Ten dvanáctý

• Česko Dvanáctý muž (více)

Z dvanáctičlenného týmu, který je vycvičen k likvidaci nacistických strategických cílů v Norsku, přežije zradu pouze jeden. Čeká ho ale nejtěžší úkol jeho života. Musí zraněný uprchnout do Švédska přes nemilosrdnou severskou divočinu s pronásledovateli v zádech... (TV Prima)

C0r0ner

Místy se to dost táhlo a celková jednotvárnost to hodně srážela, ale z průměru to nakonec dostal příběh jako takový, který sám o sobě nebyl až tak strhující, nicméně Norům přinesl neuvěřitelný impuls ke vzdoru a posloužil jako symbol proti nacistům. Nakonec tedy nadprůměr. 70% ()

zette

Velmi dobre natocene drama podle skutecnych udalosti, predstavy a blouzneni ve srubu nema chybu. Jen krok od plneho hodnoceni. ()

PROCESOR

Norové, jako každý jiný národ těžce zkoušený ve druhý světový válce má jistě nárok na své hrdiny. O tom žádná a to jim nikdo nebere. Ale pokud se někdo rozhodne nějakého hrdinu zfilmovat, měl by také kouknout jaký píšeme rok a netočit to, jako v padesátých letech, jako vyloženě propagandu. Neskutečně krásná, divoká, syrová je zde ztvárněna příroda, také, jak jinak. Pro mě je kámen úrazu a s čím mám problém, že některým věcem prostě nevěřím. Hlavně si myslím, že všichni, kdo mu pomáhali si zaslouží minimálně stejný obdiv, protože riskovali životy svých nejbližších. Nesmrtelnost hlavního hrdiny, ale hlavně závěr se sobíkem-pejskem mi už přijde vyloženě přestřelený, ale i tak jsem měl hezký filmový zážitek. ()

laik_60

Už keď Di Caprio v Revenantovi, doškriabaný a doráňaný od medveďa plával v osemdesiatkilovom kožuchu medzi kryhami ľadu sa mi to zdalo byť neskutočné. Podobne to bolo aj v tomto filme .. Božinku koľko zimy vlhka ľadu mokra gangrény na nohách ten nebožiak prežil .. Jednoducho je to taký "norsky"Polevoj . Hrdina čo sa nevzdal a všetko prekonal. Ale bolo to pozerateľné. :) ()

angel74

Nedokážu pochopit, jak mohl norský odbojář Jan Baalsrud přežít podobné útrapy, které popisuje tento snímek, obzvlášť když se vše odehrávalo v drsných přírodních podmínkách mrazivé Skandinávie. To prostě není v lidských silách. Musím však uznat, že i kdyby byl ten příběh jakkoliv nadsazený, tak na jeho základě se tvůrcům podařilo natočit nesmírně poutavý a dramatický válečný film, jenž vyniká úchvatnou kamerou a velmi působivou hudbou. Navíc ho zdobí brilantní herecké výkony Thomase Gullestada a Jonathana Rhys Meyerse. (75%) ()

dr.fish

Meresjev nebyl jediný tvrďák druhé světové. I Norové mají svého "opravdového člověka". Jeho anabáze do Švédska je ukázkou toho, co člověk dokáže vydržet. Zároveň samozřejmě i velkou poctou místním odbojářům. Nám Čechům se na takovou věc dívá poněkud empatičtěji skrze naší vlastní historickou zkušenost, jelikož náš odboj zaznamenal nepopiratelně největší úspěch proti nacistům zabitím Heydricha. Známe jaký teror dokáží nacisté rozpoutat, když za něčím jdou. Film je řemeslně zvládnutý a přes dlouhou stopáž nenudí. Závěrečný přechod hranice je zdařilou akcí. 80% ()

SeanLSD

Vrátil som sa dnes z takej malej túričky úplne zdrchaný a uzimený a nevediac, do čoho idem, pustil si film, ktorý trval 63 dní absolútneho teroru v zamrznutej divočine. Neviem si predstaviť, že sa to dá prežiť.. a nechcem zažiť jedinú stotinu z toho. ()

Immortal17

Víte, musím se přiznat, že válečné filmy nejsou zrovna tím pravým ořechových čím bych si chtěla zpříjemnit večery, ale jsem ráda, že jsem tentokrát učinila jinak. Ne nadarmo patří tento žánr mezi nejlépe hodnocený, jelikož téměř všechny filmy v této kategorii mají základy ve skutečných příbězích. Je vskutku neuvěřitelné čím vším si museli někteří během války projít, jakým peklem a jakým utrpením. Naštěstí se během této zlé doby našlo ještě pár jedinců s "lidskými" povahami, kteří se přes svůj strach přenesli, dělali správnou věc a pomáhali těm pravým lidem, kterou tu pomoc skutečně potřebovali. Jak moc velkou vůli máš žít? Tak přesně tolik toho dokážeš vydržet a přesně tolik bolesti dokážeš nést. ()

HorrFi

Bez ohledu na zdejší hodnocení jsem měl i tak trochu obavy, aby mě film fakt bavil, protože víme jak to tu někdy chodí, nicméně to bylo po filmařský stránce ještě lepší než jsem čekal a všem milovníkům survivalů můžu tenhle film doporučit.. ()

chelseaman22

Nutno ocenit solidní řemeslné zpracování, které je rozhodně lepší než u toho americké filmu, který pojednával o útěku trestance ze Sibiře až do Zakázaného města. Nicméně historická neznalost fašismu na severu Evropy v kombinaci s nataženou metráží nevzruší drtivou většinu osazenstva před monitory. 66% ()

UhLee

(7/10). Norové opět ukázali jak surové a tvrdé filmy umí natočit. Záměry velmi autentické, nechutné omrzliny zaručeny. Kamera skvělá, pomalé tempo není na škodu. Je zde hrozně dobře vidět, že vás může držet při životě vážně už jen vlásek, ale touha žít nakonec zvítězí. ()

Tosi

Norský voják Jan Baalsrud v tomto epickém dobrodružství po zmrzlém norském venkově dokázal, že zázraky se dějí. ()

Ryuuhei

Film má své světlé momenty a opravdu se filmařsky snaží, leč se blíží spíš klasickému evropskému indie počinu. Ale je příšerně dlouhý a od zhruba první čtvrtiny, kdy je hrdina upoután na lůžko, ztrácí tempo. ()

viperDavid

Další důkaz toho jak se lidi mohou spojit v jednoho když jde o hodně. Ono tady ale ani není moc vysvětleno vo co go, ale na tom nesešlo. 12 muž je bezpochyby audiovizuální drama se vším všudy. Co mi trošku vadilo, bylo až moc přihřáté divadlo o tom co člověk vydrží, protože člověk není superman. ()

Johnny.ARN

Atmosférovo to je správne severské. Sneh, mráz, voda, odrezané palce. Ale je to tak neuveritelné, že až je to neuveritelné. Hned od začiatku tomu prestanete veriť a dalej sa to už len stupnuje. Nemci klasicky za hlupákov, útrapne dlhé a, no, neuveritelné. Trpíte síce s ním ale vite, že už v tej vode by zdochol. Mám radšej nórske bojovky, nie nórskych revenantov. Slabé 3 z 5 ()

Lachtaan

Norsko nemá jen přenádhernou přírodu, stabilní ekonomiku, vysoký životní styl, ale i výborné filmy, do nichž se bez debat řadí i Ten dvanáctý, jeden z těch drsných thrillerů o přežití, které já vyhledávám s obrovskou chutí. U spousty filmů podle skutečné události zůstávám poněkud sterilní a moc mě ta spojitost s reálným příběhem do kolen nedostává. Tady jsem ale v mnoha momentech trnul, že v takových podmínkách před oněmi 77 lety jeden muž opravdu přežil. ()