Po dvoch rokoch tu máme druhé pokračovanie príbehu Štepána Šafránka. Uspešne ukončil stredoškolské štúdium a podarilo sa mu aj pripraviť o pannenstvo krásnu Borúvku. No a život ide ďalej. Štepán odchádza do veľkého mesta na štúdia medicíny. Chce sa stať doktorom. Tam spoznáva svojich nových spolužiakov a znova sa romanticky zaľúbi. Tento krát do plachej a odmietavej Jaskyňky. Samozrejme, že aj ju napokon svojimi básničkami dostane do postele. ***(3.4.2013)

Druhý díl neztratil nic ze svého předchůdce, hlavní hrdinové trošku vyspěli a posunují se životem zase o kousek dál. Postav a kamarádů trošku přibylo a celé to opět velmi pěkně funguje. A navíc to co předvádí Zděněk Svěrák při vyučování svého předmětu snad nemá ani obdoby. Leffingwellův psací stůl ... Na svou dobu velice progresívní studie rozložení pracovních pomůcek na desce psacího stolu. Nedostatky jsou zřejmé na první pohled: kvantitativně předimenzované nakumulování učebnic v sektorech A1, A5 a B1 ... tři hromady je skutečně moc ... Prázdné místo v sektoru B5 nabízí hypotézu, že zde si Lefingwell odkládal šálek s kávou. Ovšem důkaz pochopitelně chybí ... Takto uspořádaný psací stůl nevyhovuje především pro redundanci některých prvků, zatímco jiné téměř chybí …! ................. Leffingwellův psací stůl - modifikace dle A.Bronštajna _____Alexander Bronštajn redukoval redundantní počet učebnic ze tří hromádek na dvě - A1 a A5. A proč, prosím pěkně? No protože si uvolnil bé jedničku! Ale to není všechno, přátelé! Bronštajnův přínos spočívá především v tom, že přesunul poznámkový blok z dominantního sektoru A2 do ergonomicky mnohem výhodnější polohy v sektoru B5. Sektory B1, B2, B3 a B4 zůstaly prázdné. Zde Bronštajnovy pokusy přerušila válka.................. Leffingwellův-Bronštajnův psací stůl - tzv. Zajícova varianta _____Celá plocha stolu je využita beze zbytku. Jsou zachovány dvě hromádky učebnic (A1 a A5) i výjímečně zdařilé Bronštajnovo umístění poznámkového bloku v sektoru B5. Kartotéka byla přemístěna z dominantního sektoru A3 do volné bé jedničky a áčka trojky bylo využito k umístění Emmersonova-Votočkova týdenního výkonnostního rozvrhového grafikonu. .....................90%(27.7.2007)

Nejlepší díl série, alespoň mně to tak vždy připadalo...O prázdninách se na něj znova podívám a věřím, že si ho díky ukončení prvního ročníku medicíny užiju ještě víc...Tak jsem si ho zopakoval a musím říct jedno - co nejdřív si podejte přihlášku na lékařskou fakultu, pak dostane tahle komedie další rozměr ;) !!!(4.6.2004)

Po celkem dost dlouhý době sem byl doslova a do písmene nucen se podívat na tenhle oldschoolovej filmek :o). No ale musím uznat, že sem se náramně pobavil. Zrovna tenhle díl mám totiž nejrači a přijde mi, že z něj pochází asi nejvíc hlášek, no známých songů 100% - Žhavil Béda, žhavil drát, no tak to je už dnes legendární HIT :o). Prča je sledovat mladýho Matáska (Kendy) jak hraje v týhle funny kapele a o pár let pozdějc si to dával v Orlíku na basu, skinhead jeden vybarvenej :o). Film nám krásně ukazuje, jak se na vejšce žilo a kalilo, no od tědle let se tam toho moc nezměnilo, život študáků je a dycky bude bezstarostnej no a sem tam nějaká ta zkouška se prostě udělala. Jo, na tyhle léta vzpomínám strašně rád, páč to bylo něco, žádná práce, žádný vstávání. Jediný starosti byly s tím sehnat nějaký ty prachy na chlast :o). Básnici už budou navždy neodmyslitelně patřit mezi českou klasiku, a není se čemu divit. Škoda jen, že jejich úroveň klesá s přibývajícími díly… Ale tak už to holt na tom Světě chodí. Jo a Jeskyňka se mi líbí ze všech jeho ženskejch nejvíc.(28.4.2017)

Asi můj nejoblíbenější díl básníků. Štěpán si rozjíždí nový život na škole ve velkém městě, a tohle prolínání příběhů a životních situací při studiu, na pracovišti, na koleji, a s kamarádem Candym je mi blízké, i proto tato půvabná komedie uplyne velmi rychle. Odraz 80. let je zde hodně znát (hlavně na "diskotéce"), ale je to dobře, protože jinak by film neměl takovou atmosféru. Spousta skvělých hlášek propojených se sladkou romantikou dává dohromady je tu ve všem přiměřená a povedla se stejně dobře, jako herečka jeskyňky. „Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná, jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu…“ Působivé a prosté.(26.10.2016)

• - Režisér Dušan Klein objavil Adrianu Tarábkovú, druhú Štepánkovu (Pavel Kříž) lásku s prezývkou "Jaskynka", v časopise Dievča, kde vyhrala súťaž o tvár mesiaca. (Raccoon.city)

• - Když Štěpán (Pavel Kříž) čte svatební oznámení od Borůvky, slyšíme její hlas, který oznámení předčítá. Ten však nepatří její představitelce z minulého dílu Miroslavě Šafránkové, která se již odstěhovala do zahraničí, ale Zlatě Adamovské. (funhouse)

• - Jméno Mirečkova (Joseph Dielle) dědečka zní Lepodotemačesalačogaleokranieleipsonatrium-upotrimatosifioparaletemiokaraotekemekyčlepasifepatelistrionop. (artcha)