Tenkrát v Hollywoodu

• USA Once Upon a Time in Hollywood (více)
USA / Velká Británie / Čína, 2019, 161 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Cermbo

Tarantino se po 4 letech od vydání posledního snímku vrací a v oblasti kinematografie tvoří (opět) nemalé vlny. Mezi fanoušky i diváky kvůli Tenkrát v Hollywoodu budou lítat hromy a blesky. Je zajímavé sledovat naprosto rozporuplné reakce diváků hovořící od naprostého zklamání a nejhoršího snímku, co kdy Tarantino vytvořil, až po naprosto nadšenecké recenze naopak tvrdící, že se jedná o jeho nejlepší film, případně nejvíce povedený od dob Pulp Fiction. A důvod? Tarantino opět experimentuje a nijak se netají tím, že točí hlavně pro sebe a přijímá každého, kdo se bude chtít k jeho večírku přidat. Všechny jeho filmy jsou totiž rozporuplný a hlavně jiný. Troufám si říct, že se prostě neopakuje ani nekopíruje svojí starou tvorbu za účelem zopakování úspěchu. Zkrátka Tenkrát v Hollywodu je režisérovo splněný sen a možná i dalších herců a to jestli se tenhle sen divákovi líbí nebo ne už je “divákovo problém”. Konec konců najde se dost kritických názorů i na Gaunery, Pulp Fiction, Kill Bill a tak dál. A teď k samotnému dílu. Popravdě se těm rozporuplných recenzím nedivím, protože rozporuplný je samotný film. Za mě - úžasný, svěží a povedený úvod, který Vás vtáhne perfektní kamerou, vizuálem, atmosférou i humorem a po krátké době si oblíbíte jak pány Ricka Daltona a Cliffa Bootha, tak i jejich herce Dicapria i Pitta, kteří oba odvádí opravdu špičkové herecké výkony. Pitt má štěstí, jelikož dostal sympatičtější postavu, která prostě táhne celej film a vždy, když se objeví na plátně, cejtíte radost, protože víte, že teď to zase bude stát za to. Ovšem ne, že by Dicaprio byl slabší, jeho postava rozhodně také bavila a zkrátka oba tomuto dílu dávají kouzlo, které by se slabším obsazením pravděpodobně tolik nefungovalo. Tohle duo se natolik povedlo, že po skončení jsem zkrátka neměl dost a popravdě bych si malinko přál druhý díl, či spin off, kde by se divák dočkal více Cliffa i Ricka. Na Margot Robbie v roli Sharon Tate se sice krásně kouká, ale to je tak všechno, o nějakém větším hereckém výkonu se nedá mluvit a ve výsledku byla celkem zbytečná. Chápu, že režisér chtěl ukázat takovou tu “růžovou atmosféru okolo”, ale tento prvek se dal zvládnout lépe a hlavně více záživněji. O camea zde není nouze, jen škoda že jsme si nemohli více užít Al Pacina, Madsena, Russela, případně samotného Bruce Leeho, jehož scéna s Pittem patří k nejsilnějším momentům. Bohužel po první hodině se zábavné tempo vytratí a vy se nemůžete zbavit dojmu, že tentokrát se opravdu dalo vyškrnout hodně scén, které nejsou záživné ani nijak příběhově důležité (zbytečně dlouhá návštěva Sharon v kině, nějaké řeči okolo natáčení filmů atd…) Ze 160 minut zkrátit na 120 a nikdo by se nezlobil, naopak by snímek sklidil trochu lepší ohlasy. Případně šlo potenciál využít mnohem lépe. V půlce filmu jsem se totiž dokonce začal obávat, aby se ve výsledku nejednalo o 3/5 záležitost, naštěstí mi finále výborně spravilo chuť. Každopádně začínám soucítit s Tarantinovo postojem “10 filmů a konec”, jde možná trošku cejtit, že nejlepší umělecká léta má za sebou. Život, natáčení filmů a atmosféra celého Hollywoodu tvůrci zkrátka zpracovali na jedničku. Ne každého to bude bavit od začátku do konce. Ale i přesto, že zde nenajdete žádný hlubší příběh případně pořádnou hlavu a patu, já se až na pár nudnějších a delších scén bavil. A kromě již zmíněných pozitiv či scény s Brucem Leem, nemohu nezmínit finále, které je zkrátka kapitola sama o sobě. Cejtíte tady starýho dobrýho Tarantina, který ve vás vyvolává emoce smíchu a zároveň hrůzy. V určitém momentě jsem si chtěl stoupnout a začít tleskat. Celkově posledních 30 minut je opravdu síla, tohle totiž opravdu nikde jinde nenajdete. Vysoce oceňuji, že se zde Tarantino vyhýbá moderním společenským trendům, které jsou bohužel součástí téměř každého mainstream filmu a které nebudu jmenovat. Oceňuju také, že je mu fuk co si o jeho tvorbě lidi myslí. Ve výsledku chápu negativní názory, nemělo to žádný hlubší děj, hlavu ani patu. Tenkrát v Hollywoodu je totiž film hlavně o atmosféře, královském scénáři a hereckých výkonech. Je to old school, v dnešní době defacto nový žánr, který prostě v dnešní době jen tak nenajdete. Nebudu lhát, první mé pocity z kina byly malinko hořké, protože jsem očekával porážku Pulp Fiction a té jsem se nedočkal. Ale na druhý den se mé dojmy uležely a teď mám dokonce takový pocit, že postupem let diváci víc odhalí skrytý kontex či plno vtipů a z filmu se tak stane další významný kousek! Rick fucking Dalton! Po dalším zkouknutí se dojmy uležely a bohužel musím prohlásit, že Tarantino má několik lepších filmů, Tenkrát v Hollywoodu je výborný dezert ale ne úplně ideální hlavní chod. () (méně) (více)

