Tenkrát v Hollywoodu

• USA Once Upon a Time in Hollywood (více)
USA / Velká Británie / Čína, 2019, 161 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Theker

Je sobota večer, končí druhý týždeň odstávky kvôli korone, zapnem si film pri ktorom sa chcem pobaviť. Pobaviť sa - to bolo moje jediné očakávanie. Bohužial, plných 40 minút som sa nudil. Z kina by som asi neodišiel, ale HBOGO sa dá vypnúť ľahko. ()

mira.l

A co tím chtěl Kventýn říct?? Já tak nějak nevím. Dvě hodiny čtyřicet bekotání, hraní toho, jak někdo hraje, a když už jsem si začal naivně myslet, že se dočkám nějakého "Tarantinovského" zpracování konce Sharon Tate, rozumějte zpracování reálného konce Sharon Tate, dostanu naprosto nesmyslnou pohádku. Abych řek pravdu, neměl jsem od toho velká očekávání, no, v průběhu filmu jsem si říkal "dá se na to koukat", když na nic jinýho, tak na Margot, klasický americký auta, celkem zdařilý vizuál (nejen) hipíků, postupně to spělo k té řeži časného rána 9.8.1969, ale ouha, nakonec jsem celkem nasrán, že jsem skoro tři hodiny čekal na něco, co nepřišlo. Když už to od Kventýna není úplně úchylný, tak je to vcelku vo hovně. ()

E lan

Nebudu si hrát na nějakého fajnšmekra, Tarantina mám docela rád, ale toto je prostě špatně. Trápit se 2hod 45min u filmu úplně o ničem a pak mít vcelku zajímavý (ujetý) závěr? Ne, to je na mě moc. Nepomůžou ani výborné herecké výkony dua DiCaprio / Pitt. Scénář je prostě špatný, střihač se asi nevešel do rozpočtu a pan režisér se musí za svou práci asi nesmírně obdivovat. ()

Forty-

Tarantino, Pitt, DiCaprio, Western, Hollywood ... znie to ako hokejovy tym Kanady na Olympiade v hokeji. Ma to vsak hacik - latka minulych filmov od QT bola nastavena sialene vysoko a tentokrat to nestacilo. Bolo to dobre, vsetko, dialogy, audio, atmoska ... ale proste nie tak dobre ako inokedy. ()

Fediak22

SPOILER Deviaty film pána Q. Tarantino ukázal že dokáže urobiť aj iný film na aké sme zvyknutí. Aj keď si koniec znova prisvojil urobil zo smutnej události mega vtipnú scénu. Celý film je len ďalší deň v starom dobrom Hollywoode až nato že večer sa má udiať vraždenie vo vile poľského pána Polanského a jeho manželky Sheron. Vrahovia si však vybrali iný dom, dom dvoch nafetovaných kamarátov jedného psa, talianskej manželky a plameňometu. Ako to už v dobrej Tarantínovke býva čaká nás masaker a následný happyend. No, aj keď by bol tento film dobrým happyedndom Tarantínovej kariéry dúfajme že natočí ďalší í skvelý film ktorému dám tiež 5 hviezd. ()

Shimon987

Herecký výkon Leonarda DiCapria nezklamal jako vždy. Parádně mu konkuroval Brad Pitt, který byl celou dobu mým favoritem. Tarantinovka to je ovšem slabší a dalo se filmu pár věcí vytknout - například hudba a střih nebyli nějak převratné. Za zhlédnutí to ale určitě stojí. ()

MilesTeg

Celou dobu jsem si říkal, že je to celkem průměrný a zdlouhavý a DiCapria s Olyphantem jsem fakt musel přetočit, ale za super finále a neskutečné napětí během Pittovy návštěvy na starým filmovým ranči si to 4 hvězdy zaslouží. A za cameo Rebeccy Gayheart, odpornost Dakoty Fanning a neskutečnou podobu Damiana Lewise s McQueenem. ()

Khamsin

161 minut. A z toho prvních cca 90 minut naprosto zbytečných. Jako jo, natočené to je pěkně, ale 90 minut "představovat" postavy? De facto 2 postavy. Celá dějová (no.... dějová.. jak se to vezme) linka okolo Polanského byla téměř zbytečná. Kdyby ten film měl tak o hodinu méně, mohlo se jednat o opravdu velmi vydařený kousek. Možná, že v tom nevidím to, co tím vším chtěl Tarantino říct (chtěl-li tím něco říct) a chyba je mezi obrazovkou a gaučem, ale já se bohužel většinu filmu nudil. To, že druhá půlka je už trošku jiná káva, tak to ano, to nemohu zapřít. A DiCaprio s Pittem jsou dobrá dvojka. Méně je však někdy více. >| ()

boni

Ipsace jádrového pudla (s kadencí rotačního kulometu a objemem 'muscle cars from old good Dixie times') zrcadlená ve tváři moderního Hollywoodu a dnešní společnosti. Vše umně zastřené starým hávem. Nutno vidět vícekrát a stejně to bude málo. ()

Nix

Pro někoho nejslabší, pomalý, nudný. Za mne je to gradující masterpiece, pokud vydržíte a užíváte si to jako já, konec budete mít za odměnu. Tohle umí jen Quentin, tak jak jsem to u něj říkal dycky a dycky budu. A Leo s plamenometem? Hell yeah! ()

GTS_PUNK

Snímok uznávaného režiséra Quentina Tarantina prenáša diváka na koniec divokých a uvoľnených šesťdesiatok - do Hollywoodu roku 1969. S pomaly doznievajúcimi tónmi voľnomyšlienkárskeho "Summer of Love" doznieva aj kariéra herca Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio), ktorý sa spolu so svojím dablérom - kaskadérom Cliffom Boothom (Brad Pitt) snaží zostať relevantným menom vo svete a svetle Hollywoodu. Na pozadí jeho - či snáď ich spoločných - snáh sa v uliciach Los Angeles súbežne odohráva príbeh jedného divokého roku, ktorý zanechá výraznú stopu nielen v histórii mesta, ale celých Spojených štátov amerických, a možno aj sveta. Tarantino si za tento dramaticko-komediálny kúsok zaslúži potlesk v stoji, na konci ktorého mu však treba vytknúť snáď len jedinú vec. Ale postupne, keďže pozitíva v tomto prípade jednoznačne prevyšujú negatíva. Príbehová stránka ponúka vynikajúce spojenie fikcie s realitou, má v sebe zakomponované skutočné dobové udalosti, prelínajúce sa s hlavnou fiktívnou dejovou líniou, rozprávajúcou príbeh dvojice Dalton - Booth. Keďže dochádza k tomuto spojeniu (alebo ak chcete prepojeniu), vo filme sa okrem fiktívnych charakterov objavuje aj veľké množstvo postáv, predstavujúcich skutočné osobnosti, ktoré sa v Hollywoode a v Los Angeles na konci 60. rokov pohybovali. Sharon Tate (Margot Robbie), Roman Polanski (Rafal Zawierucha), Bruce Lee (Mike Moh) či členovia kultu - "rodiny" Charlesa Mansona (Damon Herriman). Vďaka tomu je zároveň film plný popkultúrnych referencií, odkazujúcich sa dobu, v ktorej sa odohráva, čo mu dodáva dávku autenticity pre diváka mimoriadne zaujímavú. Vďaka tomu nadobúda pocit, že sa skutočne nachádza na slnkom zaliatych uliciach Los Angeles roku 1969. Za to však nemožno vďačiť len samotným popkultúrnym referenciám - tie v podstate celkovú atmosféru len dokresľujú - ale najmä výbornej výprave. Tú tvorcovia vyšperkovali do najmenších detailov, vďaka čomu je radosť ju "nasávať" a užívať si ju plnými diváckymi dúškami. Navyše, dobové kostýmy, autá a úžasný soundtrack doslova nútia diváka nešetriť superlatívmi. Veľkým pozitívom je takisto kamera, na ktorej vyniknú sýte a bohaté farby, tvoriace taký jasný a podmanivý mix, ako keby si človek dal LSD. Ale to ani nemusí, pretože je to "jazda" sama o sebe. Ak sa vrátime späť k hereckému obsadeniu, DiCaprio spoločne s Pittom tu tvoria nielen zábavnú, ale najmä veľmi kompatibilne fungujúcu dvojicu s výbornou chémiou medzi ich postavami. Okrem nich je snímok plný snáď stoviek vedľajších postáv, pričom každá, hoci sa v zábere mihne len na chvíľu, je svojím spôsobom zaujímavá, dopĺňajúca dobový kolorit, ktorý tu Tarantino zachytáva. Once Upon a Time in Hollywood priam možno označiť za výpravnú odyseu do jednej z viacerých zlatých ér hollywoodskej "továrne na sny" a kalifornského "mesta anjelov". Dobu a miesto zobrazuje autenticky a pútavo, diváka prenáša späť v čase, ponúkajúc mu takmer dokonalý filmový zážitok. Takmer dokonalý preto, lebo jediná chybička krásy, ktorá mu škodí, je fakt, že Tarantino sa tu hrá s alternatívnou históriou. Ak by do roku 1969 len pridal fiktívne postavy Daltona a Bootha, obklopené tým, čo sa skutočne udialo, bolo by to absolútne v poriadku. Tarantino však v úplnom závere prekresľuje skutočnosti a vytvára vlastnú históriu s neexistujúcimi líniami po noci z 8. na 9. augusta 1969. Na celom filme to síce predstavuje jediné sklamanie, ale aj napriek tomu zanecháva istú pachuť, ktorá mierne kazí celkový dojem z vynikajúceho diela. Ak mu však skutočných historických súvislostí znalý divák dokáže jeho alternatívny koniec odpustiť, berúc do úvahy, že ide stále z veľkej miery o fikciu, iba doplnenú o reálne dobové referencie a postavy, nemožno o tomto hollywoodskom tripe (sic!) povedať jediné krivé slovo. () (méně) (více)

