"Jááá ti ho tam na šrou bu ju, jááá ti ho tam dám !" V posledních křečích škubajícím se socialismu vznikla tahle krásná komedie, na kterou se stály fronty. Ono to s tím škubáním ještě nebylo tak jistý :)(14.5.2003)

Je to pravda - Dušan Klein natočil těsně před ´89 dva výtečné filmy - tohle a Holuby. Atmosféra soudruhů, proslovů a dvojí tváře zřízení na vás skáče, nejenom proto, že se příběh odehrává v továrně, který vyrábí mj. hajzly :-)(29.7.2003)

Vážení přátelé, tento film jen v případě, že nemáte do čeho píchnout. Legrační je jenom někdy, zajímavý také jenom někdy a tak tu zůstávají samotní herci, kteří nejsou zlí, ale bejvávali lepší. Jediné opravdu dobré na tomhle filmu je fakt, že vcelku slušně píchá do komunistickejch pohlavárů. Škoda, že se to jednání velkejch šajb do dnešní době nezměnilo. Kdyby Kodet věděl, že hraje postavu mnohých podnikatelů a papalášů v roce 2014, to by asi koukal.(21.12.2014)

Horka kritika pozdniho socialismu - ale sedla - opravdu vydarena satira.(25.7.2002)

Vážení přátelé, ano - kombinace krize středního věku a marasmu reálného socialismu. Satira, fraška, svého druhu dokument o podivné době. Esence gulášového socialismu v časech perestrojky. Éry ,,nového myšlení", pokusu reformovat nereformovatelné. Snažení smutné a v podstatě tragické, stejně jako tenhle film, mající i po těch letech překvapivě funkční scénář. Pamatuji si, jak jsem na něm byl v kině v roce 1989 a tahle tragikomedie mi osobně nepřišla tak dobrá jako dnes. Jak reflektuji s odstupem 24 let, hlavně proto, že jsem v TOM tehdy žil. Mnohem silnější je otevřít si tuhle konzervu tehdejší atmosféry, znásilněného myšlení, pokřivenosti charakterů, kolabujícího systému. Jednoznačně nejsilnější Kleinův film. Únor je v nás.(15.12.2013)

Ty absurdní situace z továrny na hajzly v časech zkomírajícího plánovanýho hospodářství jsou celkem zábavný. Zejména mě pobavil Jiří Kodet jako vysokej funkcionář, kterýmu všichni lezli do prdele a pak schůzování, kde se řešilo, jestli se bude brát jako pracovní úraz, když zaměstnanci v pracovní době souložili ve sprchách a opařila je horká voda. Horší je, že na tu hlavní dějovou linii jsou nalepený různý další epizodky a ty mi nějak moc vtipný nepřipadaly. Mam tim na mysli nejrůznější problémy dcer hlavní postavy (ty dvojčata navíc hrály fakt strašně), jakejsi mini-příběh rodičů hlavní postavy a našlo by se toho víc. Film je zbytečně dlouhej. Kdyby se z toho vyházely některý postavy a zkrátilo by se to tak o půl hodiny, určitě by byl výsledek lepší. Vážení přátelé, já dávám 3 hvězdy.(18.9.2011)

"My sme kapitáni průmyslu. A my se nebudeme zabejvat pěti flaškama vodky. - Dvaceti, Evžene." O poměrech na sklonku socialismu v československém vydání podávají svědectví Dušan Klein, Ladislav Pecháček, Milan Lasica, Jana Hlaváčová, Julius Satinský a další. Skvělý scénář a herecké výkony, velmi hořký a suchý humor. Asi to nejlepší, co Klein natočil. "Dal bych si Člověče, nezlob se. - Víš, to je taková naše specialita. - Dietní? - Noo... - Uvař mu to." "Prosímtě, hraj, ta Spišáková řve jako kráva. - Jááá ti ho tam našroubuju, já ti ho tam dám... - No tak! - A čééérný muž pod bičem otrokáře žil..."(22.3.2007)

„Člověk dospívá v životě třikrát. A pokaždé při tom ztrácí iluze. Poprvé o svých rodičích, podruhé o sobě a potřetí o svých dětech.“ Už úvod spolu s variací pro záchodovou mísu a bidet mě pobavil. A smál jsem se i dál, ačkoliv film je krom komedie i satirou tepající do dobových nešvarů. Neřeší se jen práce, ale vůbec život stárnoucího muže, ať už jde o neporozumění dětem („Vidíš! Bez podprsenky!“ - „Ale jen od pondělka do čtvrtka.“ - „V pátek ne?“ - „V pátek nemaj matematiku.“), starost o rodiče („Podívej, náš Boba je tady. Přines ti kytičku.“ - „Absolutně jedna. Z nás tří budu mít nejmenší rakev.“ - „Má radost.“) či problém s potencí („Tuším, že si uříznu ostudu. A jak řekla Anděla, nakonec těm holkám ještě ublížím. Bohouši, musíš!“). Podobných frků je tam spousta, škoda jen, že některým postavám se dává až příliš prostoru i na úkor vtipnosti (bratr, manželka), což film ve výsledku stojí 1*. „Myslím, že řešení je komplexní. Oni zkrátka dostanou odměnu za to, že si v pracovní době zašoustali.“ - „Právnicky je to ovšem v naprostém pořádku.“(27.5.2018)

Já ti ho tam našroubuju - až do Antarktýdy. A bude to právnicky v pořádku.(11.3.2009)

Předrevoluční komedie s méně padnoucími dialogy a velmi krotkým humorem.(24.11.2017)

Tragikomické poznanie muža stredného veku príliš sa zaoberajúceho sa prácou, v ktorej postúpil. Zisťuje, že ani vysnívaný koníček nenapomôže tomu, že systém nepreciká a ĺudia sú úlisné štetky poklonkujúce tým ešte mocnejším. Zmena výrobného programu keramických hajzľov spočívajúca v pridaní farieb nezaručí zmenu. Do záchodov padajú napriek zmene farby stále rovnaké výkaly. Proklamovaná odvážnosť stráca body v nepochopiteľných a nadbytočných snovo-halucinačných scénach.(27.3.2018)

Poezie nad hajzlmísou a úplatek sexem. Výtečný kousek ze žánru normalizační komedie. A Valérie byla mladá a krásná(27.8.2011)

Je to tak ryze časové, že pro dnešní diváky už je to vlastně pryč. Humor se zaleskne jen občas, většinou už nemá s čím rezonovat. Herci jsou samozřejmě pořád výteční.(15.7.2011)