Luk Skywalker

Quentin je skvělý vypravěč, ale film je vcelku nudný a nic moc se neděje, ale konec dává vědět, kdo tento film natočil. V tom se Tarantino nezapře a samozřejmě (jako v případě Hanebných panchartů) se ŽÁDNÉ podle skutečné události NEKONÁ, čímž se nás snažili krmit (česká) média nebo snad mátl samotný QT? Ústřední dvojice Leo a Brad v jednom filmu vedle sebe skvělý nápad, jen je otázka, zda by to dříve šlo - sympatický čtyřicátník a zdatný padesátník jsou rozumově jinde, než když byli mladší a film si z toho i střílí. Margotka je sexy, Dále Kurt, Al a Luke Perry skvělé "štěky". Místo pro pobavení také nechybí, např. kdo jiný je schopný natočit čekání psa na žrádlo jako Quentin, aby se smál celý kinosál?! Osm hrozných se mi líbil více, ale nakonec trošku přidám a 4 hvězdy dám, reálně by to bylo na 3 a půl. ()

helloween93

Django mi v kině zklamal, ale Once Upon Time in Hollywood mi zklamal asi ještě víc, protože jsem čekal retro kriminálku a dostal jsem nemastný, neslanný film s brutálně přepálenou stopáží, z kterého mám pocit, že Quentin nedokázal naplno využít potencionálu Lea a Brada. Dějová linka DiCapria s natáčením westernu byla doslova ubíjející. Ve filmu v podstatě není žádná akce, tedy kromě finále, které nezklamalo. Světlou stránkou filmu je i mnoho popkulturních odkazů do doby, v níž se film odehrává, ale jinak mám z filmu velmi rozpačité pocity a dost možná už si ho celý nepustím. 3* ()

kukys

Tohle je prostě pecka. Od prvních minut si mě film získal jako pocta starým dobrým časům. Jen namátkou - The Wilhelm scream, krásné koktejly - Whiskey Sour, Bloody Mary, Mint Julep... Bezmála 3 hodiny jsem jen seděl a culil se a užíval si tu krásnou atmosféru, kterou umí vážně vytvořit jen málokdo. Díky Quentine, jsi Bůh! ()

