Action Jackson

• slovenský

Akčný Jackson

Akční / Komedie / Krimi / Thriller

USA, 1988, 92 min

Předpisová béčková záležitost osmdesátých let. Přešpikovaná všemi klišé, odpovídajícím rukopisu tehdejších akčních pecek. Není co popisovat, tehdy se to takhle točilo a mělo to svoje kouzlo, které dnešním akčňákům chybí. Já mám tyhle filmy rád, i když je pravda, že v té době vzniklo hodně povedenějších kousků tohoto žánru.(9.9.2014)

Hned v úvodu byla radost pohledět, na tehdy ještě velkolepý Detroit, chloubu amerického automobilového průmyslu. Tenhle film je klasická osmdesátková klasika a trošku nechápu nízké hodnocení, protože daleko větší odpady té doby si stojí daleko hůř. Obsazení opět klasické, jde vidět hromada osmdesátkových hvězd vedlejších rolí. Nemůžu si vlastně vůbec na nic stěžovat, zábava, akce i jednoduchý děj :-) Pro mne za čistokrevný průměr.(27.7.2015)

Tak toto je typicka 80-tka akcnych filmov, ktoremu by som dal mozno pred 15 rokmi o hviezdicku viac, ale ked sa na to dnes pozeram, je tu tolko nelogickych scen, hlavne tych akcnych, ze az to dokaze cloveka nastvat. Ako moze zlocinec ujst z auta bez stopy, ktore prave havarovalo a dopadlo na strechu tak, ze kazdy normalny clovek by bol aspon trochu zraneny a Jacksona ani nenapadne ho ist hladat? A okrem toho tu ten skvely "Action Jackson" cely film beha bez zbrane, pretoze mu ju jeho kapitan zakazal nosit. Najviac ma tu zaujala Sharon Stone, ktora sa stala slavna az po ZAKLADNOM INSTINKTE (1992). Ale zase aby som len nekritizoval, dalo sa na to pozriet, ale druhykrat nemusim... 06.06.2009 ___ Carl Weathers - (Seržant Jericho ´Action´ Jackson) +++ Craig T. Nelson - (Peter Dellaplane) +++ Vanity - (Sydney Ash) +++ Sharon Stone - (Patrice Dellaplane) +++ Bill Duke - (Kapitán Earl Armbruster) +++ Robert Davi - (Tony Moretti) +++ Produkcia: Joel Silver +++ Hudba: Michael Kamen, Herbie Hancock +++(5.6.2009)

Svižnej oldschol akčňák se zajímavým obsazením tehdejší doby. Hodně se hláškuje. Weathers tu hraje hrdinu kterej je sám o sobě slušnej parchant, ale ti po kterých jde jsou zkrátka ještě o něco větší parchanti. Naštěstí se místy taky nebere zase až tak brutálně vážně a já mu opravdu docela fandil. Tempo není nijak překotný, ale odsejpá to slusně a než se nadějete tak je konec. U mě spokojenost 75%(14.3.2014)

"ŘÍKAJÍ O NĚM, ŽE ANI NEMÁ MATKU, ŽE PREJ HO VYVINULA NASA JAKO PRVNÍHO ČLOVĚKA, CO BY CHODIL PO MĚSÍCI BEZ SKAFANDRU. PODLE JINEJCH JEHO MATKU ZNÁSILNIL YETTI A ON JE JEJICH MUTANTNÍ POTOMEK. VŽDYCKY HO ZAVOLAJÍ, KDYŽ POTŘEBUJOU PŘEVYCHOVAT NĚJAKÝHO SPRATKA JAKO SEŠ TY. PAMATUJU, ŽE JEDNOHO PŘEVYCHOVAL TAK, ŽE MU KOULE ZALEZLY DO TĚLA A UŽ NEVYLEZLY. PREJ TO BYL MEDICÍNSKEJ ZÁZRAK. JINEJ, KTERÝHO PŘIPOUTAL K ŽIDLI SI ZASE UHRYZAL RUKU JAKO NĚJAKEJ SKUNK NEBO ROSOMÁK." Weathersova akční sólovka od režiséra solidních béčkařin (TEMNÝ ANDĚL, CHLADNÝ JAKO KÁMEN) a v produkci Joela Silvera. Kdoví proč tohle sedmimilionové černošské béčko s výdělkem 20 mega neudělalo z Weatherse, který si sem přizval kámoše z PREDÁTORA Billa Dukea a Sonnyho Landhama, akční hvězdu stejně jako později neudělal CHLADNÝ JAKO KÁMEN akční hvězdu z Boswortha. Není nouze o hlášky ("TYS MĚL VE SVÝM KVARTÝRU ŽENSKOU NAPOSLEDY KDYŽ TI MÁTI POMÁHALA SE DO NĚJ STĚHOVAT."), ani o akční scény a vtipně heroizovaný ultradrsný Weathers se hádá s šéfem, vede pošťuchovací dialog s padouchem, dělá salta přes auta, co ho chtějí přejet a než upálí padouchova poskoka, tak s kamenným xichtem procedí: "JAK MÁŠ RÁD ŽEBÍRKA?" Zkrátka takový malý přehled klišé akčních filmů opepřený o kozy Sharon Stone a Vanity. A v tom je zřejmě zakopaný pes - AJ předvádí jen rutinu a nemá vlastní styl a tak pobaví, ale nezaujme. Jinak škoda, že Weatherse nedabuje tentýž člověk, co ho nadaboval jako Apollo Creeda.(6.8.2007)

• Vanity

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 17. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Spoiler: Předtím než je zabit Tony falešným poslíčkem, poslíček v originále říká, "It's C.O.D." To může mít dva významy: "Cash On Delivery" [dobírka] nebo "Cause Of Death" [příčina úmrtí]. (c.tucker)

• - Ve filmu se sešli Carl Weathers, Bill Duke a Sonny Landham, kteří se o rok dříve objevili ve filmu Predátor (1987). (Chrustyn)