Nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jsou studenty maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Když jsou po průšvihu s poněkud skandální písničkou "na koberečku" v ředitelně, vnukne jim ředitelka školy nápad nastudovat divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu v poněkud netradičním provedení - s hudbou, zpěvy a řadou neobvyklých rekvizit. Zatímco Kendy v divadle vidí nejen příležitost pořádně si užít, pro Štěpána je to šance sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o niž se uchází i uhlazený úředník Nádeníček. To, co bylo původně jen studentskou recesí, se začne oběma autorům brzy vymykat z rukou, a to nejen vinou svérázného hereckého obsazení, ale také díky informacím v tisku, o které se postará otec jedné ze spolužaček. Podnik nabírá na velikosti, dokonce se ozve i televize, která projeví zájem natočit o představení pořad. V tu chvíli se Štěpánovi a Kendymu zdá katastrofa neodvratnou. (TV Nova)

TV spot

Kryton

Celá stará trilogie básníků má své kouzlo a atmosféru. První z nich ve své jednoduchosti a dětské naivitě patří pop právu ke zlatému fondu komedií (a další dvě pokračování jakbysmet). I po téměř 30 letech neztrácí na vtipu a kouzlu. V nemalých rolích vynikají pan Filipovský či Ringo Čech. Není nad vychlazený budvárek pěkně po sauně! ()

duklak2

Všechny díly básníků jsou zajímavé. Sledoval jsem je hlavně v dospívání. Balení holek na verše? Proč ne, ale v dnešní uspěchané době si to nedovedu tak nějak představit. Jinak výběr herců pan Kleina byl výborný. Ani jeden nepodal špatný výkon. Vyzdvihuji paní Myslíkovou, pana Matáska, pana Kopřivu a zapomenout samozřejmě nemohu ani na pana Kříže. Tito všichni se zaskvěli. ()

genetique

Ani neviem a nechápem prečo som sa doteraz všetkým 'Básnikom' toľko vyhýbal. Možno to bude mojou nebásnickou povahou a teda znova som si uvedomil, že sa netreba riadiť názvom. Prvá časť série je nabitá modernou problematikou, úsmevným, mladým a aj poučným príbehom. Na svoju dobu a v tuzemskom poňatí určite obrovský shock! Ale film nestarne a musím povedať, že úprimnosťou a spracovaním dáva stále poriadny knockout aj napríklad takému cool filmu akým sú tematicky príbuzní 'Snowboarďáci'. 80%. ()

Paity

Úvodní část pentalogie o básnících, o které už od začátku přichází svět. Skvělé herecké obsazení a zejména Oldřich Navrátil, co by Emil Nádeníček je geniální. Ješě bych vyzdvihnul skvlého Ringo Čecha, co by místního saunmana a následně i zpěváka na prknech, co znamenají svět. Velmi příjemné, velmi pravdivé, velmi nevtíravé a hlavně, pro všechny generace. ()

Zagros

Začátek Básníků přišel chvíli přede mnou. Hrdinové celé veleúspěšné série jsou zhruba o dvě dekády starší, proto jsem se s nimi nikdy neztotožnil naplno a nestali se mým nejoblíbenějším filmovým vesmírem. Přesto je mám rád a patří ke klasikám naší tvorby. Pro Pavla Kříže to byla doslova životní role, ze které se nikdy nevymanil a ani dobře zahraný Hitler (Lída Baarová), na tom nic nezmění. První film patří spíše do průměru. Navíc Borůvka pro mě nebyla nejsympatičtější z jeho lásek a to pragmatické vyznění na konci pro mě bylo vždycky až moc hořké. Přes všechny výhrady dám tři hvězdy a jednu navíc, za odstartování dlouhé a divácky úspěšné série. ()

• Pri schvaľovacej projekcii riaditeľ českého filmu, slovenský básnik Milan Lajčiak, po oneskorenom príchode hneď tvrdo zaspal. Následne film zhodnotil slovami, že je mu z toho zle a niečo, čo hanobí spoločnosť, nemôžu pustiť do kín. Nakoniec rozhodnutie zmenili, keď režisér súhlasil, že vystrihne dve básničky, ktoré v zastúpení Štefana Šafránka (Pavel Kříž) zložil MUDr. Pecháček. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)
  • Miroslava Šafránková se před kamerou odmítala svléknout, a tak ji režisér navrhnul, že to vyřeší animovanými pasážemi. Nakonec se mu tento způsob zalíbil a více ho zakomponoval do filmu. (hot_spot)
  • Nápad k filmu sa zrodil tak, že Dušan Klein bol ako porotca vyslaný na súťažný festival filmových komédií do Nového mesta nad Metují. Nebol to vtedy dobrý rok na veselé filmy a porotcovia sa po ňom vyčítavo a smutne pozerali. Klein kolegov bránil, že nie sú dobré námety. Jeden z miestnych usporiadateľov mu následné požičal Pecháčkovú novelu. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek