Veronika (festivalový název)

El expediente

(pracovní název)

Drama / Horor

Španělsko, 2017, 105 min

Režisér Paco Plaza( Rec 1,2,3) si dal od Zombie pauzu a vrhl se na Exorcismus,což je snad ještě otřepanější téma než Zombie a nepřišel absolutně s ničím novým. Technicky je film na slušné úrovni, ale to se jako plus příliš brát nedá vzhledem k režisérovi to byla automatická věc, jinak se jede dle klasické šablony. Pro mě je tenhle druh hororu velmi nezáživný, jelikož divák viděl jeden, viděl všechny a jelikož zde chybí lekačky i gore, tak jsem si zde nenašel nic, co bych si mohl z filmu odnést. Vzhled démona ujde a závěr je docela akční, takže vyloženě utrpení to není. Pro fanoušky žánru snesitelná a koukatelná záležitost, pro mě spíš ztráta času. 55%(27.12.2017)

"Verónica", je skutočný príbeh o študentke cirkevnej školy v Madride, ktorá sa vzhľadom k pracovnej vyťaženosti matky, neustále musí starať o trojicu mladších súrodencov. Keď počas dňa zatmenia slnka, roku 1991, spolu s dvomi spolužiačkami, podniká nevinnú zábavku so špiritistickou tabuľkou "Ouija", ani v tom najhoršom sne by ju nenapadlo, aký to bude mať dopad. V ohrození života temnými silami, sa tak ocitá nie len samotná Verónica, ale i mladší súrodenci .. "Paco Plaza" je v mojich očiach skrátka frajer "Luke". Spracoval tromi originálnymi, odlišnými spôsobmi všedný zombie subžáner, vďaka čomu sa navždy vryl do mojej mysle (REC I, II, III). Očakávania v podobe "Verónica", boli teda naozaj veľké, pričom jakožto milovník ducharín, vždy dúfam, že dostanem omnoho viac, ako len pridanú hodnotu v podobe slušnej atmosféry. Nie, vyvolania laku sa divák príliš nedočká, no kvalita spracovania je viac než slušná (!), dokonca miestami v určitých pasážach vďaka hudobnému doprovodu, pripomína 80´tkovú tvorbu. Paco vie čo chce, vie čo robí, vie pracovať s postavami, ktoré sa zhostili svojich úloh na výbornú, pričom samotná story sa síce môže zdať ako otrepaný klišé príbeh, no mňa rozhodne táto varianta nijak nenudila. Film ma bavil, zaujal, som veľmi spokojný, no a i keď sa pýta skôr trojhviezdičkový variant, budem veľmi milosrdný, a hodnotením okopírujem “PaedDr. Hasumin-a".(16.11.2017)

Věděli jste, že název oné komerční spiritistické tabulky, který anglofoni vyslovují úplně jinak než španělofoni, prý pochází z francouzsko-německého oui-ja (ano-ano), takže ho oba tihle -foni vyslovují blbě? Já až doteď ne, našel jsem to na netu. A to je taky asi to nejdůležitější, co můžu k filmu napsat. Další duchařina. Další průměrná duchařina. Další průměrná duchařina s dětmi, u které se mohou bát snad zase jen děti. Holt záleží na vkusu - mně osobně se třeba asi nikdy neomrzí sebeblbější teenagerské vyvražďovačky, ale průměrné duchařiny s dětmi se mi omrzely už dávno. Téhle aspoň budiž dána k dobru její jakás takás evropskost (ve filmu je pár zajímavých záběrů), její zvláštní hudba (místy retro instrumentálka jak z nějakého Hitchcocka, místy jakýsi hovnařský španělský poprock), Ana Torrent (taková hezounká holčičí herečka to v sedmdesátkách bývala a dneska je z ní už stará ženská, hrůza jak ten čas letí), nebo hezká představitelka starostlivé a pracovité nejstarší dcery (která se ovšem z milé a slušné katolické týnky promění v hystericky uječenou a psychicky labilní protivnou týnku). Jo a v červnu 1991 žádný zatmění Slunce nebylo, ani v Hispánii, ani nikde jinde na Zemi, to jsem si taky zjistil na netu. Takže je to celý bouda, pusťte si radši něco jinýho a neztrácejte čas. Přesto dávám rozpačitou hubenou třetí, asi za tu jakous takous evropskost a divnou hudbu a Anu a týnku a tak...(12.1.2018)

Otec série REC predvádza španielského kríženca filmov Ouija a Poltergeist. Neprináša teda nič nové pod Slnkom. Dosť priestoru dostávajú momenty bežného života. Najstaršie dieťa Veronika sa stará o svojich troch mladších súrodencov, keď je matka práve v práci. Sledujete napríklad ich ranné rutiny pred cestou do školy. Do tohto stereotypu sa čoraz viac, samozrejme hlavne večer, začínajú vkrádať chvíle strachu a nočných môr. Atmosféra je vďaka tomuto striedaniu budovaná postupne a graduje v samotnom závere. Keďže má film fajn atmosféru, triky na obstojnej úrovni a hlavná postava bola herecky kvalitne obsadená, tak som dostal rozhodne nemodro-percentuálny zážitok.(24.11.2019)

• Hernycztek

Španělé umí rozhodně lepší díla. Tohle je jen další nepovedená hra s Ouijou. Mimo hlavní postavu Veronicy to má příšerný casting nesympatických a otravných děcek. Natočené je to krásně, ale já se chci u takovýhle hororů bát, ne obdivovat interiéry. Téměř žádná lekačka nefunguje, atmosféry jsem taky moc nenašel. Pro nenáročného diváka a fanouška žánru to bude dostačující, ale já už jsem na tohle moc zhýčkanej moderními duchařinami. Několikrát jsem film posouval, abych se dočkal konce, ale ani tam nepřišlo žádné překvapení, takže bohužel.(13.5.2018)