m4xp4yn3

Fajn. Tarantino už definitivně netočí filmy, ale kinematografické produkty po vzoru Jamese Bonda. Dostanete přesně to co si zaplatíte. Postavy zasazené do fotogenické doby, tři kýble kulturních (sebe)referencí, scény o ničem natočené tak že je naprosto žerete, přepísknuté násilí, anachronismy dle potřeby, mistrovsky vybalancovaná práce s kýčem, brakem a hloupostí. Zábavička. ()

junxi91

Tento film překonal mé představy. Příběh jednoho vymyšleného herce a jeho nejlepšího kamaráda - kaskadéra, kombinovaný s Tarantinovou zálibou ve westernech, skutečnými postavami Sharon Tate, jejího manžela Polanského a dalších přátel, stejně tak s vypatlanou komunitou zasraných hipíků kolem Charlese Mansona, žijící ve westernovém městečku. To vše nabízí tato celkem povedená komedie s ještě povedenějším koncem. V únoru 1969 se hollywoodský herec Rick Dalton, hvězda westernového pořadu Bounty Law z 50. let, obává úpadku své kariéry, protože jeho nedávné role byly pouze hostující role padouchů v televizních show. Setkává se s agentem Marvinem Schwarzem (čte se to prý švortz) a ten mu prozradí nelichotivá fakta o jeho účinkování v televizních show, znamenající úpadek kariéry, nicméně mu také nabízí řešení. Tím je odletět do Itálie a hrát ve spaghetti westernech, což se Daltonovi nelíbí, protože jsou to podle něj sračky. Daltonův nejlepší přítel a osobní kaskadér Cliff Booth, válečný hrdina, žijící v přívěsu se svým věrným a poslušným pitbulem Brandym, dělá Daltonovi šoféra, protože ten přišel o řidičák kvůli řízení pod vlivem alkoholu. Booth se těžce snaží najít si práci kaskadéra kvůli fámám, že zavraždil na lodi svou ženu. Vedle Daltona se do vily se soukromou příjezdovkou nastěhuje herečka Sharon Tate a její manžel, uznávaný polský režisér Roman Polanski, a Dalton sní o tom, že se s nimi spřátelí kvůli oživení své kariéry. Následuje scéna z Playboy vily, kde se Polanski a Tate účastní večírku plného celebrit a zaznějí tam nějaké drby o tom, že ti dva tvoří milostný trojúhelník ještě s jedním chlápkem, a pokud to ten polský čurák posere, tak je ze hry venku. Další den Booth vzpomíná na svůj přátelský zápas s Brucem Leem, během kterého s ním švihnul o auto režisérovi manželky, a tak byl vyhozen z natáčení filmu Zelený sršeň. Mezitím se podivný týpek jménem Charles Manson potuluje kolem rezidence Polanských a hledá zde Terryho Melchera, který tam bydlel dříve, ale Jay Sebring, přítel manželů, ho pošle pryč. Tate si yvřizuje pochůzky ve městě a zastaví se v divadle Fox Bruin, kde jí nejprve nechtějí pustit, ale nakonec poznají, že hraje ve filmu, který se tam zrovna promítá a na který se přišla podívat - The Wrecking Crew. Dalton je obsazen jako padouch v pilotním díle Western Lancer a dá se do řeči se svou osmiletou hereckou kolegyní Trudi Frazer, před kterou se rozbrečí, protože si čte knihu s příběhem, který připomíná ten jeho. Během natáčení má Dalton problémy s zapamatováním si svých replik a kvůli tomu