Firebase

Kanada, 2017, 27 min

Neill Blomkamp

Neill Blomkamp

Julian Clarke

Zo série Blomkampových kraťasov Rakka, Firebase a Zygote, je Firebase najlepší. Presne moja šálka kávy – odporná, desivá, džungľová a v neposlednom rade najambicióznejšia. Miestami pripomína Apokalypsu, je tam vojna vo Vietname, čiže to muselo byť náročné na vizuálnu stránku. Navyše ide o poklonu prvému Predátorovi, čo je môj obľúbený film, takže aj za to palec hore. Každopádne, vysvetlenie pôvodu „Boha rieky“ je dosť postavené na hlavu a mínusom je tiež otvorený koniec.(29.7.2017)

Rovnako dobré ako Rakka, len ešte o niečo brutálnejšie a hlavne násilnejšie. Neill Blomkamp a borci z Oats Studios by mali jednoznačne natočiť celovečerák. Schopnosti na to majú a zmysel pre detaily taktiež. Firebase je medzi kraťasmi po technickej stránke špička, príbehovo to už trochu zaostáva. 80 %!!(5.7.2017)

Na rozdíl od ostatních kousků tohoto režiséra, mě to tentokrát bohužel zas až tolik neoslovilo. To ovšem neznamená, že by Neill Blomkamp nedokázal zaujmout mou pozornost. Jen prostě dávám přednost District 9 a přesun do vietnamské džungle nedopadl přesně podle mých představ. Opět to bylo po morbidní stránce velmi slušně zpracováno, ale vizuální efekty v některých scénách dost skřípali (hlavně ty hořící). Nicméně tento chlapík má u mě rozhodně zelenou a těším se na každý jeho další kousek. 50%(16.10.2017)

Nejzábavnější z Oats kraťasů, který to jako jediný svou přiznanou béčkovostí na ty tři vytáhne. Alespoň jsem se tedy rozhodl věřit, že titulní postava, jež jako by vypadla z libovolných Žhavých výstřelů (pokud si dnes ještě někdo tenhle flák pamatuje) byla svým urputným neherectvím úmyslně over the top. Pokud ne, nic to jednotlivých záběrům na humoru neubírá. Takže tři tak jako tak. Jen mě překvapují absurdně špatné triky na úrovni youtube videí Ježíš versus Zombie . Možná taky záměr?(29.9.2017)

Oats studios již napodruhé využilo zkušenosti Blomkampa a přineslo nám další snímek, který toho s "jedničkou" nemá moc společného, ale naproti tomu se mi líbil o trochu více než předchůdce. Zasazení do Vietnamu konce šedesátých let jsem zprvu moc nepochopil, ale spojení probíhající války v tamní džungli se zajímavou asijskou mytologií, přesněji řečeno stvoření tzv. Říčního boha, nakonec tak špatně nedopadlo. Triky jsou na krátkometrážní počiny na vrcholu pyramidy, každý dolar je na tom prostě vidět. Příběh také není špatný, i když bych ocenil, a to myslím i pro budoucí filmečky, nějaké spojení mezi jednotlivými díly, aby to do sebe na konci vše zapadalo a dávalo smysl. Těším se na třetí díleček. Za mě dávám 83 %(10.7.2017)