Dušan Klein v této výborné komedii skvěle prezentuje, glosuje i zesměšňuje paradoxy vytvářené zejména za socialismu, často ale i ty, které se ve společnosti vyskytují už odnepaměti...(16.10.2010)

Kritika jisté doby, prostřednictvím sympaťáka, i to dnešnímu českému filmu schází. Tehdy se doufalo v zlepšení člověka, společnosti. Dnes už se tomu obecně nevěří, proto podobné filmy nevznikají. A co dnes točí Klein? Zábavu pro masové publikum. Tedy to, co tehdy kritizoval.(10.5.2011)

• kingik

Vážení přátelé, ne. Kontroverzní satir komedie, která měla paradoxně smůlu na dobu, v níž vznikla. I když už bolševik ležel na lopatkách a kopal nožičkami a vznik už je na samé hraně pádu Husákova lejna z papalášského balkonu, přece jen Dušan Klein a spol. jen stěží mohl předpokládat, že se otroctví přelije do otroctví na druhou, tudíž výsledné dílo smrdí tehdejší dobou velmi hustě. A je zde řada pasáží, které jsou z dnešního pohledu nicneříkající, naivní a socialisticky pitomoučké. Zkušený Milan Lasica sice věděl, jak z toho ven, žel nikdy nepatřil k mým hereckým favoritům, neb je na mě až příliš intelektuálně založenou personou. Jasně, nad Kleinem by se vznášel zákaz činnosti, film má provokativní ráz, který je kritikou své doby. I tak neocením tenhle film ani zpětně, to by mě totiž po osvěžujícím rozjezdu nesměl začít nudit a dospět ke svému cíli značně archaickým způsobem, kdy výsledný obsah už nijak zásadně zábavný nebyl. Z dnešního pohledu tenhle vyvanulý obsah s nikým nehne. A pokud ano, dotyčný by měl zahodit kalendář z roku 1988/1989, kterým se patrně dodnes řídí, a pořídit si nový, hezčí, třeba s nějakým dnešním předním politikem, hlásajícím hezčí zítřky. 4/10(26.3.2018)

Po dvou Olmerových filmech se Svěrákem a dvou Kachyňových s Heřmánkem přichází na sklonku 80. let Kleinův příspěvek k tématu "krize středního věku sympatického polointelektuála na prahu stárnutí". Všechny tyto filmy mají mnoho společného a podle mne Kleinův opus všechny dosavadní překonává, především bravurním propojením pohledu na osobní smysl života s geniální satirou reálného socialismu. Skoro neuvěřitelné, že to soudruzi povolili, i když v rámci "přestavby", proč ne, že ano. Kouzlem nechtěného se bortící se kamna v závěru mění v proroctví - píše se rok 1989 a je úžasné, jak celý film nezvratně směřuje ke kolapsu systému. Bobovi rodiče ve starobinci naopak dávají připomenout, že tady ještě před "socialismem" byl nějaký jiný svět (nemluvě o panu Palečkovi). Úvodní Hapkova-Horáčkova píseň nemá chybu, flegmatický Lasica je k sežrání. Je tam toho hodně a všechno kompaktní. Zkrátka, z Kleinových filmů, které jsem viděl, je tento nejlepší. Oceňuji geniálně lapidární komntář od NinadeL.(14.5.2011)

Paměť mě opět přelstila na celé čáře. Pamatoval jsem si velmi aktuální a angažovaný film a ona je to přitom ptákovina plná absurdních hříček, špatného herectví a zcela nepravděpodobných, podivně stylizovaných dialogů. Perestrojkovou dobu to sice perfektně charakterizuje, ale po dvaceti letech se to zdá být tak neuvěřitelně vyčpělé, až je člověku blivno... Vtipné to vážně není, a uvěřitelné taky ne. Navíc se to celé neskutečně táhne... Zvláštní filmový dokument o podivné době. Pro ty, kteří nezažili, asi věru nepochopitelný snímek... Celkový dojem: 65%(8.9.2008)

V roku 1989 už bolo zrejme možné prísť aj s takouto protisystémovou satirou, ale vzhľadom na to, že išlo len o kritiku hierarchie nejakého hajzlového podniku a tvorcovia sa nedotýkali tých skutočných kádrov, tak zase až o toľko odvážne dielko nejde. Druhá vec je, že je stále veľmi zábavné a v súčasnosti, v dobe prerozdeľovania eurofondov získava ďalšie významy, respektíve vykazuje značnú dávku nadčasovosti. Lasica povie niekoľko vtipných bonmotov a dvojzmyslov a je len dobre, že ich počujeme z úst prvotriedneho komika. Jeho flegmaticko-pragmatická, ale stále ešte charakterná postava v kombinácii s jeho kukučom a hlasom sa radí medzi jeho najvydarenejšie v kariére.(27.3.2018)

Atmosferický film, ktorý krásne ilustruje absurdnosť socializmu tesne pred jeho rozpadom. Za kvalitou stojí najmä herecký ansámbl na čele s geniálne zmäteným Lasicom.(17.4.2019)

Na tu dobu velice trefná a odvážná komedie, humor Milana Lasicy je úžasný(19.11.2016)

Váhám mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Lasica je bezesporu perfektní (nejlepší scény jsou ty, kde hraje se Satinským) - opilý, zpívající, souložící, vtipkující, zpívající. Lasica cynický, vševědoucí, nevědoucí, vlaštovky vysílající a vulgárně mluvící. Ano, film je stojí na Milanu Lasicovi a jeho herectví. Jenže ony i vedlejší role jsou obsazeny líp než nadprůměrně. Dějově film pokulhává, ale má spoustu světlých okamžiků, kdy o své době vypovídá možná i víc, než by chtěl. Snaha všechno změnit se dnes už zdá směšná. A to je tragický. Tenhle film je tragikomický, a nejspíš i proto je nadčasový a (soudě podle místního hodnocení) dobře přijímaný.(7.10.2012)

A lezeme si do prdele i dnes, možná ještě víc :-)(14.6.2013)

Hořká komedie(možná tragikomedie) o těžkém životě muže v životní krizi. Neobvyklá role Lasici mu docela sedla. Povedené.(24.4.2003)

Výborná komedie. Cituji z ní dodnes.(4.9.2008)

" Jáááá Ti ho tam našroubuju, jáááá Ti ho tam dáááám!!!!" :D :D Perfektní satirická kritika tehdejšího socialismu, kdy Revoluce už klepala na dveře a proto film prošel cenzurou. Kdyby byl natočen tak o dva-tři roky dříve, soudruzi by ho nemilosrdně zašili do trezoru. Tolik vtipných a urýpaných hlášek v rychlém sledu za sebou se jen tak nevidí. "Jak seš jednou nahoře a nezakopneš, dolů Tě už nikdo nedostane." "Sověti+elektrizace=komunismus." Výbornej film!! "Vlasto, Vlasto, pojď se mnou za sto, za sto, za stodolu!" :D(27.3.2018)

"Bohouši, hraj, nebo bude průser!" Tak jo, Lasica byl úžasný, film se točil v mém Rakovníku (takže už jenom pozorovat naše náměstí byl skvělý pocit), ale pro člověka, který komunismus už nezažil, nemá tahle komedie skoro žádnou cenu. Kratší stopáž by neuškodila, Bohoušova dvojčata byla vyloženě odpudivá stvoření. Některé hlášky mě ale opravdu pobavily.(29.11.2011)

Krásná pohodovka na ,kterou se nechá vždy podívat. P.Zedníček jako komediant a podnikavec za socialismu ,M.Lasica jeho bratr,které mu se nechce na vyšší post v práci.(10.1.2008)

Misty sice velice trefna a vtipna satira na druhou polovinu osmdesatych let, at uz v zamestnani ci v soukromem zivote. Vzhledem k roku nataceni si ale myslim, ze Klein az moc tlaci na pilu a mnohdy to jiz pusobi velice krecovite. Vyborny Lasica, slabsi scenar.(27.6.2009)

"Tady se tak přetápí, že se tu probouzejí i mouchy. Svině!" 55%(31.12.2013)

Cestou přestavby s vyhlídkou brzkého kapitalismusu, dilemata podnikání a kádrů v dobově pevně ukotvené taškařici L.Pecháčka (nejlepší básníkovská léta), která ve fázi realizace s poetickou ambivalencí propojila československé herecké opory, léta předstíraných hospodářských přeměn, lechtivost sexuální tematiky i salónní rebely Hapku s Horáčkem. Záchodové mísy, kamna, teplo a radost z práce v nadčasovém zpracování s výhodou pro ty, kdo ducha doby zažili. "Hlavně nic neposrat, chystají se změny !" Vanišův nenápadný vypravěčský kameramanský standard. 3-4*(15.12.2013)

Film o tom, ako sa referent stal namestnikom riaditela. A zacina rozmyslat nad nejakou tvorcou pracou. Chvalim plejadu znamych mien, na ktore sa kedykolvek rad pozriem : Hrusinsky /Spalovac Mrtvol, Tri Veterani, Slavnosti snezenek/, Satinsky, Rehak /obaja Prodavac Humoru/ a pochopitelne Obermaierova. Satira, ako ma byt. 74 %(17.12.2013)

• lennyd

Samostatný referent podniku Fortuna Bohous Fisher (Milan Lasica) si nikdy nemyslel, že dosáhne na nějaký vyšší post. Ale co čert nechtěl, starý ředitel odchází do důchodku, nastupuje nový a ten si vybere Bouhouše jako zástupce. Ten konečně začíná vidět jak to v podniku skutečně funguje - nikdo se nepředře, a přesto podnik vydělává, pracovní úraz se zamaskuje (a statistika pak vypadá super). Začíná pociťovat touhu po skutečné práci, která je za člověkem vidět - a tak si sežene nářadí, odbornou literaturu a rozhodne se vlastníma rukama vyrobit pravá kamna... Když vidím ty nadšené recenze okolo, tak si chvilkama říkám, jestli jsem se náhodou nedíval na úplně jiný film. Jasně, jako ukazatel toho, jak to tenkrát vypadalo možná super, ale kde je nějaký příběh? Spousta scén jednotlivě mne bavila (např. předpověď počasí "špiona" meteorologa), ale dohromady jsem se vcelku nudil. Ani proti hereckému obsazení - minimálně po "pracovní" linii Bohouše Fishera nic nemám - ta "rodinná" byla o řád horší. Nevím, prostě mi tento film moc nesednul - když už něco z podobné éry na podobné téma, tak si radši pustím Kouř(14.2.2013)

Vážení přátelé, ano! Tahle komedie se povedla. Několik drsných záseků do tehdejších obyčejů, vynikající Milan Lasica a v neposlední řadě nepřehlédnutelné přednosti Valerie Zawadské jsou to, co dělá z tohoto snímku podařenou vzpomínku na konec 80-tých let.(1.3.2008)

Klein točil místy i dobré filmy a tohle je jeden z nich...Lasica je borec :-), ale hlavně "Já ti ho tam zašroubuju, já ti ho tam dám!" Však víme :-)))(26.6.2009)

Nejsem blbá, čtu noviny dívám se na televizi...viděno znovu 2018.... vnímám jistou nadčasovost, baví mě víc hořké tony než prvoplánový humor...(16.6.2014)

Nedávno jsem to v tv po letech viděl a zjistil jsem,že ten film je absolutně bezchybný atd. Perfektní režie,scénář a obsazení. A my,kteří si tu dobu velmi dobře pamatujeme,tak si připišme soukromě,ještě 1 hvězdu navíc.(8.5.2018)

Jde zřejmě o nejkritičtější filmové dílo Dušana Kleina a jeho dlouholetá spolupráce se spisovatelem Ladislavem Pecháčkem dosahuje svého vrcholu. Ale i když jde o Kleinovo nejkritičtější film, tak je stále doprovázen silnou dávkou hřejivé laskavosti. S hravým i kousavým nadhledem přináší tvůrci vtipnou satiru na společenské uspořádání konce socialistické epochy. Přibližuje osobní nespokojenost krize středního věku. Hledání smyslu života ve všech absurditách nastolených poměrů se stává bojem bláznivého rytíře s větrným mlýnem. Absurdity nás dokáží pobavit, vystrašit, pomáhat i navěky sužovat svým nelogickým základem a přísně vyžadovanou hierarchií postavení a využívání všech prožitků. Hlavní postavou hořkosladkého příběhu je Bohouš Fischer (příjemný Milan Lasica), který snad až nechtěně stoupá v hierarchii pracovního zařazení. Ovšem rozporuplností je v životě jedince tolik, že jejich skupinový portrét vyvolává otázky o smysluplnosti života člověka. V rovině kariérní, společenské i osobní a velmi osobní. Dotýká se samotných křehkých hranic vlastní svobody člověka. Z dalších rolí: činy svého muže zmatená a věrná Bohoušova manželka Anděla (sympatická Jana Hlaváčová), dospívající a prostořeké dcery Bohouše Hanka (Marcela Ovčáčková) a Kamila (Michaela Ovčáčková), požitkářský a prospěchářský Bohoušův nadřízený a nový ředitel podniku Dlask (dobrý František Řehák), svádějící Bohoušova sekretářka Monika (Valérie Zawadská), elitářský a neoblomný důležitý muž z ministerstva Římský (dobrý Jiří Kodet), hnidopišský podnikový referent Wohanka (solidní Jan Hrušínský), rozverní rodiče Bohouše na odpočinku (Rudolf Hrušínský a Alena Kreuzmannová), Bohoušův prozíravější bratr Jíra (solidní Pavel Zedníček), jeho progresivně smýšlející a cílevědomá manželka (Zita Furková), Bohoušův dobromyslný kamarád a lékař Berka (příjemný Július Satinský), neukojená učitelka ruského jazyka (Gabriela Wilhelmová), snaživá recitátorka socialistické poezie Spišáková (dobrá Jaroslava Obermaierová), či starý bývalý ředitel podniku Brunclík (Ota Sklenčka). Satira je to vyvedená. Je trefná i laskavá. Je smutná, a přesto stále ještě neztratila svoji poslední naději. Absurdit ve společenském zřízení, a že nás obklopují na každém kroku a v každý čas, je tolik, že člověka chtě nechtě nutí do švejkovské polohy při nazírání na život. Hledání nikdy nekončí. Hledání proplétá soukromí i veřejnost pevným svazkem. I je nevybíravě rozlišuje a odděluje. K šanci na úspěch je zapotřebí silného žaludku. A přesto zbytek víry stále zůstává při idealistickém nahlížení na život. Je mnoho činností, které by člověk měl zkusit na své pouti.(9.8.2016)

Výroba záchodov je veľmi dôležitá záležitosť. Tento film sa pánovi Kleinovi podarila. Ale ak by bola natočená tak o päť rokov skôr , určite by sa nenatočila. Výborný Lasica a Řehák. 80%.(20.10.2005)

Nadčasové dílo s geniálními záblesky. Komanče to drtí, avšak vidím tam i do dnešní doby stejné paralely (systém v úpadku, lidé v úpadku, výrobky v úpadku atd.). Chytré vtipy, politické narážky a sarkasmus za 84%.(21.11.2012)

Vtipnejsi, nez jsem si pamatoval. Story s rustinarkou je dokonala. Uz dlouho jsem Gabrielu nevidel, a opet pobavila... :-) 4+(30.12.2013)

Andělo, lepší by bylo, kdybys mi řekla, že jsem starej prasák. To víš, že jsi starej prasák. Ale takhle ne, to si připadám jako starej prasák.(25.1.2007)

Až na část s kamny příjemné pokoukání. Lasica je skvělý a vtipů je nespočet. Od Kleina to lepší.(28.5.2008)

Plno životních mouder, trefných hlášek a mužského pohledu na svět. Zda byl Bobo "down", těžko říct, spíš šuškající lidé kolem něho. Nebyl to pravý kariérista, i když příčky pracovního zařazení zdolával poměrně rychle, ale za cenu manipulace jeho pravého Já. Páni soudruzi mu mnoho nedarovali, pokud nebude po jejich, nebude mít dostatečné podmínky pro svůj koníček - kachlová kamna. Taková metafora, která i v dnešní době ba v jiné podobě, klepe na nejedny dveře. Milan Lasica hrál výborně, pln pokory a skromnosti. Jeho "dvojče", Július Satinský nebyl pozadu. Paní Hlaváčová zahrála velmi oduševnělou ženu. Jan Hrušínský byl srandovní. Tento film hodnotím jako zdařilý hlavně pro specifický český humor.(29.6.2009)

Snad jediný film, který se celý natáčel v Rakovníku a zdejší továrně na výrobu dlaždic, ve filmu přetvořenou na továrnu na výrobu sanitární keramiky - WC. Několik scén se také natáčelo na zámečku Dřevíč u Nižbora, kde dnes opět bydlí Karel Schwarzenberg. Poměrně vtipné, i když dnes se na tento film dívám spíše jen pro připomenutí absurdit minulého režimu, v jejichž ztvárnění se scénaristé opravdu vyřádili. Milan Lasica kouzelný především jako harmonikář :-) Přiznám se, že rukopis režiséra Kleina moc nepoznávám, každopádně je to jeden z jeho zdařilejších filmů (tvorba po revoluci mu tak nejde).(24.11.2010)

Nemůžu si pomoct, ale na mě ty komedie z osmdesátých působí tak nějak smutně. Ústřední postava většinou řeší nějakou jímavou osobní krizi a vše se odehrává v šedivém prostředí nerudného normalizačního socíku.(15.2.2011)

Skvělé sólo pro Milana Lasicu, který tyhle role prostě dává levou zadní a dokáže tak vykouzlit úsměv na tváři člověka, který se nikdy neusmál.(21.8.2013)

Trampoty samostatného referenta v štátnom podniku s výrobou bielej zdravotnej techniky mi v mnohom pripomínali prvé časti českej série o básnikoch. Lasica je ale veľmi zdatný herec a zvládol tu aj krízu prvého starnutia, povýšenie v práci do nechcenej pozície, dve pubertálne dcéry a obrovské množstvo skvelých situácií a bonmotov. Reálny socializmus srší z každej scény, každej repliky, každého detailu. Keby to nebol rok 1989, tak by za tú satiru snáď aj niekoho zavreli. Busty Gottwalda hneď vedľa modelov záchodových mís a vôbec hajzle úplne všade, to asi nebola predstava ideálneho socialistického podniku. Film vznikal pred revolúciou, ale akoby tvorcovia už s istotou vedeli, ako to dopadne, a že odovzdanie moci je nezvratné. –––– Náš podnik by podle všech ekonomických ukazatelů měl v reálné době zkrachovat. Jenže nezkrachuje. Nakonec vždycky splníme plán a jsou prémie. Jak se to dělá, nevím. A ani to nechci vědět. –––– Tak krásně jsme se tenkrát s Andělou milovali až jsem byl přesvědčenej, že byl počet génius. Jenomže příroda nás převezla. –––– Ač skončí války koncem století. Až do Antarktidy má píseň doletí. Únor je v nás! Únor je v nás.(29.10.2016)

Výborný snímek reflektující podnikový marasmus dohnívajícího socialismu. Lasica má charisma a role mu výborně sedla, Hlaváčová byla skvěle přirozená, jen ty jejich dcerušky byly poněkud křečovité. Obermaierová jako podniková děvka výborná. Skvěle jsem se pobavil a film by si od ostatních rozhodně zasloužil lepší hodnocení.(10.8.2009)

Nezapomeň, že při dvojchybě a mězi větama se netleská...(13.9.2017)

