Tenkrát v Hollywoodu

• USA Once Upon a Time in Hollywood (více)
USA / Velká Británie / Čína, 2019, 161 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Dimo

Jsem docela rozmrzelej, ale stejně tak i spokojenej. To je panečku dilema! Obrovský očekávání dostalo samozřejmě na prdel, jak jinak. Nu, pojďme si tu shrnout. Rejža si je evidentně setsakramentsky jistej (páni, teď jsem omylem napsal "jinej" a ono to dost sedí) v tom, co dělá a jsem přesvědčen, že si za tím i dost pevně stojí. Herci dávají svoje přirozený maximum a dost se tím baví. Kamera je krásná, hudba tradičně sedne jak prdel na hrnec a milovníci filmových šedesátek si rochní v bahně, že si na ně v současnosti někdo ještě tak maximalisticky vzpomněl. Ale Quentine... můžeš si tvrdit doaleluja, že nechceš vyprávět příběh, ale doprdele práce film bez příběhu prostě nebude fungovat, chápeš to? Rozhodně ne ten a ne takový, od kterého se příběh očekává a který ho, chca nechca, stejně má, akorát je místo vyhřebelcovanýho plnokrevníka ve stáji smradlavej cap. Z nostalgie, kvůli starý dobrý filmařině, kvůli stoprocentnímu hereckýmu koncertu a protože seš prostě TARANTINO (!!!), dávám čtyři hvězdy, i když bych nejraději nasraně nastřelil 50%. Ale všichni jsou mi svědkem, že ještě jednou takovej úlet a renomé dokonalýho filmaře půjde k šípku, vole. PS: Viděl jsem samozřejmě v kině a docela rád bych si v něm vychnutnal onen originální čtyřhodinový "director's cut". Tak snad se odváží ho pustit do světa. ()

JBMAVERICK

S chutí můžu zařadit Once Upon a Time in Hollywood do žebříčku Tarantinovo filmů na druhý místo. Pulp Fiction je Pulp Fiction.. Ale tohle byla pohodová paráda. Film vlastně bez děje. Přesto si člověk užívá a vychutnává každou scénu. Brad Pitt jako Cliff Booth asi největší filmovej simpaťák ever a kdykoliv byl na plátně, neuvěřitelně sem se bavil.. scéna s Brucem Lee - nejlepší :D a závěr? Tady už to byl zase starej dobrej Quentin a jeho správný WtF zakončení. Skvělej písničkovej soundtrack a skvělej Brad, hodně silný 4*. ()

HenryIvan

„ Charlie's gonna dig you. “ Well Quentin, I am diggin' you. Toto bolo rovnako ako bromance medzi Rickom a Cliffom ako aj podsta či skôr „ homage “ filmovému odvetviu. Toľko nuancí a precíznosti nenájdete hocikde. Je pravda, že dej plynie pomalšie než parník na rieke Hudson, no každá jedna scéna je zrealizovaná a zahraná tak dôkladne a majstrovsky, že vás to jednoducho pohltí. Je z toho cítiť Tarantina, no tiež som si vravel, že žiaden jeho film nie je vôbec rovnaký. Brad a Leo ?? Absolútne fantastickí, v rolách, ktoré im už lepšie sadnúť ani nemohli. Margot bola síce využitá o čosi menej, no odvážim sa povedať, že je ešte krajšia než bola Sharon. Tarantino si jednoducho vytrel riť s #Me Too hnutím. A to jeho hrabanie sa v minulosti a jej značná alterácia je niečo, k čomu sa neodváži každý. Všetko sedelo jak malo a o to išlo. ()

