Tenkrát v Hollywoodu

• USA Once Upon a Time in Hollywood (více)
USA / Velká Británie / Čína, 2019, 161 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Themyth

Treba sa zamerať na detaily. Tu si pochutná hlavne detailista a fajnšmeker. Odkazy na herecké postavy, scény filmov a hollywoodske príbehy, hemží sa nimi celý film. Je to labužnícka podivana. A záverečná scéna ? Beriem to ako pomstu. Morálnu pomstu po 50 rokoch Mansonovi a jeho sfanatizovanej bande. To, čo vykonali vtedy v Hollywoode bola nielen bezprecedentná, neodpustitelná viacnásobná vražda.Bola to rana aj pre filmový svet. Rana umeniu. A toto je Tarantinova odveta vo filmovej podobe. Vďaka Quentin. A to musím priznať, že nie si moja šálka kávy.:-) ()

hony23

Kdo se těší na klasickou Tarantínovku, bude zklamán. I já odcházel z kina v rozpacích, protože už jsem viděl od Quentina lepší filmy. Na druhou stranu, všechny jeho bijáky jsem docenil až po opakovaném zhlédnutí, takže i tady jsem v určité naději. Fanoušci zlatých 60.let si zde přijdou na své, objevuje se tu spousta narážek na nejlepší filmy i herce této doby a stejně tak je nutné mít alespoň základní povědomí o životě Charlieho Mansona, aby jste docenili způsob, jakým si Tarantino s diváky pohrál. Musím také ocenit, že ač film trvá skoro 3 hodiny, pořád je na co se koukat, a to hlavně ve chvílích, kdy na plátně exceluje Brad Pitt. ()

Birter

Tarantinovka je subžánr od kterého nikdy nevíte co čekat a zdá se, že strejda Quentin nám na starý kolena (jak se asi sám cítí) udělá srandu místo pořádnýho filmu. Kloubouk za režii můžeme držet stále dole a i scénář nám často nabízí solidní (občas i napínavé) scény a záblesky tarantinovských dialogů. Jinak mi ale přišlo, že vývoj postav byl celkem odfláknutý - nebylo to Tarantinovým objektem zájmu, jak je vidět i na jiné části filmu. Pointa vtipu, který trvá celý film, může být známá pouze těm, kteří historii Mansonovy rodinky znají a i celý zbytek filmu je vlastně odkazování a parodie na šedesátkovou kinematografii. Zábavný a kvalitně natočený film je to určitě, ale od Quentina Tarantina bych čekal, alespoň trošku víc. ()

