… aneb Kupředu, kupředu, Bohouši a Andělo... Padesátiletý Bohouš Fischer (M. Lasica) pracuje jako referent v podniku na výrobu záchodových mís a jiné zdravotnické keramiky. Úředničina ho nebaví, k nesmyslnému vykazování kdejakých zbytečností pociťuje stále větší odpor. Chtěl by se opravdově věnovat ženě, dětem a nějaké smysluplné práci. Jenže soukolí socialistického hospodářství jej "nemilosrdně" vynese na místo ekonomického náměstka, kde je muž nucen dělat ještě větší kompromisy než dosud. Účastní se zbytečných výjezdových zasedání, na které musí z titulu své funkce shánět peníze z podnikových fondů, nebo šalamounsky řeší "pracovní" úraz dvou zaměstnanců, kteří se místo práce věnovali milostným hrátkám. V jeho soukromí to ostatně není o moc lepší. Aby jeho dcery-dvojčata udělaly maturitu, pokusí se Bohouš vyspat s jejich ruštinářkou… Satirická komedie z roku 1989 je dílem osvědčené autorské dvojice - scenáristy a spisovatele Ladislava Pecháčka a režiséra Dušana Kleina (připomeňme si jejich spolupráci na filmech o "básnících"). Film je naplněn svěžím situačním a slovním humorem a také otevřenými narážkami na absurditu reálného socialismu konce osmdesátých let. Název snímku je odvozen ze slov, jimiž se posmutnělý hrdina obrací k divákům, aby potvrdil navenek optimistickou, vpravdě však trpkou skutečnost, v níž se nachází. Premiéra filmu se konala v říjnu 1989. (Česká televize)

Mylouch

Cestou přestavby s vyhlídkou brzkého kapitalismusu, dilemata podnikání a kádrů v dobově pevně ukotvené taškařici L.Pecháčka (nejlepší básníkovská léta), která ve fázi realizace s poetickou ambivalencí propojila československé herecké opory, léta předstíraných hospodářských přeměn, lechtivost sexuální tematiky i salónní rebely Hapku s Horáčkem. Záchodové mísy, kamna, teplo a radost z práce v nadčasovém zpracování s výhodou pro ty, kdo ducha doby zažili. "Hlavně nic neposrat, chystají se změny !" Vanišův nenápadný vypravěčský kameramanský standard. 3-4* ()

sator

Nejsem blbá, čtu noviny dívám se na televizi...viděno znovu 2018.... vnímám jistou nadčasovost, baví mě víc hořké tony než prvoplánový humor... ()

lennyd

Samostatný referent podniku Fortuna Bohous Fisher (Milan Lasica) si nikdy nemyslel, že dosáhne na nějaký vyšší post. Ale co čert nechtěl, starý ředitel odchází do důchodku, nastupuje nový a ten si vybere Bouhouše jako zástupce. Ten konečně začíná vidět jak to v podniku skutečně funguje - nikdo se nepředře, a přesto podnik vydělává, pracovní úraz se zamaskuje (a statistika pak vypadá super). Začíná pociťovat touhu po skutečné práci, která je za člověkem vidět - a tak si sežene nářadí, odbornou literaturu a rozhodne se vlastníma rukama vyrobit pravá kamna... Když vidím ty nadšené recenze okolo, tak si chvilkama říkám, jestli jsem se náhodou nedíval na úplně jiný film. Jasně, jako ukazatel toho, jak to tenkrát vypadalo možná super, ale kde je nějaký příběh? Spousta scén jednotlivě mne bavila (např. předpověď počasí "špiona" meteorologa), ale dohromady jsem se vcelku nudil. Ani proti hereckému obsazení - minimálně po "pracovní" linii Bohouše Fishera nic nemám - ta "rodinná" byla o řád horší. Nevím, prostě mi tento film moc nesednul - když už něco z podobné éry na podobné téma, tak si radši pustím Kouř ()

Master19

Vážení přátelé, ano! Tahle komedie se povedla. Několik drsných záseků do tehdejších obyčejů, vynikající Milan Lasica a v neposlední řadě nepřehlédnutelné přednosti Valerie Zawadské jsou to, co dělá z tohoto snímku podařenou vzpomínku na konec 80-tých let. ()

