Hora

Renan Ozturk

Willem Dafoe (vyp.)

Christian Gazal

• poz3n

74 minut dlouhý videoklip bez jakékoliv vnitřní logiky a dramaturgické koncepce. Krásné dokumentární pohlednicové obrázky střídají záběry extrémních sportovců a aby toho nebylo málo, dočkáme se dokonce nějakých těch bloopers ze života hor milujících nadšenců. Celé to nevkusně doprovází soundtrack z nejprovařenějších hitů klasické hudby a aby toho ještě jednou nebylo málo, Willem Dafoe (nic proti němu) 74 minut stále dokola opakuje jedny a ty samé kecy o kráse, přitažlivosti a nebezpečnosti hor. Jednotlivé fragmenty filmu tak, ač samy o sobě třeba i kvalitní, dávají dohromady necitlivý a kýčovitý blábol, který jsem měl i při tak krátké stopáži problém vůbec dokoukat. No fuj. 3/10(9.3.2018)

Ultimátní porno vysokohorských masivů - artistická kronika vztahu člověka s přírodou posvátných vrcholů, která v mixu vypravěče, filharmonie a kamerových přeletů oslňuje, stejně jako dojme nad tím, co jsme jako lidstvo v honbě za dobrodružstvím ztratili. Skvěle komponovaný, gradovaný, rozjímavý, tady máte INTO THE MIND či THE FOURTH PHASE na druhou. Co by na to řekla Leni Riefenstahlová :)(16.2.2018)

Člověk by měl bezprostředně po zhlédnutí skoro až chuť si nějakou tu horu zdolat. Ze snímku je cítit velká láska k horstvu. Trošku mi ovšem vadilo, že Dafoe opakuje celou stopáž stále dokola to stejné. Velké štěstí, že to opakuje právě Dafoe, který by dokázal udělat zážitek i z četby návodu na obsluhu pisoáru. Dokument není přehnaně dlouhý, takže si ho člověk dokáže užít. Příjemná meditační výprava do bájné země božstva, obrů a monster. Krásné záběry a hudba. Myslím, že dokument dokáže pohnout se srdíčkem i nemilovníkům hor.(21.4.2018)

Záběry jsou nádherné, o tom žádná, a všichni milovníci hor budou zajisté plesat. Mě osobně celý dojem z filmu bohužel neskutečně kazil soundtrack. Nic proti australskému komornímu orchestru, ale v tomto případě bych asi ocenil spíše naprosté ticho a pouze zvuky přírody, burácejícího sněhu při lavině a nebo silného větru na vrcholku hory.(22.4.2018)

Přišlo mi to jakože koukám na Herzoga po mrtvici.. Krásné záběry v kombinací se silnou hudbou a do toho povídá charismatický vypravěč.. Jebat na to, že jakkoliv je Dafoe parádní tak vypravěčsky je Herzog prostě bezkonkurenční. S tím se holt nedá nic dělat... Problém je spíš v tom co Dafoe pronáší. Ne, že by kvákal úplné koniny, ale právě Herzogem odkojení diváci asi vycítí, že Mountain ve svém doprovodném komentáři klouže jaksi po povrchu. To, že zdoláváním vrcholů (tím spíš v komerční formě) člověk něco důležitého ztrácí je motiv sice pravdivý a silný, ale tak nějak se samozřejmě nabízí. Mountain tímto (v zásadě banálním) motivem vrcholí. Werner by zde pouze startoval pro hlubinné odkývání dalších a dalších vrstev absurdity, syrovosti, humoru atd..... Ale špatné to vůbec není.. Možná bych vynechal nebo zkrátil ty adrenalinové exhibice, ale to už je spíš subjektivní rejpanec.(17.2.2018)

Trochu neladící kombinace. Na jedné straně bezpočet velenádherných horských scenérií, závratných pohledů ze skalních stěn nebo fascinujících ukázek všemožného sportovního umění a odvahy. Na straně druhé pak poněkud rušivé prvky v podobě nepříliš šťastně zvoleného hudebního doprovodu (energická a hlasitá klasická hudba) a jalového, rádoby poetického komentáře. Druhá Baraka se sice nekoná, ovšem i tak silný zážitek. Bez zbytečného tlachání a s jemnější muzikou by to bylo za plný počet.(25.2.2018)

sublime rush of adrenaline and orchestral beauty (2.3.2018)