Skvěle vystižená atmosféra doby a místy opravdu velmi zábavný nadhled. I v malých rolích se objevují výrazní herci a užívají si je (zvláště Zdeněk Řehoř).(6.10.2012)

Výborný snímek, ve kterém Dušan Klein vystihl zaběhnuté praktiky komunistických funkcionářů. Milan Lasica na mne působil neuvěřitelně pravdivě a autenticky. Velmi povedený film. Hudba : Petr Hapka(28.8.2011)

Vla sto, poď se mnou za sto, poď se mnou za sto, za sto, za stodolu... :)(10.10.2012)

Skvěle sedící satira pozdního komunismu, kde se skoro každý bojí bez schválení cokoli udělat, takže se národ rozdělil na apatickou většinu a bezskrupulózní hrstku, která se naopak neštítí ničeho. Hlavní hrdina, letargicky snášející bezvýchodný pracovní život plný absurdit, si nakonec dokáže vrátit alespoň trochu radosti a energie díky stavbě kachlových kamen. Velmi dobré herecké výkony (zejména vynikající, jakoby stále unavený, Milan Lasica), výborný scénář Ladislava Pecháčka a citlivá režie a odvaha pana Kleina přispívají k příjemnému pocitu z tohoto filmu. Ještě že už je to vše za námi, nezbývá si než povzdechnout, ale zároveň se radši ani neptat, co je před námi. Čtyři hvězdy i za rakovnické exteriéry.(28.8.2011)

Náš podnik by měl podle všech ekonomických ukazatelů v reálné době zkrachovat, jenže nezkrachuje...nakonec vždycky splníme plán a jsou prémie, jak se to dělá?...nevím...a ani to nechci vědet...je naše národní schizofrenie, že neschopné pracovníky vždycky vyhodíme na nějaké vyšší místo nahoru...měly by se pro zřídit zvláštní domovy důchodců...něco podobného jako mají kněží v Jindřichově Hradci. Film naprosto geniální, někdy bych dokonce řekl, že prakticky jakákoli scéna z podniku je takové "Jistě, pane ministře" po česku. Scény, které se týkají rodiny zase dobře ilustrují krizi středního věku chlapa co má doma 3 ženský. Co dodat...vedle série básníků a dobrých holubů, nejlepší Kleinův film.(12.11.2004)

"Jsme v haj.lu jen hloubka se mění..." Naštastie krátko na to sa podarilo spláchnuť tú divnú dobu. Po ktorej prišla ďalšia...(17.6.2008)

Parodie na minulost? Dvacátý pátý únor je v nás. Kdysi jsem se bavila, dnes mně mrazí a vlastně i mrzí, že se to moc nezměnilo. Je to bleděmodré.(30.8.2011)

V 89-tom to bola 5 hviezdičková záležitosť. Čas však ubral na vtipnosti a pri terajšom kradnutí mi to ani nepríde smiešne. Samozrejme, herecky výborné /až na dvojičky/, plné odkazov a satiry. Alebo som sa zle vyspal?(9.10.2012)

Perfektní satira. Ano, bezvadná. Jen za prvky navíc (nahota, sex) strhávám hvězdičku - to tam opravdu být nemuselo...(8.12.2012)

Lasica tu stvárnil dosť zaujímavého tragéda. Jeho ironický pohľad na strasti života v komunistických časoch odkrývajú obraz života našich rodičov v časoch ktoré si dnešná mládež nevie ani predstaviť. Celkom dobrá vec na ktorú ale treba mať chuť.(15.12.2013)

Výborné a čerstvé postřehy socialistických poměrů (1989), umění řízení podniku, generačního střetu a krize středního věku. Nezapomenutelné ukázky agitační poezie, přisprostlých popěvků, "individualismu mladé generace" (dvojčata dcery), papalášského zneužívání pozice, zahlazování průserů ve jménu prémií (za soulož v pracovní době, překvalifikováno z pracovního úrazu na nepracovní a vyplacení osobních prémií pro zúčastněné i pro celý podnik), bezostyšné ničení historických reliktů ve jménu "pokrokového myšlení" - perestrojky, atd. ___ Myslím, že film je po právnické stránce v pořádku.(26.3.2016)

"Kretén, v životě by kamna nepostavil."(24.6.2008)

• Redix

Vážení přátelé,odpad!(2.8.2008)

Hlaváčová - Lasica, to je naprostá bomba. Miluju to jejich dietní Člověče nezlob se! :-D Milan Lasica se mi asi v ničem tolik nelíbil jako v této fresce... A paranoidní Zdeněk Řehoř tomu dává korunu! Jak mě se ten film líbí!!!(8.4.2011)

Spolu s "dobrými holuby" nejlepší Kleinův film.(15.12.2013)

Krasny film vzniknuvsi v poslednych dnoch socializmu. Skvely vykon Milana Lasicu.(18.1.2008)

Jak si udělat srandu ze socialismu v posledních chvílích, kdy jsou u moci komunisti? Třeba tímhle filmem. Opravdu se jim to povedlo, pár opravdu vtipných scén. Krize středního věku se u každého projevuje jinak. Výchova dvou pubertálních dcer, které jsou na zabití. Úžasná žena a tím vším se prolíná komunistická práce pro továrnu na hajzlíky...... Vážení přátelé, ano. Na tenhle film si udělejte čas a v klidu relaxujte:)(4.1.2013)

"Člověk dospívá v životě třikrát a pokaždý při tom ztrácí iluze. Poprvé o svých rodičích, podruhé o sobě a potřetí o svých dětech." "My, řídící pracovníci, tvoříme dějiny." Ano, to jsou jen dvě ze spousty hlášek. Co mě nadchlo především, a kvůli čemu jsem nakonec dal plný počet, je maximální satira tehdejší společnosti. Přitom premiéra filmu proběhla ještě těsně před 17.listopadem. Asi už byla volnější doba (to jsem sám těžko dokázal v té době vnímat), ale stejně, co si tehdy Dušan Klein dovolil... No a pro Milana Lasicu je to role přímo ušitá!(16.12.2013)

Zahnívající socialismus v agónii, jak vymalovaný. Zde už nejsou žádné opatrné a skryté narážky, tahle hořká komedie to říká na plnou hubu, že budování socialismu už je definitivně v hajzlu (omluva za výraz, ale ono to bylo přesně tam). I když se ještě plánuje ty keramické hajzlíky vyvážet do světa. Aneb „Hlavně něco nepodělat!“ - ideální heslo dne pro ředitele továrny na záchodové mísy. „Mír lesům, mír komínům a stožárům vysokého napětí... Únor je v nás! Únor je v nás!“ jak zaníceně recitovala soudružka Spišáková, která přímo s budovatelským nadšením roztáhla nohy před generálním ředitelem. A samozřejmě osvědčené duo Lasica a Satinský v akci. Rozhovory o „pánských záležitostech“ mezi (ne)přízní osudu válcovaným Bohoušem a jeho kamarádem doktorem Berkou jsou humorné a přitom přirozené a potěšující, jak erekce po ránu u padesátiletého pána :-)(13.1.2014)

