Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1970 natočil režisér Dušan Klein svůj první kriminální film podle scénáře Václava Šaška. V něm byl řidič dálkové dopravy Karel Marek (J. Holý) odsouzený před čtyřmi lety za pašování uměleckých předmětů za hranice. Na lavici obžalovaných však stanul sám, neboť vzal vinu na sebe namísto svých společníků výměnou za to, že se postarají o jeho rodinu. My se s ním setkáváme v okamžiku, kdy je po odpykání trestu propuštěn na svobodu a ihned nato kontaktuje jednoho z nich – Karla Hesse (Z. Kutil), jehož následně chladnokrevně zavraždí. Poté se vydá i za ostatními – Jelínkem (J. Somr), Krásou (B. Šmída) a Novákem (I. Prachař), které postaví před hotovou věc, že Hesse zabil. Přinutí je o věci mlčet, poněvadž by je nyní u výslechu všechny potopil. Za vlastní mlčení si pak žádá finanční rentu. Po třech měsících se ale z Marka stává notorický opilec a pro své kumpány začne představovat nebezpečí. Policie také nalezne mrtvé tělo Hesse v potopeném autě. Případu se ujímá zkušený vyšetřovatel Hájek (J. Adamíra), který si brzy dá do souvislosti Hessovu smrt s propuštěným Markem. (Česká televize)

(více)

Recenze (67)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

„Vy jednu vraždu vyšetříte a druhé nezabráníte...“ Váhal jsem nad 4 hvězdičkami, zklamán v rámci očekávání určitě nejsem, film je to v mých očích lehce nadprůměrný. Kleinův debut má občas výbornou temnou atmosféru, občas ale pokulhává stejně jako děj na místě bez napětí, občas dochází na hluchší mísa, kde se ta atmosféra i vytrácí. Šaškovi se coby scenáristovi daří výborně přecházet z klasické krimi o partě postarších kriminálníků a pátrání po vrahovi do druhé vrstvy filmu v podobě hlubších filosofických úvah. Dialogy mezi vyšetřovatelem Hájkem (tradičně výborný a charismatický Jiří Adamíra) a policejním doktorem, které se dotýkají postřehů jako etické principy policie, nebezpečí vyšetřování pro společnost nebo odlišný pohled na zločin i svět ze strany lidí poznamenaných válkou, dodávají této zdánlivě obyčejné kriminálce zajímavý rozměr navíc. K této vrstvě filmu sice otevřený závěr s vysloveným názorem vyšetřovatele Hájka sedí, ale zakončení příběhu na mě působilo příliš náhle a nevýrazně. Škoda, že těch silných dialogů nebylo v celém filmu víc, protože kromě nich a zmíněného Adamíry už nic víc zapamatovatelného v tomto pokusu o trochu jinou československou kriminálku nenacházím. [65%] ()

mh.mail 

všechny recenze uživatele

40% - Taková divná "detektivka", jaké bylo zvykem v té době točit. Pachatel se nám sám na smrtelné posteli přizná, protože ho tíží svědomí, a vyřešení ostatních záhad se taky nedočkáme. Tak snad jen morálně profesní názorové rozdíly mezi vyšetřovatelem Adamírou a policejním lékařem Záhorským. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tohle je parádní detektivka s parádní kamerou natlučená doslova hereckou elitou své doby. Všem kraluje Jiří Adamíra v roli detektiva, noblesní jako vždy s hlasem, který rozklepává kolena i mně. Nejedná se však o klasickou detektivku kdy s vyšetřovatelem rozplétáme stopy a hledáme viníka. Zde je vše jasné od začátku, spíše sledujeme jak kriminálka tápe a jak pozvolna utahuje smyčku kolem pachatelů. A nejzajímavější na tom je, že u jednoho ji zatáhne až moc čímž se film dostane k velmi zajímavému konci. Nebudu ale více spoilerovat, nečtěte komenty a koukněte na to. Mimochodem utopit pro film v roce 1970 Renaulta 8, to muselo bolet :-). Dávám za 4 stováky ty zelený... * * * * ()

KarKulA 

všechny recenze uživatele

V tomto případě mi z duše mluví komentář "everlong" a snad jenom přidám, že film není ani tak výjimečný dějem, ale atmosférou, kterou rozhodně má. Pro mě velmi zajímavý prvkem taktéž filozofování dvojky kapitán Hájek (Adamíra) - doktor (Záhorský), které tomu také dodalo zvláštní rozměr. No a samozřejmě herci výborní .... do jednoho. ()

YURAyura 

všechny recenze uživatele

5/10 Holy jse skvely, Smida je vyborny a i dalsi pachatele se zhostili ukolu s noblesou - pravda, diky scenari jsme se nedockali excelentniho kusu, ale... Ale ze sondy do policejni prace psychologickeho natlaku, kterou nasledne StB pouzivala nekolik desetileti se mi zvedal DOST kufr. Opravdovy profesionalni humus. Kdeze jsou ti sympaticti policite... "Jednu vrazdu vysetrite, ale druhe nezabranite!" Otevreny konec mi na rozdil od ostatnich docela sedl. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Film bol natáčaný v Prahe a na Slapskom jazere. (dyfur)
  • Když Krása (Bohumil Šmída) sleduje v televizi dostih, komentátor zrovna popisuje souboj Kostravy a Lukavy, koní později známých ze stolní hry „Dostihy a sázky“. Podle pořadí (Lukava druhá, Kostrava zřejmě třetí) by se mělo jednat o Velkou pardubickou v roce 1970. (Gray)

Reklama

Reklama