Pastva pro oči, peklo pro uši. K těm nádherným horským záběrům se Australský komorní orchestr vůbec nehodil a doslova to tahalo za uši. Vychutnával jsem si proto vzácné chvilky ticha a přemýšlel, kdo z těch šílenců na plátně je ještě dnes naživu.(3.3.2018)

Od tohoto filmu jsem dostala přesně to, co jsem si představovala. Záběry hor z takových úhlů, jak se vám v životě nepodaří vidět v reálu. V kině požitek veliký díky pocitu, že jste skutečně na vrcholku té hory, máte vítr ve vlasech a pod vámi je kilometrový sráz. Dokument zachycuje splynutí člověka s přírodou prokládaný mluveným slovem vypravěče a Vivaldiho Four seasons. Záběry nádherné a dokonalé, komentář místy vystihující, místy nic neříkající.. v celkovém kontextu mě film nadchl.(6.3.2018)

Určitě bych neřadil mezi dokumentární, jelikož je zde nespočet uměleckých záběrů, jež berou dech, o doprovod se stará orchestr a komentář je spíše poetický, než-li naučný/informační. Nicméně má osoba milovníka hor dostala přesně to, pro co si přišla do kina. Dechberoucí nádhera!(14.3.2018)

V takových výšinách jsem se nikdy nepohyboval, ale jako milovník hor musím tomu nádhernému dokumentu dát za pět, ikdyž i mě ta hudba dost iritovala. Místy jsem sice u hazardování se životem, ať už to bylo na kole, lyžích, padáku či "Batmanově" křídle říkal, že člověk neví, jak se má zabít, ale je to jen jejich věc. Já je za to neobdivuju, ale nikdo je tam neposílá, tak co? Na druhou stranu efekt pro nezaujatého diváka to má a v tom je celá atraktivita filmu.(7.3.2018)

Strach je krysa :-)(28.2.2018)

• TMNT

V poslednej dobe som pozeral často filmy od Barabáša a preto som musel porovnávať Horu s jeho filmami po celý čas. Hora padá na hubu práve v tom čo si režisérka myslela, že bude asi na ňom to najlepšie. A to sú tie silené "nádherné" zábery, ktorými je film preplnený, a ktoré sa neustále menia a sú nasekané a nahustené do sedemdesiatich-štyroch minút. Je to ako keď sa prežeriete dobrého jedla, lenže v tomto prípade som bol vyžratý už od začiatku. Zhrnúť vizuál, musím povedať, že je to proste nepodarené. Čo sa týka hudby, spoznal som niektoré známe melódie a celkovo je film plný klasickej orchestrovej hudby. Ktorá vôbec nezapadá do filmu. Ďalší aspekt je rozprávač Willem Dafoe, neveril som mu ani slovo. Proste mám toho herca rád, ale nemám rád patronizujúce hlasy v dokumentoch, ktoré sa snažia natlačiť do nás určitý spirituálny presah. Je to tak protivné, že aj keď možno hovorí pravdu, odmietam to proste počúvať. V skratke, Hora má 3 aspekty, o ktorých by jeden mohol povedať, že sú predpokladom dobrého výsledku, ale jedna vec je mať základný materiál a druhá vec je správne ho skombinovať a dávkovať tak, aby bol výsledok dobrý. Scény, zábery a činnosti ľudí sa striedajú príliš rýchlo aby hlbšie zaujali a celé je to tak len plytký "try hard" dokument.(23.2.2018)

Ak človeka nedostane do hôr toto, asi tam fakt nemá čo robiť.(21.3.2018)

Souhlasím, že ten symfonický soundtrack se k tomu vůbec nehodil. Jinak super dokument s příjemným voiceoverem Willema Dafoe.(24.3.2018)

