Isekai šokudó (TV seriál)

異世界食堂

Isekai Shokudou

Isekai shokudō

Restaurant to Another World

Animovaný / Fantasy

Japonsko, 2017, 12x24 min

Isekai shokudo není anime, ke kterému byste si sedli a během jednoho dne zvládli všech dvanáct dílů. Pokud byste se pro tohle rozhodli, tak zvládnete tak dva až tři díly a pak otráveně odejdete. Největším problémem je totiž absence příběhu a neskutečná repetitivnost, kdy každý díl vypadá jako ten předchozí a děje se v něm prakticky to samé. Co ale chtít od seriálu, který se zaměřuje na jídlo a ani ne tak na jeho přípravu, ale na potěšení z jídla a z jeho konzumace. S jídlem se to nesmí přehánět a k tomu, abyste si ho užili se musí správně dávkovat. No a podobně může fungovat i tohle anime. Takže jak na to? Já se díval vždy na jeden díl týdně a fungovalo to tak, že jsem si připravil něco dobrého, uvelebil se na příjemném místě a během konzumace jídla jsem se díval na jeden díl. A tohle fungovalo skvěle! K tomu aby mě oslovilo anime o jídle je potřeba, aby ve mě vzbudilo chuť k jídlu, abych věřil postavám potěšení z konzumace jídla a navodilo u mě příjemnou atmosféru, abych si i já tu konzumaci (která se tady prostě vysloveně hodí) užil. No a tohle Isekai shokudo prostě umí. Všechna jídla vypadají moc hezky a chutně a když je pojídají sympatické postavy a každý chod si náležitě užívají, tak i mě se dařilo si užívat svůj hlavní chod stejně jako celé tohle anime. Takže při správném dávkování a navození správné atmosféry se stává z něčeho, co může každého náročnější diváka snadno odradit, potěšení, na které se každý týden těšíte stejně, jako se všechny postavy těší na svou další návštěvu v Restauraci do jiného světa. Animace se mi líbila, hudba se mi líbila a všechny postavy byly až nereálně sympatické, ale k tomu požitku, který jsem z toho měl, se to prostě hodilo. Takže za mě velmi příjemné anime vhodné k snídani, obědu i večeři, ale stejně jako s jídlem to tady prostě nesmíte přehánět, jinak se rychle přejíte... 7,5/10(19.9.2017)

• DaweForeman

Nějak jsem se zapomněl a ani jsem nevěděl, že jsem už shlédl poslední díl. Přesně tohle se vám může stát, protože respektive se to vede v duchu příběhu o naprosto ničem. Nehledejte tu žádný drama, ani "silně" hlubokou myšlenku, protože to tu není. Naopak je to spíše oddechová záležitost, na kterou se příjemně kouká a obzvláště např. když si člověk dává oběd a chce mít něco na pozadí. Sice jsem si zprvu říkal, že ta kombinace fantasy a dveří do našeho světa - konkrétně do restaurace Nekoya, se mi zdála trochu podivná, ale zase na druhou stranu, pokud by tam byly jen pouhý klasický zákazníci, tak by tomu něco chybělo. Sice je tu sem tam nějak ten příběh z pozadí každé postavy, která zde navštěvuje, ale nic do hloubky a ani vám to moc neutkví, protože to vlastně ani není nějak podstatné. Romantiku tu žádnou nečekejte, i když tu má menší potenciál. Celé je to o tom, že fantasy postava objeví dveře do neznámého světa - zjistí, že je to restaurace - nají se - získá svoje nejoblíbenější jídlo, které jen tak nezmění a které popíše do různých chuťových poznatků - "zaplatí" - a za týden znova atd. Animace je velice příjemná, i když má menší nedostatky ve fyzice a hudební stránka je taková pohodovka jen tak pro podkreslení nebo aby něco hrálo (i když se mi celkem líbilo zpracování intra - mělo to takovou kouzelnou atmosféru a pocit vítanosti).(20.10.2017)

Taková kombinace Flying Witch a Wakako-zake a víc fantasy... pohodové a klidné, ale pokud máte něco proti seriálům kde se v podstatě nic neděje, tak se tomuto radši vyhněte, protože se vám to líbit nebude - pokud jste ten druhý typ jako já, kterým se líbí klidné slice of life s humorným nádechem, tak tomu dejte šanci - pro mě 8/10. Jinak zmínit lze i grafickou stránku, která je velice hezky zpracována (samotná animace je na tento typ anime také na velmi dobré úrovni), soundtrack, sympatické postavy a dokonce i celkem zajímavý world-building.(9.10.2017)

• Starletka

Sledováno v rámci Anime-Planet Lottery Game Summer 2017. Zatím asi nejnormálnější show, jakou jsem si vylosovala, i když (nebo právě protože) se tu dohromady naprosto nic neděje. Animace průměr, soundtrack ani nevnímám, postavy jsou mdlé a jednotvárné a dokonce ani fanservice tady není nějak extra přehnané. No a je to slice-of-life, takže příběh klasicky chybí. 4/10(4.7.2017)

• Scalpelexis

[Shlédnuty 6 epizod, drop] Ospalá epizodická pohádka na dobrou noc, kde všechno začíná s nalezenými dveřmi a končí plným žaludkem po hluboké analýze ingrediencí a co jsme to vlastně měli vůbec na talíři. Konstantní poučování, že dobré jídlo vyřeší všechna naše trable a neexistuje nic, co by nešlo proměnit v chuťovou delikatesu, se ojediněle a nejistě pohybuje kolem množin "sympatické", ale převážně v rovinách "povrchní", "materialistické" a hlavně "Jo, to už jsem slyšel minulý díl". Dejme tomu, že jsem kulinářský gurmán, miluju sledovat proces přípravy a následné konzumace oných pokrmů. Stále je pro mě neomluvitelná absence nerepetitivního scénáře a vztah mezi hostiteli - hosty je víc umělý než poprsí Pamely Anderson. Závan čerstvějšího větru nastane pouze tehdy, pokud host přijde se zajímavější osobní historií, což se děje bohužel poskrovnu. Tím je automaticky věnováno více času otravnému rozboru jídla a o postavách zjistíme velké kulové. Nezasmál jsem se, nezajímala mě kterákoliv postava (paradoxně mi nakonec nejvíc lezl na nervy pan kuchař se svým stoickým až mrtvolně mechanickým vystupováním) a i to slastně vypadající jídlo mě nepřemluví k pokračování. Lepší 2*.(3.7.2017)