Tenkrát v Hollywoodu

• USA Once Upon a Time in Hollywood (více)
USA / Velká Británie / Čína, 2019, 161 min

Scénář:

Quentin Tarantino

hroubek

Nejnovější film Quentina Tarantina určitě nepotěší všechny, a je to obrovská škoda. Tarantino si natočil film pro sebe, a vzdává v něm hold starý televizním seriálům a filmům, a v neposlední řadě samotné době 50. a 60 let v Hollywoodu. Tarantino si vždycky dělal věci po svém, a dělá to i ve svém nejnovějším filmu. A tohle bude pro spoustu diváků ten největší kámen úrazu. Trailery a premisa lákají na trochu jiný film, než ve výsledku dostaneme. Moc tomu nepomáhá fakt, že film nemá hlavní příběh, a všechno co se děje, jsou takové drobné epizody ze života v Hollywoodu. Mě to hodně sedlo a bavilo mě, ale rozumím všem komu to sedět nebude. Je potřeba jít filmu naproti, dokonce to film i vyžaduje, abychom si ho jako diváci mohli co nejvíce užít. A když to uděláme, tak dostaneme luxusní odměnu v podobě skvělých dialogů, výborných momentů a božích herců i v těch nejmenších rolích. Ale jak říkám, chce to jít filmu trochu naproti, jinak se může stát, že to celé bude jen póza. Hodně moc se mi líbila Tarantinova režie. Je velmi sebevědomá a přesná. Tarantino moc dobře ví, co chce vyprávět a jakým způsobem to bude dělat. Nikam nespěchá a chce, abychom nasáli atmosféru 60. let, kdy byli ulice plné hipisáků, každý borec měl v puse cigaretu od Red Apple a ženy byly smrtelně krásné. A tohle všechno Tarantino prodává s naprostou noblesou a lehkostí, že jsem jen koukal, a přál si tu dobu zažít. K tomu přidá pár scén z natáčení westernů, jako poctu svému oblíbenému televiznímu seriálu. Ale nebyl by to Tarantino, aby ve svém filmu neměl luxusní obsazení, a zde se sešla velká plejáda hvězd, kteří jsou zde kvůli Tarantinovi, a ne kvůli penězům. Leonardo DiCaprio si svou roli užívá a je v ní parádní. Brad Pitt dostal jednu z nejlepších rolí ve své kariéře, a zahrál jí skvěle, a s DiCapriem tvoří luxusní tandem, který bych chtěl ještě někdy vidět na plátně. Margot Robbie nemá tolik prostoru, ale v každé své scéně je parádní. Potěšila mě Margaret Qualley, Julia Butters nebo Al Pacino s Kurtem Russellem. I přes svou délku, mě film ani chvilku nenudil, jelikož má v každém záběru řadu odkazu, parádní hudbu nebo krásný momenty. Líbilo se mi, jak Tarantino mění dynamiku některých scén. Někdy jsou komediální, někdy akčnější(celé finále plné černého humoru) nebo dokonce i jedna velmi dramatická scéna s nádechem hororu.Tohle všechno Tarantino s přehledem zvládá a královsky baví sebe, a spoustu z nás. Tenkrát v Hollywoodu je parádní film, který mě hodně sedl a líbil se mi, a těším se až ho uvidím znovu. ()

LEGACY

Nevím jak u vás, ale u mě panují silně rozporuplné pocity. Na jedné straně stojí fantastičtí herci, který celý film posouvají do nebes a člověk jen žasne kam až se dá v herecký branži kvalitativně dostat, na straně druhé mě asi trochu tížil na srdci nedostatek příběhů, roztržité linky a pasáže, které na sebe jakoby vůbec nenavazovali, a celkový dojem u mně převládá takový, že jestli tohle je pro řadu lidí ten film, na který se vyplatí si počkat, tak v tom případě na mě Tarantino neudělal i třeba v porovnáním s jeho osmým snímkem , vůbec dobrý dojem. Co ale téčko umí mistrně jsou dialogová okna. To jak vymýšlí slova a postavy je něco, co se nedá napodobit a je v tomto směru jednoznačně průkopnický, proto ho masy milují, naservíruje na talíř něco zcela nečekaného a neokázalého - zde to jen a jen potvrzuje. ......Letňák Boskovice Pizza 65% ()

ZeroCZ1233

Po 4 letech, kdy se nám Tarantino naposled předvedl s nekonvenčně konverzačním westernem, jehož přístupnost pro klasického diváka byla na hraně jeho snesitelnosti, se vrací s jeho předposledním snímkem, jenž onu hranu zdárně přeskočil ku prospěchu nám, filmové médium milujícím prasátkům, jež se rádi rochní v tomto typu filmů, jejichž výskyt v kinech stojí jenom a pouze na tom, kolik slavných se podílelo na tvorbě a vzniku. Once Upon a Time in Hollywood zaujímá v prvé řadě poctu do této chvíle málo prozkoumáné dekádě, jejíž důležitost ale převyšuje její následovníky, jež jsou pro filmaře v posledních letech mnohem více přitažlivější. Přitom zde pitvaná 60. léta byla kulturním milníkem a změnou nesmírné velikosti a významnosti ve všech myslitelných uměleckých sekcích. Tarantino to ví a svými rozsáhlými znalostmi tento snímek prošpikoval narážkami většími či menšími, dobovým soundtrackem, jenž hraje méně známé tehdejší kousky (což je celkem škoda, protože soundtrack zde funguje na principu toho, že zní pouze z hudebních zařízení, takže nejznámější hity, jež vládly programům a hitparádám a v několika případech i souvisí s tématem, se zde nevyskytují, bohužel), plejádou známých osobností, kde nejvíce podstatné jsou Sharon Tate a Charles Manson, čímž Tarantino znovu kombinuje vzorec, jenž tkví v propojení reálná s výmyslem a zase to skvěle funguje. S filmařským nadšením se pustil i do řemeslné tváře tohoto snímku a jeho utržení z řetězu může průměrného diváka jedoucího na film jen kvůli známému castingu minimálně pěkně vykolejit (toto tvrzení jen dokazuje skutečnost, že mnou navštívenou projekci opustili tři lidé). Je to utahané, pomalé, kamera si vychutnává každý úhel, jenž ve své chvíli točí, nikam nespěchá, zároveň nikam nespěje. Klasický divák si řekne, že to kvůli kvalitnímu příběhu překousne, jenže i zde se vyskytuje další háček, jenž se do trpělivosti onoho diváka zasekl a nepustil. Příběh zde, přesně jak Tarantino sliboval, neplyne z ničeho, jedná se o skladbu scén snímající jeden či více obyčejných dnů (s občasnou stejně tvořenou retrospektivou) postav, jež samy onen příběh tvoří. Proto si Tarantino své postavy s maximálním úsilím a jemnou péčí vypiplal až do nebes, čemuž nejvíce vévodí jeho schopnost tvorby vynikajících dialogů a charakteristických veličin, jimiž tyto postavy vládnou a stávají se tak zapamatovatelnými a do žebříčků nejlepších postav tohoto roku postupující. Tomu z velké části dopomáhá herecké obsazení, jež sice vládne zvučnými jmény, ale i jejich dosavadními hereckými schopnostmi, jimiž vládne jak hlavní trio DiCaprio-Pitt-Robbie, jež minimálně ze dvou třetin předvádí Oscara hodný výkon (přičemž mým favoritem je o pár milimetrů více Pitt), tak i častá minutková camea jmen Pacino, Russell a dalších. To vše pomalu klouže po pošramocené trpělivosti stereotypního diváka až do doby, než nastane výbušný závěr, jenž ho dostane z dřímot a usadí pevně na prdel s bradou v klíně. Závěr je totiž na speedu založená jízda, vytahující si staré a divácky vděčnější Tarantinovy postupy, díky němuž se o tomto snímku bude ještě více a více v pozdějších letech mluvit a diskutovat. Já jsem si na této retro pochoutce donesené na zlatém podnose s fleky od krve, alkoholu a LSD od blázna z videopůjčovny pochutnal do sytosti a vysloužila si čelní místo v mém žebříčku nejlepších filmových laskomin roku. A kdo ví, třeba se tam do toho Silvestra udrží. *Edit: Je začátek listopadu a neudržel... 9,5/10. () (méně) (více)

mab

Promiň Quentine, ale tohle je prostě špatný. Kdyby jsi byl bezejmenný režisér, nováček, tak se ty oči zamhouřit dají, ale u tebe ne. Tento film z tebe má tak 5 minut, zbytek je nehorázná nuda, pokus (i dle zvoleného názvu) realizovat natahování jak ho známe od Sergia Leoneho, s pokusem o gradaci napětí ala Hitchcock, s vlastní invencí a tarantinostyl, bohužel jen v posledních 5 minutách ze skoro tří hodinového filmu. Invence dobrá, konec už dobrý, ale snaha o napodobení obou panů režisérů se ti ale hodně nepovedla. Osobně hodnotím jako tvůj tvůrčí vrchol Kill Billa, pak už to jde gausovsky dolů, tenhle film už pak je vyloženě sešup. ** DiCaprio i Brad Pitt solidně zahráno, to zachraňuje tu jednu hvězdičku. ()

lykan9

Já osobně jsem spíše zklamán. Musím souhlasit, že po obrazové stránce a hereckých výkonech, je Tenkrát v Hollywoodu líbivý a povedený film, ale, a to je velký kámen úrazu, je po většinu času velice nudný. Vlastně jsem se hodně bavil snad jen ve třech pasážích - scéna s Brucem Lee, farma a závěr. Jinak musím konstatovat, že to co mám na tarantinovkách nejraději, tedy dialogové scény, tak ty se tentokrát nějak nepovedly a divák se samozřejmě nudil. Až se dokonce divím, že si film vysloužil tak vysoké hodnocení, protože nejen z doslechu, ale hlavně na vlastní oči, jsem viděl diváky odcházející z kina znuděné a mrmlající. Další věc, která snímku poměrně škodí, je to, že se od diváka očekává, že zná filmovou historii Hollywoodu. Já osobně nějaké znalosti v tomto směru mám, měl jsem tedy tu možnost mnoho vtipů na toto téma pochopit, ale ne každý těmito znalostmi oplývá a o to nudnější se mu film musí zdát. Za mě určitě nadprůměr, ale Tenkrát v Hollywoodu patří rozhodně mezi tři nejhorší filmy mistra Tarantina. ()

Brain-D

Větší pocta 70.tým letům ani nemohla vzniknout. Dicaprio s Pittem jsou jak Redford s Newmanem. Víc odkazů než v předešlých filmech Tarantina. Nejosobnější Quentinův film. Poslední půlhodinka naprosto kulervoucí, tak jak je to u Tarantinovek zvykem. ()

Timak

Tak si tak sedím doma v gauči, chystám si pustit film, otevřu lahvinku něčeho ostřejšího, nasypu oříšky do misky a říkám si, co všechno tomu filmu nakonec vytknu, jak DiCaprio už není ten hlavní pán a jak to bude celé utahané, zbytečně dlouhé, ukecané a nebude to vlastně ani Tarantinovské. Jo a taky tam bude dost nafoukaný debílek Bruce Lee. No je 7 minut po půlnoci, já začal psát komentář a říkám si, že doprdele já nemám co vytknout. Že to bylo vlastně dlouhé tak akorát, že Pitt je skvělej, ale DiCaprio válí jak nikdy, že to kolem Lee je jenom nafouknutá hysterická bublina, že ten konec je vlastně naprosto geniální a ta třešinka na dortu po závěrečných titulcích je kouzelná. Chápu, že někomu ten film nesedne, ba dokonce ani samotnýmu fanouškovi Tarantina to nemusí vonět, ale za mě je to prostě geniální pecka chlápka, který nemusí nikomu nic dokazovat. Chlápka, který ví, co dělá a ví, jak to má dělat. Teď mě jen mrzí, že jsem se nechal zviklat těmi né úplně dobrými komentáři a ohlasy a nešel na to do kina. Věčná škoda. ()

VanTom

Povedlo se. Jakmile Quentin trochu polevil v machrování s encyklopedickou znalostí seriálů, filmů a písniček 60. let, uvědomil jsem si, že se mi dostal pod kůži a že mě skvělé, živé, dokonale zahrané postavy baví už jen svým všednodenním žitím, pojížděním a natáčením v blyštivém Hollywoodu. Bál jsem se "tarantinovského" konce – rekonstrukce tragické skutečnosti, ale mistr mi krásně "pohádkově" vypálil rybník. ()