• DonBraso

Hrozně neučesaný dokument co jsem viděl za poslední roky.Váhal jsem normálně i nad jednou hvězdou,protože pět hvězd to bych musel leda zmrznout na ledovci.Tak příšerný orchestriální koncert v dokumentu, to byl pro mě normálně očistec.Ještě den po zhlédnutí dokumentu cítím to příšerný violoncello,který rvalo uši.Celkově zařadit operu do dokumentu je silně smolná,ale pro některý,kterým Vivaldi,Beethoven dělá radost,tak spíš než o hoře,si dá 74 minutový koncert.Ale přejdu k produktu jako celku.Jak jsem říkal na začátku,nechápu tvůrce co vůbec chtěl sdělit či ukázat.Pravda je,že je tu doopravdy pár pěkných scén a po půlce dokumentu,kdy jsem to chtěl už vypnout,přijde svěží vánek z hor.Sice jsou ty záběry k dohlédání všude na netu,což je další aspekt,že je to spíše slepenec stažených záběrů,což dokládají i závěrečný titulky a pár natočených kamerových nádher nad horou.Proč jsme jednu chvilku u všech možných adrealinových sportů nechápu?.Proč je tu neustále zimní čas nad stejnou horou,aby po chvilce keců se z toho stala Redbull či GoPro reklama? Sice to funguje,ale né jako celek.Nejlepší část je,když pět minut jsme konečně na Everestu,Dafoe má tři věty za sebou,což je nevídaný aspekt,hudba konečně hraje,co neskřípe a hlavně k obrazu sedí a ještě se člověk docela podiví,že na Everestu je fronta jak deset deka šunky.Samotný vypravování by nebylo špatné,ale je hrozně suché a hlavně nemá délku.Jedna věta,tři minuty záběry,neustále hudba kroutící můj ušní boltec,pak jedna či dvě věty a zas to stejný.Nebudu se rozepisovat,ale nejhorší dokument co jsem viděl fakt za roky.30%(28.2.2018)

Úchvatné pohledy na přírodní horské scenérie střídají spíše děsivé záběry komerčního využití hor a hazardování s vlastním životem. Podkresleno bohužel mnohdy až nepříjemnou hudbou, navíc velmi výraznou a hlasitou. K tomu nicneříkající komentář, který tu skoro nemusel být, zejména v této podobě. Tak nevím, jestli z toho mám být nadšený, jsem spíše otrávený a zhnusený. Čekal jsem něco hlubšího.(3.3.2018)

Příroda plný počet , ovšem v kombinaci s šílenstvím dnešní doby , kdy jsou hory znásilněny požitky alpinistů všeho , je to spíš alarmující dokument. Těch kompulsivních nešťastníků, kteří potřebují posilovat ego, jsou fakt děsivá mračna. Dokument mimoděk zachycuje atmosféru doby, chudáci velikáni, chudáci lidé.....(27.3.2018)

"Adventurers sometimes liken fear to a rat. When you take risks you feed the rat with fear. But each time you feed that fear it grows fatter. So then you must feed it more fear to sate it. And yet more again and then still more. Until a madness bites."(1.5.2018)

Obrázky fakt krásný a hudba vybraná stylově, nicméně člověk si při tom všem uvědomí, že něco pro něj ještě je a něco už prostě ne. Vizuálně je to fakt pěkný, ale přišlo mi, že tomu chybí nějaký ucelenější příběh, který by film vyprávěl – vizuál a Vivaldi možná úplně nestačí... [60%; 2018-03-16 BioOKO](17.3.2018)

• papuchalk

Bohužel nějak nechápu co chtěl autor tím dokumentem říct. Ukáže nám překrásný záběry horských masivů v zapadajícím slunci, aby v následujícím záběru ukázal 500 lidí stojících frontu na Everestu. Chce ukázat krásu hor, ale přitom ukáže (a obhajuje!) totální vyprázdněnost této kultury, způsobenou komercí a rozmazleností lidí, kteří potřebují čím dál větší zážitky a čím dál víc selfíček, aby je ten život na fejsbuku vůbec bavil.. Do toho vypravěč Dafoe mele neuvěřitelně vyprázdněný pseudo-spirituální moudra. Záběry Za 5, obsah odpad jak prase.(13.3.2018)

<< předchozí 1 2