Noc požírá svět (festivalový název)

• Francie

La Nuit a dévoré le monde

• Austrálie

The Night Eats the World

The Night Eats the World

Drama / Horor

Francie, 2018, 93 min

Simon Arnal, Carole Scotta

Scénografie:

Sidney Dubois

Hodně originální zombie film se zajímavě variovaným námětem a hodně podařenou hudební složkou...je vždy osvěžující vidět podobný přístup, když to v kontextu žánru vypadá, že už nelze přijít s ničím novým a pak někdo přijde právě s takovýmhle snímkem...pohledem na žánr z jiné strany...zajímavá nálada z bezčasí uvnitř domu, spíše psychologický ponor do vývoje života v osamění a v bezvýchodnosti, hledání motivace a odvahy...spíš drama než hrůza...(6.8.2018)

Je s podivem, že v té dnešní záplavě zombie filmů ještě někdo dokáže přijít s něčím neotřelým. Přitom stačí spojit zombie film s bezeslovným postapo subžánrem „poslední muž na zemi“, uzavřít hlavního hrdinu do činžáku a sledovat zombie apokalypsu čistě z jeho omezené perspektivy, skrz okno. A jak už to tak u posledních lidí na zemi bývá, postupně se začnou nudit. Hrdina tedy většinu času bojuje spíše s nudou a osamělostí než se zombíky (v jednu chvíli se dokonce snaží spřátelit se svým zombie sousedem). Jsou sice chvíle, kdy už je té nudy příliš a my se začneme trochu nudit s ním, ale většinu času si budeme užívat osvěžující minimalistický koncept plný neokoukaných nápadů, které v zombie filmech běžně neuvidíme. Už jen samotní zombíci se tu projevují trochu jinak, než jak je známe. Nevydávají totiž žádné zvuky. Jsou naprosto tišší, což je nejen mrazivé, ale zajímavě to i koresponduje s faktem, že jde vlastně z větší části o němý film.(29.6.2018)

Extrémne tichá, pomaly plynúca zombie “ochutnávka”, ktorej najsilnejšia “karta” spočíva v pomerne realisticky poňatom príbehu. Aká to škoda, že sa z tak ťaživej atmosféry nepodarilo vyťažiť viac. Toľko skvelých momentov vyšlo navnivoč, že neviem či mám tento “nápad” chváliť, alebo haniť. Takto len a len obyčajný, priemerný, “psycho” zážitok, ktorý mohol, no bohužiaľ, nijak mimoriadne nevyužil svoj veľký, nie len hororový potenciál.(17.7.2018)

• Trevor

Film nie je vyslovene zlý, ale je príšerne nudný. Svojim poňatím sa snažil režisér napodobniť povedzme film Já, legenda s legendárnym Willom Smithom, ibaže filmu chýbala rovnako ťaživá atmosféra a rovnako tak výborný výkon hlavného protagonistu. Pomerne dobré kostými zombíkov nestačia k tomu, aby bol zombie film úspešný. Keď sa Sam prebudí (prespať nástup Zet apokalypsy a pri tak bujarej oslave by bolo nemožné) a necelý deň pobieha po opustenom dome z kuchynskej linky zbiera omrvinky akoby nejedol už niekoľko dní (a pravda ak netrpel cukrovkou) už v úvode naznačili, že nepôjde o vydarený Zet film a zvyšok filmu to bohužiaľ iba potvrdil. Šancu tomu môžete dať, ale nepochybne existujú podstatne lepšie filmy.Film nehodnotil zdejší hororový expert, ktorý je pravdepodobne tak chudobný, že zo zásady hodnotí odpadom všetky novinky, ktoré prichádzajú do kín, keďže na lístok si praktizovaním blow jobu už zarobiť zrejme nedokáže.(11.8.2019)

Komorní intimní drama se tváří jako zombie survival, jenže hlavní postava - Sam - se chová spíše tak, jak by se asi člověk v dané situaci chovat neměl. Tedy jako instruktážní film, co nedělat v případě vypuknutí zombie apokalypsy, dobré, jako osobní drama zoufalce spíše průměrné. Některé scény mají zajímavý náboj a poetiku - diskusní chvilky s Alfredem, chytání vody na střeše, koupání u krbu, minimalistická hudba na cokoliv za asistence Sarah či tělo zabalené do bílé a obložené svíčkami. Nu a pak jsou zde scény, za něž by si zasloužil Sam vyfackovat, a momenty, kdy se zastaví čas a člověku padá hlava a zavírají se oči. Podobný Rammbock (2010) se mi líbil více.(2.12.2019)

• - Když Sam (Anders Danielsen Lie) krvácí z nosu, na jeho krabici kapou kapky krve, když však krabici zvedne, na krabici není ani stopa po krvi. (fanda124)