Tenkrát v Hollywoodu

• USA Once Upon a Time in Hollywood (více)
USA / Velká Británie / Čína, 2019, 161 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Nethar

Jeden ze slabších Tarantinů, ale furt se na to díky skvělým hercům a celkovému zpracování dá moc dobře koukat. ()

Emzet

Tak na rovinu: Tarantino vždy experimentoval s budováním napětí k emocionálnímu katarznímu výtrysku, nicméně tentokrát je to snad poprvé, kdy velká část onoho napětí a emočního vyplavení závisí na znalosti konkrétních reálií. Pokud diváku nic neříká Sharon Tate (a Manson), či pokud nezná či mu nejsou sympatické okolnosti tvorby filmů, vyjde pravděpodobně velká část snímku naprázdno. Když film navštíví "Manson Family", je sice režie dostatečně zručná na to, aby divák byl zneklidněn i tak, ale nejspíše teprve po momentu poznání o co se vlastně jedná dojde k onomu zamýšlenému zásahu. Vůbec celý film ještě mnohem víc závisí na odkazech a mravenčí práci v pozadí stran narážek, myšlenek, plakátů... Komukoliv jinému bych to omlátil o hlavu coby bezostyšné samožerství, nicméně jsou autoři (Eco... a zjevně i Tarantino), kterým to projde. Ne že by OUATIH nefungoval i jen jako charakterovka mezi těmi dvěma ústředními (kteří mimochodem předvádí opravdu famózní práci), ale je zde mnohem snazší jeho subtilní a pomalou krásu minout. Pochopitelně vás napadnou režisérovy starší filmy: Jackie Brown (tempo vyprávění, sbíhající se linie, zásadní téma stárnutí a místa ve světě), Death Proof (divácká nepřístupnost, zjevné hrátky s narativní strukturou, velmi konkrétní dobový zeitgeist a oslava filmu jako takového) či ... no uvidíte, nebudu spoilovat, ale vše je pojato zase tak nějak jinak. Body za pravděpodobně morálně nejpřímější postavu v Tarantinově snímku vůbec (no hádejte) a za opět vytříbený soundtrack. Moderní kovbojka jako řemen, ač bez hlášek a (téměř) násilí. Případně alespoň láskyplné ohlédnutí se za jednou érou kinematografie a Ameriky obecně (dělal vlastně QT kdy něco jiného?). Těším se na druhou projekci. P.S. - paralela s The Wild Bunch (byť v mnohem optimističtější podobě) mě napadla až ráno, ale on ten rok 1969 možná nebude náhoda. ()

Oliveris

Finally. Tarantino završuje svoju lásku k filmom najlepším možným spôsobom. Ale pekne postupne. Ak čakáte nabúchanú akciu so zaujímavým príbehom, dajte ruky preč. Tu je to o detailoch. Dej je odsunutý na vedľajšiu koľaj. Zábery kamery, monológy, hudobné variácie, herecké výkony, stovky odkazov na filmy(ach tie odkazy, sú skrátka fantastické)...o tomto je tento film. Napriek chýbajúcemu hlbšiemu deju, sú charaktery jednotlivých postáv absolútne fantastické a nejde ich nemilovať. Najväčším prímom filmu je bezpochyby jeho všednosť. Sledujeme situáciu a životné príbehy, ktoré sa už nejednému z nás prihodili, alebo môžu prihodiť. Samotné finále je absolútnym stropom doterajšej Tarantinovej tvorby. Na záver mi teda neostáva povedať nič iné, než len ďakujeme Tarantino. Uzatvára sa jedna filmová etapa. Hollywood už nikdy nebude taký ako bol. ()

