The Ritual

Scénografie:

Adrian Curelea

Kostýmy:

Ana Ioneci

Čtyřlístek krajně nesympatických anglických chlápků, babsky užvaněných srábků z kanclu, na výšlapu po kopcích severního Švédska. Fakt hustý dobrodrůžo - les plný průseků a pařezů, kde se mimo záběry kamery nejspíš nacházejí i informační tabule, turistické značky a odpaďáky, zatímco divák má věřit tomu, že se jedná o jakousi životu nebezpečnou a nepřátelskou divočinu zasvěcenou pohanským kultům prastarých bohů. Typická šablona pro lidi z města, kteří tráví dovolené v hotelech a divoká příroda jsou pro ně hory à la Krkonoše. Od prvních chvilek jsem toužil vidět tyhle panáky nějak brutálně zmasakrované, z kůže stažené, na kůly naražené, za živa pojídané, nebo tak něco. Není tedy divu, že mě tenhle poněkud nedomrlý čarodějnický horrůrek nijak výrazně neuspokojil. Dokud se příběh tváří jako variace na Blair Witch, dokud je Zlo neurčité, neviditelné, metafyzicky tajemné, představy vzbuzující, jde to. Ale od zjevení se partičky vidláků až po notně pitomý závěr, je s atmosférou šmytec. Průměrný a snadno zapomenutelný večerníček před spaním.(7.2.2018)

To je přesně můj šálek kávy!(13.2.2018)

Parádní atmosféra podpořená "pohanskou" hudbou (komu se líbila, nechť si vyhledá něco od skupin Forndom, Danheim, ale klidně i profláklá Wardruna, neb všude se dočká hlubokých bubnů a zdánlivě nenalazených skřípajících houslí) a strašidelným lesem. Škoda jen, že to zase (tak jako většinou) nemá tak koulervoucí nebo pořádně vypointovanej závěr, jak by si zasloužilo.(25.2.2018)

Parta přátel se, po zranění jednoho z nich, rozhodne zkrátit si cestu přes les. Netuší, že v hlubinách lesa číhá cosi, co navždy změní jejich životy. Mrazivá, dech beroucí pecka, která opět dokazuje, že člověk se nejvíce většinou bojí toho, co nevidí. První dvě třetiny filmu nemají chybu, poslední třetina nedokáže udržet perfektní atmosféru a lehce ztrácí dech. Zážitek ovšem i tak velmi, velmi silný a film má blízko k plné palbě. Tak blízko, že jí, už kvůli první dokonalé hodině, dám. Scény v chatce a na hřebenu jsou top.(21.2.2018)

Les Mytág 7/10(10.3.2018)

Argh, taková škoda! The Ritual mi v podstatě připomíná většinu zhlédnutých anime seriálů - ze začátku naprosto výborné, pak někde v půlce se něco zkurví, přičemž od té doby to pak půjde jen z kopce. První polovina filmu je totiž naprosto vynikající. Děsivá atmosféra, jenž je okořeněná dech beroucími panoramaty, dále naprosto úchvatná práce s kamerou, plus hudba se do ucha zařízne taktéž. Celkově jsem měl pocit, že znovu poprvé sleduji Záhadu Blair Witch, tentokrát však nikoliv ve fan footage formátu. Během většiny první poloviny jsem měl opravdu sevřené srdce napětím a strachem. Fakt síla. Ale pak se to bohužel posere. Snímek následně opustí od neviděné mysteriózní hrůzy a rovnou se vrhne na nadpřirozeno s krvavou řezničinou. V rámci toho mě veškeré napětí a strach opustily, na křesle jsem se zcela uvolnil, což se u hororu prostě stát nesmí. Strašná škoda, protože ta první polovina byla opravdu vynikající, celou dobu jsem si při ní ťukal na čelo a podivoval se nad tím, proč to má na čsfd tak málo. Pak jsem bohužel pochopil. I tak se ale jedná slušný horor. I přestože svou největší sílu později rozšlape a hodí do koše. Lepší 3*(9.7.2018)

Horory moc nesleduju, ale byla na to nálada a při projíždění netflixu padl výběr na tohle. Začátek byl pomalý a docela se dlouho rozjížděl. Prostřední část přešla na nějaký ten hororový bushcraft, semtam nějaká lekačka, pěkná příroda - nic co by mě urazilo. Když už nic tak člověk nemusel sledovat okoukané přehnané americké emoce, přímočaré americky bezmyšlenkovité zdrhání před nepřítelem a podobné nesmysly. Konec trošku zvláštní a asi mám i trošku slabost na britské věci- dávám 4 hvězdy.(23.11.2018)

Kdo se bojí, nesmí do lesa !!! Vcelku atmosférická podívaná s lehce nedotažených koncem.(22.4.2018)

Na doporučení kamaráda, že si nic o tomto filmu nemám nic číst a rovnou se podívat se stoprocentně vyplatilo! To samé bych doporučoval dalším divákům, kteří o snímku nic nevědí. Atmosférický špek!!! Temné lesy, příroda a znepokojivá hudba!! A Lokiho levoboček. Já se po hodně dlouhé době u hororu opravdu bál!!(1.4.2018)

Jak by řekl můj synek: To bylo hustý. Tak parádně atmosferický kousek jsem už dlouho neviděl. Perfektně vybraný lokace, kde do toho lesa bych nešel ani špásovat s milenkama (teda s manželkou :-)) a na hřiby už vůbec ne. První náznak něčeho neobvyklýho a padal bych jak namydlenej blesk. Herci jsou vybraní dokonale a jejich psychologie a prožité trauma dává tušit, že to opravdu povedená túra nebude. Konec je pak kapitola sama o sobě, kde jedni nadávají a druzí jsou spokojeni. Já tak napůl. Tajemno zmizí, jakmile je vidět to co vidět být nemělo. Naproti tomu je ale lesní obludka povedená a vidět něco takovýho při procházce po Hostýnských vrších, tož se do konce života pohybuje jenom po sídlišti. Já jsem nadmíru spokojený a doporučuju pouštět v noci a v lese.(24.4.2018)

