Horka kritika pozdniho socialismu - ale sedla - opravdu vydarena satira.(25.7.2002)

Geniální výkon ležérně, přesto třeskutě, hrajícího Lasicy, nádherná Valerie Zawadská a šťavnatá dvojčata... Jen pár z těch nejsilnějších dojmů, které ve mě film zanechal. Je taková pohodová sranda, satira a zároveň lehce filozofující prozaická báseň... Takové filmy už se dneska netočí ani natočit nemohou, možná až se konečně bude rozpadat nový socialistický blok, dnes nazývaný EU...(10.10.2017)

Vyborna ceskoslovenska komedia este z cias komunizmu v hlavnej ulohe so skvelym Milanom Lasicom,ale i dalsimi super hercami,zopar nezabudnutelnych hlasok a humor,ktory cloveka rozosmeje...:-)(1.5.2019)

Povedená hořká komedie s velkým množstvím známých herců, která si vzala na mušku určité "zvyky" z období před rokem 1989. Na stopáži 109 min. však ztrácí občas tempo, což je škoda. Zmatená intermezza bych asi vynechal.(1.9.2008)

Trochu mi film připomíná jeden díl krtečka: krtek nakreslil myšku a zajíc radil jak ji vylepšit, až pokazili plátno. Podle mne i tvůrci čekali: praskne to nepraskne? A je to bohužel znát.(1.5.2010)

Komedie z dob zahnívajícího socialismu.(22.6.2014)

Ja ti ho tam nasroubuju... Dlouho jsem se tak nepobavil u ceskeho filmu, jako tady 👍(26.3.2018)

Ďalší zo série Kleinových komédii na tému "kritický socializmus". Tentoraz sa to ale celkom vydarilo. Rozhodne má na tom podiel aj vynikajúci Milan Lasica.(21.8.2003)

Nie som extrémnym fanúšikom československých filmov, ale táto satyrická snímka ma dostala, geniálne salámistický ksicht Milana Lasicu na nezaplatenie...po ďalších zhliadnutiach musím zvýšiť na plný počet, toto nie je satyra, to je film o živote človeka, ktorý stratil chuť niečo zmeniť v dobe, kedy zmena bola tabu, ale tie hlášky, čistý konec :D "Boris se v čechách jmenuje buď kadeřník nebo umělecký fotograf" ...(28.2.2009)

Snad žádný český film z konce osmdesátých let neukazuje všechnu tu zvrácenou směšnost a prázdnost odumírající "reálného" socialismu líp, než tahle komedie. Ve své době byli všichni nadšení a chápali ji jako protirežimní, nicméně čas ji prověřil a pocity, ktreré člověk má když jí sleduje dnes, jsou prakticky stejné jako před více jak dvaceti lety. Skvělý scénář, vynikající herci a hlavně, snad jediná skutečná satira, kterou se za socíku podařilo natočit a dostat do kina. Dneska bych řekl, že je to daleko více vypovídající a daleko ostřejší, než tolik adorovaná díla nové vlny i než rádoby hluboce umělecká díla někteřých guru polistopadové politické a kulturné scény. A co je nejzajímavější, když dneska shlédnu například Panelstory (svého času taky nesmírně "politicky" problematické dílo), neřekne mi vůbec nic. Tohle je ale jiná, bohužel, některé věci mají nadčasovou platnost, bez ohledu na režim.....(28.8.2011)

V pražských kinech se promítal od 28.9.1989 (Sevastopol)(21.6.2012)

VÁŽENÍ PŘÁTELÉ , ANO , ANO , ANO !!!(12.12.2012)