husokachna

Bavil jsem se královsky, neuvěřitelně si užíval každou chvilku, kdy byl Leo nebo Brad v záběru (takže téměř pořád) a tenhle výlet do šedesátek mi udělal dobře. Ale rozhodl jsem se, že budu v hodnocení nekompromisní, protože je to v mnoha ohledech selhání a totálně nenaplněný potenciál. Možná budu maličko spoilerovat, ale pokusím se minimálně. Quentin se totiž rochní ve světě, který si stvořil, nechce se mu z něj odcházet a stačí mu pouze ten svět, nic jiného nepotřebuje. A absence příběhu je to nejmenší. Jednotlivé scény jsou v podstatě nesmyslné, k ničemu, vykreslit postavy a jejich motivaci by se dalo královsky na daleko menším prostoru. A tak nám Quentin ukazuje natáčení westernu (westernového seriálu?), ale kdyby natáčení...díváme se pět minut na scénu, jak by v podstatě vypadala natočená...proč? Vím já? Efektní? Určitě! Bez pointy a k ničemu? Asi jo! A tak je to skoro se vším. Jednotlivé scény by buďto absolutně mohly chybět, nebo být přeházené, kratší, delší, je to úplně jedno. Proč máme scénu na Spahnově ranči? Aby mohl pak Brad říct - jé, vás znám...? Někdy to působí parodicky, jindy úplně vážně, chvíli je tam voice over, chvíli ne....a OK, může to být pocta tomuhle a tamtomu a já s tím nemám problém a v podstatě mi nevadí, že některým odkazům nerozumím, že některé postupy nechápu a měl bych. Problém je ten, že všechno to tam je jenom proto, že páně režisér tomu tak chtěl. Člověk absolutně nechápe opodstatnění a důvod jednotlivých scén. I onen diskutovaný závěr je totálně bez gradace, divný, uspěchaný a mezi náma totálně přehajpovaný. Co se v něm odehraje, se dá tak trochu očekávat a v podstatě bez sebemenšího spoileru jsem tušil, že dojde přesně k tomuhle. Ne, jinak, čekal jsem to finálně na základě hajpu daleko daleko větší, monumentálnější a šílenější. V reálu se však vše mávnutím kouzelného proutku změní v černočernou grotesku, ke které ale v podstatě nic nevede, nesměřuje, zase se to tam jen tak plácne, protože Quentin chtěl. A ano, Quentin si může tvrdit, že takhle to být mělo, že on nechtěl vyprávět příběh. Já tomu říkám lazy writing a sraní na diváka. A aby všeho nebylo málo, je často Quentin až parodicky doslovný, i když zrovna v tomto bodě doufám, že to byl záměr. Ještě k tomu závěru - někdo tomu tady dal odpad a dost zostra se vůči tomu finále ohradil a já to plně chápu a v podstatě s tím souhlasím. A chápu, co chtěl udělat QT, čeho tím chtěl ve svém fikčním světě docílit a co nám chtěl dát. A zároveň mu za to děkuju a tleskám a jedním dechem souhlasím s uživatelem, který říká, že je to pěkný svinstvo. A tak to mám vlastně s celým tímhle filmem. Strašně jsem si ho užil, mám ho rád...ale v mnoha ohledech je to velmi špatný film a selhání a v mnoha ohledech mě neskutečně sere. Howg. P.S. ustřední dvojici fešáků pozlatit, myslím, že Quentinovi zachránili film a Sony peněženku. ()

Klajnik

Očekával jsem více. Po projekci v kině jsem byl uspokojen. Dokonce jsem na tom byl v kině 2x a 2x jsem si to taky užil z očividných důvodů. jak jsem ale u filmu prodléval, tak jsem si postupem času začal uvědomovat, že ten narativ je příliš rozpustilý a není tak zdařile vystavěný, jak by mohl být. Vím, že Tarantino chtěl natočit film o filmech a má jméno na to to udělat a ještě na tom vydělat, jenže mě zajímá kvalita (kterou u filmu činí zábavnost, styl a tematický přesah) a tu Tarantino tentokrát dostatečně nenaplnil. Tak třeba: Je věnováno pramálo prostoru samotnému kultu Mansonovic Rodiny, která byla odvrácenou stranou celé hippie kontra-kultury a jejím motivem byla rasová válka v kontextu doby, kdy ani ne rok nazpátek byl zabit Martin Luther King. Je to škoda, protože by to byl takto zajímavější a lépe vygradovanej film (vzhledem k tomu, k jakýmu závěru to spěje), ale uvědomuji si, že Tarantino chtěl natočit film o filmech, pohrabat se v popkultuře, ale výsledkem pak není story-driven film: Řada scén vede do ztracena či zabírá příliš velký prostor. Film má mít prostor dýchat, ale vzhledem k omezenému prostoru by měl být taky podstatně efektivně odvyprávěný. Možná měl Tarantino natočit radši mini-seriál. DĚJ: Rick celou dobu řeší svou kariéru, která upadá. Cliff neřeší nic (proto bydlí v karavanu a proto působí jako větší frajer z oné dvojice) a jenom Ricka vozí. Opravdu nemá žádnou příběhovou archu. Ta Rickova je zpracovaná krkolomně. Nedaří se mu, protože chlastá a není už takovou žhavou hvězdou (snad se jí ani nikdy nestal) a teď stárne a doba se mění. Pak se mu na jednom natáčení zadaří. Ten večer mu producent ze začátku filmu zavolá, páč mu domluvil práci na spaghetti westernech u Corbucciho. Před samotným krvavým závěrem tedy Rick a Cliff odletí do Itálie natáčet braky. Následuje 2min montáž oněch filmů i informace, že Rickovi se nelíbí tamní post-synchronní přístup k nahrávání zvuku. Poté se vrací zpět do LA a Rick si s sebou přivedl manželku, která dále nedostane prakticky žádný prostor. Vše už se docela rychle sune k vražednému řádění. Lidem neznalým té historické události to asi bude připadat dost samoúčelný, ale znalí kontextu ocení, jak zde QT opět pozměnil historii. ____Na Tarantina je to celé ale vlastně scénáristicky docela slabý. Neurodivergentním lidem sice může vyhovovat, že je to jen taková stylová a podívaná lehkého rázu, ale já osobně chci tematicky hutnější a intenzivnější podívanou - kord od QT, který ve svých vrcholných dílech (Panchartech, Djangovi a hlavně Osmičce) dokázal, že s napětím dokáže pracovat mistrně - stal se z toho takový jeho gimmick. Zde tomu ale moc nedal: Divák očekává, že v pasáži, kde Pittův charakter Cliff odveze hippísačku Qualley na ranč, se něco dramatického odehraje, ale spíš to vyzní do ztracena. Někteří tomu samozřejmě dají nálepku geniality, protože QT se vzepřel diváckým očekáváním, ale mě to přijde spíš líné a slabé. Co se tematické hloubky týká, tam Tarantino nikdy nebyl tak silný (pro srovnání bych doporučil třeba o 3 roky mladší Babylon). QT je to postmoderní umělec v tom smyslu, že si pohrává s formou a komunikuje s tím, na co navazuje. Tohle je však jenom takový milostný dopis Hollywoodu a době, ve kterém se autor rochní v odkazech, natáčí si ikonické herce a pouští nám k tomu staré hity a mě to fakt baví, jak jsem už zmínil, jenže bych také rád, kdyby se toliko nekašlalo na jiné aspekty, protože je mi fakt jedno, že Tarantino dal třeba DiCapriovu tvář do scény z Velkého Útěku, když se diskutovalo, že tam jeho postava, Rick Dalton, měla dostat roli. Margot Robbie je sice krásná a hezky se usmívá, ale je taky fakt, že ve filmu má její postava, Sharon Tate, málo prostoru (Tarantino by mou hypotézu odmítl) a ten, který má, je investován do toho, že se fotí s fanoušky u plakátů nebo sleduje v kině svůj vlastní film. Snad bychom ji měli vnímat jako potěšení celého filmu, vzhledem k tomu, jak milá a krásná po celý čas je, ale těžko takovou pozici zastane mezi Pittem a DiCapriem, kteří hrají podstatně zábavnější postavy. Tarantino také pronesl: "Brad Pitt-Leo DiCaprio have 'most exciting star dynamic' since Robert Redford-Paul Newman" (odkazuje na filmy Butch Cassidy a Sundance Kid a Podraz). Samozřejmě, že to můžou být takový propagační kecy, ale možná mu to tak fakt přijde. Nechápejte mě špatně - ti dva mezi sebou mají skvělou chemii, ale problém tkví v tom, že po většinu stopáže každej řeší něco jinýho (jeden natáčí western, druhej opravuje anténu) a když už spolu jsou, tak buď jen koukaj na televizi anebo jeden čeká opodál, zatímco druhý mluví s producentem. Já tedy však očekával, co tito protagonisté spolu budou zažívat a jak se promění jejich vztah během příběhu, ale to se nenaplnilo. Proto mezi nimi není ani zdaleka tolik dynamiky jako třeba mezi Goslingem a Crowem v Nice Guys z roku 2016. ___Uvidíme, jak dopadne Tarantinův poslední film, ale možná se nám fakt už vyčerpal a měl by si dát oraz (nevěřím totiž tomu, že mu to vydrží). () (méně) (více)