se nervově zhroutí ve svém přívěsu. To mu však pomůže a pak předvede špičkový shakespearovský výkon, který zapůsobí na Frazerovou a také na režiséra Sama Wanamakera. Booth mezitím ve městě na třetí pokus vyzvedne stopařku která si říká "Pussycat", a odveze jí na místo, kde bydlí - na Spahn Ranch, což je filmové westernové městečko, kde Booth kdysi také natáčel. Na místě pozoruje zde žijící hipíky, především mladé holky, které jsou totálně mimo, špinavé, hloupé a zfetované - prostě hipísačky. Booth má podezření, že majitel ranče George Spahn je hipíky zneužíván, a trvá na tom, že se s ním sejde v jeho domě, navzdory námitkám hipíků a především zrzky "Squeaky", která z něj prý ráno vyšukala duši. Booth se sejde s téměř slepým Spahnem, který však jeho obavy o zneužívajících hipících odmítá a pošle jej pryč. Při odchodu si Booth všimne, že mu jistý "Clem" propíchnul pneumatiku na autě. Nejprve chce, aby mu ten blbeček vyměnil kolo, ale hipík se mu směje, a tak dostane pořádně do držky, dokud ho neuposlechne a neudělá to. Místní obyvatel a turistický průvodce "Tex" je povolán, aby situaci vyřešil, ale dorazí až v okamžiku, kdy Booth odjíždí pryč. Dalton vystupuje jako host v televizním pořadu The F.B.I., a poté si jej Schwarz rezervuje do hlavní role ve spaghetti westernu Nebraska Jim od Sergia Corbucciho. Dalton vezme Bootha s sebou na šestiměsíční stáž do Itálie, kde natočí kromě Nebraska Jima také další tři filmy a ožení se s italskou hereckou hvězdou Francescou Capucci. Na konci pobytu mu oznámí, že si už nemůže dovolit jeho kaskadérské služby. Po návratu do L.A. 8.8.1969 jdou Dalton a Booth na skleničku do baru, aby si připomenuli staré dobré časy a pak se vracejí do Daltonova domu. Mezitím jdou Tate a Sebring na večeři s přáteli a pak se vracejí do své vily. Booth kouří cigaretu napuštěnou LSD, kterou dostal od Pussycat, a bere Brandy na procházku, zatímco Dalton míchá drinky. Čtyři hipíci ze Spahnova ranče - Tex, "Sadie", "Katie" a "Flowerchild" vyrazí ven autem a chystají se vyvraždit všechny v domě Tateové. Nicméně jejich auto slyší venku Dalton a tak vyleze ven a všechny je bez servítek pošle do prdele. Všichni čtyři hipíci jej poznají a vzpomínají na jeho filmy, a pak se rozhodnou, že ho zabijí. Sadie to zdůvodní tím, že je Hollywood "naučil vraždit" a tak mu to vrátí. Flowerchild se na ně ale vysere a odjede s autem pryč, ale zbývající tři hipíci jsou přesvědčeni o tom, že ta "prasata" musí zabít, protože to Charlie chtěl. A tak následuje brutální závěrečná scéna, silné vyvrcholení celého filmu, ve kterém bude pitbul trhat hipíky, Dalton vytáhne svůj plamenomet z filmu "The 14 Fists of McClusky" a všechno dopadne tak, jak má. Žádný slušný člověk nepřijde k újmě, tedy možná kromě Bootha. Skvělá, vtipy natřískaná komedie, která je jakousi sondou do tzv. Zlaté éry Hollywoodu, která je dávno pryč a ukazuje, co se tehdy všechno mohlo stát a jak historie vypadat jinak a lépe.  () (méně) (více)