SamGee

Za celú svoju kariéru natočil legendárny režisér Quentin Tarantino viaceré rôznorodé snímky, ktoré spájalo násilie, zaujímavé postavy s trefnými hláškami, odkazy na popkultúru a mnoho ďalšieho. Vďaka týmto „trademarkom“ sa jeho filmy stali ospevovanými hitmi a súčasne sa samotný režisér stal miláčikom publika i kritikov. Do našich končín zavítal jeho 9. počin s výstižným názvom Vtedy v Hollywoode, ktorý vzdáva hold ku zlatej ére Hollywoodu a odhaľuje zákutia filmového priemyslu. Dokázal tento námet osloviť Tarantinových fanúšikov, alebo ich skôr odradiť? Príbeh sa odohráva v roku 1969, kedy éra hippies prekvitala a Hollywood zažívala obrovské zmeny. Tie zasiahnu aj dvoch protagonistov – televízneho herca Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio) a jeho kaskadéra a kamaráta v jednej osobe Cliffa Bootha (Brad Pitt). Táto titulná dvojica zažíva úpadok v kariére a jediný spôsob, ako sa z toho dostať, je skúsiť šťastie v Hollywoode. Počas cesty za slávou sa stretne s úspešnou herečkou Sharon Tatonovou (Margot Robbieová) a tajuplnými prívržencami Charlesa Mansona (Damon Herriman), ktorí sa chystajú spáchať obrovský zločin v srdci Los Angeles. Väčšina filmových recenzentov označuje Tarantinove najnovšie dielo za „milostný list ku 60. rokom“ a s ich názorom absolútne súhlasím. Po prvé, snímka je preplnená narážkami i vtipmi, ktoré môžu staršie ročníky poznať alebo obohatiť dnešných divákov. Po druhé, presvedčivo nám ukazuje, akým spôsobom sa natáčali filmy a ako fungoval filmový šoubiznis. A nakoniec, nám predstavuje osudy ľudí, ktorí sa vyrovnávajú s náhlymi zmenami v Hollywoode po svojom. Tieto konfrontácie sa predstavujú cez „mikropríbehy“ troch hlavných postáv – 1.) Rick sa snaží podať najlepší výkon počas natáčania, 2.) Cliffovo stretnutie s Mansonov partiou, 3.) Sharonina návšteva kina. Tieto dejové odbočky nesúvisia navzájom, ale dopomáhajú nám pochopiť postoje a motivácie jednotlivých postáv, čím si získavajú srdcia divákov. Bohužiaľ, táto snímka sa nezaobíde bez vád, medzi ktoré patrí jej pomalé tempo. Chápem, že Tarantino chcel ukázať všetko naraz, no na druhej strane by filmu pomohlo prestrihávanie určitých scén. Aspoň by mal film rýchlejší spád. Ďalšou vadou je nezáživná dejová linka Tatovej, ktorej chýba „menší konflikt“ k napredovaniu deja. Neprihliadajúc na negatíva vie dielo pobaviť publikum humornými situáciami, Cliffovou potýčkou s Bruceom Leeom (Mike Moh) alebo finálnym aktom, v ktorom sa ukazujú Tarantinové trademarky v plnej kráse. Z celého filmu dávam najväčší potlesk k DiCapriovi a Pittovi, ktorí tu predvádzajú herecký koncert v dvoch odlišných rolách. DiCaprio v koži Daltona hrá utrápeného chlapíka, ktorému sú ponúknuté iba záporné role a popritom sa snaží posunúť vpred v profesionálnom živote. Pittova postava si ľahko získava srdcia svojich fanúšikov vďaka kaskadérskym zručnostiam, bezstarostnej povahe, charizme a skvelej interakcií s DiCapriom. Podľa môjho názoru si obidvaja zaslúžia nomináciu na Oscara za najlepší výkon v mužskej role. Margot Robbieová podáva slušný výkon, aj napriek malému priestoru, počas ktorého nemohla naplno ukázať svoj herecký potenciál. Okrem hlavných postáv vynikajú ich celebritní kolegovia ako Al Pacino, Margaret Qualleyová, Kurt Russell, Austin Butler či začínajúca hviezda Julia Buttersová. Samotný Tarantino často vo svojich dielach používa pesničky na podfarbenie danej situácie a toto dielo nie je výnimkou. Aj keď majoritu hudobných peciek nepoznávam, dokonale dotvárajú atmosféru 60. rokov a niektoré z nich sa vám dostanú pod kožu. To isté sa dá povedať aj o kostýmoch, kulisách, a rekvizitách. Čo sa týka technickej stránky, chválim kameru Roberta Richardsona s jeho dlhými zábermi a strih Freda Raskina. Títo páni by kľudne mohli útočiť na oscarové nominácie. Vtedy v Hollywoode nie je perfektnou snímkou, ktorá by sa vyrovnali Tarantinovým starším kúskom. Spôsobuje to najmä dlhá minutáž, pomalé tempo a menšie množstvo brutality. Avšak na druhej strane vyniká pestrým hereckým obsadením, podarenými dialógmi, absurdnými situáciami, krásnymi scenériami a témou o túžbe zapadnúť do vysnívanej komunity. Odporúčam to každému, ktorí buď obľubujú režisérsky štýl Tarantina, alebo sa zaujímajú o kinematografiu. Príbeh: 8/10, Herecké výkony: 9/10, Hudba: 8/10, Kamera: 9/10, Strih: 9/10, Celkovo: 8/10. () (méně) (více)

argo.smile

Tarantino si zvečnil lásku k filmom. Pre jedného to prepálil a pre druhého to vystihol. Ja som skoro celý čas bol rozhodnutý za 2* ale keď som si prehral scénu na Mansonovom ranči a posledný LSD Pittov koncert tak dám 3*. Predsa len si to QT podal po svojom a kto čaká onen Manson - Tate prípad tak bude veľmi sklamaný. ()

Skylwalker42

Tak tohle teda v kině projelo kolem mě hodně velkým obloukem. Dostal jsem dokonce na Tarantina vztek při té dialogové scéně v saloonu, protože to bylo tak dokonale nudné. A ještě nudnější byla scéna v kiněs Roobie. Vůbec netuším co tím Tarantino zamýšlel. Další fikce od Tarantina v historii? Ok, beru. Ale proboha to „krvavé“ finále mělo být vyústění celého filmu? Jelikož jsem šel do kina bez znalosti příběhu, jen jsem okrajově věděl, že by se to mělo týkat těch bestiálních vražd Mansona, tak do poslední minuty jsem čekal, kdy to konečně příjde. Ale zde bych spoileroval. Takže jestli přišla vlna zklamání či ne, nenapíšu neboli neprozradím. Jako filmařsky je to precizní a herci dobří. DiCaprio a jeho záchvat a prostě frajer Brad Pitt... ale sled naprosto nudných udalostí, které mi od Tarantina nesedí. Pitt jde spravovat anténu..hm.. DiCapriův smutek nad tím, že jsem už jako herec odepsaný či ta zmíněná scéna v kině. Vtrhnutí těch pološílených hipíků do domu je sice zábavný, ale to je asi nejlepší monet z celého filmu. Možná je to pocta Tarantina k Sharon Tate a k Polanskému, možná. Avšak za mě je to Tarantinův nejslabší film. Předposlední jeho film byl úplně opačný a tím velmi zábavný. Vlastně jako jeho další předchozí filmy. To je poprvé, že se neshodnu s celým csfd. ()

Vojta-x odpad!

Tarantina mám rád, ale toto je odpad. Mohl bych se zde opájet inteligentníma pseudochytrýma řečma, ale je to fakt odpad. Nedá se tam najít nic co by za to stálo. Polanski musí mít zježené chlupy i na prdeli ()

Ironhead

Nuda v Hollywoodu... Nevěřte pozérům, co dávají plnou palbu a událost roku jen proto, že je to Tarantino... 150 minut celkem hezky natočený a dobře zahraný pomalý nudy v podstatě bez děje i jakýkoli pointy, plných zbytečných vedlejších postav i epizod... a pak jedno celkem povedený finále... :oT Čekal jsem tu tedy víc, o hodně víc... ()

sinjakupre

Celkově film na mě působil příjemným dojmem, kdy je na Quentina nezvykle citlivě dávkována míra akčních scén, které jsou až na finálovou řežbu lehkým odvarem scén Kill Bill nebo Sin City. Ze začátku jsem se v ději zcela utápěl, než jsem přišel na to, co je realita a co je jedním z mínusů mého pohledu nudné pasáže některých dialogů. Velmi pozitivně musím zhodnotit ztvárnění podoby 60.let, kdy jak dobová móda, automobily, hudba vystihují toto období. Líbily se mi i záběry kamery v automobilových scénách, kdy byla jízda snímána z velmi blízkého zadního pohledu na Rickovo auto či snímání kamery velké párty. Musím také souhlasit se zmiňovaným názorem zajímavější role Brada Pitta, než Leonarda DiCapria a osobně pro mě zde byl Leonardo ze svých filmů jedním z nejslabších výkonů, který je ovšem dán samotnou postavou. Beru-li film bez ohledu na tvůrčí dílnu Quentina, dávám 4 hvězdy i přes nudné pasáže. Je to již delší doba, kdy jsem viděl jiný film od něj a nedokáži teď objektivněji porovnat s ostatní jeho tvorbou. ()

bonovox

Tarantino potvrdil aj teraz svoju genialitu a záľubu vo vykreslení určitej doby, tentoraz konca 60-tych rokov v čase zlatej éry hollywoodu. Naoko príbeh o ničom je na koniec skvele vygradovaný do záverečnej brutálnej jazdy ktorá výborne prekrúca skutočné udalosti danej noci. Po hereckej stránke nie je čo vytknúť. Leonardo aj Brad si svoje úlohy patrične užívajú a potešia camea aj ďalších slávnych hercov. Tarantino opäť potešil a dúfam že ešte natočí zopár skvostov. ()

jigsaw44

Dobrá značka (Tarrantino) nie je vždy zárukou dobrého produktu. Asi tak by sa to dalo prirovnať. Je to jeden zo slabších Tarrantinových filmov. ()

heger

Tarantino pred premiérou v Cannes prosil divákov, aby neprezradili príliš veľa o tom, čo uvidia. Je to dosť nezvyčajné, ale dá sa to pochopiť. Zrejme už tušil, že to bude veľký prúser. (jedna * pre B.P.) ()

Leuan

Při sledování filmu mi několikrát přišlo na mysl - Tarantino dělá filmy, na které se ON rád dívá. Resp. chce se na něj podívat. V Hatefull 8 jsem zjistil, že se pan Tarantino vydal do filmových vod, kde už neumím plavat, resp. nevydržím sedět a sledovat plátno. Once upon a time in Hollywood? Slepené filmové sekvence, které Tarantino považuje pro sebe za důležité, aby byly natočeny. Z toho důvodu považuji jakákoliv hodnocení kohokoliv za zbytečná. Možná jako spotřebitelský návod, zda na to jít či nikoliv. Moje kritika vychází pouze z faktu, že pobavení komediálně dramatické se dostavilo v poslední závěrečné velké scéně a tedy zbytečně vynaložených 600+ Czk za lístky. Nejsem na úrovni pana Tarantina, proto jsem film naprosto nepřijal, proč je udělán z 90 % tak jalově, zbytečně, únavně. Na jedné straně hlavní postava je kompilát několika herců, má fiktivní jméno, ale vykrádá známá schémata a obrazy z reality. Na straně druhé tam vystupuje Bruce Lee, Steve McQueen. Proč? Linka pana Polanského a paní Tate, mansonova maniakální skupina. Je jim věnováno naprosto zbytečné množství času. Tarantino si to svým způsobem vyřídil s hippies, bandou kolem Ch. Mansona, se skupinami osob, které i dnes zastávají přiblblé rozjařené názory, co je dobro/zlo, resp. odkud se bere "zlo v lidech". Celkové zdejší hodnocení (82 %) je pro mě varováním, že poslední film Tarantina nenavštívím, pokud nebude mít alespoň 132 %. ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film