Květina zaslíbená rannímu loučení (festivalový název)

• Japonsko

Sajonara no asa ni jakusoku no hana o kazaró

さよならの朝に約束の花をかざろう

Japonsko, 2018, 115 min

Mari Okada

Mari Okada

Kendži Kawai

Námet a príbeh boli veľmi pekné a celkovo sa mi to páčilo, ale bolo to neskutočne prekombinované. Polovica dejových odbočiek tam vôbec nemusela byť. Dej totiž skákal roky dopredu a to veľké množstvo nesúvislého diania spôsobilo chaos. V tých časových skokoch som videl dosť problém. Ukrátilo ma to o vývoj postáv a vzťahov, kvôli čomu niektoré úseky pôsobili prázdne, lebo som dané postavy ani poriadne nepoznal. Môj verdikt teda je, že film sa dal spraviť lepšie, keby sa to viac sústredilo na jednu príbehovú líniu a dalo by sa viac záležať na postavách.(18.3.2019)

Výborný fantasy anime film, který nešetří s dobrými postavami a emocemi. Rozhodně jeden z nejunikátnějších anime snímů za posledních pár let.(15.1.2019)

Neskutečně silné a emocionálně působivé fantasy-drama o společenství nestárnoucích tkadlen, které jsou jednoho dne vyhnány do světa obyčejných lidí - když pak jedna z nich, patnáctiletá Maquia, adoptuje lidského novorozence, tak dítě roste a stárne, zatímco ona se nemění. Jelikož je pro tkadleny nezbytné se skrývat, musí se dvojice hrdinů přesouvat z místa na místo, přičemž jejich vztah se průběžně mění - pro Maquiu je chlapec nejprve synem, pak bratrem a nakonec otcem, dokud se jejich cesty nerozdělí. To vše na pozadí rozpadu dříve mocného království a blížící se války. Překrásnému příběhu, efektivně tematizujícímu sílu mateřské lásky, chybí akorát důslednější zasvěcení do mytologie fantazijního světa a naopak přebývá nepříliš propracovaná vedlejší linie s královským párem, všechno ostatní je ale originálně vymyšlené, skvěle napsané a přirozeně dojemné.(13.10.2018)

Rozhodně hodně silný film, plný emocí a poučení třeba o tom, co znamená mateřská láska, co znamená prožít život naplno a dalších hlubokých tématech, který ale dokáže vše podávat relativně přirozeně (i když ten pocit, že občas tlačí na pilu trochu moc tam je). Má to několik nádherných okamžiků, které mě chytili za srdce (i když slzám jsem se nakonec ubránil), má to několik vizuálně nádherných scén (když Maquii unáší drak, když Maquie odchází od Ariela po bitvě...) má to i několik nádherných hudebních pasáží, kdy závěrečná píseň doprovázející titulky je třešničkou na dortu. Rozhodně velmi dobrý film, který slabší povahy velmi dojme a ty silnější minimálně někdy něčím osloví. Jistě, znám i lepší, silnější i dojemnější (třeba Vlčí děti), přesto jsem rád, že jsem Maquii věnoval jedno sychravé odpoledne, protože ten film zahřál, potěšil i rozesmutněl - prostě fungoval. 8,3/10(8.11.2018)

Tento film ma dva zásadné problémy, ktoré mi strašne prekážali, a na ktorých sa môžem zhodnúť s komentárom od dudo24. Prvým problémom sú time-skipy, ktoré sa odohrávajú počas celého filmu, a kazia zážitok z tohto filmu (najhoršie je to u Ariela a Dity, kde museli tvorcovia použiť expozíciu, aby vysvetlili čo sa stalo). Druhým problémom je vedľajšia dejová linka (subplot), ktorá je zbytočná, a nemá s hlavnou dej. linkou nič spoločné. Tento problém mohli ľahko vyriešiť tým, že by buď tu dejovu linku vyškrtli, alebo by predĺžili film, a venovali sa viacej tej linke (a taktiež by mohli zmeniť koniec tej linky). Tento film nie je dokonalý, ale aj tak by som nepovedal, že je hrozný. Nakoniec som si ho aj trocha užil. 70%(24.8.2019)