Režie:
Dušan KleinScénář:
Michal NajbrtKamera:
Ivo PopekHudba:
Petr HapkaHrají:
Václav Postránecký, Markéta Hrubešová, Viktor Preiss, František Němec, Vítězslav Jandák, Radoslav Brzobohatý, František Řehák, Veronika Forejtová (více)Obsahy(1)
Vytuneluje Václav Postránecký státní pokladnu, nebo je jen nástrojem v rukou chytřejších podvodníků? Komedie inspirovaná korupční aférou první republiky. Snímek režiséra Dušana Kleina je komedií inspirovanou korupční aférou první republiky. Hlavní postavou je Karel Zajíček, který proslul jako rozkošnický bonviván, ctitel a obdivovatel žen, intrikán a hochštapler, ale hlavně jako rozený manažer a obchodník. Jeho plán, jak vytunelovat ze státu sto milionů předválečných korun, které stát dlužil-nedlužil uhlobaronu hraběti Larischovi, je nevídaný. Václav Postránecký – Zajíček, kterému uvěříme všechny jeho vlastnosti, má v milostné rovině za partnerku Markétu Hrubešovou. V dalších rolích uvidíme Radoslava Brzobohatého, Františka Němce, Viktora Preisse, Veroniku Forejtovou, Jana Fišara, Rudolfa Hrušínského, Vladimíra Čapku a řadu dalších. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (38)
Tak za prvé bych to nenazval komedií (leda tak ve špatném slova smyslu), za druhé tlustý Postránecký jako svůdník, kterému se ne a ne postavit, působí odpudivě a za třetí ten špatný a nesmyslný konec u soudu, kde si stoprocentně řeknete, jestli mělo smysl se na ten film dívat. Plus dávám za herecké obsazení a námět. ()
Veselá taškařice s celkem konspiratovním dějem a nechutně tlustým Postráneckým v hlavní roli. Chápu, že se tento pán dokonale hodí jako představitel slizského úlisného manipulátora, ale to, jak se snažil hrát lidově, roztomile a lidsky mně odpuzovalo, neb ho moc nemám rád. Všechno zachraňuje Markétka Hrubešová, kterou jsem vždycky žral. Takže výsledkem je průměr. ()
Český film vyprávějící o rozsáhlé korupční aféře, která se odehrála na Ostravsku v období první republiky. Hlavním hrdinou tohoto snímku je výstřední právník Karel Zajíček, který je zaměstnán jako centrální ředitel u zámožného aristokrata (R. Brzobohatý) a současně majitele dolů v Karviné. Otylý Zajíček v podání vycpaného V. Postráneckého se vyznačuje nekompromisním stylem v právních a ekonomických otázkách a především neskrývanou náklonností ke slabšímu pohlaví, které nejčastěji obdivuje v nočních klubech. Jak se však ukáže v kritickém okamžiku, jeho neustálé flirtování, laškování a slova obdivu k ženám pouze zakrývají neschopnost sexuálního aktu. Zajíček vědomě založí u banky nový účet nazvaný Konto separato, kam si bokem ukládá finance čerpané z majetku továrníka R. Brzobohatého. V okamžiku, kdy jsou jeho finanční machinace odhaleny, uprchne do zahraničí, odkud se však za nejasných okolností vrátí, aby stanul před soudem s úmyslem očistit své jméno. Během soudního přelíčení je svými komplici zrazen, své vlastní argumenty k obhajobě se ukázaly jako nedostačující a následně byl odsouzen za zpronevěru. Musím podotknout, že film D. Kleina na mě působil dosti nezáživně, nebylo jednoduché se zorientovat ve vedlejších postavách a Zajíčkových finančních záměrech. Ve vedlejších rolích se objevila M. Hrubešová jako sekretářka Zajíčkova přítele Sojky (V. Preiss), která svým nezaměnitelným způsobem trochu zpříjemnila divákovi jinak nudný filmový zážitek, avšak potvrdilo se, že o jakýchkoli hereckých kvalitách v případě této krasavice nemůže být řeči. Dále si ve snímku, nesmyslně označeném jako komedie, zahrál J. Hartl jako ředitel banky, F. Němec coby policejní rada, F. Čapka jako policejní komisař a podvodník V. Jandák. Stylizací i příběhem o obohacování jedinců za hranou zákona se tento snímek do značné míry podobá staršímu dílu D. Kleina Andělské oči, avšak Konto separato shledávám nepoměrně komplikovanější a mnohem nudnější. Jediné, co se aspoň trochu podařilo, byla hudba od P. Hapky skvěle navozující bezstarostnou atmosféru první republiky. Bohužel musím konstatovat, že ani půvaby M. Hrubešové a žoviálnost V. Postráneckého nezachránily tento snímek od mizerného hodnocení, jež přesně odpovídá chuti tento film dokoukat, což se s velkým úsilím nakonec podařilo. ()
Docela povedený snímek o obskurní osobnosti z české historie. Nahlédnutí o života člověka, jako je Karel Zajíček, mi místy přišlo velmi zajímavé. Děj v několika momentech zbytečně zpomalí, ale jinak si udržel moji pozornost víceméně od začátku do konce. Samotný Zajíček byl velmi působivý protagonista, Václav Postránecky ho podle mě zahrál výborně. Ostatní herci byli také moc dobří. Humor filmu mi přišel zvláštní, možná je to tím, že je film skoro třicet let starý, ale přišlo mi, že některé vtipy zestárly jako mléko. Prezentace se mi líbila, ale bylo tam spousta nehezkých záběrů, film také několikrát využije crash zoom a ten se ani jednou nehodil. Hudba nebyla špatná, ale nebyla ničím výrazná. 7/10 ()
Vzdal jsem to po hodině. Ta zmiňovaná televiznost by mi ani nevadila, herecká sestava je poměrně povedená, ale nebaví mě trávit čas ve společnosti bezcharakterního olezlého prasete a už vůbec se mi nelíbí vyznění filmu - nevadí, že nemáte páteř, hlavně, že si umíte užívat. Pak to má u nás vypadat. P.S. Mimořádně nechutná scéna, kdy Vítězslav Jandák olizuje dámské koleno. Pro silné žaludky. ()
Galerie (9)
Photo © Česká televize
Zajímavosti (2)
- Zajíček (Václav Postránecký) byla skutečná postava. Karel Zajíček byl schopný muž mluvící pěti jazyky. Od roku 1925 byl coby generální ředitel dolů a panství ostravského uhlobarona Jana Larische-Mönnicha zapleten do rozsáhlé korupční aféry v řádu mnoha milionů korun. Před spravedlností prchl do Jižní Ameriky, ale byl vydán. Odsouzen byl ke 4,5 roku žaláře a ke ztrátě titulů. O jeho životě není mnoho známo, ale vyšel o něm samostatný článek ve čtvrtletníku Vlastivědný věstník moravský číslo 2009/LXI. (sator)
- Natáčelo se mimo jiné na zámku Šilheřovice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
Reklama