Reklama

Reklama

Postarší Maďarka Mária nečekaně upadne do kómatu. Zatímco se pohybuje mezi životem a smrtí, její dcera Olga, právnička žijící v Rakousku, náhodou odkryje drásavé tajemství, které ji zavede až do Evropy 50. let sužované studenou válkou... Úspěšná právnička Olga (Ildiko Tothová) je nezávislá žena žijící ve Vídni. Když její matka Mária (Mari Torocsiková) nečekaně upadne do kómatu, Olga se musí vrátit do Maďarska, aby se s touto situací vypořádala. Matčino mumlání o jakémsi dopisu ji záhy přivede ke zjištění, že něco není v pořádku, Zatímco se Olga probírá Mariinými věcmi, začne odhalovat traumatickou minulost a její vlastní identita se otřese v základech. Olga, která žila v domnění, že se narodila v klášteře poté, co byl její otec zavražděn, postupně dává dohromady složitou skládačku s pomocí Márii, která se probudí z kómatu a rozhodne se postavit minulosti čelem. (Cinemax)

(více)

Recenze (16)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý koncept, aj zápletka, no musím uznať, že najviac zo všetkého ma asi upútal ten povojnový vizuál sovietskej Viedne. Maďari vedia natočiť naozaj kvalitné filmy, a tento mal na to rozhodne nábeh. Lenže, neviem čím to je, ale po celý čas som mal taký podvedomý pocit, kam celý dej bude smerovať - a keď napokon prišiel ten moment prekvapenia, tak som ho prijal úplne prirodzene. Možno iní skutočne zažili ten Waw efekt tak ako bol zamýšľaný, ale ja už mám asi paranoju z podobných filmov a inštinktívne akosi predvídam (určite je nás takých viac). Každopádne, po scenáristickej stránke to bolo skutočne vydarené, no v takomto type filmu by som čakal o kus lepšie dialógy a asi aj viac tajomnej atmosféry. 3* (takmer 4). ()

klukluka 

všechny recenze uživatele

Pokud někdo čtete komentáře před projekcí, pak bych vám mohl ušetřit přibližně hodinu života. Sledujte to plus mínus od této stopáže a vůbec o nic nepřijdete. Nebo ještě jinak: nekoukejte na to vůbec. Je to sterilní, uhlazená, nudná filmová konfekce, kterou tady snad zatím hodnotil jen fan klub Rosamunde Pilcherový. Jinak si těch 78 procent neumím vysvětlit... :( ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film je v skutočnosti príbeh o dvoch obdobiach, vyťahuje na svetlo desaťročia utajované rodinné tajomstvo, ktoré sa začalo v dobe 2. svetovej vojny a pokračovalo tesne po nej. Môžem divákov potešiť, že dej je postavený na historickom základe. Áno po oslobodení Maďarsko sa dostalo do sovietskej sféry pôsobenia. Ale aj Rakúsko podobne, ako Nemecko bolo po vojne prerozdelené na 4 okupačné zóny americkú, britskú, francúzsku a sovietsku. Len vďaka šikovným diplomatickým ťahom sa nerozdelilo na dva tábory, ako Nemecko. Rakúsko sa stihlo prihlásiť k princípu neutrality. A práve z oblasti sovietskej okupačnej zóny je priebeh tohto filmu. Toto je príbeh vojny po vojne, príbeh vzájomného prepletania osudov, príbeh s hodnotovými usmerneniami a hlboké pochopenie života. Áno film sa zaoberá miestnou históriou, poukazuje aj na zverstvá, ktoré sa odohrávali, ale nie zas až tak drsným spôsobom, ktorý by nás odrádzal od tohto výborného filmu. Čo je ale silným mementom to je priepastný rozdiel medzi generačný problémami cieľových skupín vojnovej generácie, povojnovej generácie a dnešnej generácie. Maďarom, nech slúži ku cti, že sa odvážia siahnuť do svojej histórie aj do obdobia 2. svetovej vojny, môžu nám ísť príkladom, my neustále chrlíme filmy dokumentárne (to nech je pochvalou), ale predovšetkým príbehy chované v predchádzajúcom ale aj súčasnom režime. Ale chvály už bolo dosť, pre mňa omnoho lepším filmom z toho istého obdobia bol film 1945 z roku 2017. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Probere se?“ - „Paní…jednu věc člověk nedokáže. Dotknout se nosu jazykem…ale kromě toho se jí může stát téměř cokoliv.“ Jakože Mária toho zažila a přežila více, než je pro jednoho člověka vůbec zdrávo…Úvodní téměř 20minutový rozjezd byl poměrně dlouhý a příliš mě nebavil, ale pak to skutečné vyprávění konečně začalo. Polární záře (na kterou si v divák musí také počkat) má především silný příběh, na kterém ostatně stojí celý film. Ačkoliv nebudu zastírat, že scény z minulosti mě bavily podstatě víc než ty přítomné (řešící hledání vlastní identity a pravdy). Technická stránka je na světové úrovni, přitom je ovšem z Polární záře cítit nezaměnitelná „evropskost“ (myšleno v tom nejlepším slova smyslu). Za vyloženě slabší považuju jen naivní opití rohlíkem v podání sovětských úřednic a pak samotný konec (k tomuhle vyústění sice spěl film poměrně dlouho, přesto jsem tajně doufal, že to neskončím čirým…no, nevadí). Naše první filmové setkání s Mártou Mészáros dopadlo dobře a věřím, že nebude poslední. Za mě to budou slušné 4*. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Toporný, mrtvý film, který jakoby nedokázal navázat kontakt se mnou jako divákem. Předvádí vysoce a nemotorně aranžované konflikty a scény, které nezvládám začít sledovat - na to jsou moc vzdálené a postrádající náboj ve smyslu čehokoliv, co by mě na nich začalo zajímat a přitahovat formálně nebo dějově. Tak s tím filmem jen dvě hodiny existujeme vedle sebe v trapné chvíli vzájemného ticha. ()

Galerie (24)

Reklama

Reklama