Fr3nk

Když vás Tenkrát v hólým údu po třičtvrtě hodině konečně začne jakoby vtahovat do děje a začnete si dělat vztah k "has -been" Rickovi a troublemakeru Cliffovi, tak hned v zápětí vám dojde, že vás vlastně žádný příběh nečeká, ale vy stejně naivně čekáte a čekáte a doufáte, že by se přecejen plot mohl nějak twistnout, ale ono ne. Mezitím si ale vlastně náramně užíváte hereckou jízdu dvou legend, na kterých bylo k*revsky vidět, že si to maximálně užívají (minimálně na Leovi) a vlastně to je to jediné, o co v tomhle filmu jde. Atmosféra úchylných hippies a šedesátých let byla vykreslena naprosto skvěle, o tom žádná. Spousta vyhulenejch cigár a famózních hlášek ale není všechno. Je jasné, že Tarantinovo cocksuckers to budou celý žrát i s navijákem, nicméně na mě jako člověka, pro kterého QT je sice relativně dobrým režisérem, ale určitě ne filmovým bohem, to působilo naprosto průměrně a nebýt dvou hereckých legend a jména Tarantino, pohyboval by se podobný film možná někde okolo 40-50%. Tarantinovo záměr byl nejspíš vzdát hold šedesátým filmovým létům a zároveň tím asi velice pravděpodobně i rýpnout do některých kolegů z branže, což se povedlo. Nicméně i přesto, že si uvědomuju, že zrovna on je ten, který si to asi mohl podobným stylem dovolit (což na jednu stranu oceňuji), tak i přesto se na to snažím neustále dívat jako objektivní divák a nemohu si pomoct, bylo to prostě jako celek průměrný a zároveň se mi to strašně špatně hodnotí. Hrozně jsem si užil Lea a Brada vedle sebe, hrozně jsem si užil jejich hereckou krasojízdu, ale bohužel je to jediné, co jsem si z kina odnesl neboť extrémně a zbytečně dlouhá stopáž (která mi ovšem třeba u Osmi Hrozných absolutně nevadila!) a nevyužitý potenciál jak příběhu, tak i finálové scény mi bohužel zážitek z filmu značně degraduje. Obrovsky příjemná jednohubka. Trochu mi to bude rvát srdce, ale je to za mě 3,5 z 5. ()

KHkomiks

Brad a Leonardo společně táhnoucí film,kde příběh se odehrává kolem nich a to ostatní jsou spíše epizodky a vizuální skvosty vyplněné krásnou dobovou muzikou. Krásný auta, jen scény s nimi zbytečně protahované a prázdných chvil ve filmu bylo. Tarantino si to může dovolit,kdo jiný by si to v dnešní době mohl dovolit, než právě on. Jsme ochotni takové věci odpustit,pokud milujeme film alespoň z deseti procent,tak jako on. Vzdávání pocty starým westernům a akčním filmům šedesátých a sedmdesátých let. Leonardo točící westerny si tu sám ze sebe dělá srandu, ale i když je jeho jméno na plakátech první, tak mnohem zajímavější postavou tady je Brad, neskutečně sympatický dublér, co si z ničeho nedělá moc těžkou hlavu, improvizuje s tím co má a není toho málo. Neuvěřitelný šarm, charisma ve stárnoucí tváři, praktičnost, jistý druh intelligence, intuice ( kdy míří do domku ve skanzenu a očekává mrtvolu starého známého), a tak se člověk musí ptát, proč sakra bydlí v tom karavanu. Margot Robbie tu byla bohužel jen na koukání. Příběh je vlastně spousta skvělých scének plných Brada a Leonarda a jejich propracovaných postav až na dřeň. Nedozvíme se jestli Brad skutečně oddělal svojí ženu, ale ani bychom se nedivili,kdyby ano. Závěrečný konflikt byl úplně jiný než bych čekal a to mi bylo jasné,že se Tarantino nebude řídit fakty, ale vytvoří alternativní vesmír s těžko předvídatelným koncem. Měl jsem v hlavě hodně konců, jakými by film mohl skončit, ale trefil jsem se jen maličko. Je to ten typ filmu, který se po straně příběhu rozbíhá pomalu, scény jsou vymazlené, výborné obsazení, kde to skutečně táhnou dva herci a epizodní postavičky. Takže filmu jsme i ochotni odpustit slabší příběh na stopáž dvě hodiny a čtyřicet minut. ()

FilmWave

Jiný Tarantino. Nejosobnější a svým způsobem nejdojemnější Quentin. "Pancharti" byli vrchol ryze tarantinovské éry, tady se začíná nová. ()

Raziel_cz

Příliš dlouhý buildup k finále, které je sice jedno z Tarantinových nejzábavnějších, ale které ten příliš dlouhý buildup stejně neospravedlňuje. Hra s divákovým očekáváním je to sice hezká, jenže i když ta althistorická výhybka ve stylu Inglourious Basterds, co to nakonec hodí, je velmi uspokojivá a dává smysl tomu, proč tam hrdinové vůbec jsou, zároveň vezme smysl tomu, proč tam je řada vedlejších postav (vždy úžasná Margot Robbie má roli nejen překvapivě nudnou, ale nakonec její scény ještě protrpíte pro nic). DiCaprio a především Brad Pitt jsou výborní a mají skvěle napsané postavy. Škoda je, že nakolik tu neexistuje nějaký moc příběh, jejich role jsou omezeny na krátké epizodky a nejvýraznější charakterový vývoj je vyřešený voiceoverem. Na druhou stranu, ty epizodky jsou fakt super a ti dva spolu mají úžasnou chemii, takže to není takový problém. Co problém je, jsou epizodky, kterými jsou tyhle epizodky proloženy. Uvidíte spoustu skvělých herců ve spoustě zajímavých rolích, ale většina z toho nemá pointu. A hlavně jsou tady všichni v nejhorším případě třicet vteřin (Herriman, který naštěstí dostal šanci stejnou postavu pořádně vytěžit v Mindhunterovi), v nejlepším několik málo minut (Lewis, Dern). Tarantino o Once Upon a Time in Hollywood řekl, že z jeho snímků má nejblíž k Pulp Fiction. To je na určitém úrovni pravda. Bohužel na úrovni mnohem méně soudržné a vyrovnané. Myslím si, že 162 minut to nepotřebovalo. Myslím si, že ani 120 minut to nepotřebovalo. V tomhle filmu uvidíte plakáty na fiktivní filmy a ukázky z fiktivních filmů Ricka Daltona. Cokoliv z toho bych viděl radši než tenhle film. Zlé to není. Potřebu odejít z kina (jako kupodivu dost mých spolunávštěvníků) jsem neměl a ani si nemyslím, že je to Tarantinův nejslabší počin. Ale po The Hateful Eight, jež pro jasně daný směr, čistou zábavnost a parádní filmařinu okamžitě vyletělo mezi moje top tři tarantinovky, mě už tahle rozháranost asi naplňovat nebude. ()

sadlokan

Koupil jsem si asi po třech letech cíga,sundal flašku vodky a čekam na scénář od Enza Barboneho,zumbeispiel?A pudu na to znova.Potřebuju totiž plamenomet! ()

derek007

Zajímalo by mě, jestli opravdu Tarantino točí tak bezstarostně, jak já to vnímám. Kouknu na to a říkám si, jak to asi řešil na place: ´Leo, uděláme tu scénu třeba tak, že přijedeš na koni asi sem a na tebe bude koukat ze spodu třeba ehmm třeba tady Madsen, poď sem Madsene, budeš se tvářit trochu ustaraně a řekneš tohle…´ Nesouhlasím s místními hlasy, že jde o nedivácký film. Celý je to protkaný líbivou hudbou, barevnými neonovými záběry a nadšenými herci (karikatura Bruce Leeho hodně divácky vděčná). Je to teda takový neuspořádaný mišmaš všeho možnýho i nemožnýho, ale oproti smradlavým OH to voní moc hezky. ()