TheSompeque

Dle mého nejočekávanější film roku. Kdo mě zná, tak pravděpodobně ví, že mám Quentina Tarantina rád jako režiséra i jako scénáristu. Dokázal bych ho snad dosadit i na samotný vrchol žebříčku. Proto jsem se na jeho novinku, Tenkrát v Hollywoodu, těšil od doby, kdy vyšly první zmínky. Předem byl chtěl začít u samotného Tarantina. Chápu, že se jeho styl nemusí líbit všem. Najdou se nepochybně tací, kteří film odsoudí jako špatný, overrated a svým způsobem budou mít i pravdu. Tarantino už od dob Gaunerů, což je jeho první film, který vyšel v roce 1992, vede svůj charakteristický styl filmu. Dlouhé dialogy, přehršel vulgarismů, brutalita a nekonečné reference na popkulturu. Musíte si ho nakoukat. Já sám, ačkoliv jsem jeho fanoušek, nevyzvedávám všechny jeho filmy k nebesům, jak jsou bezchybné. Ne všechny se mi líbily. Co film to krok trochu jiným směrem a u Tenkrát v Hollywoodu není výjimkou. I tady narazíte na zmíněné motivy, které jsou u Tarantina klasikou - scénář, který je skvěle napsaný, že i pouhou debatu (která zabere nemálo minut) mezi hercem v letech a mladou osmiletou herečkou o knížkách udělá poutavou, ikonické záběry na nohy a masakr, který zkrátka nemohl chybět. Tarantino si tenhle film natočil pro sebe. Děj se odehrává v roce 1969, v době, kdy byl Tarantino dítě a má na ní vzpomínky, které se pokusil reflektovat ve filmu, což se mu skvěle povedlo. Dalo by se říct, že se jedná o "oslavu filmařiny," jelikož hlavním motivem Tenkrát v Hollywoodu je, nepřekvapivě, film. Děj se točí kolem dvou postav, které zcela uvěřitelně ztvárnili herci Leonardo Di Caprio a Brad Pitt. Člověk je zná jako samostatné herce, ale kdo by čekal, že na společném plátně jim to bude tak dobře fungovat. Oba mají své odlišné charaktery, životy s minulostí, která je po Tarantinovsku neznámá a navzájem se doplňují. Leonardo je v roli herce, který prožívá krizi ve které se zpochybňuje, jeho kaskadér v roli Brada Pitta ho doprovází a podporuje v daleko méně momentech než by se dalo čekat z trailerů. Ale když se oba objeví na scéně, stojí to za to. Ačkoliv se ve filmu objeví na Tarantina nezvykle velké množství postav, tak se děj stále točí kolem dvou výše zmíněných, což není na škodu. Oba se navzájem potřebují. Di Caprio jakožto upadající herec ztrácí víru v sebe samotného, na druhé straně je Di Caprio jakožto jeho kaskadér a v podstatě nejbližší přítel, který mu je vždy na blízku, mu pomáhá kde se dá. Pospolu jim to funguje, ačkoliv jsou oba dva úplně rozdílní. Dalším postavám je, bohužel, věnováno méně času. Jak jsem zmínil, film je převážně o filmování, tudíž by bylo na škodu, kdyby se film odvíjel někam jinam, než od samotného natáčení westernových filmů, ve kterých exceluje Di Caprio. Na druhou stranu je škoda, že nebyl věnován čas tolik postavě Sharon Tate, kterou ztvárnila Margot Robbie. Ta hraje herečku, která po celou dobu filmu působí nevině a roztomile. V podstatě nic víc. Dále postava, která dle mého měla dostat mnohem více prostoru, protože její screen time byl žalostný - Charles Manson. Postava se objeví na okamžik a vy, pokud nevíte kdo to je, nemáte páru, proč tam vlastně byl a co je vlastně zač. Tuhle příběhovou linku, která jak rychle začala, tak skončila, můžete vypustit. Už to začíná být dlouhé tak to zkrátím. Tenkrát v Hollywoodu není film pro každého. Pokud to je váš první film od Tarantina, tak pravděpodobně budete naříkat nad pomalým tempem a výplňovými scénami. Ale to je zkrátka Tarantino. Buď se vám nebude líbit nebo naopak. Film přímo srší atmosférou konce 60. let a prostředí Hollywoodu v jeho největší slávě je skvěle ztvárněné. Taky humoru se dočkáte, kterého Tarantino nešetřil. (což u scény s Bruce Leeem možná lehce přepísknul) Já osobně tuhle tarantinovku hodnotím jako jednu z nejatmosferičtějších, nejlépe audiovisuálně ztvárněných a nejupřímnějších vůbec. () (méně) (více)

Stíba

Pro mě typický Tarantino, který dokáže zaujmout jednotlivými scénkami, střihem nebo prací s kamerou, ale nedokáže (nebo spíš ani nechce a snaží se být za každou cenu hlavně zajímavý) poskládat film jako funkční celek. Jsou fu fajn retro úseky s pěkným vizuálem podtržené dobovou muzikou a auty, ale tohle dokáží jiní natočit i lépe. Finální scéna s plamenometem, která je jakýmsi odkazem na absurdní béčka osmdesátých let pak vše jen podtrhuje. Dojem z filmu už den po shlédnutí je tak u mě takový nijaký a skvělý Pitt, který ze svojí role vymáčknul maximum bude asi nejjasnější vzpomínkou, která mi zůstane. (Kino Benešov - 21. 8. 2019) ()

tomik99

Říká se, že filmy Quentina Tarantina milujete, nebo je nenávidíte. Já se vždy potkal tak na půl cesty, kdy mi něco od něj sedlo a u něčeho jsem se zase chytal za hlavu. V případě filmu Tenkrát v Hollywoodu je to opět dvousečné. Narovinu říkám, že bohužel neznám zákulisí pravdivého příběhu. Šel jsem se zkrátka podívat na film do kina, ale ze své zkušenosti vím, že příběhy inspirované podle skutečných událostí můžou nadchnout i diváka, který nezná pozadí zápletky do nejmenší drobnosti. Ale zřejmě tady to u mě nefungovalo úplně nejlépe. Na jednu stranu tady máme boží a nadlidské herecké výkony Brada Pitta a Leonarda DiCapria, na straně druhé tu jsou i nudnější pasáže a příběhy, které celý děj zpomalovaly. Přišlo mi, že film několikrát startoval. A když už mě začala bavit linka s Leem či Bradem, tak následně jsem patnáct minut sledoval z mého pohledu nezajímavý příběh Margot Robbie. Náhle se napětí vytratilo, zpomalilo a za dalších pár minut se začínalo opět skvěle s nadprůměrnou zápletku, aby následně scéna byla vystřídána opět špatnou pasáží. A takto stále dokola. Místy to tedy z mého pohledu byla nuda a neustálé zrychlování a zpomalování mě moc nebavilo. Celou situaci bych přirovnal k druhému Pánovi Prstenů, kdy mě linka s Aragornem šíleně bavila, ale jakmile se příběh stočil na Smíška a Pipina, začal jsem se nudit. Závěrečné finále na Tarantinovský způsob rozhodně bylo skvěle provedené a mě opět probudilo. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že film se podle mě vlekl, a i v tak dlouhé pasáži mi přišel ještě delší. Klidně bych ho ještě o 45 minut zkrátil. Výsledek je za mě na hranici průměru. ()

joker30

Čakáš film roka, dostaneš film roka. I fuc... love this feeeling ! Spoiler! Kde bolo tam bolo, jedného večera v Hollywoode, keď Leo a Brad krásnu Sharon zachránili... Best moment : " u are Real right ?" :))) 90% ()

hrudka

Quentin Tarantino sice může mít rád filmy a konec 60. let, ale nevím, komu to vlastně cpe. Koho to vlastně může zajímat, když nezná souvislosti? Přitom naznačí, ale nevysvětlí, že jde o gang hipíků Manson family, což jsem si zjistil až ex post. Místo toho, aby po svém zfilmoval život Sharon Tate se vším, co k tomu patří, po svém natočí něco s nostalgickou láskou vůči dvěma fiktivním postavám, které jsou zajímavé jenom tím, jak hrají. Nerozumím tomu hypu. Jediné, co mě fascinovalo, tak scéna Margot Robbie v kině, jak sleduje "sebe samu" coby Sharon Tate, a poslední několik minut, kdy se po tarantinovsku fiktivní postavy poperou s představiteli Manson family, kteří si zřejmě spletou dům, a tak Tarantino očividně vědomě přepisuje historii, protože si přeje, aby se to všechno pochopitelně nestalo. Potíž je tak trochu v tom, že se u toho všeho směju a nevím, jestli je to dobře a jestli to byl účel. Ale je mi to vlastně tak trochu jedno. Tarantinův nejlepší nebo solidní nebo tarantinovský film to prostě není. ()

barcisz

Nevím co tímhle chtěl Tarantino říct ani na co si to chtěl hrát.. Nicméně jisté je to, že pokud jste se těšili na klasickou Tarantinovku, tak budete zklamání stejně jako já, protože s předchozími filmy to má společného asi 3 momenty a tvůrce filmu. Nerozumím ani vysokému hodnocení, protože si to tenhle film nezaslouží. Vysvětlení by mohlo být v tom, že se tu asi najdou lidi, co mají rádi film o filmu, tudíž film bez nějakého děje. 2* tomu dávám opravdu jen za poslední scénu, na kterou jsem čekala asi celý film a doufala, že to bude spása, což se splnilo tak na 50% a za některé herecké výkony a scény. Myslím, že tohle znovu vidět nepotřebuji. ()

Critic

Cliff Booth se úspěšně stal jednou z mých nejoblíbenějších postav vůbec. Brad Pitt si kráčí pro Oscara. Scéna kde od něj dostane Bruce Lee nakládačku nemá chybu, stejně jako masakr na konci. ()

Ema57

Přišla a viděla. Nejdřív se trochu nudila, pak mě ji to chytlo. Ten film má něco do sebe: nápady, posedlost filmem a hlavně celý film nepřestala obdivovat herectví Leonarda DiCapria, Brada Pitta také, ale to se nějak rozumí samo sebou, je to hezoun atd. Ale z DiCapria jde absolutně přirozená posedlost hraním a uvěřitelnost a lehkost .To si užila. K příběhu nepříběhu má jedinou výhradu - dlouhá absence milostných pletek u takových dvou hezounů a najednou přijede L. z Itálie s manželkou. To jí nějak nesedělo. Ale jinak obdiv k tomu natočit " jiný" film a rozvlnit kritiku i diváky. ()

FanKalEl

Milé poukazovanie na zlatý vek kde pri konci je to tak natrhnuté za gule až je to vlastne neskutočná sranda a vtip ktorí vyústi až po dva a pol hodine a že sa to vyplatí to čakanie! Divák cíti prítomnosť tvorcovských rúk na jednotlivých scénach, vyprávaní a kamere kde pri tom vie že sleduje niečo výnimočné, oproti tomu ako by to mohlo v predstave vyzerať na papieri. Napriek mojej spokojnosti ktorú dopovala hudba musím povedať že posledné počiny Tarantina mali rozhodne bližšie k dokonalosti než tento kúsok. Resp. v H8 a Djangovi som hltal scénu po scéne..tu na ani náhodou. (80%) ()

Killingjoke

Nejsem si jist, jestli jestli je správné nazývat trollem každého, komu se nelíbí filmy od Tarantina. Netajím se totiž tím, že s jeho tvorbou mám letitý problém a nijak zvlášť mě neoslovuje. Ale tenhle film je tedy hovadina i na Tarantina a to je co říct. Pominu-li celý ten aspekt znásilněného finále, na který se asi těšila většina diváků a nakonec dostala něco zcela jiného, je tenhle film takřka po celou stopáž až neuvěřitelně nudný blábol. Tarantinův skvělý tah obsadit do hlavní role toho přehrávajícího šaška DiCapria, mé pocity ještě umocňuje. Já prostě nepochopím, jak tenhle člověk mohl dostat role v tolika skvělých filmech a očividně v budoucnu i dostane. Nepochopím... Celou tu paseku zachraňuje jedině skvělý Brad Pitt, osamocené plusko tohoto filmu, za které trošku zvýším své hodnocení. Co mi tenhle film vlastně jinak dal? To nevím. Ale vím určitě co mi vzal. Vzal mi dvě a půl hodiny života, které jsem mohl strávit mnohem konstruktivnější činností. Tohle už nikdy více... ()