Trustme

150 minut Tarantino předstírá, že natočil film o kultovní hollywoodské éře v rozmáchlém eposu, aby se ke konci prozradil, že za 100 milionů si přišel vyřídit nekompromisně účty s The Manson Family (a Brucem Lee) ! ()

BROKEN_

Nejklidnější Tarantinovka! Quentin je můj miláček, a každý jeho film si užívám, a nikdy mi nepřišlo, že by natočil něco slabého. Tenkrát v Hollywoodu je poklidný film, který má skvělou hudbu, strašně dobře se to poslouchalo, Tarantino si zkrátka umí vybrat. KAMERA! Úžasná! To stejný režie. Dvojice DiCaprio a Pitt hrají bravurně, a každý dodal své postavě šťávu. Božský Leo hraje Ricka Daltona, herecká hvězda z westernů. Pitt hraje jeho kaskadéra, válečný veterán Cliffa Bootha, který se o sebe dokáže postarat, zkrátka je to frajer. Margot Robbie se tady moc neohřeje a někdo by mohl říct, že je tam zbytečná, já si myslím, že není zbytečná. Její scény jsou hrozně fajn, například když je v kině, a dívá se na svůj film, a během toho pozoruje diváky, kteří se náramně baví. Jediný kdo se mi moc nelíbil, je Bruce Lee. Ten tam je spíše k smíchu, a Tarantino z něho udělal boxocací pytel, ale i tak, jeho scény jsou zábavné. Samozřejmě se tady objeví Tarantinovi oblíbenci z jeho předešlých filmů. Tempo filmu je pomalejší, ale je to hrozná pohoda. Čeho jsem si všimnul, je, že lidé říkají, že je to nuda a až ve finále se něco konečně děje. TO NENÍ PRAVDA! Je tady několik skvělých scén, ať už je to Leo a malá holčička, kteří natáčejí, Pitt a hipíci, Margot v kině, scény z filmů ve kterých vystupuje Rick Dalton, Rick zapomíná text, Pitt a jeho pes, a k tomu všemu, je to krásně natočený, se skvělou hudbou. Zkrátka celý film je parádní. Finále? To je vrchol filmu!! Zfetovaný Pitt nemá chybu, smál jsem se tak moc, že mi tekly slzy. Neskutečná pecka! Kdyby tenhle film trval další 2 a půl hodiny, vůbec bych se nezlobil. Tenkrát v Hollywoodu je jeden z TOP filmů roku. Tarantinovi budu na oscarech držet palce, on si to zaslouží, aspoň za ten scénář! :-D ()

Eleanor05

Film, který prý Quentin Tarantino natočil sám pro sebe, a podle mého názoru, ho měl také promítat pouze sám sobě... OBSAHUJE SPOILERY! Režisér zřejmě předpokládal, že změna známé a očekávané historické události bude znovu (Hanebný pancharti) automaticky znamenat záruku výborného filmu, jenomže to se spletl. Pouhá změna sama o sobě jako nosná myšlenka nestačí, když vše ostatní okolo je nepromyšlené a jalové. Zatímco Hanebný pancharti jsou v každé pečlivě vystavěné, výborně napsané, napínavé, úžasně zahrané scéně na hranici geniality, Tenkrát v Hollywoodu působí jako jejich chudý a mentálně zaostalý příbuzný. Jedna zbytečná, nikam nesměřující a uměle natahovaná scéna tu střídá druhou, dva vcelku nezajímaví chlápci vás provázejí svými každodenními trampotami, a vy přes dvě hodiny čekáte na ten obrovský, děsivý masakr, který v roce 1969 spáchali zfanatizovaní členové Mansonovy sekty... a čekáte zbytečně. To, co totiž na oplátku dostanete, je jen jakási směšně trapná krátká akční scéna, která učiní celou linii se Sharon Tate a do jisté míry i dlouhou scénu z Mansonova statku, naprosto zbytečnou a na víc, než jedno podívání, už obé nefunkční. Tenkrát v Hollywoodu má být prý poctou starému Hollywoodu, což se projevuje tím, že je občas DiCaprio přidán do starého filmu podobně jako Forrest Gump do historických záznamů (ale v Gumpovi to není tak příšerně na sílu a beze smyslu) a vystupuje tam pár postav skutečných herců z minulosti, no páni, až mi slza z té vší nostalgie ukápla... :D Nejen, že je tento film přes dvě hodiny natahovaná, k závěru nesměřující, nesepjatá, příběh téměř postrádající nuda, (vlastně by se dalo dokonce říct, že jsou to jen scény seřazené náhodně za sebe), ale poté to ještě celé korunuje absurdní a stupidní závěr. 1* ()

bizz_mjc

Do píííči, proč ta hovězina má skoro 3h? Brad je cool, jeho dog taky, i Leo, ale to vše okolo? Sorry, dontandrsténd... tolik povyku pro nic. ()

Master19

Jsem rozhodně dalek tomu, abych rozuměl všem narážkám a odkazům, nezbývalo mi tedy, než si užívat vizuál a vnímat to, čemu rozumím. Znamenalo to také, že jsem se místy nudil a ty skoro tři hodiny se celkem táhly. Po závěrečné pasáži jsem už tak nespokojený nebyl, ale na plné hodnocení to u mě není. ()

sskrblik

Naservírovat si tento Kventýnův počin najednou by byla možná pro mě až příliš natahovaná estráda. Díky tomu že jsem to viděl na etapy, tak mě bylo vcelku jedno, že se děj vleče jako párek. Rozhodně to však považuji za zábavnější podívánou, než-li v případě silně přepáleného filmu Osm Hrozných. V podstatě se dá říct, že zde je představen nejmilejší a nejhodnější Tarantino, výjma posledních asi 10 minut. Co se mu podařilo neskonale dobře je vyzdvihnutí atmosféry doby hippie a Holého Údu let šedesátých. Dvojka DiKapr i jo a Vřed Pliv jistě hrají velmi slušně a možná díky Braďákovi (Vřeďákovi) je to o stupeň lepší. Dobré písničky (to se očekávalo), vizuálně hezké a příjemně laděné. Nicméně to asi tak všechno, děj je v podstatě vleklý a v závěru celkem o ničem. Čekal jsem předalece více... i tak jsem ale svým způsobem spokojen. ()

Tomatáš

Nebýt výtečného hereckého výkonu Brada Pitta, dal bych tomuto nataženému, nudnému paskvilu odpad!Tarantino už není Tarantino! ()

Sany33

Príbeh: Keď má neúspešný herec úspešného kaskadéra, ktorý je mu aj najlepším priateľom. Herecké obsadenie: Leo a Brad sú jednoducho stávka na istotu. To ako to ale Brad zahral mi normálne odpálilo dekel. Prevedenie: Hollywood v zlatých 70s bol jednoducho mestom filmu a Hippies. Pocity: Pocity som mal zmiešané, od začiatku som v tom filme cítil veľmi dobrú filmarinu aj herecké výkony aj kameru aj príbeh odsýpal veľmi dobre ale nijak som tam nevidel Quentina a potom sme prišli k posledným 15 minútam. A tam som ho objavil a vo všetkej paráde. Pridaná hodnota: Plameňomet ma jednoducho zabil !!! Už veľmi dlhu dobu som nemal taký záchvat smiechu. 95% ()

Mishqo

Ten záver bol brilantným vyvrcholením filmovej mašinérie zvanej Hollywood a Tarantino v celej svojej paráde. ()

fabecc1222

Výlet do konce zlaté éry Hollywoodu, který díky plamenometnému a psímu finále v sobě nezapře klasického Tarantina, který si prostě nějaký ten krvák nemůže nechat ujít, ačkoliv tady opět bude hýbat historií, podobně jako v Panchartech. Nečekejte zástup znázornění skutečných osobností a znázornění jejich osudů. Sem tam sice dojde nějaká ta dobová megahvězda, ale příběh se točí okolo fiktivních lidí. Tenkrát v Hollywoodu je překvapivě z ranku filmů, které už se dnes jen tak nevidí. Klade důraz na kvalitní příběh a brilantní herecké výkony. Dost možná je to i nejlépe odrežírovaný film Tarantina, který svou filmografii zase posunul trochu jiným směrem, a viditelně je to dobře. ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film