• Schlierkamp
  ****

  Nezaměnitelný československý film, jenž se zabývá špionážní činností ve válečném neutrálním Švýcarsku. V hlavní roli se objevil K. Höger ve své charakterově typické roli, jakožto německý profesor Albert Lenz, který emigroval do Švýcarska a kývne na nabídku přijímat šifrované zprávy německých spiklenců. Tyto informace měly být předány spojencům či být využity jiným prospěšným způsobem. Ve snímku jsou zmíněny významné fáze a zlomy války a čím víc válka spěje ke konci, tím víc je Lenz přesvědčen, že celá jeho snaha a riziko bylo zbytečné, neboť cenné informace, které získal, zůstaly nevyužity. Lenzovu manželku hrála poněkud překvapivě J. Brejchová. Veškeré ilegální aktivity měl zkušeně pod kontrolou osvědčený I. Prachař, který zahrál vydařeně švýcarského šéfa tajné služby. Ve vedlejších rolích se představilo mnoho známých československých i zahraničních herců, například V. Brabec hrál asistenta švýcarského komisaře a jeho role se dá považovat jako generálka pro majora Zemana. V tomto případě však filmových postav bylo už přespříliš, neboť nejeden divák v nich nepochybně ke konci filmu ztratí orientaci. Domnívám se, že se jedná o svým způsobem unikátní snímek, plný politických intrik a diplomatických úskoků v zcela netradičním prostředí, závěr filmu však je na můj vkus poněkud nepřehledný.(4.10.2012)

 • Aelita
  ****

  (Mezinárodní) politika stojí na pár principech: všichni jsou domluveni, ale každý opatruje své zájmy; nikdo nikomu nevěří, ale občas se hraje na přátelství; mluví se o zájmech národů, ale skutečností je zájem mocenských skupin. ___ Vcelku kvalitní film o tom, jak si Švýcarsko za druhé světové války udržovalo neutralitu a nezávislost a o tom, jak vědomá nečinnost západních spojenců donutila německého profesora dodávat zprávy Rusům. ___ V historii nejde o krátkou lidskou paměť, ale o to, že se svět stále proměňuje i opakuje. Lidé stále nově řeší tytéž úkoly a dostávají stejné lekce. U mnoha filmu zas nejde ani tak o to, jak nebo jestli diváka vyloženě pobaví, ale o informace, které z nich divák vydoluje, a o lekci, kterou můžou obsahovat.(5.11.2011)

 • ArthasKarfa
  ****

  Výpravný poměrně složitý film o švýcarském podílu na špionáži v období druhé světové války. Opravdu to není film pro každého diváka, je třeba znát principy a události špionáže v tomto složitém čase politických a válečných operací. Velmi dobré herecké výkony i zajímavě pojatý scénář a kamera, dle mého je to zdařilé dílo, které mělo odrazit švýcarskou snahu čelit nacistickému nepříteli již od událostí z roku 1939, ovšem celé je to příliš zamotané a na scéně se objevuje celá řada postav, což chvílemi zvyšuje chaotický ráz příběhu.(15.5.2019)

 • majo25
  ***

  Oprávene prachom zapadnutý film, ktorý pendluje niekde medzi špionážnou drámou a politickou-vojnovou detektívkou. Ťažkopádne prerozprávanie, niekedy zbytočne komplikované, naviac poplatné dobe vzniku. Film pôsobí zastarale a nielen kvôli čiernobielej kamere, ktorá bola v 70. rokoch už out. Scény na uliciach sú ľudmi a autami vyprázdnené, najviac je to viditeľné pri autonaháňačke, kedy sa po uliciach preháňajú iba jediné 2 autá (!). To, čo ho čiastočne drží nad vodou, je charizmatický Höger v hlavnej úlohe a pre našinca atraktívne prostredie švajčiarskej cudziny, v ktorej sa dej odohráva, a ktoré je vo filme pseudoneutrálne. Je to tak na hranici 2* a 3 *.(23.6.2019)

 • Rokle
  **

  Herecky výborně obsazený snímek doplácí na svou nelogičnost a přeplácanost. Postavy nemají plochu, na které by obhájily svá chování, důvody proč činí některé věci jsou nepochopitelné, díky čemuž jsem měl pocit, že mi podstatná část příběhu uniká. S takovým materiálem se dle mého názoru dalo pracovat na jiné úrovni.(12.11.2011)

 • - Abwehr, organizace, která je ve filmu zmíněna v souvislosti s nacistickým Německem, byla vojenská rozvědka a kontrarozvědka působící v Německu od roku 1920. (ArthasKarfa)

 • - Film se natáčel mj. před rozhlednou Petřín v Jablonci nad Nisou, v prostředí tzv. Liebiegova městečka v Liberci, na Starém Městě v Praze, v Kryštofově údolí a v obci Novina. (Mr.Hawkeye)