Gulde

POZOR, MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY - Parádní přírůstek mezi Tarantinovy filmy s důrazem na to, co se od Tarantina očekává - četné výlety do myšlení jednotlivých postav, maximální důraz na využití jak postav, tak i prostředí, ve kterém se pohybují a zároveň hutné dialogy. Film ve své podstatě vlastně ani nemá děj a plyne tak nějak jak se zrovna hodí. To osobně považuju za velký plus, jelikož u takového formátu jen tak neuhodnete, jak se bude děj dál vyvíjet a jak to vlastně skončí, což je právě i případ Tenkrát v Hollywoodu. A je sakra těžký takovýhle "bezdějový" film dát dohromady tak, aby to bylo zároveň působivý, stravitelný a mělo to hlavu a patu. Ale to už má Tarantino jak vidno nějakou dobu zvládnuté. Film má dlouhou stopáž, která ale ničemu nějak nevadí - vůbec mi to nepřišlo. Většina filmu je vlastně taková klasická epizodní podívaná, která nakonec vygraduje v naprosto dokonalém finále, které je pastvou pro oči i duši. Tenhle film splnil vše, co jsem od něj čekal a přidal i něco navíc. ()

Kamas

Brad Pitt nám zraje jak víno a u Margot jsem nemohla odtrhnout oči od jejích krásných vlasů. Atmosféra 60 let, QT a ponuré pozadí konce života Sharon mě vytáhly do kina. Nejsem znalec amerických westernů, takže mi spousta point a narážek utekla, ale přesto to byla pěkná podívaná, s humorem QT vlastním, skvěle vykreslenou atmosférou, hudbou a s neočekávaným koncem. ()

poet

Je to proste Tarantino so všetkým čo k tomu patrí. Hlášky, kamera, hudba, dialógy a cit pre detail ktorý ma len málokto. Duo Leo a Brad absolútne bez chýb. Pocta starým westernom sa podarila. Podobne aj casting na mlade herečky, ktoré sú ale hriešne sexy:)..... Škoda že tu absentuje aj nejaký nosný príbeh a v polke som sa šiel unudiť. Tí čo vydržia tak to finále za to čakanie rozhodne stojí a je to znovu ten "starý dobrý" Quentin :) ()

Brejlil

Určitým způsobem je to asi nejslabší Quentinův film vůbec. Jenže "génius z videopůjčovny" má stejně v rukávu tolik es, že vás nakonec dostane. Scéna s Brucem Lee, Leonardem skvěle zahraný "western ve filmu", Bradova návštěva na ranči a samozřejmě závěr. K tomu evokace doby, no a kdo má v malíku dějiny americké televize, italských spaghetti westernů a celou tu "sladkou" dobu konce šedesátek, může směle přidat tolik hvězdiček, kolik chce. ()

ursinko

Po tom ako som dnes prišiel z kina, musím napísať, že sa stalo sa niečo, o čom som si myslel, že to nie možné. Nudil som sa na filme Quentina Tarantina v hlavných úlohách s Bradom Pittom a Leonardom DiCapriom!!! Po Bastradoch, Djangovi ako aj 8 hrozných, filmoch, ktoré som si v kine užíval od prvej scény, usmieval som sa, krochkal blahom a nechcel som aby skončili, prišlo niečo, čo som vôbec nepochopil. Nevadí mi, že chýba príbeh, u Quentinových filmov sa stačí pozerať a počúvať a človek mu to žerie. Tentoraz (...v Hollywoode..) to ale vôbec nefungovalo. Čakám na rozbeh filmu hodinku, dve a ...koniec. Asi to tak pán režisér chcel, ale pred pár mesiacmi, kedy som si v kalendári poznačil, že 15.8.2019 je premiéra nového Tarantina, by ma ani vo sne nenapadlo, že sa tu dnes budem rozhodovať medzi dvoma, alebo troma hviezdami. Uvidíme či po možnom (keď opadne táto zvláštna pachuť) opätovnom zhliadnutí pridám na hodnotení. Tentokrát v Hollywode za 2*. 17.04.2020 Tak som doplnil zbierku filmov Quentina Tarantina a musím sa priznať, že pachuť z kina odpadla a pri opätovnom pozretí som si film aj Pitta aj s Capriom vychutnal. Dávam 4 *. Quentin to predsa len stále vie. ()

kamil.i

Najviac cinefilné a (foot)fetišistické vyznanie venované Hollywoodu. Navyše, tento líbesbríf je nielen Tarantinovou spomienkou na prelom 60. a 70. rokov v LA, ale i interpretáciou súčasného filmového biznisu a metaforou zmeny a starnutia. Štruktúrou rozprávania a témou sa najviac podobá Jackie Brown, no výrazne sa odlišuje v prístupe k príbehu. V tomto prípade nejde o príbeh, skôr o akési až Felliniovské poďakovanie filmu. ()

