V roce 1970 natočil režisér Dušan Klein svůj první kriminální film podle scénáře Václava Šaška. V něm byl řidič dálkové dopravy Karel Marek (J. Holý) odsouzený před čtyřmi lety za pašování uměleckých předmětů za hranice. Na lavici obžalovaných však stanul sám, neboť vzal vinu na sebe namísto svých společníků výměnou za to, že se postarají o jeho rodinu. My se s ním setkáváme v okamžiku, kdy je po odpykání trestu propuštěn na svobodu a ihned nato kontaktuje jednoho z nich – Karla Hesse (Z. Kutil), jehož následně chladnokrevně zavraždí. Poté se vydá i za ostatními – Jelínkem (J. Somr), Krásou (B. Šmída) a Novákem (I. Prachař), které postaví před hotovou věc, že Hesse zabil. Přinutí je o věci mlčet, poněvadž by je nyní u výslechu všechny potopil. Za vlastní mlčení si pak žádá finanční rentu. Po třech měsících se ale z Marka stává notorický opilec a pro své kumpány začne představovat nebezpečí. Policie také nalezne mrtvé tělo Hesse v potopeném autě. Případu se ujímá zkušený vyšetřovatel Hájek (J. Adamíra), který si brzy dá do souvislosti Hessovu smrt s propuštěným Markem. (Česká televize)

honajz

Klein, Schulhoff, Toman - jeden z nich není ani vrah, ale ani režisér detektivek. Kleinovi, ač byl protežovaným režisérem detektivek, se povedla jen Sázka na třináctku, jinak kope okresní přebor. Tenhle námět je velmi zajímavý, a dostat jej do ruky třeba právě Schulhoff, udělá z toho skvělé psychologické drama s detektivním kořením. Ale tenhle film nedokáže udělat pořádně ani expozici kriminálníka, ani následně kriminalisty, a koneckonců, kriminalista zde dokonce překračuje hranice zákona, ale jeho zaujetí mu nevěřím. To už víc věřím Záhorskému coby soudnímu patologovi. A vlastně jsem pořád čekal, co se bude dít dál, a najednou přišel záběr na odjíždějící auto a konec. Potěšily mě tak vlastně jen záběry z pankráckéhjo hřbitova, neboť tam máme pradědu z manželčiny přízně. ()

Jara.Cimrman.jr

"Byl už mrtvý, když to kladivo na něm začlo pracovat." To je záhada. Jedna mrtvola, druhá mrtvola, třetí mrtvola a to je splněný sen každého vyšetřovatele, když podezřelí ubývají. Jen aby nějaký zůstal naživu, aby bylo koho vyšetřovat. Jenže tady se moc nevyšetřuje, spíš se mudruje, popíjí se královna Anča s Honzou Chodcem a čeká se na chybu. Mně z principu nevadí čekat, ale dle mého gusta by to mělo být zábavnější nebo napínavější. ()

Big Bear

Tohle je parádní detektivka s parádní kamerou natlučená doslova hereckou elitou své doby. Všem kraluje Jiří Adamíra v roli detektiva, noblesní jako vždy s hlasem, který rozklepává kolena i mně. Nejedná se však o klasickou detektivku kdy s vyšetřovatelem rozplétíme stopy a hledáme viníka. Zde je vše jasné od začátku, spíše sledujeme jak kriminálka tápe a ajak pozvolna utahuje smyčku kolem pachatelů. A nejzajímavější na tom je, že u jednoho jhi zatáhne až moc čímž se film dostane k velmi zajímavému konci. Nebudu ale více spoilerovat, nečtěte komenty a koukněte na to. Mimochodem utopit pro film v roce 1970 Renaulta 8, to muselo bolet :-). Dávám za 4 stováky ty zelený... * * * * ()

D.Moore

Jistojistě to nejlepší, co jsem od Dušana Kleina (který mě jinak nechává bezpečně chladným) viděl. Ani se mi nechce věřit, že něco tak temného a psychologického natočil on. Inu, mohl se spolehnout na skvělé herce, výtečného skladatele Havelku a scénář, který se nebál (zlehka) otevřeného konce. Dialogy Jiřího Adamíry a Bohuše Záhorského neměly nejmenší chybu. Co chybu mělo, byl hnusný televizní ořez. Z filmu, jenž byl očividně (nejen podle úvodních titulků) natočen širokoúhle, zbylo torzo, do jehož obrazu se vše zkrátka vejít nemohlo a taky nevešlo. ()

borsalino

Rozhodně nelze říci, že jde o špatný film, ale od poloviny film dost přešlapuje na místě, děj negraduje, ale pořád tak plynule ubíhá. Nakonec se Lohniský přiznává, že Holého zabil při rvačce a najednou není co vyšetřovat. Otevřený závěr, kdy oběšeného Šmídu naleznou na půdě jeho chaty, dává jistý předpoklad, že bývalí dva komplicové se rozhodli zbavit nejslabšího z party...ale také to tak být nemusí. Trochu nedotažené, výkon Adamíry byl velmi slušný. ()

• Film bol natáčaný v Prahe a na Slapskom jazere. (dyfur)