Dušan Klein?? Uf, tenhle chlap musí bejt schizofrenik, jinak nevim. Kdyby mi někdo v roce 70 řek, že za 40 let bude točit skopičiny jako Rodinka nebo Svatba na bitevním poli, tak bych tomu nevěřil. Jeden z nich je vrah je sympaticky ponurá detektivka inspirovaná noirovým stylem, což je velice dobře. Atmosféru to má fakt festovní. celkově je příběh taky ok, ale konec, kterej je regulérně ustřihnutej a nedotaženej to dost kazí, ale na kleina je to furt dost dobrý.(9.4.2012)

• Tiiso

Jak už to v našich luzích a hájích bývá, kvalitu snímku drží nad potencionální hladinou kvalitní úrovně, především herci. Herci a zase jen herci. Co by si bez nich naše slavná kinematografie minulosti či současnosti počala. Klein drží zuby nechty tempo, nebo spíše netempo vyprávění a čím blíže je ke konci tím více gradace ztrácí na síle. Příběh samotný není špatně vymyšlený. Ač celkem jednoduchý a semtam lehce převídatelný, dokáže zaujmout a nikde příliš nenudí. Jak jsem podotknul k atmosféře filmu přispívá i celkem dobře odvedené vyprávění. Měl jsem možnost sledovat nejenom vlastní zápletku děje, ale i nějaké to kriminalistické filozofování, z kterého nejvíce vyčnívá věta v podání samotného Adamíry: Kdo nezabil člověka je panic. Tím se dostávám k paletě herců a jejich výkonů. Všichni podávali slušivé výkony a charaktery jejich postav zvládali vykreslovat s profesionální lehkostí. Především výkon Josefa Somra a Ilji Prachaře pokládám za povedenější. Inu co dodat, na kvality majora Kalaše tento snímek rozhodně nemá, ale asi se nikdo z tvůrců o toto ani nepokoušel. Filmové zpracování odpovídá úrovni let sedmdesátých. Hudební motiv doprovodu není špatný, ale je málo rozvinutý a ve snímku mu byl dán je malý prostor. Hotovo sečteno dvě hvězdičky za výkony herců.(30.10.2010)

Co by řekl páter Knox? Dušan Klein hřeší zkraje kariéry jako protřelý kriminálník; detektivní jsou na jednom z jeho prvních filmů pouze mimikry. Když začíná zdánlivě křišťálově průhledná zápletka o vyřizování účtů mezi pašeráky uměleckých předmětů tát jako líčidla na upocené staré šlapce, přichází na světlo naprosto nečekané procesní a etické souzení metod zarputilého vyšetřovatele Hájka v podání Jiřího Adamíry, který kráčí za pachatelem přes příslovečné mrtvoly. Tento v žánru vzácný obrat podtrhují rozhovory vyšetřovatele s patologem v podání Bohuše Záhorského a dokonale antiklimatické završení případu, jež někteří příznivci žánru hodnotí podle mě vyloženě chybně jako výsledek scénáristické bezradnosti. Průběžně se mi vnucovaly vzpomínky na skvělou Pennovu Přísahu a mínění o detektivce jako o bytostně filosofickém žánru. Jeden z nich je vrah navíc zdařile ilustruje, jak krajně obtížné na otázku kdo to udělal? (nejen v intencích kriminalistiky, ale obecně) odpovědět. I když se Klein stal v desetiletích po Jednoho z nich nekorunovaným králem české filmové detektivky, je škoda, že ho opustily vyšší ambice ohledávat žánr, byť na úkor zábavnosti, jinými než klasickými prostředky.(14.1.2017)

• borsalino

Rozhodně nelze říci, že jde o špatný film, ale od poloviny film dost přešlapuje na místě, děj negraduje, ale pořád tak plynule ubíhá. Nakonec se Lohniský přiznává, že Holého zabil při rvačce a najednou není co vyšetřovat. Otevřený závěr, kdy oběšeného Šmídu naleznou na půdě jeho chaty, dává jistý předpoklad, že bývalí dva komplicové se rozhodli zbavit nejslabšího z party...ale také to tak být nemusí. Trochu nedotažené, výkon Adamíry byl velmi slušný.(26.10.2008)

5/10 Holy jse skvely, Smida je vyborny a i dalsi pachatele se zhostili ukolu s noblesou - pravda, diky scenari jsme se nedockali excelentniho kusu, ale... Ale ze sondy do policejni prace psychologickeho natlaku, kterou nasledne StB pouzivala nekolik desetileti se mi zvedal DOST kufr. Opravdovy profesionalni humus. Kdeze jsou ti sympaticti policite... "Jednu vrazdu vysetrite, ale druhe nezabranite!" Otevreny konec mi na rozdil od ostatnich docela sedl.(27.2.2010)

• - Film bol natáčaný v Prahe a na Slapskom jazere. (dyfur)