Paríž, 1789. útok na Bastilu bol úspešný a ulicami Paríža fúka dych slobody. Françoise (Adèle Haenel), mladá pračka a Basile (Gaspard Ulliel), muž bez rodiny a bez mena, objavujú jedinečné vzrušenie z lásky a revolúcie. So svojimi priateľmi a parížskou robotníckou triedou začínajú realizovať sny o emancipácii v novovytvorenom Národnom zhromaždení, kde sú s nádejou i pochybnosťami svedkami vytvárania nového politického systému. Ich debaty a nepokoje na uliciach držia v rukách osud ich kedysi posvätného kráľa a zároveň sa rodí republika. Sloboda má svoj vlastný príbeh. (Arsenal83)

rivah

Osudy různých historických postav, mužů a žen francouzské revoluce, kteří se setkali v Národním shromáždění....Drsný a divoký film o revoluci.(max.50%) ()

Arsenal83

Pôvodne mal vzniknúť kvalitný francúzsky epos o Francúzskej revolúcii, no nakoniec druhú časť ani nenatočili, lebo to pozerať nechceli ani Francúzi. A to sa režisér na toto dielo pripravoval 5 rokov. Kto vie, nad čím tie dlhé roky premýšľal, ale prišiel k nepevnej konzistencii, dejovému chaosu a úpletu zviazaného z nesúrodých postáv. Zámerom bolo ukázať revolúcii z pohľadu obyčajného človeka, ale zdá sa, že z pohľadu vrchnosti by to bolo prínosnejšie. Obyčajných ľudí sme mali už dosť. Hlavne v politike. ()

• Film sa objavil na filmovom festivale v Benátkach 2018, ale mimo súťaže. (Arsenal83)
  • Natáčanie prebiehalo v Paríži (Francúzsko) a trvalo 9 týždňov. (Arsenal83)
  • Pierre Schoeller strávil päť rokov prácou na tomto filme, aby stvoril scenár a dielo, s ktorým by bol spokojný. (Arsenal83)