anatheman

Sice možná nejsem s filmem spokojený tak, jak jsem očekával, ale těch 5 hvězd zkrátka musím udělit. Pochybuji, zda obhajoba po potenciálním druhém zhlédnutí něco změní. Jednoduše se jedná o další tarantinovský unikát. Tohle jinde neuvidíte. Kdyby podobnou látku zpracoval někdo jiný, jednalo by se o zapomenutí hodnou šeď. Mistr si ovšem vybral to, do čeho je nerdovsky zapálen, a toto nadšení je vidět na každé sekundě filmu. I když vás zvolené prostředí zcela míjí, Tarantino je dokáže naservírovat tak, že se ho nemůžete nabažit. Ano, výprava je skvělá, ale klíčový je scénář, který je opět úžasný. Různé odbočky po celou dobu působí na první pohled jako samoúčelné, ale ve skutečnosti pomalu budují univers, prohlubují postavy a soustředěně směřují k epickému konci. Bylo by klišé tvrdit, že tradiční vypravěčské postupy byly narušeny, nicméně takový Quentin již je a tento princip uplatnil i zde. Nikam se nespěchá, ale i pozorování toho, jak několik minut jede Pitt s cadillacem, je epičtější než 90 % filmové produkce. Postavy jsou skvělé, nicméně je hodně vylepšují herci. DiCaprio a Pitt předvedli zase koncert. Robbie zde nemá až takový prostor, ale ve svých momentech pochopitelně uchvátí. Potěší i velká jména ve vedlejších rolích. Na závěr bych ocenil tradičně humor a brutalitu. V této souvislosti opět narazíme na scény, které vás dokážou totálně rozložit. Za zmínku stojí jedna bojová scénka, dále Rickovo slabší chvilka spojená s vlastním "koučováním" a také události ve finále. Černý humor s takovou lehkostí dokáže servírovat snad jen Tarantino. ()

baiskon108

Po prvním zhlédnutí mi film přišel hrozně zdlouhavý, prošpikovaný odkazy pro nějaké staré westernové pamětníky, plný scén nepodstatných pro děj a u takové Margot Robbie jsem si jen klepal na čelo, proč jí dali tak zbytečně moc prostoru. Až na povedené napětí na ranči a nezapomenutelnou krvavou řežbu na konci, jsem byl bohužel zklamaný. Po druhém zhlédnutí jsem ale docela změnil názor a začínal jsem konečně oceňovat mnou neobjevené kvality snímku. Ano, může za to hlavně to, že jsem byl už více obeznámen s osudem Sharon Tateové, takže všem podobným neználkům to také doporučuji předem našprtat. Protože Tarantinovo přepisování dějin si lze opravdu vychutnat jen tehdy, když znáte i skutečnost. PS: Brad Pitt je boží! ()

rybicka11

Nemohu si pomoct, ale očekával jsem na konci filmu víc spletitý příběh. Konec byl vymyšlen výborně, líbil se mi, ale přeci jen mi tam chybí zakončení zaměřené trochu víc na skutečnou událost. Jinak celkově má film ukázat tehdejší dobu, odkázat na tehdejší filmy a to se Tarantinovi nadmíru povedlo. Nejvíce se mi líbila nasvícená města, kluby a kina z konce 60. let. To působilo velice krásně. Na Hanebný Pancharty nebo Djanga to nemá, ale podle mě je to třeba lepší než Osm hrozných. Rozhodně to stojí na zkouknutí. No a nejvíc se tady ztotžňuji s komentářem MrHlad. ()

