Hora

Renan Ozturk

Willem Dafoe (vyp.)

Christian Gazal

• papuchalk

Bohužel nějak nechápu co chtěl autor tím dokumentem říct. Ukáže nám překrásný záběry horských masivů v zapadajícím slunci, aby v následujícím záběru ukázal 500 lidí stojících frontu na Everestu. Chce ukázat krásu hor, ale přitom ukáže (a obhajuje!) totální vyprázdněnost této kultury, způsobenou komercí a rozmazleností lidí, kteří potřebují čím dál větší zážitky a čím dál víc selfíček, aby je ten život na fejsbuku vůbec bavil.. Do toho vypravěč Dafoe mele neuvěřitelně vyprázdněný pseudo-spirituální moudra. Záběry Za 5, obsah odpad jak prase.(13.3.2018)

Ultimátní porno vysokohorských masivů - artistická kronika vztahu člověka s přírodou posvátných vrcholů, která v mixu vypravěče, filharmonie a kamerových přeletů oslňuje, stejně jako dojme nad tím, co jsme jako lidstvo v honbě za dobrodružstvím ztratili. Skvěle komponovaný, gradovaný, rozjímavý, tady máte INTO THE MIND či THE FOURTH PHASE na druhou. Co by na to řekla Leni Riefenstahlová :)(16.2.2018)

• poz3n

74 minut dlouhý videoklip bez jakékoliv vnitřní logiky a dramaturgické koncepce. Krásné dokumentární pohlednicové obrázky střídají záběry extrémních sportovců a aby toho nebylo málo, dočkáme se dokonce nějakých těch bloopers ze života hor milujících nadšenců. Celé to nevkusně doprovází soundtrack z nejprovařenějších hitů klasické hudby a aby toho ještě jednou nebylo málo, Willem Dafoe (nic proti němu) 74 minut stále dokola opakuje jedny a ty samé kecy o kráse, přitažlivosti a nebezpečnosti hor. Jednotlivé fragmenty filmu tak, ač samy o sobě třeba i kvalitní, dávají dohromady necitlivý a kýčovitý blábol, který jsem měl i při tak krátké stopáži problém vůbec dokoukat. No fuj. 3/10(9.3.2018)

Musím souhlasit s lidmi, co daly dvě až tři hvězdy a napsali proč. Tak první vzpomenu soundtrack, který se v dokumentu objevil....taky mi to trochu kazil, ale šlo to přežít. Pak je pravda, že Dafoe toho moc nenakecal a když už jo, byly to většinou ty stejné fráze. Jak už tu někdo psal, dokument mohl být více ucelenější - krom nádherných hor, pár vět k horách a několik bláznů co lezou po horách bez jištění, co sjíždí hory na lyžích apod. (jinak k těm extrémistům velký respekt) dokument nic víc nenabízí, zkratka nebylo to podané dle mého vkusu, něco tomu chybělo. Jenže co?? Něco určitě. Krásu hor a přírody upřít nejde (píše to tu snad každý). Áááááá, asi v tom zbytku bude problém, a jsme doma. Mozek mi říká dvě hvězdy a srdce zase tři.(26.7.2018)

Člověk by měl bezprostředně po zhlédnutí skoro až chuť si nějakou tu horu zdolat. Ze snímku je cítit velká láska k horstvu. Trošku mi ovšem vadilo, že Dafoe opakuje celou stopáž stále dokola to stejné. Velké štěstí, že to opakuje právě Dafoe, který by dokázal udělat zážitek i z četby návodu na obsluhu pisoáru. Dokument není přehnaně dlouhý, takže si ho člověk dokáže užít. Příjemná meditační výprava do bájné země božstva, obrů a monster. Krásné záběry a hudba. Myslím, že dokument dokáže pohnout se srdíčkem i nemilovníkům hor.(21.4.2018)

Záběry jsou nádherné, o tom žádná, a všichni milovníci hor budou zajisté plesat. Mě osobně celý dojem z filmu bohužel neskutečně kazil soundtrack. Nic proti australskému komornímu orchestru, ale v tomto případě bych asi ocenil spíše naprosté ticho a pouze zvuky přírody, burácejícího sněhu při lavině a nebo silného větru na vrcholku hory.(22.4.2018)

Trochu neladící kombinace. Na jedné straně bezpočet velenádherných horských scenérií, závratných pohledů ze skalních stěn nebo fascinujících ukázek všemožného sportovního umění a odvahy. Na straně druhé pak poněkud rušivé prvky v podobě nepříliš šťastně zvoleného hudebního doprovodu (energická a hlasitá klasická hudba) a jalového, rádoby poetického komentáře. Druhá Baraka se sice nekoná, ovšem i tak silný zážitek. Bez zbytečného tlachání a s jemnější muzikou by to bylo za plný počet.(25.2.2018)

