Jókoso džicurjoku šidžó šugi no kjóšicu e

(seriál)
  • Japonsko ようこそ実力至上主義の教室へ (více)
Trailer 1

Série(2) / Epizody(25)

Koudo Ikusei Senior High School je nejprestižnější škola v celém Japonsku sponzorovaná státem, jejíž absolventi mají 100% úspěšnost při hledání zaměstnání a velmi často se později podílí na rozvoji celé země. Zdejší studenti mají neskutečnou svobodu ve svém jednání a ještě jsou pravidelně na začátku každého měsíce odměňováni body, které slouží na zdejším kampusu jako platidlo, za které si mohou koupit skoro vše, po čem jejich srdce touží. Tato škola může z počátku působit jako ráj na zemi, ovšem pouze ti nejlepší studenti, kteří prokáží svou hodnotu, si dokáží udržet svá privilegia. Právě sem přichází do prvního ročníku Ayanokouji Kiyotaka, který nebyl při psaní vstupního testu příliš pečlivý, a tak skončil v třídě 1-D, kam byli zařazeni dle zdejších norem podřadní studenti. (Jeoffrey)

Trailer 1

Blackhand47

Jo, tak tohle je jedno z anime, které by si pokračování určitě zasloužilo. Máme tu v podstatě miniaturní stát v podobě školy, kdy studenti dostávají body a zároveň je utrácí. Kromě toho jsou tu pravidla, o nichž toho moc neví a je jen na nich, jak se ve všem zvládnou orientovat. Prvních šest epizod + ta poslední jsou opravdu na úrovni, ty další jsou pak o něco slabší a do celého konceptu mi až tak neseděly. Postavy jsou zde vymyšlené ale velice dobře a občas je těžké odhadnout, jaká daná postava vlastně je. Pokud se další sérky nedočkám, asi výjimečně začnu číst novely, protože tahle politická hra ve školním systému je opravdu povedená. 80% ()

Scalpelexis

[1. série] Nejpříjemnější překvapení jinak velmi bídné letní sezóny. Člověk by čekal při shlédnutí na plakát nějaký prachobyčejný školní slice s možnou mírnou deviací hlavních postav od zaběhlých standardů, čemuž nejen dost napovídala poklidná LN předloha i manga, ale i zprvu špatně zasazené tagy jako "komedie" či "romantika". Víc jsem se zmýlit ale nemohl. Studio Lerche k tomu přistoupilo rázně a hutně stlačilo příběh, aby se vyhnulo nudným pasážím a naservíroval nezvykle napínavou podívanou. Není čas řešit blbosti typu kroužky nebo festivaly, zde se hraje vysoká hra přežití na škole s hodně obskurními pravidly, které smrdí levotou. Ústřední duo disponuje nadprůměrným inteligenčním kvocientem k nahlížení za oponu a odhodláním s tím něco provést. Jenže ouha! Je velmi záhy evidentní, že postavy ani zdaleka o sobě neříkají ostatním pravdu a to ani divákům. Atmosféra tím udržuje vysokou míru napětí; tajemství a triky jsou náplní pomalu každé epizody, postavy se neustále předbíhají v tom, kdo je víc neupřímný, a celé to vypadá jako jedna velká důmyslná hra. Ano, pro některé může být velkou kaňkou poměrně vydatně použitý fanservis (animace je tomu adekvátně uzpůsobená, takže je rozhodně na co koukat) a zvlášť epizoda 7 v tomto ohledu pro mě téměř úspěšně zničila svou nesmyslnou existencí celý seriál. Vše zachránil šmrncovní, gradující, mírně odhalující a na další sérii nabádající závěr. Jak už jsem zmínil výše, toto anime výjimečně disponuje nezvykle silnou hlavní postavou. Ayanokouji je tajemný jak pověstný vrchol ledovce, slalomuje mezi zaběhlými klišé, nepotřebuje harém (i když je mu defakto k dispozici), sympaticky koná a vyvarovává se chyb. A i když je jeho sekundantka Horikita sem tam milá jak šváb na toaletě, nejde říct, že by jí to nepálilo. Celkově nemůžu říct ani popel, bavil jsem se královsky a těším se na případnou druhou sezónu. Dramatické 4* ()

