Československé psychologické krimi s kvalitním obsazením a zajímavou myšlenkou. Jeden z prvních filmů Dušana Kleina, v němž bych vyzdvihl zejména herecký výkon Jiří Holého. Celkově mi lepší dojem z filmu zkazil poněkud nedotažený a nepříliš jasný konec a také se mi příliš nezamlouvalo Adamírovo provokativní 'pátrání', kdy bez jakýchkoliv důkazů zkoušel různé triky na podezřelé a pravda se nakonec stejně ukázala jinde. Od kriminalisty v jeho podání mi přišly noční telefonní hovory primitivně přesvědčující B. Šmídu k přiznání pod úroveň. Nepovedený konec stál film spadnutí do průměru a jednu hvězdičku.(9.1.2012)

• Tiiso

Jak už to v našich luzích a hájích bývá, kvalitu snímku drží nad potencionální hladinou kvalitní úrovně, především herci. Herci a zase jen herci. Co by si bez nich naše slavná kinematografie minulosti či současnosti počala. Klein drží zuby nechty tempo, nebo spíše netempo vyprávění a čím blíže je ke konci tím více gradace ztrácí na síle. Příběh samotný není špatně vymyšlený. Ač celkem jednoduchý a semtam lehce převídatelný, dokáže zaujmout a nikde příliš nenudí. Jak jsem podotknul k atmosféře filmu přispívá i celkem dobře odvedené vyprávění. Měl jsem možnost sledovat nejenom vlastní zápletku děje, ale i nějaké to kriminalistické filozofování, z kterého nejvíce vyčnívá věta v podání samotného Adamíry: Kdo nezabil člověka je panic. Tím se dostávám k paletě herců a jejich výkonů. Všichni podávali slušivé výkony a charaktery jejich postav zvládali vykreslovat s profesionální lehkostí. Především výkon Josefa Somra a Ilji Prachaře pokládám za povedenější. Inu co dodat, na kvality majora Kalaše tento snímek rozhodně nemá, ale asi se nikdo z tvůrců o toto ani nepokoušel. Filmové zpracování odpovídá úrovni let sedmdesátých. Hudební motiv doprovodu není špatný, ale je málo rozvinutý a ve snímku mu byl dán je malý prostor. Hotovo sečteno dvě hvězdičky za výkony herců.(30.10.2010)

Veľmi dobrá detektivka,obsadenie,kamera,námet,atmosféra ...všetko fajn...ale ten koniec posledné minúty sú úplne odfláknuté - nedomyslené,chýba koniec- poriadny.To čo ponúkli autori vyzerá ako by im zomrel scenárista a niekto -totálny amatér to ukončil.Žiaľ vyfučalo to čo sa ťažko od uvodu budovalo.Moja zaujímavosť: Film bol natáčaný v Prahe a na Slapskom jazere. (dyfur)(2.8.2015)

Překvapivě nadprůměrné kriminální drama založené na vyšetřování několika propojených zločinů, jež k sobě váže řadu individuálních – mravních i psychologických – dilemat a sporů. Smysluplný a napínavý scénář Jindřich Poláka, příbuzný rovněž skvělé Hře bez pravidel (Noir 1), panoramaticky sleduje pravděpodobné zločince i vyšetřovatele, rozmývá hranice mezi nimi a zbavuje jejich světy dosavadní stability, ba prvním nečekaným otřesem je roztáčí opačným směrem. Kleinova režie, byla-li nějaká, neškodí stejně jako učňovská kamera budoucího zapomenutelného nádeníka. Vše spočívá na divadelních kreacích herců, z nichž někteří tzv. druhořadí, obsazovaní zpravidla do vedlejších rolí (jako Holý nebo Šmída), dosahují mimořádné psychologické hloubky a přesvědčivosti. Otevřenost příběhu ještě zesiluje jeho temný a bezvýchodný účin. (Noir 2)(25.3.2017)

Průměrná detektivka, kde herci hráli, co jim scénář dovolil. Ve filmu se toho moc nedělo, od začátku bylo celkem vše jasné, protože jsme vlastně po pěti minutách věděli, oč se hrálo. Čtyři komplicové nechali sedět pana Holého za společný trestný čin, podporovali jeho rodinu společně "vydělanými" penězi a potom mi nosili peníze i po návratu z vězení - totiž jen tři, protože pan Kutil si dovolil vyhrožovat zabitím a Holý ho pro jistotu zastřelil. Pak jako notorický ochlasta byl zavražděn kladívkem, ale nebylo to kladívko, ale jak jsme se dozvěděli od feťáka Lohniského na smrtelné posteli, zabití při rvačce, takže vražda vlastně nebyla vraždou, a aby všechno dobře dopadlo, tak autoři nechali oběsit Šmídu s tím, že už nechali na laskavém divákovi, aby usoudil, který z dvojice Somr - Prachař zvedl Šmídu pod trám a který mu strčil oprátku kolem krku... Celkem nuda.(1.9.2016)

• - Film bol natáčaný v Prahe a na Slapskom jazere. (dyfur)