Přišlo mi to jakože koukám na Herzoga po mrtvici.. Krásné záběry v kombinací se silnou hudbou a do toho povídá charismatický vypravěč.. Jebat na to, že jakkoliv je Dafoe parádní tak vypravěčsky je Herzog prostě bezkonkurenční. S tím se holt nedá nic dělat... Problém je spíš v tom co Dafoe pronáší. Ne, že by kvákal úplné koniny, ale právě Herzogem odkojení diváci asi vycítí, že Mountain ve svém doprovodném komentáři klouže jaksi po povrchu. To, že zdoláváním vrcholů (tím spíš v komerční formě) člověk něco důležitého ztrácí je motiv sice pravdivý a silný, ale tak nějak se samozřejmě nabízí. Mountain tímto (v zásadě banálním) motivem vrcholí. Werner by zde pouze startoval pro hlubinné odkývání dalších a dalších vrstev absurdity, syrovosti, humoru atd..... Ale špatné to vůbec není.. Možná bych vynechal nebo zkrátil ty adrenalinové exhibice, ale to už je spíš subjektivní rejpanec.(17.2.2018)

sublime rush of adrenaline and orchestral beauty (2.3.2018)

"Mountain" by som ohodnotil ako fascinujúci film. Výborne sa na to pozerá, skvele sa to počúva a myslím si, že to ani nemusí mať nejakú pointu alebo reálne nejaký výrazný naratív. Jediné čo to potrebuje je mať tému, ktorá ju spája a to sú v tomto prípade hory. Nie jedna hora... hory. Film najviac hovorí, že hory sú pre ľudí ohromne fascinujúce. Chcú ich dobývať, chcú vďaka nim v sebe objaviť niečo nové, chcú cítiť adrenalín a nikde inde sa necítia tak živo. A viem si to všetko živo predstaviť. Robíme všetko pre to, aby sme dokázali niečo, čo ešte nikto iný nedokázal, chceme neustále viac a potrebujeme preukázať, čo je všetko v nás. A je nám jedno, či pri tom môžeme umrieť alebo nie. Tá vášeň a túžba je často silnejšia než my sami. A myslím si, že je to tu povedané a ukázané veľmi dobre. Stále potrebujeme skúsiť niečo nové. A potrebujeme dobývať nové miesta a zažívame niečo iné. A ten adrenalín je to, čo nám dáva ten pocit života. Neviem čo viac povedať. Vizuálne je ten film nádherný, hudba v ňom je úžasná a dodáva to tomu ten úžasný pocit. Ja si myslím, že za pozretie ten film stojí, len musíte si byť vedomí toho, že film nebude veľa hovoriť alebo vysvetľovať. Viac je to všetko podané vizuálne. Čo je pre mňa asi to najfascinujúcejšie vôbec. Hodnotenie: B+(28.11.2018)

Pastva pro oči, peklo pro uši. K těm nádherným horským záběrům se Australský komorní orchestr vůbec nehodil a doslova to tahalo za uši. Vychutnával jsem si proto vzácné chvilky ticha a přemýšlel, kdo z těch šílenců na plátně je ještě dnes naživu.(3.3.2018)

• LeoH

Příliš mnoho příliš zběsile za sebe nasekaných příliš hezkých obrázků s podmanivě načteným zoufale plytkým komentářem a nešťastně zvolenou muzikou. Se skutečným majestátním půvabem hor to mělo společného pramálo a s hlubším zamyšlením nad vztahem člověka a přírody ještě míň. Koyaanisqatsi na vás, pacholci.(30.8.2018)

Od tohoto filmu jsem dostala přesně to, co jsem si představovala. Záběry hor z takových úhlů, jak se vám v životě nepodaří vidět v reálu. V kině požitek veliký díky pocitu, že jste skutečně na vrcholku té hory, máte vítr ve vlasech a pod vámi je kilometrový sráz. Dokument zachycuje splynutí člověka s přírodou prokládaný mluveným slovem vypravěče a Vivaldiho Four seasons. Záběry nádherné a dokonalé, komentář místy vystihující, místy nic neříkající.. v celkovém kontextu mě film nadchl.(6.3.2018)

Nádherný záběry, ale komentář Dafoea to trochu kazí a hudba taky mohla být lepší...(6.8.2018)

Určitě bych neřadil mezi dokumentární, jelikož je zde nespočet uměleckých záběrů, jež berou dech, o doprovod se stará orchestr a komentář je spíše poetický, než-li naučný/informační. Nicméně má osoba milovníka hor dostala přesně to, pro co si přišla do kina. Dechberoucí nádhera!(14.3.2018)

Zajímavý rozjímání s nic-moc hudbou.(8.9.2018)

• Sssiksseilor

To zase byl výplach a Já se tak těšil na hory. Tohle žel není ani tolik o žádné specifické hoře, jako spíše o obsahu a tónu vět, které přednáší v po-o-omalém tempu vypravěč a než se k něčemu slovně dostane, tak rádoby graduje nějakou stupidní myšlenkou na závěr téhle k radosti krátké sračky. Do všeho hraje strašně zvolená hudba, která se vůbec nehodí a když už se rozhodli tvůrci zaplnit stopáž ze cirka 70% klasikou, tak měli alespoň zvolit trochu i od toho nejvyššího. První polovinu se zde sledují horolezci, pak zhruba 1/4 lyžaři a zbytek pokryjí extrémní sporty. Hor je zde hodně málo, přičemž vás občas v celkovém příšerném střihu vyleká ošklivý obličej nějakého z obyvatel nepálu a pravděpodobně i žen. Co by mi přišlo pohoršující, kdybych se pohoršoval, je horolezec, který si vyleze na vrchol a zapálí si cigáro, hned bych jej nejraději odtamtud zkopnul. Dále by mne pohoršoval náklad, co nosí/táhnou jaci; ať si to kurva nosí ti šplhací zmrdi sami. Nelze ani opomenout tu chaotickou režii, co by mne u tohohle "skvostu" pohoršovala nejvíce. Tím pádem by mne určitě nepohoršovaly touhy bytostí, co si chtějí z vrcholu skočit na kole s padákem, hrát si na batmany, šplhat bez jištění, či cokoliv jim podobné. Ať si každý dělá doprdele, co chce! Je to každého volba, stejně jako ve všem jiném. Také by mne nepohoršoval zásah do krajin kvůli sjezdovkám, protože bych už rovnou mohl protestovat proti silnicím. Bohužel se také nedočkáme žádného umrlce, co si rozdrtil hlavu o skálu při dopadu, určitě jich muselo být spousty, ale v tomto případě ne, tady se hraje úplně na jinou notu. Divákům je zde totiž vnucována myšlenka o nadřazenosti hor a malém prťavém človíčkovi, co se odváží na některou z nich vykročit. V první třetině je smetena počas archaických a velmi nekvalitních zbytečných záběrech možnost draků a jiných mýtických stvoření obývající vrcholky hor. Tím je následně otevřen prostor oním odporným hlasem, jehož autora máte sto chutí udusit od prvních minut, pro volné cesty k vrcholu, ač bysme měli správně zůstat nejlépe dole a nijak hřebeny nenarušovat. Také je zde zmíněn strach a jak jej mnozí musí ukájet strachem dalším. Což rozhodně není můj problém a do ostatních mi je opět hovno; ať si třeba skákají bez padáků, pokud si myslí, že něco na tento způsob jejich životy potřebují. Co se ale nezmínilo, je velkolepost naše, hory jsou pravda krásné (a moc záběrů na ně tady nečekejte), ovšem žádný z aspektů hor by neměl v našich myslích podněcovat podřazenost. Zásadně nemluvím o respektu, který by měl být naopak přirozený, nikdy to ale nesmí být podřazenost, což je právě ten největší průser tohoto dokumentu, a tím si to kurví u mě nejvíce. ~ (24%)(11.9.2018)

V takových výšinách jsem se nikdy nepohyboval, ale jako milovník hor musím tomu nádhernému dokumentu dát za pět, ikdyž i mě ta hudba dost iritovala. Místy jsem sice u hazardování se životem, ať už to bylo na kole, lyžích, padáku či "Batmanově" křídle říkal, že člověk neví, jak se má zabít, ale je to jen jejich věc. Já je za to neobdivuju, ale nikdo je tam neposílá, tak co? Na druhou stranu efekt pro nezaujatého diváka to má a v tom je celá atraktivita filmu.(7.3.2018)

Strach je krysa :-)(28.2.2018)

• TMNT

V poslednej dobe som pozeral často filmy od Barabáša a preto som musel porovnávať Horu s jeho filmami po celý čas. Hora padá na hubu práve v tom čo si režisérka myslela, že bude asi na ňom to najlepšie. A to sú tie silené "nádherné" zábery, ktorými je film preplnený, a ktoré sa neustále menia a sú nasekané a nahustené do sedemdesiatich-štyroch minút. Je to ako keď sa prežeriete dobrého jedla, lenže v tomto prípade som bol vyžratý už od začiatku. Zhrnúť vizuál, musím povedať, že je to proste nepodarené. Čo sa týka hudby, spoznal som niektoré známe melódie a celkovo je film plný klasickej orchestrovej hudby. Ktorá vôbec nezapadá do filmu. Ďalší aspekt je rozprávač Willem Dafoe, neveril som mu ani slovo. Proste mám toho herca rád, ale nemám rád patronizujúce hlasy v dokumentoch, ktoré sa snažia natlačiť do nás určitý spirituálny presah. Je to tak protivné, že aj keď možno hovorí pravdu, odmietam to proste počúvať. V skratke, Hora má 3 aspekty, o ktorých by jeden mohol povedať, že sú predpokladom dobrého výsledku, ale jedna vec je mať základný materiál a druhá vec je správne ho skombinovať a dávkovať tak, aby bol výsledok dobrý. Scény, zábery a činnosti ľudí sa striedajú príliš rýchlo aby hlbšie zaujali a celé je to tak len plytký "try hard" dokument.(23.2.2018)

Ak človeka nedostane do hôr toto, asi tam fakt nemá čo robiť.(21.3.2018)

<< předchozí 1 2