The Afghan Caravan

• Rusko

Белый песок

Akční

Rusko, 2010, 77 min

Biely piesok je ruský film natočený v roku 2009 ale uvedený až v roku 2011. Dej filmu je podľa skutočných udalostí a je to príbeh kapitána sovietskej armády ktorý sa počas bojov s afgánskymi "dušmanmi" dostal do zajatia. Stal sa z neho otrok Ali, v domovine vyhlásený za mŕtveho (aj s hrobom) a ak by aj prežil tak s nálepkov zradca. Jeho gazda miestny chán nielen bojuje ale aj obchoduje s narkotikami. Jeho aktivity sú sledované tajnými službami KGB a USA, ktoré napodiv spolupracujú, čo ma prekvapilo. Ale je tu ďalší hráč, Medelinský drogový kartel ktorému kontejner kokaínu (Biely piesok) od konkurencie by znížil cenu. Ali dostáva od svojho pána šancu eskortovať kontejner (pozor ! to množstvo je v tonách) od Afgánskej hranice cez celé Rusko až do Leningradu a naložiť náklad na loď do USA. Odmenou je pas a návrat do Ruska. A tak začína ruská road (train) show ktorá zaujme diváka končiaca v USA ... a stojí to zato. Bývanie a varenie na vlakovej plošine, vodka, devušky, ťavy, sovietska krajina konca 80-tych rokov okorenená KGB,sovietskou mafiou a medelínskym kartelom. A na dôvažok krásnu Aminu hrá skôr speváčka ako herečka Zara vlastným menom Zarifa Pashaevna Mgoyan (v csfd sa jej meno s hercami neobjavuje).(28.3.2019)