• Stefan_M

Dopozeral som to iba so sebazapretim. Ani sam neviem, preco ta 1*. Nudne a humor minimalny.(10.6.2014)

Člověče nezlob se :-D(7.9.2008)

Výborné tehdy, výborné i dnes. Jedna z mála věcí, které kupodivu prakticky nezestárly a nepostihl je zásadním způsobem mor směšnosti v důsledku předrevoluční realizace a porevolučního vnímání věci. Stále se rád v televizi podívám na předpověď počasí.(22.3.2010)

Film, ve kterém si svých 5 sekund slávy užil můj děda, přesněji jeho záda, když šel nevěda po ulici. A nechtějte vědět, kolikráte jsem již tuto skutečnost slyšel :).(31.1.2011)

"Pozdravuj Andělu a mysli politicky, ty vole!"(28.8.2011)

Vynikající M. Lasica ve skvělé československé satirické komedii o pracovnících v továrně na sanitární keramiku. Film popisuje předlistopadovou atmosféru z pohledu Ing. Bohumila Fischera povýšeného na náměstka ředitele. Ředitel podniku, znamenitý F. Řehák, postavil svou komiku na opakování naučených okřídlených frází, jež byly za totality běžné. Ve snímku vystupuje mnoho vedlejších postav, bohužel však některé z nich jsou nedotažené, pouze načrtnuté a hlavně nezábavné a postrádám u nich větší smysl (soused Z. Řehoř, bratr P. Zedníček, otec R. Hrušínský, milenec/tanečník V. Mareš). Za to mnoho postav se mi jeví mnohem výraznějšími a zábavnějšími (ministr J. Kodet, přítel J. Satinský, kolega J. Hrušínský, ruštinářka G. Wilhelmová). Po Dobří holubi se vracejí další výborný film od D. Kleina z období konce 80. let.(29.10.2012)

Dušanu Kleinovi se povedlo touto komedií nastavit zrcadlo společenskému i firemnímu zřízení doby konce socialismu. Náměstí v Rakovníku od té doby zkrásnělo, oproti tomu absurdita některých situací nebo výroků zůstává dodnes - mám pocit, že když nahlédnete do organizační struktury mnoha státních úřadů, firem či institucí, a prohlédnete, jak to v nich chodí, zjistíte, že se toho za to prakticky čtvrtstoletí moc nezměnilo... Skvěle se u filmu bavím, ale zároveň mě z toho mrazí. Některé věty se už učím nazpaměť pro budoucí použití, neboť jsou naprosto trefné: "Náš podnik by měl podle všech ekonomických ukazatelů v reálné době zkrachovat. Jenže nezkrachuje. Nakonec vždycky splníme plán a jsou prémie. Jak se to dělá, nevím. A ani to nechci vědět.". "Jak jseš jednou nahoře a nezakopneš politicky, dolů tě už nikdo nedostane.". "To je nějaká naše národní schizofrenie. Neschopné pracovníky vždycky vyhodíme na nějaké vyšší místo nahoru.". "Člověk dospívá v životě třikrát a pokaždý při tom ztrácí iluze. Poprvé o svých rodičích, podruhé o sobě a potřetí o svých dětech. Vážení přátelé, ano.". Silné 4*. "Přemejšlim, jaký to je, mít radost z práce, která je vidět hned po tom, co se udělá..."(29.12.2013)

Rozhodně nejlepší komedie z období Přestavby a snad poslední satirické dílo naší kinematografie tepající do tehdejší skutečnosti. Hlášky z této pecháčkovsko-kleinovské dílny si pamatuji dodnes. "...a novým ředitelem bude zvolen soudruh Fischer..." , já mám chuť na člověče nezlob se"... Ale takoví jsme tenkrát skutečně byli. Nesmyslná hlášení, fráze, drobné i větší přestupky proti pracovní kázni, zlodějny... Komentář z úst Milana Lasici ke všemu dodává šťávu překrásné ironie, pan Řehoř se svými supertajnými zprávami o počasí, na počátku hned koktající ředitel, jako by připomínal tehdy ještě dosud úřadujícího prezidenta Husáka... Dnes už se takové filmy netočí, satira vůči praktikám liberálního kapitalismu nejde skupině našich "umělců" v rámci jejich loajality z pod vousů. Škoda, že tenhle film záhy ztratil na své funkčnosti, viděl jsem ho krátce před neblahými listopadovými událostmi - a najednou nebylo o čem točit... A z různých komentářů vidím, jak se změnil druh humoru. Já se snad při žádné polistopadové komedii nezasmál... Radek99 ovšem pravdu nemá, socialismus reformovatelný byl.(25.3.2016)

Výborný Milan Lasica a jeho komentáře k pohlavárům a životním peripetiím.(14.2.2019)

Vyborna ceskoslovenska komedia este z cias komunizmu v hlavnej ulohe so skvelym Milanom Lasicom,ale i dalsimi super hercami,zopar nezabudnutelnych hlasok a humor,ktory cloveka rozosmeje...:-)(1.5.2019)

Ako sa starne podľa Lasicu? Najprv stratíte ilúzie o svojich rodičoch, potom o sebe a nakoniec o svojich deťoch. Tragikomický pohľad človeka, ktorého v tridsiatke neukrižovali a podnes sa s tým nezmieril. Jo!(29.1.2008)

Těžko se dnes hodnotí film, který se snaží s tím socialismem něco udělat. Ano, jednotlivé situace jsou i vtipné ("člověče, nezlob se u nás na krátko zdomácnělo), ale celkové pojetí snímku je z dnešního hlediska trochu mimo mísu. Prostě komunista stoupá "proti své vůli" vzhůru a my ostatní mu máme tleskat za to, že se na svět dívá trochu normálně. Každopádně film je ojedinělý tím, že je jedním z posledních komunistických a je tak trochu obrazem své doby. Lehké socialistické 3*(6.1.2010)

Pro pamětníky mírně nostalgické; reálné zobrazení skutečnosti v socialistickém táboře však brání sentimentu. Kdo nezažil, nepochopí. Existenciální (a hořce úsměvné) glosy hlavního hrdiny dodávají filmu nadčasovou hodnotu, jinak trochu nuda.(17.4.2011)