Na svou dobu velmi odvážný snímek, uvedený do kina v říjnu 1989. Asi už cenzor nebyl ve střehu. Ironický a přitom laskavý humor pana Lasici, který jako Bohouš Fischer pracuje v pozici referenta v podniku na výrobu záchodových mís. Tak moc by chtěl dělat něco užitečného a prospěšného (tedy ne že by wc mísy nebyly užitečné a prospěšné, kdo by taky chtěl chodit na turecký záchod :-)). Je otrávený zbytečnou administrativou, nesmyslným vykazováním nejrůznějších zbytečností a všudypřítomnými intrikami ale místo toho se stává ekonomickým ředitelem a je tak nucen dělat stále větší kompromisy… ale na harmoniku hraje hezky:-))(18.2.2013)

Pro Gottwaldovy, Zápotockého, Novotného a Svobodovy děti k popukání (ověřeno), pro Husákovy a obeznámené Havlovy děti úsměvné. Pro ostatní nepochopitelný humor, protože absurdita sice zůstala, ale změnila svou tvář. Jako pozdní Husákovo dítě dávám tedy za 4*. Obávám se jen, že moje případné děti už dají jen tři a méně. Určitou nadčasovou rovinu tenhle film má (posoudím za nějakých dvacet let), ale obávám se, že mnohem víc je pomníkem doby a jako takový se časem stane spíš "dokumedií". PS: Pokud Bobo nerozuměl ekonomice pozdní normalizace, zajímalo by mě, co by říkal dnes.(3.7.2013)

Třesoucí se režim už nechával řadu narážek na svoji adresu bez povšimnutí. A tak si to skvělý Milan Lasica pořádně užil.(4.3.2018)

Skoro jako u nás ve firmě ;)(28.3.2018)

Na žádný jiný film nepasuje označení "hořká komedie" tak, jako právě na tento. Vrátný podniku k hlavnímu hrdinovi: "Všichni něco pořád odnášejí ven a vy jediný nosíte něco dovnitř."(11.3.2011)

Připojuji se ke komentáři "Adam Bernau". Kongeniálně vystižená doba konce socialismu v ČSSR. Satirický spektákl plný postaviček z období perestrojky. Málokterý film zatáhne diváka tak dobře do atmosféry své doby. Lasica, Satinský, Hlaváčová, Labuda, Kodet, Zedníček, Hrušínský, Sklenčka, Zindulka ... a mnozí další - všichni perlí.(8.1.2015)

Haha, tak tenhle film je ze života. Běžnej život inteligentního chlapa ve středních letech, kterej potřebuje nějakou vzpruhu, doma má dvě pubertální dcery a ženu, kterou přešla chuť na šmajchlování, pořádný "člověče, nezlob se" a Bohoušovy vtípky. K tomu nudná práce za socíku, kdy na místech ředitelů běžně seděli ti největší a nejneschopnější troubové a všude kolem je slyšet soudružský blábolení. Ty mísy od hajzlů perfektně dotvářejí situace. Vtipný, poetický, se skvělým Lasicou. "Musíš vidět věci v souvislostech". A já koukám kolem a kolem a vidím skvělou pravdivou komedii.(22.2.2015)

Zopakoval jsem si tento zážitek včera (4.9.2016) po 27 letech....tehdy 16 leté postupubertální naštvané mládě, které nenávidělo bolšána, dnes muž ve středním věku, velice se blížící roli Bobana Fishera. Sáhla na mě hluboká deprese, je to vskutku povedená esence tehdejší doby. A některé věci jsou univezální a platí za každé doby. Vzpomněl jsem si na film mimo jiné díky kouzelné miniroličce Zdeňka Řehoře hlásícího změny počasí podle zpráv od syna z vojenského letiště. Už jsem zase kolem cest viděl volební letáky prasolidí z ksčm, že bohatství této země nepatří jenom vyvoleným. Takže pánové, držte si peněženky a hlídejte KAMNA!(5.9.2016)

S tímto filmem to má stejné jako s Vrať se do hrobu - když jsem to viděl prvně, nepovažoval jsem to za nic extra, ale s každým dalším zkouknutím se mi to líbí čím dál víc, a víc a víc se u toho směju. Asi jsem až věkem dozrál na tento druh humoru :-)(29.10.2016)