Torpid

Mistr a spol. už jsou v takový pozici, že můžou srát na lobotomizovaný mainstreamový publikum. Nemá to jednotící dramatický oblouk ? Jděte do prdele. Událost roku. ()

Biopler

Film pre pamätníkov, film pre filmových fajnšmekrov, pre divákov, ktorí hlcú staré filmy, starú éru, ktorú reprezentovali filmové esá. Výborný ťah spojiť DiCapria s Pittom do roly parťákov na vzor Redford & Newman. Ich repliky bavia, nosič vody Cliff baví o čosi viac. Tarantino mu vtipne dopraje sen bitky s Bruceom, ktorý preslávil bojové umenia, ktoré v dvoch filmoch náramne využil práve režisér filmu. A tá srandička s LSD...výstavba epizódy, ktorá tomu celému predchádza, je parádička. Tieto detaily, podobnosti, opakovania, prepojenia sú loptičky, s ktorými skvele žongluje najznámejší filmový maniak. Filmová forma na jednotku a vo vizuálnom háve, ktorý sa nedá opozerať. Do toho geniálne namixovaný soundtrack známych i menej známych songov z čarovného obdobia konca sixties. Finálny akt však ukáže, že na režisérskej stoličke sedí stále človek, ktorý miluje preliať umelú krv na plátne. To by nebolo samo o sebe hrozné, no finále však nemá oporu v predošlom deji, nevedie k nemu žiadna navádzačka, je to akoby povedal básnik či politik - vytrhnuté z kontextu. Do toho je strčená zbytočná vykecávačka Ricka, ktorý si posťažuje na starú kraksňu hipisákov ako mu hučí pred barákom. A čuduj sa svete, hipisáci spravia fail. Dá sa konštatovať len lacne prevedená filmová pomsta. Úplný záver kde sa Rick stretne so Sharon je na druhej strane krásna bodka a splnenie sna hasnúcej filmovej hviezdy, že sa dostane do povedomia vychádzajúceho režisérskeho esa. Rickov príbeh tak nekončí smutne, režisér mu dáva nádej. A nám, filmovým fajnšmekrom, dáva nádej, že skutočný film nezomrie. ()

Jajar

Tarantino si natočil tenhle film v první řadě pro sebe a v druhé pro hodně náročného diváka. Osobitá pocta televizní tvorbě 60. let a herectví obecně, do které Pitt s DiCapriem dávají maximum. Tarantino vystihl ducha doby po svém a příběh o Sharon Tate a Charlie Mansonovi pojal celkem alternativně. Jak jinak. Fajn snímek s dost úzkou cílovkou. ()

Miky22

Mé největší očekávání roku 2019 se naplnilo skvěle. Zprvu mě zarazila stopáž, ale musím říct, že těch 162min uteče jako voda. Na obrazovce se stále něco děje a vtipům se opravdu zasmějete. Mrzí mě, že Tarantino více nerozvedl kult okolo Charlese Mansona. Více se věnuje hlavním postavám a jejich příběhům a tak finále působí poněkud neemotivně, hlavně když netušíte, co se stalo doopravdy. Co z tohoto filmu je ale nejvíce cítit, je láska k filmům, poctivé řemeslo a originální příběh. A v neposlední řadě dvojice Pitt/DiCaprio, která funguje dokonale a jejich postavy jsou skvěle napsané. To si myslím, že ocení každý divák a velmi se těším na Extended Cut pro Netflix. ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film