Lesní rituál

• Velká Británie The Ritual

Po tragické události, při které zemře jejich kamarád, se parta čtyř kamarádů vydává do švédské přírody uctít jeho památku a zároveň upevnit narušená přátelství. Po úrazu jednoho z nich a nepřízni počasí se zpátky do civilizace vydávají "zkratkou". Jak řekne jeden z nich - kdyby zkratka byla cesta, dávno by se jí říkalo cesta. A má pravdu - na co skupina v lese narazí, neexistuje příliš racionální vysvětlení a všichni musí bojovat s démony - ať už s těmi, na které nyní narazí, tak s těmi, které mají hluboko uvnitř po smrti kamaráda... (kery-)

Petrus1

Částečně spoilerový komentář... Jo, jo, v určitém (mém) věku už je docela problém sehnat starou bandu a vyrazit na pivo (či brunch) nebo dokonce uspořádat výlet bez bab a děcek někam, kde by si to všichni užili. A když k tomu o jednoho kámoše ještě přijdete, protože ten tupoun s hrdostí a láskou k instituci manželství odmítá odevzdat svůj snubák a vy se mu chcete post-mortem zavděčit a uctít jeho památku někde ve švédských kopcích, máte o zábavičku postaráno. Jako bonus navíc s sebou máte takový vemeno, který si při obyčejné chůzi dokáže urvat meniskus (něco podobnýho by se při mým štěstí stalo i mně), hned vám čarokrásná příroda Švédska může být, pánové, u hráze. :-) Je na čase zvolit co nejkratší cestu do civilizace. Nevadí, že to bude pře les, tedy mnohem náročnější terén na zraněné koleno, hlavně, aby to bylo rychle za nimi a mohli si dát steak, sushi, hambáč nebo kebab. A tak tyhle čtyři pičky procedí do mobilu mezi zuby "Brexit" a vydají se do hlubokého lesa. Evidentně nejsou hororovými fandy, protože by jinak nikdy nemohli vlízt do něčeho tak podezřelého jako je chata v horách. Sice to nejprve vypadá, že by se mohli v noci vzájemně opíchat, ale nakonec jsou vyděšení, nazí, krvaví a s flekem na teplácích z úplně jiného zážitku. Zdejší lesní svenska hednarna totiž uctívá nějakýho levobočka Lockiho, kterej vyvrhuje nejen zvěř a jehož zjev se dá těžko popsat (snad jako Šiva, Stromovous a obří kráva v jednom). Zlatý naše lesy zamořený divočáky nakaženými africkým morem. Do Švédska nejedu. Omezím se na uctívání Sabatonů a masových kuliček alá Ikea. ()

Chundys

Parádní, ale opravdu parádní hudba... Ještě parádnější, že zlo bylo celou dobu skryto. S postavami se pracovalo suprově! Celé to fungovalo skoro na jedničku :-) ()

Israha

Sevřený a poměrně přímočarý lesní horror, který do temných hvozdů neposílá obligátní pařící teenagery, ale čtveřici chlapů středního věku, smutnících za zemřelým kamarádem. Tímto je od začátku nastolena pochmurná, šedivá atmosféra, která se táhne téměř tři čtvrtiny filmu a pracuje s otřepaným, ale veskrze funkčním přístupem, spoléhajícím na vizuální strohost a strašení neznámem, paranoiou a postupně se rozpadající psychikou jak jednotlivců, tak celé skupiny. V tomto ohledu funguje The Ritual díky kvalitní režii téměř bezchybně, ale podobně jako většině podobně koncipovaných filmů, i jemu poněkud spadne řemen, když se má v závěru celé to záhadné dění rozlousknout. Dočkáme se sice odhalení dle mého geniálně nadesignovaného monstra a také jedné silně zneklidňující scény s "mumiemi", ale ta halucinogenní slasherová honička už je tak trochu nad rámec. Celkově ale velmi příjemné překvapení, hrající na sympaticky oldschoolovou notu bez touhy zavděčit se moderním žánrovým trendům. ()

