Veronika (festivalový název)

El expediente

(pracovní název)

Drama / Horor

Španělsko, 2017, 105 min

Příjemné duchařské překvapení ze Španělska.. O to více zajímavé ..že to je inspirováno skutečnou událostí.. Hlavní hrdinka pohledná mladá španělka si zahrává s čím by neměla.. Toho chlapečka šilhajiciho mě bylo líto...a úplně nejvíce mě srala ta matka .. která Všechno nechala na nejstarší dceři.. atmosféra dobrá..ale co se opravdu nepovedlo.. byla hudba...no tvl..jak kdybych koukal na film ze šedesátých let!! Vůbec se to nehodilo k tomu filmu...když by se napětí dalo krájet...tak k tomu hrál ten zvukový hnus... 70% ze začátku roku rozhodně lepší kousek.(27.2.2018)

Vraj skutočný príbeh študentky, ktorá doplatila na svoju hlúposť a stiahla so sebou aj svojich súrodencov... Musím uznať, že v porovnaní s inými duchárskymi filmami, ktorých je celá halda, to nebolo vôbec zle technicky zvládnuté. Vidno, že si režisér nechal na spracovaní záležať. Kamera spolu s muzikou tu príhodne gradujú kľúčové scény a hlavnou mierou tak prispievajú k zimomravému dojmu a celkovej duchárskej atmosfére. Navyše ju umocňuje aj punc reálneho príbehu. Oceňujem tiež detských hercov, hlavne tú najstaršiu a toho malého chlapca. V súčasnej duchárskej mizérii ide rozhodne o nadpriemerný počin. 75/100(26.1.2018)

V roku 1991 dostala madridská polícia telefonát, v ktorom mladé dievča žiada o pomoc. Pri prešetrení prípadu sa zistilo, že dievča sa spolu s kamarátkami hralo s doskou Ouija, pomocou ktorej na seba privolalo desivú entitu, ktorá sprevádza každý jej krok. Jej rodina sa preto ocitla v obrovskom nebezpečenstve. - Pre mňa obrovské prekvapenie, ktoré hravo strčí do kapsy americké horory s miliónovými rozpočtami a slávnymi hereckými menami. Deti to odohrali na výbornú a skutočne mi na nich záležalo. Sandra Escacena, pre ktorú je to herecký debut, podala špičkový výkon a jej ďalšie kroky budem pozorne sledovať. Verím, že zostane u hororu, a neobávam sa, že by tomu bolo inak, pretože hororoví tvorcovia zo Španielska sú v tejto oblasti velmi pokročilí a v poslednom desaťročí vyprodukovali viacero výrazných mien. Strašidelných sekvencií je dosť a fungujú správne, takže jediné, čo v tomto prípade bolo pre mňa problémom, je trochu pomalší spád. Nevylučujem, že sa k tomu v blízkej budúcnosti vrátim a hodnotenie pôjde ešte vyššie, pretože okrem špičkového The Crucifixion od Xaviera Gensa som v tomto subžánri v poslednej dobe nezaznamenal nič lepšie. + herečka z REC 3: Genesis(6.1.2018)

„Boh s tým nemá nič spoločné.“ Údajne ide o jediný prípad v histórii Španielska, kedy policajná správa pripúšťala (po obhliadke miesta činu a prešetrení celého prípadu) výskyt paranormálnych síl. No... neviem no. A film? Tiež neviem. Občas to vyzerá ako od Balaguera, občas ako od Plazu, ale nakoniec je to „klasický“ Paco Plaza. Ani dobré, ani zlé s pár super scénami, ale tiež s množstvom hluchých a priemerných so stereotypným tempom a unavenou réžiou. Hlavná hrdinka pekná, ale tiež hysterická, atmosféra OK, ale občas nudná... A takto by som mohol pokračovať.(11.6.2018)

Paco Plaza definitívne vystúpil z tieňa Jaumeho Balagueróa, ktorý sa v rámci ich niekdajšieho filmárskeho tandemu javil ako silnejší článok a potvrdil, že je zdatným hororovým režisérom. Postupy, ktoré Plaza uplatnil už v RECu zafungovali aj tu a zdanlivo otrepaný námet s vyvolávaním duchov za pomoci tabuľky ouija a nežiadaným nadviazaním kontaktu s druhou stranou získava v prostredí madridského mestského paneláku razom príťažlivejšiu fazónu.(8.1.2018)