Compadre

Klein točil místy i dobré filmy a tohle je jeden z nich...Lasica je borec :-), ale hlavně "Já ti ho tam zašroubuju, já ti ho tam dám!" Však víme :-))) ()

ghatos

Nadčasové dílo s geniálními záblesky. Komanče to drtí, avšak vidím tam i do dnešní doby stejné paralely (systém v úpadku, lidé v úpadku, výrobky v úpadku atd.). Chytré vtipy, politické narážky a sarkasmus za 84%. ()

Autogram

Trampoty samostatného referenta v štátnom podniku s výrobou bielej zdravotnej techniky mi v mnohom pripomínali prvé časti českej série o básnikoch. Lasica je ale veľmi zdatný herec a zvládol tu aj krízu prvého starnutia, povýšenie v práci do nechcenej pozície, dve pubertálne dcéry a obrovské množstvo skvelých situácií a bonmotov. Reálny socializmus srší z každej scény, každej repliky, každého detailu. Keby to nebol rok 1989, tak by za tú satiru snáď aj niekoho zavreli. Busty Gottwalda hneď vedľa modelov záchodových mís a vôbec hajzle úplne všade, to asi nebola predstava ideálneho socialistického podniku. Film vznikal pred revolúciou, ale akoby tvorcovia už s istotou vedeli, ako to dopadne, a že odovzdanie moci je nezvratné. –––– Náš podnik by podle všech ekonomických ukazatelů měl v reálné době zkrachovat. Jenže nezkrachuje. Nakonec vždycky splníme plán a jsou prémie. Jak se to dělá, nevím. A ani to nechci vědět. –––– Tak krásně jsme se tenkrát s Andělou milovali až jsem byl přesvědčenej, že byl počet génius. Jenomže příroda nás převezla. –––– Ač skončí války koncem století. Až do Antarktidy má píseň doletí. Únor je v nás! Únor je v nás. ()

P1tr

Až na část s kamny příjemné pokoukání. Lasica je skvělý a vtipů je nespočet. Od Kleina to lepší. ()

pávek

Andělo, lepší by bylo, kdybys mi řekla, že jsem starej prasák. To víš, že jsi starej prasák. Ale takhle ne, to si připadám jako starej prasák. ()

vitekpe

Vtipnejsi, nez jsem si pamatoval. Story s rustinarkou je dokonala. Uz dlouho jsem Gabrielu nevidel, a opet pobavila... :-) Knizku pana Pechacka moc doporucuju (i v podobe audioknihy). ()

klúčik

Výroba záchodov je veľmi dôležitá záležitosť. Tento film sa pánovi Kleinovi podarila. Ale ak by bola natočená tak o päť rokov skôr , určite by sa nenatočila. Výborný Lasica a Řehák. 80%. ()

velkyvezir

Výborný snímek reflektující podnikový marasmus dohnívajícího socialismu. Lasica má charisma a role mu výborně sedla, Hlaváčová byla skvěle přirozená, jen ty jejich dcerušky byly poněkud křečovité. Obermaierová jako podniková děvka výborná. Skvěle jsem se pobavil a film by si od ostatních rozhodně zasloužil lepší hodnocení. ()

Bohemák

Skvěle vystižená atmosféra doby a místy opravdu velmi zábavný nadhled. I v malých rolích se objevují výrazní herci a užívají si je (zvláště Zdeněk Řehoř). ()

Paity

Skvělé sólo pro Milana Lasicu, který tyhle role prostě dává levou zadní a dokáže tak vykouzlit úsměv na tváři člověka, který se nikdy neusmál. ()

Piškotka

Plno životních mouder, trefných hlášek a mužského pohledu na svět. Zda byl Bobo "down", těžko říct, spíš šuškající lidé kolem něho. Nebyl to pravý kariérista, i když příčky pracovního zařazení zdolával poměrně rychle, ale za cenu manipulace jeho pravého Já. Páni soudruzi mu mnoho nedarovali, pokud nebude po jejich, nebude mít dostatečné podmínky pro svůj koníček - kachlová kamna. Taková metafora, která i v dnešní době ba v jiné podobě, klepe na nejedny dveře. Milan Lasica hrál výborně, pln pokory a skromnosti. Jeho "dvojče", Július Satinský nebyl pozadu. Paní Hlaváčová zahrála velmi oduševnělou ženu. Jan Hrušínský byl srandovní. Tento film hodnotím jako zdařilý hlavně pro specifický český humor. ()

ondrula

Nemůžu si pomoct, ale na mě ty komedie z osmdesátých působí tak nějak smutně. Ústřední postava většinou řeší nějakou jímavou osobní krizi a vše se odehrává v šedivém prostředí nerudného normalizačního socíku. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein