Sonda do strápenej ľudskej duše. Silne empatický náhľad do mysle alkoholika. Film o túžbe človeka po slobode a zároveň o ťažkom kríži, ktorý si musí niesť na vlastnom chrbte. Milan Kňažko excelujúci vo svojej životnej úlohe. Rebel, ktorý ide hlavou proti múru. Sebedeštrukčný hrdina, ktorý by si mohol ruku podať s R.P.McMurphym z Formanovho "Preletu nad kukučím hniezdom". Celá plejáda skvelých hercov. Výborná kamera. Vynikajúca réžia. Jeden z najsilnejších česko-slovenských filmov. "Dobrí holubi sa vracajú". ****(6.3.2016)

Tento film a první tři díly básníků se Dušanovi Kleinovi opravdu povedly. Totéž už bohužel nemohu říct o další Kleinově tvorbě. To co točí poslední dobou (Svatba na bitevním poli, Ulice apod.), to je tragédie. Ale abych se vrátil k dobrým holubům. Největším přínosem filmu je výborný scénář Jaroslava Pecháčka. Další významnou devizou je plejáda vynikajících herců v čele s Milanem Kňažkem a Miroslavem Macháčkem, kteří zde vytvořili, dle mého názoru, nejlepší role své filmové kariéry. Ostatní herci jsou ovšem také nezapomenutelní (hlavně postava Masáka v podání Rudolfa Hrušinského). Ve filmu se kloubí poetika filmů Karla Kachyni (mého nejoblíbenějšího českého režiséra), epičnost velmi povedených básníků (tedy alespoň prvních tří dílů), stálá aktuálnost tématu (když mám chuť na pivo, tak se také neznám), ale i bezvýchodnost situace (v takové léčebně by se asi nikomu z nás nelíbilo). Prostě jsem zde našel vše, co od kvalitního filmu očekávám, a proto mohu dát s čistým svědomím pět hvězdiček.(8.5.2008)

Alkoholik Lexa hledá příčinu své závislosti a chce se jí vůbec zbavit ? Veškeré naše trápení ovlivňuje minulost a proto většina lidí je na něčem závislá. Zapomenout, umrtvit mozek, chvíli nebýt sám sebou. Citlivě vyprávěná cesta závislého, který je po vyléčení k smíchu, protože okolní společnost stále holduje alkoholu a on svým naivním a čestným myšlením vyčuhuje z řady.(15.3.2011)

Tenhle film byl v mém životě dosti významný. Tak se to hold seběhlo, že i on zasáhl do mého života. Ale čas vše hojí, pomalu sice, ale hojí. Poslední film V. Menšíka. Film sám o sobě je ukázkou nejrůznějších lidí co propadli a zápolí s problémem alkoholismu, a jejich charaktery jsou ukázány jen povrchně a učebnicově. Ovšem co říká primář, to jsou věty, které platí neustále a budou platit.(4.9.2010)

"Ale propána človíčku, vy už se piva nedotknete do konce života." Film, založený na vzkazkách o despotickém přístupu Doc. Skály, z alkoholiků dělá vězněné hrdiny, sympatizujeme s nimi a věříme, že se vzepřou zlému režimu v podání vynikajícího Hrušinského a taktéž Přeučila, který dokáže být jízlivý v každém svém slovu. Dějová linie Vás poutá, naplňuje pravdivým trpkým českým humorem, vypovídá o době, o údělu závislého člověka, o dobru a o zlu v nás. Zvrat a změna v pohledu na pacienty při sledování příběhu hlavní postavy Vás zamrazí, ztratíte všechny doposud budované sympatie a pocity se změní. Dušan Klein ve své největší formě tu ždíme zbytečky sil z pánů Menšíka a Hrušinského, na kterých je únava vidět v každém záběru, ale v rolích ďábelského zřízence a alkoholika se jejich vyčerpání skrývá do arogance a vyčerpání. Milan Kňažko je skvělým průvodcem a sympatie si získává u diváka okamžitě. u mě 100%(27.8.2010)

• Petr Čepek