Noc požírá svět (festivalový název)

• Francie

La Nuit a dévoré le monde

The Night Eats the World

Drama / Horor

Francie, 2018, 93 min

Simon Arnal, Carole Scotta

Scénografie:

Sidney Dubois
  • Magika82

Robinson Crusoe, měl alespoň krásný exotický ostrov a azurový oceán... Zde má hlavní postava zničenou betonovou džungli, ve které se pohybují namísto koz či Pátka, zcela Rigor Mortis ignorující nemrtví... U snímku jsem usnula, což se mi stává opravdu zcela vyjímečně. Tedy rovných 0% a Odpadkový koš, prosím!(26.8.2018)

Extrémne tichá, pomaly plynúca zombie “ochutnávka”, ktorej najsilnejšia “karta” spočíva v pomerne realisticky poňatom príbehu. Aká to škoda, že sa z tak ťaživej atmosféry nepodarilo vyťažiť viac. Toľko skvelých momentov vyšlo navnivoč, že neviem či mám tento “nápad” chváliť, alebo haniť. Takto len a len obyčajný, priemerný, “psycho” zážitok, ktorý mohol, no bohužiaľ, nijak mimoriadne nevyužil svoj veľký, nie len hororový potenciál.(17.7.2018)

Príbeh o tom, čo sa stane keď ostanete sám v jednom veľkom dome, uprostred obrovského mesta počas zombie apokalypsy. Už od začiatku svieži a veľmi zaujímavý počin, ktorý dokázal zombie subžánru vdýchnuť konečne nejakú novú myšlienku. Jediným mínusom je mierna strata tempa v druhej polovici, ale záverečných 15 minút je opäť skvelou hororovou chuťouvkou s tými správnymi grádmi. Nechýba napätie, tiesnivá atmosféra, ani strašidelné útoky nemŕtvych. Za mňa veľmi dobré, na hrane 3* a 4*, ale niečo tomu predsa len chýbalo. Skrátiť to o 20 minút a pridať viac gore, mohlo to byť takmer dokonalé. 65 %!!(24.8.2018)

Hodně originální zombie film se zajímavě variovaným námětem a hodně podařenou hudební složkou...je vždy osvěžující vidět podobný přístup, když to v kontextu žánru vypadá, že už nelze přijít s ničím novým a pak někdo přijde právě s takovýmhle snímkem...pohledem na žánr z jiné strany...zajímavá nálada z bezčasí uvnitř domu, spíše psychologický ponor do vývoje života v osamění a v bezvýchodnosti, hledání motivace a odvahy...spíš drama než hrůza...(6.8.2018)

Je s podivem, že v té dnešní záplavě zombie filmů ještě někdo dokáže přijít s něčím neotřelým. Přitom stačí spojit zombie film s bezeslovným postapo subžánrem „poslední muž na zemi“, uzavřít hlavního hrdinu do činžáku a sledovat zombie apokalypsu čistě z jeho omezené perspektivy, skrz okno. A jak už to tak u posledních lidí na zemi bývá, postupně se začnou nudit. Hrdina tedy většinu času bojuje spíše s nudou a osamělostí než se zombíky (v jednu chvíli se dokonce snaží spřátelit se svým zombie sousedem). Jsou sice chvíle, kdy už je té nudy příliš a my se začneme trochu nudit s ním, ale většinu času si budeme užívat osvěžující minimalistický koncept plný neokoukaných nápadů, které v zombie filmech běžně neuvidíme (pokud od toho tedy neočekáváte tradiční hororové prvky). Už jen samotní zombíci se tu projevují trochu jinak, než jak je známe. Nevydávají totiž žádné zvuky. Jsou naprosto tišší, což je nejen mrazivé, ale zajímavě to i koresponduje s faktem, že jde vlastně z větší části o němý film.(29.6.2018)