tomik99

Říká se, že filmy Quentina Tarantina milujete, nebo je nenávidíte. Já se vždy potkal tak na půl cesty, kdy mi něco od něj sedlo a u něčeho jsem se zase chytal za hlavu. V případě filmu Tenkrát v Hollywoodu je to opět dvousečné. Narovinu říkám, že bohužel neznám zákulisí pravdivého příběhu. Šel jsem se zkrátka podívat na film do kina, ale ze své zkušenosti vím, že příběhy inspirované podle skutečných událostí můžou nadchnout i diváka, který nezná pozadí zápletky do nejmenší drobnosti. Ale zřejmě tady to u mě nefungovalo úplně nejlépe. Na jednu stranu tady máme boží a nadlidské herecké výkony Brada Pitta a Leonarda DiCapria, na straně druhé tu jsou i nudnější pasáže a příběhy, které celý děj zpomalovaly. Přišlo mi, že film několikrát startoval. A když už mě začala bavit linka s Leem či Bradem, tak následně jsem patnáct minut sledoval z mého pohledu nezajímavý příběh Margot Robbie. Náhle se napětí vytratilo, zpomalilo a za dalších pár minut se začínalo opět skvěle s nadprůměrnou zápletku, aby následně scéna byla vystřídána opět špatnou pasáží. A takto stále dokola. Místy to tedy z mého pohledu byla nuda a neustálé zrychlování a zpomalování mě moc nebavilo. Celou situaci bych přirovnal k druhému Pánovi Prstenů, kdy mě linka s Aragornem šíleně bavila, ale jakmile se příběh stočil na Smíška a Pipina, začal jsem se nudit. Závěrečné finále na Tarantinovský způsob rozhodně bylo skvěle provedené a mě opět probudilo. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že film se podle mě vlekl, a i v tak dlouhé pasáži mi přišel ještě delší. Klidně bych ho ještě o 45 minut zkrátil. Výsledek je za mě na hranici průměru. ()

Blackhawks

Dlouho jsem neodcházel z kina tak zklamaný jako po tomhle filmu. Nechci zde vypisovat důvody mého zklamání, protože pro někoho to můžou být ty nejlepší momenty z celého filmu. Vyzdvihnu zde jako již třadičně parádní kameru (nejvíc se mi líbil záběr, kdy Sharon prochází řadou v kině a hledá si místo), dále kamera v autě a celkově parádní záběry, dále úžasný soundtrack a ano Leo a Brad jsou skvělí. Mi osobně se víc líbila role Breda. Ale bohužel příběh jako takový mi opravdu přišel o ničem a poslední půlhodina byla dobrá, ale ne tak jak bych očekával. No, asi jsem měl od tohohle filmu až přehnaná očekávání.. (2 hvězdy jsou za Kameru s Hudbou a Lea s Bredem.) ()

GilanCZ

Ten film určitě není pro každého. Ale pokud má někdo rád tvorbu Q. Tarantina, upřímně nechápu, že se zrovna tenhle film někomu takovému nezdá. Za mě naprostá trefa do černého! Finále je samozřejmě luxusní, ale postavy jsou tak dobře napsané, že i absence nějakého intenzivnějšího příběhu nevadí a divák si může naplno užít retro 60. let v Hollywoodu, kterým provází skvělý DiCaprio a Pitt. Oba charaktery mají své momenty - Rick Dalton při natáčení jako Caleb a Cliff Booth na Spahn Movie Ranch, což je možná nejlepší pasáž celého filmu. Za mě jasných 5* a jeden z nejlepších filmů Q. Tarantina. ()

Majkak

Hollywood podle Tarantina. Vztah mezi ústřední dvojicí funguje dokonale a Tarantino dobře zvládá i psychologii obou postav. DiCaprio jako herec, který zrovna nedostává oslnivé nabídky, a proto se utěšuje alkoholem, a stále lehce nad věcí Pitt, který jako kaskadér žádným ústupem z hvězdné slávy netrpí. Sharon Tate je pak milým protipólem DiCapria, začínájící herečka, za kterou nabídky přichází, a ona je udivena sama sebou, že zvládá víc, než sama od sebe čekala. Strašně milá postava. Film jako celek před tu příšernou stopáž nijak zvlášť nenudí, protože drobné epizody tvoří pozitivní celek. Tarantino vzdává poctu klasickým hrdinům, kteří se to umějí vyřídit rychle a po našem, a z toho důvod je nějak vysazen cizorodým prvkům představovaným asijskými bojovými uměními. Samozřejmě ještě víc je nabroušen proti hippies. Většině recenzí uniká jeden detail. Charles Manson, k němuž film průběžně odkazuje, nebyl hippies. Byla to šéf sekty, která chtěla rozpoutat násilí. Tarantino však neřeší nuance fungování sekty, on je nabízí svoji verzi světa, jak si jej pamatuje a jak jej miloval. ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film