TomX2

Hlavnou postavou príbehu je Ayanoukoji Kiyotaka, introvert bez priateľov so záhadnou minulosťou. Ten práve nastúpil na Tokijskú metropolitnú školu, najúspešnejšiu strednú školu v Japonsku, ktorej absolventi majú 100% úspešnosť pri hľadaní zamestnania. Ayanoukoji hneď prvý deň poznáva Horikitu Suzune, ktorá mu je, ako sa zdá, veľmi podobná. Škola ale nemá veľmi milý školný systém - študenti sa cítia akoby boli zavretí v klietke a začína sa pre nich nový život plný priateľstva a lásky, ale aj pretvárok, nepriateľstva a nešťastia.. Celkový dojem: Vcelku originálna a nápaditá záležitosť, ktorá však po dobrom úvode akosi zmení tempo, bude sa snažiť vyzerať až príliš zaujímavo a všetka kvalita a prepracovanosť príbehu sa akosi začne rozpadať. Od nejakého deviateho dielu sa to výrazne zhorší a aj keď tam bola cítiť snaha viac prehĺbiť charaktery, už to akosi stratilo napätie a pútavosť, ktoré sa mi tak páčili na prvých epizódach. Nakoniec seriál vyústi do nejakého záveru, po ktorom síce divák bude chcieť pokračovanie, ale už teraz sa vie, že to nedopadne veľmi dobre. ()

q66

Už na první obrazovce mi bylo jasné, že půjde o kvalitní light novel komedii, začíná to totiž citátem od Nietzscheho a po krátké scéně v autobuse (kde se pár středoškolských voličů Svobodných/fanoušků Ayn Randové dohaduje o tom, zda je morálně správné pouštět staré lidi si sednout) dojde na určení prostředí, kterým je (jak jinak) střední škola. Ta má být jakousi meritokracií, která je v podstatě objektivistickým vlhkým snem, a dostává se na postavy. Náš protagonista se ze začátku zdá být tichým, cynickým samotářem, u kterého se časem objeví typická debilní klišé backstory - ostatní postavy na tom nejsou líp, jde o čisté archetypy, opakující se už pomilionkráté... a do toho všeho nám tu cpou další citáty a "hluboké" otázky typu "jsou si všichni lidé opravdu rovni?", a dostane se dokonce i na spoustu vynuceného naprosto nekompetentního dramatu... abych nezapomněl na produkční stránku - jde víceméně o průměr měnící se v nadprůměr, když jde o fanservis, o který jde cekem často - podle mých předchozích zkušeností se studiem Lerche celkem běžná věc; soundtrack je vždy průměr a nemá cenu se o něm zmiňovat. Takže sorry, ale ve výsledku jde o píčovinu největšího kalibru... 3/10. ()

DaweForeman

Tyhle netypická anime s hlubší zápletkou (pletichy) je pomálu a v mém případě jsou vítány. Drama si tu člověk celkem užije dost - sice ne jako v jiných, kdy jde o život nebo o docela hodně privátní záležitosti, ale spíše o mysteriózní prvek, kdy člověk čeká, co za všema těma plánama je a jakej bude konečnej obrázek věcí po sečtení všech těch na první pohled nesouvisejících záležitostí. V tom mě právě i překvapil konec, který je opravdu unikátní, nechává člověka přehodnotit všechno a dá ho v očekávání, co bude dál. Dalším velkým plusem je to, že i když se jedná o celkem prestižní školu a říkáte si, že všichni jsou úplně normální, tak naopak má každej svojí vlastní temnou stránku a okolnosti, které nechce dát najevo a snaží se je skrývat, ale bohužel se postupně dostávají na světlo. Jen je škoda, že za těch 12 dílů se tam toho nakousne tolik, ale není možné všechno pořádně vysvětlit. Celkem mě překvapilo to, že se tu obešli autoři bez romance, komedie a naprosto nesnesitelných postav (obzvláště, že tu není ten hlavní hrdina šťastný ňouma spojen se šťastným úchylákem v jedné osobě, ale naopak je tu spíše chladný, vypočítavý a odměřený šedý človíček - trochu mi připomínal Hikigayu z "Yahari Ore no Seishun Lovecome wa Machigatte Iru", ale jen trochu, protože je Ayanokouji unikátní kategorií). Animace je velice dobrá a celkem dobře vystihuje postoje a emoce jednotlivých postav + správně zvolené barvy, odstíny, ostrost ad. Po hudební stránce je to zajímavé, ale jen v rámci sledování tohoto anime, kdy to podkresluje danou atmosféru, ale na samostatný poslech to není. ()

• První série anime je adaptací prvních tří novel manga série, kterou napsal Shogo Kinugasa. (spacemaster)
  • V rozhovoru se Suzune Horikitou Ayanokoji zmiňuje, že se věnoval kaligrafii. Ze všech postav představených v první sérii je Ayanokoji jediný, který pro zápis svého jména používá psací systém katanaka místo běžného kanji. Jde o důležitý detail, odkazující na Ayanokojiho výchovu v Bílé místnosti. (spacemaster)
  • Názvy jednotlivých epizod byly vybrány z nejrůznějších literárních děl známých evropských filozofů. (Jeoffrey)