Johny303

Měl jsem trochu obavy, že by mě mohl Tarantino poprvé během své kariéry zklamat, ale stačilo prvních pár minut filmu a já se začal svému oblíbenému tvůrci v duchu omlouvat za zrnko nedůvěry. Vyobrazení tehdejší doby je precizní, nechybí ostřejší humor ani dramatické momenty, zvláště pak v podání ústřední dvojice Pitt-DiCaprio, kterou výtečně doplňuje nádherná Margot Robbie a také skvělá dobová hudba. Je docela zajímavé, že čím déle nad Tenkrát v Hollywoodu přemýšlím, tím dokonalejší se mi celý snímek zdá a tím větší mám chuť si ho dát ještě jednou. Jen budu muset vyrazit s někým jiným, protože přítelkyni už na to nedostanu. Nelíbilo se jí to, nudila se a co jsem tak stihl vypozorovat, tak nebyla jediná - Tenkrát v Hollywoodu je filmem jako dělaným k ostře vyhraněnému postoji - pro Tarantinovu tvorbu tolik typickému - kdy ho budete buď milovat nebo nenávidět. Každopádně to doporučuji otestovat na velkém plátně v kině, protože tohle není film pro televize... ()

Pawlisman

Věřím, že budou mnozí zklamaní a říkat nejslabší Tarantinův film. Já jsem se ty 3 hodiny bavil, krásná a vtipná pocta filmu a 60. letům. A ten konec byl sice krátký, ale famózní. Aby jeho věrní neodcházeli zklamaní. Smál jsem se ještě cestou domů.. :) ()

Martinius

tarantino strikes back... cosi ako rehabilitacia pre sharon take i ostatne obete mansonovho vycinania. alternativna pointa, ktora je na jednej strane genialna, na druhej dojimava i moralne uspokojujuca. ako ked v bastardoch nechal zmasakrovat hitlera. zaroven je film kopancom do ksichtu pre vsetkych anarchistickych vyjebancov, ktori uctievaju vrazdenie establishmentu a z masona si spravili modno-ideologicku ikonu. ()

blazir1 odpad!

Cypovina a siiiilene natahovana nuda o hovne takze za 0 hvezdicek. Jenze Leonardo i Pitt zas hrajou vyborne(Leonardova dejova linka neni spatna), takze za jednu hvezdu kvuli nim. Jenze zas je tam upalujici onano-psychopaticky sen magora-rezisera. Takze bez hvezd. ODPAD. Mozna kdybych byl fanda hollywoodske TV tvorby 60. let, a onanoval pri pohledu na horici lidi, dokazal bych to ocenit. jinak obecne, QT se riti nezadrzitelne do hajzlu a zrychluje to....P.S(1) Bezi to v kinech a uz to ma pridomek "kultovni". Mhmmm, tak jo.... P.S(2) 83% za tuhle hovadinu, vopravdu???? No, aspon uz vim jaky to je pocit kdyz ceka vojede nemecky turisticky zajezd a on za to jeste musi zaplatit. P.S(3) Radeji dal od psychopatu a magoru ktere fascinuje upalovani. Od psychousskych Reservoir Dogs evidentne zadny posun. Takze tohoto pana uz definitivne vynechavam. ()

tlkounev

Film je sam o sobe nudny, rozplizly, takovy nicnerikajici. Film z neho delaji pouze herecke vykony hlavniho dua. Zatimco Brad predvadi vynikajici vykon celou dobu, tak Leo je presvedcivy jenom obcas... Nevim, na cem Tarantino frcel, ale snad to nebylo kakao, protoze ani jako placebo nezafungovalo. ()

Bezda202

Zraje to jak víno. Z kina jsem odcházel velice spokojen na silné 4*. Po pár dnech po projekci o tom ale stále přemýšlím a dokonce jsem uvažoval o druhé návštěvě kina, což se mi dlouho nestalo. Ta atmosféra, soundtrack, herci. Holt jsem Tarantino fanboy a zase jsem mu to sežral i s navijákem. 5* a nemůžu se dočkat další projekce. ()

nikoletkaa

Nebyla to ta nejlepší Tarantinovka (tou pro mě už napořád budou Pancharti), ale přesto to bylo výborné. Taková milá, konverzační černá komedie, kde na jejím konci je naprosto boží finále, o kterém opravdu dopředu nechcete nic vědět. ()

squawk

Doufám, že se režisér uspokojil, protože to je tragédie. Na závěr trocha ultra násilí, aby se teda vědělo, kdo to natočil. Jinak je to dvě a třičtvrtě hodiny vypatlaného ničeho a jestli bych od rejži něco nečekal, tak to byla osmiletá kázající feministka. Hlavně že si budou mnozí myslet, jak je ta bezduchost kultovní. ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film