American Experience: The Great War

Dokumentární / Válečný / Historický

USA, 2017, 360 min

Stephen Ives

Precizní mini-série o první světové z perspektivy američanů. Respektive primárně o motivech jejich vstupu do války, zákulisí během a dění kolem failu Ligy Národů ihned po. Překvapivě střízlivě a bez otravných medů. Od profilu Wilsona a jeho moralistického pokrytectví, ten nezvykle idealistický záměr, přes zásobení a dluhopisy, nátlak k podpoře válečného úsilí, propagandu, nevídané oprese, kontextů rasismu a sufražetek, až po bližší pohled na newyorskou patnáctou, lost battalion, meusko-argonskou ofenzívu i osobnosti jako byl Pershing, Chapman, Rickenbacker, York... Skvělé je zlidštění díky úryvkům z dopisů, stejně jako koláž dobových fotek a záběrů - až jsem někdy nechápal, že některé z nich vůbec existují. Výprava je příjemná a v návaznosti dává smysl. V součtu tedy perfekt okénko na moment zlomový, určující k americké roli ve světovém dění pro nadcházejících minimálně 100 let. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE] "There is such a thing as a man being too proud to fight. There is such a thing as a nation being so right that it does not need to convince others by force that it is right."(13.8.2017)