Sonda do strápenej ľudskej duše. Silne empatický náhľad do mysle alkoholika. Film o túžbe človeka po slobode a zároveň o ťažkom kríži, ktorý si musí niesť na vlastnom chrbte. Milan Kňažko excelujúci vo svojej životnej úlohe. Rebel, ktorý ide hlavou proti múru. Sebedeštrukčný hrdina, ktorý by si mohol ruku podať s R.P.McMurphym z Formanovho "Preletu nad kukučím hniezdom". Celá plejáda skvelých hercov. Výborná kamera. Vynikajúca réžia. Jeden z najsilnejších česko-slovenských filmov. "Dobrí holubi sa vracajú". ****(6.3.2016)

Alkoholik Lexa hledá příčinu své závislosti a chce se jí vůbec zbavit ? Veškeré naše trápení ovlivňuje minulost a proto většina lidí je na něčem závislá. Zapomenout, umrtvit mozek, chvíli nebýt sám sebou. Citlivě vyprávěná cesta závislého, který je po vyléčení k smíchu, protože okolní společnost stále holduje alkoholu a on svým naivním a čestným myšlením vyčuhuje z řady.(15.3.2011)

"Zdravá soutěživost je zrovna tak blbej termín, jako když se někomu zdravě potěj nohy." Zajímavej alkoholickej výlet komunistické doby s hromadou skvělejch českejch herců. Bohužel pro Menšíka role poslední, ale pro Kňažka asi role životní. To s tím grgáním do ucha mi přišlo jak vystřižený z Nejšílenějších úchylek. Jo a nesmím zaponemout na to, že The Tchendos použili jednu ze scén do svýho songu Dnes naposled ("Prosil bych 3 limonády." "Nemáme!" ...).(29.4.2016)

• Maq

Celé Básníky pokládám za hloupé, takže jsem byl mile překvapený úrovní Pecháčkova scénáře. Naprosto jsem neměl pocit, že se dívám na komedii, nepostřehl jsem ani alegorii odporu proti totalitní zvůli. Ten obraz je nejednoduchý, nejednoznačný, neuchyluje se k žádné zkratce. Josef Somr, přehlížený a nedoceněný velikán, zde v roli primáře vysvětluje nejpřesněji a velmi hodnotně, oč vlastně jde. „Nespravedlnost je přece všude, tak proč si na ni stěžujete zrovna tady?“ „Nejtěžší rozhodnutí na světě jsou ta, při kterých nejde o svět, ale o toho, kdo rozhoduje.“(19.1.2011)

Výtečné herecké obsazení, skvělé situační i esejistické momenty, neopakovatelné, kvůli nimž je veliké štěstí, že tenhle film existuje, jenže zároveň tu neustále prosvítá i určitá odvozenost, idejovost, skrze niž je patrné, že se tu neodvíjí originelní, jedinečný příběh, ale že sledujeme zjednodušené, stylizované podobenství, esej, která se za příběh jenom vydává, takže setrvává slabá, všudypřítomná pachuť indoktrinace, a byť by i byla anti-indoktrinací vůči oficiálním tezím a praktikám společenského systému, je to pořád tatáž umělá meldovací metoda, která si sama modeluje příklad a na něm pak chce člověka učit o živém životě, přesvědčovat ho a přetvářet skrze konfrontaci notně okleštěnou... Je to příliš jednostranně čitelné, podřízené edukativnímu záměru. ale často s tak sympatickými filmovými výsledky, že jsem stejně byla pokaždé ochotná se nadchnout a zajásat. *** "Patří mezi výhody potomků chápat život svých předků. -- Jako frašku." *** " - Pche, z filosofických důvodů. Pije, a nic mu neni svatý. - To je taky filosofie."(25.7.2014)

• Petr Čepek