samkko

Nejpříjemnější Tarantinův film. Komfortní záželistost, která se nese na tak plynulé vlně, až máte z tohoto filmu pocit jakéhosi vnitřního naplnění. ()

tlesk

Za sebe mohu říci, že ač jsem si snímek opravdu velmi užil a kino ještě jednou dvakrát navštívím, tento snímek se mezi nejlepší tarantinovky nezařadí. Snad poprvé jsem měl dojem, že by to celé v skoro tří hodinové stopáži mohlo být přece jen o něco kratší a tolik by to nevadilo. Film je hodně často v recenzích a článcích v rámci Tarantinovy filmografie přirovnáván k Pulp Fiction, tempem a stylem vyprávění má ovšem nejblíže spíš k Jackie Brown. Na druhou stranu, pokud jste znalcem westernů a vůbec filmů z padesátek a šedesátek, tak každý detail, dobový plakát, narážku či citaci, kterými je film doslova napěchovaný, si dokonale užijete. Tohle je prostě film od fajnšmekra fajnšmekrům. Pokud se v oné etapě filmové tvorby orientujete hůře, zůstane dlouhý, řemeslně perfektně natočený a zahraný film se skvělým dobovým feelingem a geniálně efektním finále, které je úžasně překvapivé a jednoduše povedené (o dokonalém soundtracku nemluvě). Násilí a brutalita, k níž ve filmu dojde jen směle odráží, jak se vše odehrálo i ve skutečnosti. Jen jak je samozřejmě u Tarantina zvykem, tady je vše trošičku jinak (jak už napovídá samotný název, evokující začátek pohádky). A stojí to za to. ()

john.h

Naprosto bezkonkurencne nejhorsi film Quentina Tarantina. Naprosto nevyuzity potencial mit v jednom filmu Pitta a DiCapria. Dve hodiny se vubec NIC nedeje. Neexistuji zadne vytribene dialogy se skvelou pointou, pripadne stupnujici se tenzi, ktera vyvrcholi nejakym masakrem. V prvni hodine jsem v kine normalne usinal. Az do druhe hodiny jsem uvazoval o dvou hvezdach, maximalne trech. Nejlepsi v teto pasazi byla zrejme scena z rance, ktere nechybelo napeti, ale opet se tam NIC extra nestalo. Posledni ctyricetiminutovka byl uz ale klasicky Tarantino a ja se rehtal jak malej Jarda. Konec byl celkem predvidatelny a nijak zvlast me neprekvapil. Ale stacilo to, aby se to v mych ocich dostalo na 4 hvezdicky. Je to ale hodne tesne od trech. ()

DanMac

Oscarovo zahrané DiCapriom a Pittom, perfektne natočené Richardsonom a fenomenálne napísane a zrežírované Tarantinom. ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film