Probouzení

• USA Awaken
Dokumentární / Hudební
USA / Spojené arabské emiráty, 2018, 83 min (Alternativní 79 min)

Režie:

Tom Löwe

Kamera:

Tom Löwe

Liv Tyler (vypravěč), Heidi Tüür

Dokumentární film od výkonných producentů Terrence Malicka (Strom života) a Godfreye Reggia (dokumentární série "Qatsi") namluvila Liv Tylerová. Tento jedinečný filmový zážitek s podmanivými obrazy, úchvatnými kulturami a motivačním poselstvím zkoumá vztah člověka k technice a přírodě. Snímek, který se natáčel pět let ve více než 30 zemích, využívá nejmodernější podvodní, letecké a časosběrné filmové techniky, aby divákům nabídl nový pohled na svět. (Cinemax)

Lucas

Obdivovatele quatsi trilogie, ale i Baraky či Samsary musí tenhle nevkusný a bezmyšlenkovitý HDR spořič obrazovky přinejmenším odpuzovat. ()

bedn1

Trailer mě nalákal, ale samotný film zklamal. V krátké stopáži traileru působí použití zpomalených záběrů  efektně, ale když tvoří 90 % celého filmu, promění se v nudu. Navíc oproti Barace nebo Reggiově sérii "qatsi" tento film často obrazově i hudebně překračuje hranici kýče a nenabízí nějaké hlubší sdělení, které by přesahovalo pouhý sled více či méně efektních záběrů. ()

BlaXxer

Musím na toto reagovať, pretože som čakal 3 roky od vydania traileru, ktorý bol total epic, čo sa už o celom filme povedať nedá. Keďže moja tvorivo-profesná činnosť je zameraná na hyperlapse, bol som zvedavý kam to Tom Lowe po tak dlhej odmlke posunul. Štáb za pomoci armádnej techniky použil najmodernejší gimbal, ktorý umožnil aj dlhé 20 sekundové závierky nočnej oblohy vo vzduchu aj na zemi, čo doteraz niečo také nebolo možné. Ostatné filmové scény boli síce fajn, ale nič čo by sme už roky nevideli na YT alebo Vimeu. Navyše všetky zábery sú v super slow-mo čo ma fakt sralo a buď som zaspával alebo som to musel preskakovať. Úplne zbytočne použitých 900 fps, plytvanie stopážou, vyobrazenie vzťahu človeka, prírody a technológie tu bolo pred 40 rokmi dokonale spracované, Baraka a Samsara je takisto niekde inde. Každopádne hyperlapsy som si pretáčal 5-6x hlavne zasnežené hory a Dubai sú absolútny časozberný vrchol. Dynamiky je poskromne a ostatné je vata na vyplnenie stopáže čo je celkom sklamanie. Určite by sa s gimbalom dalo pohrať aj cez deň, pochodiť po rôznych poliach, v púšti, na snehu, po vode, diaľniciach, využiť opustené koľaje v austrálii alebo v US... Možností je dosť ale aj toto nadchlo, určite veľká inšpirácia! ()

Dunadan

Na Awaken som netrpezlivo čakal viac než tri dlhé roky, teraz sa však musím priznať, že som trošičku sklamaný. Tom Löwe tu síce opäť raz dokonale vyráža dych hromadou prekrásnych záberov (takmer každý z nich by bez problémov rozžiaril akúkoľvek výstavu či galériu) podfarbených výrazným hudobným doprovodom, nemohol som sa ale zbaviť pocitu, že sa z jeho diela akosi vytratila samotná podstata. Namiesto nejakého premysleného skúmania vzťahov medzi ľudstvom, prírodou a technológiami som totiž dostal ''iba'' audiovizuálne úchvatnú snímku, ktorá sa svoju tému snaží divákovi podsúvať výhradne formou obrazov, čo v tomto prípade nevyšlo úplne najlepšie. Žiaľ, platí to aj pre ten nešťastný naratív v podaní Liv Tyler. No aj napriek tomu ide o ďalší podarený dokument, ktorý rozhodne stojí za pozretie. 7,5/10 ()

Danikaa

Osobne sa mi najviac páčila Samsara. Ako laik, ktorý nepozná vymoženosti zobrazovacej techniky, môžem posúdiť len vizuálnu stránku filmu a tá je úžasná. O zábery ktoré bežný človek nemá šancu vidieť, tu nie je núdza a naozaj som si ich vychutnala. V dnešnej uponáhľanej dobe, mi dobre padlo pomalšie tempo filmu. ()