Aurus

Na to že tento horor má 66% tak sem čekal minimálně průměrrný horor ale dostal sem nudnej horor kde se skoro nic neděje. A ještě jsem u tohoto hororu usnul nudou snad 5×. Příběh je docela dost špatnej, postavy jsou špatné a hudba ujde. Atmosféra tu je a to je jeden ze dvou plusů tohodle hororu. Napětí zde absolutně není, což je škoda. A poslední plus tohoto hororu je to monstrum, to vypadá velmi dobře. Za mě 1-1,5/10. ()

Raziel_cz

Hodně dobrý. Z většiny. Dvě tři až tři čtvrtiny je atmosféricky depresivní bloudění lesem, doprovozeným legitimně hororovými (a většinou díkybohu nelekačkovými) momenty, podpořenými krom úchvatných a nápaditých vizuálů především geniálním sound designem. Dá to vzpomenout na The Blair Witch Project a překvapivě Predátora a parádně to mixuje humor s naprosto bezútěšným, syrovým, chladným, pochmurným feelingem. Angličtina by tenhle film definovala krásným slovem bleak. A pak přijde twist ending, který není ani zdaleka špatný, jenom najednou nahodí zbytečně moc expozice a taktak schopné CG (v náznacích mezi větvemi funguje hrozba líp) a film spadne z výborného jen do vysoce nadprůměrného. Zkrátka by mu víc slušelo, kdyby šel radši do full-Predator 1v1 módu. Ostatně, i jako alegorie by pak vyzněl lépe. Každopádně ale silný a inteligentní hororový start nového roku! ()

Junys

To prostředí je dělaný přímo pro mě. Bylo to dobrý ale myslím si že to mohlo být o pár minutek kratší.. ()

skeptic

Začína to dobre, a pokračuje to veľmi dobre dovtedy, pokiaľ sme v medziach náznakov, a povedzme, aj „väčších náznakov“, ale neskôr to stráca na napätí, vážnosti. Začína to byť trochu prekombinované, aj v snahe to celé „vypointovať“. Hudobne, ruchovo, vizuálne dosť dobré... len dejovo trochu nevyvážene. Darí sa budovať atmosféru a nahnať strach, ale ďalej sa už jednoducho nevie kudy kam. 65-70% ()

Rathalos

Velka Britania ma po hororovej stranke bavi a bolo to tak aj pri tomto filme,hlavnym plusom bola atmosfera a napatie,ale aj prostredie,kde sa to odohrava,myslim,ze sa to vydarilo a zaujme ludi...:-) ()

Eluin

Za mě hodně podařený horor s nečekanými zvraty (aspoň pro mě), kterému dost prospěje, když o jeho zápletce nebudete nic moc vědět. Řemeslně odvedené na jedničku, atmosféra má také patřičné grády. Rovněž potěší absence vyloženě stupidních rozhodnutí hlavních postav. ()

Wallis3

Film měl atmosféru jako sviň. Když našli toho parožnatce, z kterýho visely střeva, dávalo to tušit snad i nějaký to gore. V chatě to byl pamlsek pro každou týranou mysl. A pak to šlo do prdele. Vraždy bez fantazie, gore žádný, proč Doma, toho s tím kolenem, fanatici odvlekli, aby si tam zakvičel, jako by mu játra rvali, aby ho pak od krve zpět vrátili a vlastně nic mu nebylo, to mi bylo záhadou. Lokiho fakana si moc neužijete, a konec to zabil, jak už to bývá zvykem, úplně. ()

kalafu

Filmové zpracování je pro mě velké zklamání. Atmosféra temného, neprostupného lesa, ve kterém neustále prší, motání se v kruzích, beznaděj, hlad, zoufalství až po odporné noční můry a běsy černé magie jsou ve filmu oproti knize dost naředěny a vyznívají naprázdno. Postava kamaráda, který partě spolužáků zemře si přidal scénárista sám a poněkud nepochopitelně. Čekala jsem novou úroveň Záhady Blairwitch a dostala vyčpělý a nesmyslně namixovaný výcuc slušné knihy. ()

Qeo

Pokaždý když někdo navrhne při procházce lesem: "vemem to zkratkou" vzpomenu si na tu nepříjemnost. Skutečně skvěle vystavěná atmosféra a přes jistou vyprázdněnost tohoto tématu se jim povedlo přivést něco nového a strašidelného. ()