější, rozmáchlejší, ale také povedenější a to se, na druhou stranu, druhým dílům v současné době moc nevede... ()

Cappuccino

Rovnako ako IV epizóda, je päťka overenou klasikou, ktorá sa dá považovať dokonca aj za o kúsok lepšiu než Nová Nádej. Zub času sa samozrejme na mnohom podpísal, ale atmosféru si tak či onak stará séria zachováva. ()

Allien.9

Je těžké rozhodnout, která z epizod IV. a V. je "lepší", ale pokud bych si jako hlavní kritérium zvolila efekty či "temnotu", vyhrála by tato. Celkově u mě však stále vede "Nová naděje" - i když jen o chlup.;-) ()

vteco

Nejdůležitější díl celé trilogie a zároveň nejspíš i ten nejlepší. Impérium vrací úder se zahalilo do lehce temnějšího kabátku a naplno zde využívá svůj obrovský potenciál. Opět nechybí vynikající prostředí s efekty, proložené bitvami či mistrem Yodou. Nutno říct, že zde i velice dobře funguje chemie mezi Hanem a Leiou a také roztomilá vtipnost droidů. Největším tahákem je ovšem závěrečná konfrontace a její samotná důležitost, osudovost i dokonalost. [90%] | Kino ()

HAL

Rozpálené písky Tatooine byly odváty, teď hrdinové začínají probíjením se neproniknutelným sněhem ledového Hothu a stejně tak zmrazivěla i atmosféra světa Star Wars, který od svého vzniku dokázal pohltit už miliony lidských duší. Lucas připustil k režisérským i scénáristickým otěžím několik dalších lidí a pod jejich vedením vznikl nejlepší díl celé vesmírné ságy. Pohádkovost prostředí, děje a hlavně postav nabrala realističtější kontury a i po letech vyráži dech diváka svou dramatičností i brilantně napsanými dialogy. Vždyť kdo by dokázal zapomenout na zamilované špačkování drsného Hana Sola a krásné Leii, či na Luka který začal poznávat svou minulost a začal se bát své budoucnosti, i ten R2 a Yoda byli nesmírně cool a zároveň i roztomilí a vtipní, k čemuž už se pak Lucas nikdy s podobně laděnými novými postavami ani nepřiblížil. Ovšem všechno tohle ještě překonává Darth Vader - Shakespearovsky tragická postava která jako Bůh Temnoty za zvuků drtivé Imperial March železnou rukou vládl imperiálním vojskům a jediným pohledem dokázal rozdrtit každého na koho obrátil svou zjizvenou tvář ukrytou v masce černější než nejtemnější noční můra. Já se z jeho pohledu ještě nevzpamatoval..... dokonce ani po tom co jsem viděl jistého malého sráče ze stejné předaleké galaxie před ne až tak dávnými časy. Nechť vás provází Síla! ()

Satan

Komentář obsahuje SPOILERY. Ou jé! Znatelně vážnější díl. Poušť vystřídala mrazivá pustina plná nástrah. Akce střídá akci, útěk za útěkem, hláška za hláškou. Naplnění osudu je za dveřmi, špičkování mezi Hanem a Leilou už nemůže být ostřejší a i ty vedlejší postavičky pobaví. Závěrečný souboj Vadera s Lukem patří k tomu nejlegendárnějšímu, co lze ve filmovém průmyslu vidět. Nesmrtelná klasika a nesmrtelná hláška. Ach vidět to tehdy v 80s v kině... [Přesná stopáž: 122 min] ()

mzss1

|90%| Lucase vystřídal na režijní stoličce Kershner a vůbec to nebylo ani poznat. Naopak, oproti jedničce to bylo o dost zábavnější, akčnější, bohatší na scénáři atd atd. Finále nemělo chybu. Hudba od Williemse skvělá jako vždy. Herecké obsazení je rovněž bez připomínek. Vedle skvělého Harrisona Forda a Marka Hamilla mi zde víc bavila Carrie Fisher v roli princezny Leia. V podstatě je to prakticky stejné, jako v předchozím dílu, jen o dost kvalitnější. ()

Legas

Výtečná mezi-epizoda před závěrečným dovršením v Návratu Jediho. Teprve teď se rozjíždí "hvězdný mýtus" v celé své vesmírné pohádkovosti. Nejvíce miluju handrkování Hana Sola s princeznou Leiou. Nejlepší epizoda všech Star Wars. Temná strana síly šlape na plyn. ()

InJo

Vrchol původní trilogie (čili celé ságy). Teprve Impérium totiž udělalo z původně jednorozměrné pohádky o boji dobra se zlem ten pravý (komplexní) epos a bezprecedentní filmovou legendu. Navíc obsahuje možná nejvíc nezapomenutelných scén a (pod)zápletek z celé ságy - velkolepá bitva vznášedel s kráčejícími tanky na ledové planetě Hoth, "románek" dokonale arogantního Forda s Carrie Fisher, Luke a jeho brilantní výcvik rytířů Jedi (a poznávání temné strany síly), Oblačné město... Až zde poprvé zazní božský Imperial march a třešničkou na dortu je souboj Luka s Vaderem korunovaný jeho dokonalým zakončením v podobě jedné z nejlepších šokujících point v dějinách filmu. 95 % ()

Webb

[7/10] (Lucasfilm Ltd.) (Barevný /// Produkce: Gary Kurtz, George Lucas, Leigh Brackett, Lawrence Kasdan /// Kamera: Peter Suschitzky /// Hudba: John Williams /// Oscar: Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Peter Sutton (zvuk), Brian Johnson, Richard Edlund, Dennis Muren, Bruce Nicholson (vizuální efekty) /// Nominace na Oscara: Norman Reynolds, Leslie Dilley, Harry Lange, Alan Tomkins, Michael Ford (výprava), John Williams (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (více)