Vážení přátelé, ano - udeřili jste hřebíček na hlavičku - přesný obraz tehdejšího socialismu.(7.10.2012)

Geniální výkon ležérně, přesto třeskutě, hrajícího Lasicy, nádherná Valerie Zawadská a šťavnatá dvojčata... Jen pár z těch nejsilnějších dojmů, které ve mě film zanechal. Je taková pohodová sranda, satira a zároveň lehce filozofující prozaická báseň... Takové filmy už se dneska netočí ani natočit nemohou, možná až se konečně bude rozpadat nový socialistický blok, dnes nazývaný EU...(10.10.2017)

Povedená hořká komedie s velkým množstvím známých herců, která si vzala na mušku určité "zvyky" z období před rokem 1989. Na stopáži 109 min. však ztrácí občas tempo, což je škoda. Zmatená intermezza bych asi vynechal.(1.9.2008)

Trochu mi film připomíná jeden díl krtečka: krtek nakreslil myšku a zajíc radil jak ji vylepšit, až pokazili plátno. Podle mne i tvůrci čekali: praskne to nepraskne? A je to bohužel znát.(1.5.2010)

Komedie z dob zahnívajícího socialismu.(22.6.2014)

Ja ti ho tam nasroubuju... Dlouho jsem se tak nepobavil u ceskeho filmu, jako tady 👍(26.3.2018)

Ďalší zo série Kleinových komédii na tému "kritický socializmus". Tentoraz sa to ale celkom vydarilo. Rozhodne má na tom podiel aj vynikajúci Milan Lasica.(21.8.2003)

Nie som extrémnym fanúšikom československých filmov, ale táto satyrická snímka ma dostala, geniálne salámistický ksicht Milana Lasicu na nezaplatenie...po ďalších zhliadnutiach musím zvýšiť na plný počet, toto nie je satyra, to je film o živote človeka, ktorý stratil chuť niečo zmeniť v dobe, kedy zmena bola tabu, ale tie hlášky, čistý konec :D "Boris se v čechách jmenuje buď kadeřník nebo umělecký fotograf" ...(28.2.2009)

Snad žádný český film z konce osmdesátých let neukazuje všechnu tu zvrácenou směšnost a prázdnost odumírající "reálného" socialismu líp, než tahle komedie. Ve své době byli všichni nadšení a chápali ji jako protirežimní, nicméně čas ji prověřil a pocity, ktreré člověk má když jí sleduje dnes, jsou prakticky stejné jako před více jak dvaceti lety. Skvělý scénář, vynikající herci a hlavně, snad jediná skutečná satira, kterou se za socíku podařilo natočit a dostat do kina. Dneska bych řekl, že je to daleko více vypovídající a daleko ostřejší, než tolik adorovaná díla nové vlny i než rádoby hluboce umělecká díla někteřých guru polistopadové politické a kulturné scény. A co je nejzajímavější, když dneska shlédnu například Panelstory (svého času taky nesmírně "politicky" problematické dílo), neřekne mi vůbec nic. Tohle je ale jiná, bohužel, některé věci mají nadčasovou platnost, bez ohledu na režim.....(28.8.2011)

V pražských kinech se promítal od 28.9.1989 (Sevastopol)(21.6.2012)

VÁŽENÍ PŘÁTELÉ , ANO , ANO , ANO !!!(12.12.2012)

Na svou dobu velmi odvážný snímek, uvedený do kina v říjnu 1989. Asi už cenzor nebyl ve střehu. Ironický a přitom laskavý humor pana Lasici, který jako Bohouš Fischer pracuje v pozici referenta v podniku na výrobu záchodových mís. Tak moc by chtěl dělat něco užitečného a prospěšného (tedy ne že by wc mísy nebyly užitečné a prospěšné, kdo by taky chtěl chodit na turecký záchod :-)). Je otrávený zbytečnou administrativou, nesmyslným vykazováním nejrůznějších zbytečností a všudypřítomnými intrikami ale místo toho se stává ekonomickým ředitelem a je tak nucen dělat stále větší kompromisy… ale na harmoniku hraje hezky:-))(18.2.2013)

Pro Gottwaldovy, Zápotockého, Novotného a Svobodovy děti k popukání (ověřeno), pro Husákovy a obeznámené Havlovy děti úsměvné. Pro ostatní nepochopitelný humor, protože absurdita sice zůstala, ale změnila svou tvář. Jako pozdní Husákovo dítě dávám tedy za 4*. Obávám se jen, že moje případné děti už dají jen tři a méně. Určitou nadčasovou rovinu tenhle film má (posoudím za nějakých dvacet let), ale obávám se, že mnohem víc je pomníkem doby a jako takový se časem stane spíš "dokumedií". PS: Pokud Bobo nerozuměl ekonomice pozdní normalizace, zajímalo by mě, co by říkal dnes.(3.7.2013)

Třesoucí se režim už nechával řadu narážek na svoji adresu bez povšimnutí. A tak si to skvělý Milan Lasica pořádně užil.(4.3.2018)

Skoro jako u nás ve firmě ;)(28.3.2018)

Svěží perestrojková satira je dobrým dobovým dokumentem a Lasica je v hlavní roli skvělý. Nicméně, film nedosáhl pronikavosti Prodavače humoru s jeho souputníkem Satinským.(25.4.2019)

Na žádný jiný film nepasuje označení "hořká komedie" tak, jako právě na tento. Vrátný podniku k hlavnímu hrdinovi: "Všichni něco pořád odnášejí ven a vy jediný nosíte něco dovnitř."(11.3.2011)

Připojuji se ke komentáři "Adam Bernau". Kongeniálně vystižená doba konce socialismu v ČSSR. Satirický spektákl plný postaviček z období perestrojky. Málokterý film zatáhne diváka tak dobře do atmosféry své doby. Lasica, Satinský, Hlaváčová, Labuda, Kodet, Zedníček, Hrušínský, Sklenčka, Zindulka ... a mnozí další - všichni perlí.(8.1.2015)

Haha, tak tenhle film je ze života. Běžnej život inteligentního chlapa ve středních letech, kterej potřebuje nějakou vzpruhu, doma má dvě pubertální dcery a ženu, kterou přešla chuť na šmajchlování, pořádný "člověče, nezlob se" a Bohoušovy vtípky. K tomu nudná práce za socíku, kdy na místech ředitelů běžně seděli ti největší a nejneschopnější troubové a všude kolem je slyšet soudružský blábolení. Ty mísy od hajzlů perfektně dotvářejí situace. Vtipný, poetický, se skvělým Lasicou. "Musíš vidět věci v souvislostech". A já koukám kolem a kolem a vidím skvělou pravdivou komedii.(22.2.2015)