Les, chata, blúdenie toto ja môžem. A byť inak spracovaného rozuzlenia, bolo by to na plný počet.(23.2.2018)

Je pro mě trochu překvapením, že tak dobrý horor přišel z Británie, kde jsem si poslední dobou zvykl, že jsou zde spíše filmy, které nemají daleko k céčkovému ražení. Alespoň v hororovém žánru. Ale „The Ritual“ skvěle ukazuje na to, že jsou ve Velké Británii tvůrci, kteří vědí, jak horor natočit. A David Bruckner má schopnosti, které tohle dokážou. V jeho filmografii je možné najít dobré filmy už před „The Ritual“.(30.3.2018)

Premisa je jednoduchá. Parta kámošů se ve švédských lesích potká s tamním Zlem. Nicméně atmosféra lesů je jak nádherná, tak hutná a temná a dělá vlastně 80% filmu, což ale není na škodu. Herci mi sedli do jednoho a když se původce všech nesnází objevil v celé své kráse, tak jsem si potěšeně mlaskal. Podle mě je to jedna z nejoriginálnějších a nejlepších potvor za poslední roky. Objevila se i nějaká ta krev a něco vnitřností, takže i přes několik málo hluchých míst jsem víc než spokojen. 80%(13.2.2018)

Atmosféru to mělo!!! A vo to jde. Paráda.(16.2.2018)

Tak jsme se dočkali po nějaký době výbornýho tajemnýho atmosferickýho hororu. Už ta první scénka byla přehnaná na psychiku a tak nějak se to v tom duchu neslo i po zbytek filmu. Partička borců, kteří sice občas byli taky ukřičení jak ty teenageři, ale snažili se řešit ty situace jakž takž logicky, víceméně jako dospělí lidi. Švédský lesy jsou ve tmě stejně temný jako všechny ostatní, ale ten strach z neznáma tu v nich pracoval na výbornou. Je opravdu velká škoda, že nám na konci ukázali v celý svý kráse, co že to bylo zač. Kdyby se tak nestalo a viděli bychom to jenom ve stínech jako po celej film, bylo by to mnohem lepší. Někdy je prostě lepší si vyhodnotit, co divák má vidět a vědět a co ne. Ta mátoha na konci to lehce degradovala, ale jinak ta atmosféra byla výtečná.(28.4.2018)

Zpočátku opravdu minimalistický horor a toulání se serverskou divočenou přes louky a pak les. Co může vyznívat nudně, ale napětí je gradované postupně a záběry přírody pěkné. Postupně se z naznačování tajemna dostaneme až do finále, kde je odhaleno úplně. Přiznám se, že jsem nečekal že to půjde až tak do nadpřirozena, ale potvora/bůh je celkem děsivá. 7/10 P.S. Je to podle knihy z roku 2011. U nás česky ještě nevyšla, ale je v edičním plánu na rok 2018. Tak asi si pak přečtu.(11.2.2018)

Více jak polovinu filmu jsem si užíval napětí a bylo to na 8/10. Čím více se blížil konec tím to šlo dolů a samotný závěr velký průser. To jsem nevěděl zda se mám i smát, ale spíše mi bylo smutno jak to šlo tím koncem do kopru. Je to škoda, ale i tak za 6/10.(15.2.2018)

hodně slušná špína, který by slušelo vystřihnout posledních 28 minut :((((24.2.2018)

SPOILERY! Ano!!! Tak tohle byl po dlouhé době horor, který mě totálně dostal do kolen a který se zapisuje do mojí TOPky a co nevidět pouštím zas. Podtitulek filmu by mohl být: Bylo nás pět...čtyři...tři...dva... Celý film začíná tím, jak banda 5 nejlepších kamarádů na pivku vymýšlí, co podniknou o dovolené a rozhodnou výšlap ve Švédsku. Když jdou z hospody, dva z nich se připletou k vloupačce v obchodě a jednoho z nich zloděj zabije. Ten druhý se jako správný hrdina schoval a jen sledoval, jak jeho kamarád umírá. Tento moment ho samozřejmě honí po celou stopáž filmu. Zbytek bandy se tedy na jeho památku vydá do Švédska na túru a tohoto výletu budou litovat. Zkratka přes lesy je zavede do rozpadlé chajdy s jakousi podomácku vyrobenou sochou jakési příšerky a druhý den ráno se všichni probudí po obří noční můře. Samozřejmě nikdo nechce mluvit o tom, co se jim zdálo a z chaty prchají pryč. Jenže v lese něco je. Něco, co je sleduje už delší dobu a co jim nedovolí z lesa odejít. Záhada Blair Witch by se mohla z tohoto díla hodně co učit.(27.2.2018)

• bourec

To že je Bruckner podepsanej pod Neznámym signálem je důvod,proč se mu atmosféra filmu tak nádherně rozsypala pod rukama.Schopnost udržet tu úroveň ze začátku totiž nemá.Fakt těch prvních třicet,čtyřicet minutek je sice bez krve,ale hutná,nepříjemná atmosféra,doslova krájitelná,navíc bezvýchodná,neutěšená situace tý party kamarádů tomu na klidu nepřidá.jenže pak se asi Bruckner koukal na jeden film vod Bousmana(Barrens),a celý to šlo do prdele.Škoda,tohle zase mohlo bejt hodně vyšroubovaný až do hnusně krvavýho finále.Ale neni.40%.(2.4.2018)