Pojmenovat svou milou Jeskyňkou ještě před prvním polibkem si může bez následně obdržené facky dovolit skutečně jen bezmezný romantik Šafránek. Co říci dál? Nejlepší díl skvělé "třídílné" série postavený jednak na chytlavém tématu študentského života kolejního všeobecně, tak na skvěle rozvrstvených charakterech spolužáků, kde Numira Kašatunga rozhodně nebyl jediným exotem na patře. K tomu mile nostalgické návraty k maminčině starostlivosti a hlubokomyslnosti středoškolského kantora, a faktor pošuků z prvního dílu, Kopřivy a Navrátila, nahradil Béďa žhavící drát či Zdeněk Svěrák a celkově vznikl koktejl, kde si komediální a romantický žánr padl do náručí s neobvyklou grácií. 90%(11.2.2011)

Dvojka si s přehledem hlídá vysoko nastavenou laťku zábavy a kvality. Vysoká škola je plná nástrah (jako těžce zkoušený vysokoškolák vím, o co jde) a Štěpánovi kromě strašlivé Anči motá hlavu Jeskyňka. Vynikající atmosféru pomáhají navozovat Štěpánovi kumpáni na kolejích - výborní jsou hlavně Venoš, jako moravský řízek, a Mireček, ovšem ani excentrický mladý Roden se neztrácí. Kendy je malinko upozaděn, což dává vynikajícímu Křížovi (opravdu si myslím, že v prvních třech dílech básníků podal až legendární výkon a postavě Štěpána vdechl cosi unikátního, co by jí nikdo jiný dát nedokázal) větší prostor. 90%(23.6.2006)

Druhej dil basniku ma v podstate porad stejnou kvalitu, jako prvni dil, s tim rozdilem, ze pusobi vic profesionalne, ale zas na druhou stranu uz neni tak bezstarostnej, problemy se skolou atd. Ale opet je vse podano humornou formou. Stepanovo holka Adriana Tarábková je taky perfektní, ale precejen mam radsi Boruvku. Ale jinak se v podstate o tomhle filmu da napsat to samy, co o prvnim dilu, akorat je tu mozna vic hlasek, hlavne diky vysokoskolskejm profesorum. Opet skvela zabava.(29.1.2007)

Tohle je asi ještě lepší, než první díl, hlavně kvůli vysokoškolskejm praktikám, vychytanejm studentům, ještě vychytanějším profesorům a celkově je to prostě sranda. Nacházím tady tolik fórků, na ktery jsem už dávno zapomněl, že mě znovu dostaly, i když takovy všeobecně oblíbeny filmy většinou nemám moc rád. Už jenom Svěrákův docent Zajíc a jeho přednášky (Leffinqwellův-Bronštejnův psací stůl, takzvaná Zajícova varianta) jsou tak cimrmanovsky dokonaly, že se nedá nesmát. Taky animovany sekvence se povedly trochu víc, než předtím a taky jich ubylo. No celkově mě to fakt bavilo, takže není co dodat.(21.10.2014)

Vysokoškolák Štěpán Šafránek veršuje pro zdravotní sestřičku Jeskyňku, při studiu využívá alternativní metody udržení pozornosti asistenta Masaříka, občas při praktickém cvičení přeřízne nějaký nepotřebný orgán, což je celkem zábavné, ale dvě věci mu nemohu odpustit: 1. Ignoruje zásadní výuku docenta Zajíce o rozmístění učebnic na pracovním stole, 2. Nedokáže rozpoznat údernou nosnost verše:"Žhavil Béďa žhavil drát, až byl žhavej akorát".(17.12.2008)

• - Honorár Pavla Kříža (Štěpán Šafránek) bol 240 Kčs na deň. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Kvůli slovenskému akcentu Adriany Tarábkové propůjčila Jeskyňce český hlas Miriam Chytilová. (funhouse)

• - Když Štěpán (Pavel Kříž) čte svatební oznámení od Borůvky, slyšíme její hlas, který oznámení předčítá. Ten však nepatří její představitelce z minulého dílu Miroslavě Šafránkové, která se již odstěhovala do zahraničí, ale Zlatě Adamovské. (funhouse)