Zopakoval jsem si tento zážitek včera (4.9.2016) po 27 letech....tehdy 16 leté postupubertální naštvané mládě, které nenávidělo bolšána, dnes muž ve středním věku, velice se blížící roli Bobana Fishera. Sáhla na mě hluboká deprese, je to vskutku povedená esence tehdejší doby. A některé věci jsou univezální a platí za každé doby. Vzpomněl jsem si na film mimo jiné díky kouzelné miniroličce Zdeňka Řehoře hlásícího změny počasí podle zpráv od syna z vojenského letiště. Už jsem zase kolem cest viděl volební letáky prasolidí z ksčm, že bohatství této země nepatří jenom vyvoleným. Takže pánové, držte si peněženky a hlídejte KAMNA!(5.9.2016)

S tímto filmem to má stejné jako s Vrať se do hrobu - když jsem to viděl prvně, nepovažoval jsem to za nic extra, ale s každým dalším zkouknutím se mi to líbí čím dál víc, a víc a víc se u toho směju. Asi jsem až věkem dozrál na tento druh humoru :-)(29.10.2016)

Skvělá učitelka ruštiny...:-)(13.6.2004)

Pro mě osobně je tohle jeden z vrcholů československé kinematografie. Vynikající výkon M. Lasici a vůbec všech zúčastněných. Plno nesmrtelných scén a hlášek, zajímavý příběh, bezvadný humor. Pět hvězd je jasných.(26.1.2008)

• mfanta

50% - Pomerne neskodna normalizacni (rozumej v dobe normalizace vznikla) komedie, s tu jemnymi, tu ostrejsimi ostny satiry tepe do normalizacnich zvyklosti a obyceju. Minimalne 10% ma na svedomi bravurni vykon MIlana Lasicy.(15.7.2009)

S rostoucím věkem oceňuji bravurně Lasicou zahranou krizi středního věku v kulisách krize pozdního socialismu. Film napěchovaný hláškami i vizuálním humorem. Tak to mám rád. Jediné, co na mě působilo rušivě, byla dějová linie s dementními dcerami. Neposouvala film vůbec nikam a byla naprosto zbytečná. I tak film patří mezi to nejlepší z československé kinematografie mezi lety 1970 až 1989.(21.1.2010)

....ale no tak, soudruhu! Videl som tuto komediu na sklonku padu komunizmu v kine, mal som vtedy sice iba 15 rokov a s nostalgiou si na to spominam dodnes ako som sa dobre na tom pobavil.(19.1.2011)

Hodně dobrá a odvážná komedie, Lasica s Hlaváčovou se k sobě výborně hodí. A nápad na továrnu na hajzly je taky super. Občas trochu moc ukecaný, ale pohoda jazz.(1.3.2011)

Opravdu výborn komedie u které jsem se dosyta nasmál i při druhém shlédnutí po dvaceti letech.Tenkrát opravdu drsná a odvážná kritika,dnes výborná parodie na minulý režim.(14.1.2012)

Trpce veselý příběh z konce 80. let minulého století líčí soukromé a pracovní trable " současného " úředníka, který nechtěl být " současným " úředníkem. Sny referenta, později proti vlastní vůli náměstka ředitele továrny na zdravotnickou keramiku Bohouše Fischera o užitečnější skutečně tvůrčí práci se nakonec rozpadnou tak, jako se při bouřce rozpadnou jediná kachlová kamna, jež vlastnoručně postavil a na něž byl, tak hrdý. Milan Lasica předvedl výborné herecké umění, jež hodnotím, jako nadstandart ****(1.11.2012)

V roce 1989 jedna z předzvěstí,že bolševik umírá.Jinak by to nepovolil.Nádherný film,narvaný kina. Na západě ať se bojej.Nezaměstnanosti,pánaboha,komunistů.Ale my se přece nemusíme ničeho bát.Jak seš jednou nahoře a nezakopneš politicky,dolů tě už nikdo nedostane.(24.4.2016)

Místy vtipné, místy zdlouhavé. Olmeruv snímek Jako jed, hrající přibližně na stejnou notu, se mně líbil kapánek víc, ale i tak - slušná práce. Zawadská tehdy a dnes = proměna téměř k neuvěření.(6.12.2016)

Vážení přátelé,ano! Je to prostě kulturni zazitek pro náročné.. páni Satinsky a Lasica byli vzdy zarukou kvality. A tema neni jen komunisticke. Je totiz nadcasove. Ono to dnes nebezi o mnoho jinak,rektalni alpinismus je blby provozovan dal,jen uz je temer vse rozkradeno... a to i to,o cem se komousum ani nezdalo! 😀 a jeste jeden aspekt jsem jako ekonom/manazer na statni pozici po 45 silne pocitila,a to beznadej a zbytecnost prace, o ktere jsem driv mela vysoke mineni. Citim to stejne... nic za mnou neni,nic jsem nevytvorila a nestekne po mne ani pes. Klanim se remeslnikum,co jeste neco dokazi vyrobit nebo opravit.(30.12.2016)

Na prvý-krát ma tento film naozaj veľmi zaujal, ale s odstupom času (pár mesiacov) som v ňom hľadal tie povestné divácke vtiahnutia do atmosféry, zo začiatku "vážení priatelia, aj áno" – nachádzal som ich, ale časom to akosi vyprchalo. Po celý čas bola asi najzaujímavejšia myšlienka, že tento film vznikol ešte v čase komunizmu (hoc – už pomaly umierajúceho), ktorý začal byť už ale "šíleně down" :-D Prehnitosť, skorumpovanosť, chorosť a zvrátenosť vtedajšieho režimu sú v tomto filme demonštrované s tak neuveriteľne silným sarkazmom a výsmechom, až by človek s krátkou pamäťou (že komouši ?! :-P ), alebo medzerami v krátkodobých dejinách našej bývalej čs.vlasti bol schopný neuveriť, že to všetko bola – nie tak dávno – skutočná realita životov a vtedajšej doby. Čo sa týka Lasicu, tak on bol pre túto úlohu priam stvorený – až som si miestami myslel, či to náhodou nenapísal on. No a príjemnou spomienkou taktiež zostane snáď aj zakaždým vidieť stvárnenie akejkoľvek postavy Julom Satinským (hoc tu naproti Milanovi L. - nedostáva toľko priestoru). „člověk celej život čeká, že něco příde, nějakej zlom a vono nakonec nepříde nic. Jenom ten podělanej konec. Vážení přátele, ano!“(8.7.2017)

Vynikajúca, trochu zabudnutá komédia, ktorá prezentuje absurdity socialistického systému.(18.12.2018)