Osada mladých snů

Komedie

Československo, 1931, 90 min

• Véča

Takový krásný romantický slaďák ze života hochů ekologů, kteří jsou tak štědří a rozdávají si čeky na požádání. No a ten Alžír,taková malá zaplivaná hospůdka, jak tam jezdí tramvaje, jestli se nepletu,tak to byla jednička a dvojka a obsluhuje tam pan Kubla, který má svoje poprsí velikosti číslo 4 zavěšeno proklatě nízko, níž než svůj hluboko posazený kastrát, jež se nese svým libým zvukem až do trampské osady, kde žije naondralovaná Aša. Dýchej zhluboka, Aša si zula boty a z deseti metrů skočila do metr hlubokého jezera. A co z ní zbylo pořádně promixovali, dali do krabičky a poslali do muzea.(17.11.2007)

--- SPOILERS AHEAD --- Pro příznivce díla Viléma Neubauera je tento film naprostá povinnost. Dosahuje takřka nemožného a je řádově horší než samotná kniha. Ta uvádí na scénu nejextrémnějšího neubauerovského hrdinu - doktora přírodních věd Jaroslava Bolara alias trempa Billa Stína alias boxerského šampiona Černou masku alias tajemného básníka a spisovatele Jana Jiskru alias Bena Lara, čestného šejka Tuarégů. Kdyby hrdina ve filmu neměl o dvě až tři alias méně, dal bych šest hvězdiček. Mimochodem, jediný další film, o němž je mi známo, že při uvedení v kinech rozpoutal protestní demonstrace je Texaský masakr motorovou pilou. Ale tam šlo o masakr motorovou pilou.(10.3.2010)

• Pacco

Tento film byl natočen v roce 1931 zcela vážně a jako takový také promítán. Velmi pochybujeme, že ho budete brát vážně ještě dnes. Takové milé upozornění před užitím filmu, ano. Po užití čistá lobotomii, ze které by Foglar házel šavle ještě v kině. „Proč říkáte že neumíte tančit, když tančíte jako gigolo?“ „Nerad se přiznávám, jakým způsobem vydělávám peníze.“ Szcz řekl, že je tam špatně nahraný zvuk. „Ty se vždy ženíš, když si v poroušeném stavu, jak si střízlivý, tak už se ti nechce..“ A o zvuk/písně přeci jde, že. Bez něj by to byl takový hezký, němě natvrdlý film, ale s ním to ale teprve dostává grády. Dovolím si tvrdit, že patrně jeden z nejsračkoidnějších filmů – po narativní, stylové, zvukové a ideové stránce – co jsem kdy viděla. Holt začátky (se zvukem) jsou těžké … a někdo by ani (se zvukem/ s filmem) neměl začínat. Vždy je totiž lepší honit kormorány (či v návaznosti na rodinnou tradici studenty) než potkat po ránu opičku. PS (opět ach) : Nikdy by mě nenapadlo, že tenhle film uvidím znova zrovna na FAVu (a že na to vůbec někdo někdy přijde) - nu, cesty kýče jsou nevyzpytatelné, že koleg/o/ové?(25.6.2008)

Naprostá amatérština, ale taková roztomilá, občas jsem se ze sérdce zasmál, výborný je např. obtloustlý kamarád Billa Stína. Ani se nedivím prostestům trampů, toto je spíš film o lufťácích - alkoholicích, mezi trampy působí věta "Jste lehkomyslné děvče, co kdyby vás přepadl nějaký tulák?" poněkud nepatřičně. Velezábavná je rovněž dikce "herců".(19.1.2014)

• fragre

To je nářez!!! Kdo neviděl, neuvěří a kdo viděl, zdráhá se uvěřit svým smyslům. Dva chudí milionáři se do sebe zamilují na trampské osadě. Na tento film jsem byl opravdu zvědavý. V literárním eposu pánů Rady a Žáka Dobrodružství šesti trampů je mu věnováno několik ironických poznámek, při jeho uvádění musela policie krotit napružené trampy (M. Waic, J. Kössl - Český tramping 1918-1945, Praha/Liberec 1992, s. 31). Takže svým způsobem vlastně film legendární. Kdysi se mi dostala do rukou i předloha a už to byla síla-červená knihovna v trampském milieu, kde "trampku" Nasťu občas z osady odváží úslužný chaffeur v rodinné limousině a Afrikou bloudícího zhrzeného Bila Stína ruší svým řevem tygři. Leč filmové zpracování trapností ještě předstihlo svou předlohu, což je dost slušný výkon. Vlastně nevím, zda jsem neměl dát 5 hvězdiček, už dlouho jsem se tak nezasmál.(16.2.2010)

• - Osada mladých snů byl první československý hraný zvukový film zabývající se skautskou tématikou. (topesto)

• - Filmovanie prebiehalo v Posázaví. (dyfur)

• - V době uvedení filmu v kinech byl šířen mezi diváky pravděpodobně levicovým křídlem trampů agitační leták tohoto znění:
    Kluci, holky, trampové! Ukázati vám tedy blbinu několik metrů dlouhou! Byla to sranda, ale mohli jste přece při tom pozorovat pěkný momenty, na takovýho milionáře, Billa, na takovou dceru bankéře, na Osadu Mladých Snů nejde četňas s bajonetem nečuchá jim do kedsek, hledajíc tam vlastizrádu, nezjišťuje je , a soudcové netrestají... a mohli by. Dívky používají každé chvilky, aby ukazovaly zadečky ňadýrka, laškují zpívají se dvojsmyslné písničky. Spí se pohromadě. Jedno děvče je zbouchnutý Kde je četňas? Kde jsou bezpečnostní orgány? Není jich tu. Proč? Stín je milionář, pozemek osady jest zaplacen, tatíček Nadi dal 5 tisíc na ostrostřelce. Proč jezdí osada Mladých snů ven? - Je unuděna týdenním flákáním po kavárnách, po buffetech a kinech a tož si zajedou ven pro trochu exotiky, zahrát si na trampy. Těm se pak cancá o přírodě, o romantice, ale ji v pondělí makat do fabriky, jdi do kanceláře, jdi do obchodu, kde tě tatíčkové členů Osady Mladých Snů budou vykořisťovat, jak jen jim to bude možno. Můžeš být jejich kamarád? Nemůžeš! Můžeš stát za těmi, kteří takhle kydají na tramping a mají dokonce odvahu to fedrovat ve filmu? Nemůžeš! Budeš proti nim bojovat! Pošleš všechny Osady Mladých Snů o s jejich orgánem "Naše Osady" ke všem čertům, pošleš tam také všechny tiskoviny Melantricha! Postavíš se za TOV a Trampa! Bill Stín nepotřebuje bojovat proti předvojenské výchově, ten do války nepůjde, toho za nějaký ten šek Dvořáci osvobodí od vojenské služby, ale on tam pošle vás, aby jste mu dělali povolnej jatečnej dobytek. Bill Stín je mrva, vy né! - Vy budete bojovat proti předvojenské výchově! Proti zákazu trampingu! Za takovou svobodu, o jaké píše trampská delegace z SSSR.!! (Véča)