Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vytuneluje Václav Postránecký státní pokladnu, nebo je jen nástrojem v rukou chytřejších podvodníků? Komedie inspirovaná korupční aférou první republiky.  Snímek režiséra Dušana Kleina je komedií inspirovanou korupční aférou první republiky. Hlavní postavou je Karel Zajíček, který proslul jako rozkošnický bonviván, ctitel a obdivovatel žen, intrikán a hochštapler, ale hlavně jako rozený manažer a obchodník. Jeho plán, jak vytunelovat ze státu sto milionů předválečných korun, které stát dlužil-nedlužil uhlobaronu hraběti Larischovi, je nevídaný. Václav Postránecký – Zajíček, kterému uvěříme všechny jeho vlastnosti, má v milostné rovině za partnerku Markétu Hrubešovou. V dalších rolích uvidíme Radoslava Brzobohatého, Františka Němce, Viktora Preisse, Veroniku Forejtovou, Jana Fišara, Rudolfa Hrušínského, Vladimíra Čapku a řadu dalších. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (38)

Tominni 

všechny recenze uživatele

Škoda, tenhle film mohl být víc než "pouhým" koncertem Kulasce Václava Postráneckého. Námět korupčního skandálu I. republiky by přitom stačil, ale provedení za moc nestálo....... Příběh, kde jsou na začátku krásné ženy a na konci peří občas rozveselí (Nevěřím žádnému kuchaři, který váží míň než já.....), ale víc nenabídne. Něco mezi 2 a 3 * - tři snad s hudbou od Hapky. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Český film vyprávějící o rozsáhlé korupční aféře, která se odehrála na Ostravsku v období první republiky. Hlavním hrdinou tohoto snímku je výstřední právník Karel Zajíček, který je zaměstnán jako centrální ředitel u zámožného aristokrata (R. Brzobohatý) a současně majitele dolů v Karviné. Otylý Zajíček v podání vycpaného V. Postráneckého se vyznačuje nekompromisním stylem v právních a ekonomických otázkách a především neskrývanou náklonností ke slabšímu pohlaví, které nejčastěji obdivuje v nočních klubech. Jak se však ukáže v kritickém okamžiku, jeho neustálé flirtování, laškování a slova obdivu k ženám pouze zakrývají neschopnost sexuálního aktu. Zajíček vědomě založí u banky nový účet nazvaný Konto separato, kam si bokem ukládá finance čerpané z majetku továrníka R. Brzobohatého. V okamžiku, kdy jsou jeho finanční machinace odhaleny, uprchne do zahraničí, odkud se však za nejasných okolností vrátí, aby stanul před soudem s úmyslem očistit své jméno. Během soudního přelíčení je svými komplici zrazen, své vlastní argumenty k obhajobě se ukázaly jako nedostačující a následně byl odsouzen za zpronevěru. Musím podotknout, že film D. Kleina na mě působil dosti nezáživně, nebylo jednoduché se zorientovat ve vedlejších postavách a Zajíčkových finančních záměrech. Ve vedlejších rolích se objevila M. Hrubešová jako sekretářka Zajíčkova přítele Sojky (V. Preiss), která svým nezaměnitelným způsobem trochu zpříjemnila divákovi jinak nudný filmový zážitek, avšak potvrdilo se, že o jakýchkoli hereckých kvalitách v případě této krasavice nemůže být řeči. Dále si ve snímku, nesmyslně označeném jako komedie, zahrál J. Hartl jako ředitel banky, F. Němec coby policejní rada, F. Čapka jako policejní komisař a podvodník V. Jandák. Stylizací i příběhem o obohacování jedinců za hranou zákona se tento snímek do značné míry podobá staršímu dílu D. Kleina Andělské oči, avšak Konto separato shledávám nepoměrně komplikovanější a mnohem nudnější. Jediné, co se aspoň trochu podařilo, byla hudba od P. Hapky skvěle navozující bezstarostnou atmosféru první republiky. Bohužel musím konstatovat, že ani půvaby M. Hrubešové a žoviálnost V. Postráneckého nezachránily tento snímek od mizerného hodnocení, jež přesně odpovídá chuti tento film dokoukat, což se s velkým úsilím nakonec podařilo. ()

Reklama

Alden_Larson 

všechny recenze uživatele

Docela povedený snímek o obskurní osobnosti z české historie. Nahlédnutí o života člověka, jako je Karel Zajíček, mi místy přišlo velmi zajímavé. Děj v několika momentech zbytečně zpomalí, ale jinak si udržel moji pozornost víceméně od začátku do konce. Samotný Zajíček byl velmi působivý protagonista, Václav Postránecky ho podle mě zahrál výborně. Ostatní herci byli také moc dobří. Humor filmu mi přišel zvláštní, možná je to tím, že je film skoro třicet let starý, ale přišlo mi, že některé vtipy zestárly jako mléko. Prezentace se mi líbila, ale bylo tam spousta nehezkých záběrů, film také několikrát využije crash zoom a ten se ani jednou nehodil. Hudba nebyla špatná, ale nebyla ničím výrazná. 7/10 ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Film má svéráznou poetiku filmů typu Fešák Hubert a jim podobných z období první republiky. Postránecký si svou roli vysloveně užil a plejáda hvězd mu zdatně sekunduje. Je dobré si na této reálné kauze také uvědomit, že velká korupce je součástí dějin a jen malé ryby končí draním peří v base. Tento film však nemoralizuje, ale především baví. Myslím, že je zadřilý svým lehkých jemným humorem a dobře napsanými dialogy. Po letech příjemné překvapení. 80% ()

Compadre 

všechny recenze uživatele

Sakra, tak timhle štychem si to u mě Klein definitivně posral...když jsem viděl obsazení celé téhle frašky, říkal jsem si, že to vypadá velmi slibně...jenže cénář Herr Kleina je úplně na hovno a hvězdám v oboru nedá takřka vůbec vyniknout. Postránecký teda dělal co mohl, ale ani jeho pekelná snaha v jinak úplně blbém filmu úspěch nepřinesla. Marnost nad marnost ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Zajíček (Václav Postránecký) byla skutečná postava. Karel Zajíček byl schopný muž mluvící pěti jazyky. Od roku 1925 byl coby generální ředitel dolů a panství ostravského uhlobarona Jana Larische-Mönnicha zapleten do rozsáhlé korupční aféry v řádu mnoha milionů korun. Před spravedlností prchl do Jižní Ameriky, ale byl vydán. Odsouzen byl ke 4,5 roku žaláře a ke ztrátě titulů. O jeho životě není mnoho známo, ale vyšel o něm samostatný článek ve čtvrtletníku Vlastivědný věstník moravský číslo 2009/LXI. (sator)
  • Natáčelo se mimo jiné na zámku Šilheřovice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama