Perníková chaloupka

Pohádka / Rodinný / Fantasy

Československo, 1933, 64 min

• Ony

V ranějším mládí jsem měla pomyslný seznam filmových met, jejichž nedostupnost mě nezvladatelně frustrovala. A jedna taková velká touha mi zůstala do dospělosti – Kmínkova Perníková chaloupka. Neuvěřitelné se stalo skutkem a mám to za sebou. A je to fakt strašný. Ale přece jen jsou tam hudební motivy a momenty, které člověka vytrhnou ze stavu totální otupělosti. "Tebe si však nemusím vykrmovat."(17.11.2017)

• Karlos80

"Poslyšte, osobo, ptám se Vás, jestli tudy nešly dvě děti?" Tak toto je jen malý úlomek (replika) a asi i ten nejznámnější dialog z celé této klasické pohádky v režii zatracovaného režiséra Kmínka. Nic víc si z toho nepamatuji, pamatuji si že jsem to v dětství viděl, ale to už je nějaký ten pátek:-) Oblíbená, nejklasičtější a že by i "právem" zapomenutá československá pohádka? To se mi nechce věřit..(20.1.2007)

• Bart

Tuhle filmovou pohádku určitě stojí za to vidět. Ani ne tak pro její kvalitu, která nebude valná, jako spíše pro netradiční zpracování. Proto se dá usuzovat, že ji v dohledné době v televizi neuvidíme. Režisér Kmínek si celou realizaci financoval sám a do role Mařenky si obsadil svoji dceru Dagmar Kmínkovou. Rozhodně se nedržel klasické předlohy. Ve filmu se objevují postavy, které znalci této pohádky nic neříkají (vodník - smrt, královna víl, nebo královna noci). A to nemluvím o takových dějových zvratech jako např. exploze babizniny pece. Podle dochovaných fotografií by se tato pohádka dala označit spíše za horor. Nejen úděsná maska čarodějnice, ale hlavně postavy příšerek, které v pohádce vystupují, by nejspíš vystrašily i dnešní malé děti. Nejznámějšími herci ve filmu a tedy rádoby taháky byli Jan W. Speerger v roli tatínka a Milka Balek - Brodská v roli čarodějnice, tedy herci, kteří v jiných filmech hráli ty nejmenší úložky. Milka Balek - Brodská si zopakovala roli čarodějnice (viz němá verze pohádky z roku 1927).(6.12.2006)

Tohle je opravdu bizarní. Po státotvorném začátku s takřka budovatelským étosem nastupuje dosti neobvykle zpracovaná klasická pohádka. Po pravdě řečeno, nejpitomnější je na tomto zpracování to, co je z té původní pohádky převzato. Děti jsou otravné, zvláště ta obtloustlá Mařenka, čarodějnice hrubě přehrává a její výkon spolehlivě doráží vycpaný kocour. Ale ty snové a fantazijní scény s baletícími zvířaty a bájnými figurami v magicky nasnímaném lese mají své své kuriózní kouzlo popř. jsou pěkně děsivé. Nebýt ten film z r. 1933 podezříval bych režiséra, že experimentoval s LSD.(11.11.2017)

• pursulus

Umění úřednické?¬         Svérázná postava českého filmu Oldřich Kmínek natočil pohádku-balet "Perníková chaloupka" s vlastním pojetím a ze své kapsy; ba dokonce Mařenku hraje jeho obtloustlá dcerka, tedy téměř něco jako rodinný film.¬                 Úrovní zpracování, hereckých výkonů i samotného pojetí známé národní pohádky patří Kmínkova Perníková chaloupka do skupiny snímků veliké polní latriny, což je kategorie pro odpadní, žumpovou tvorbu takové jiskry a neuvěřitelnosti, že stojí za shlédnutí.¬                 Na počinu tom vyzdvihuji masky čarodějnic a smrťákovu, ostatní jsou na úrovni snímku jako celku, zvláště maska pavoukova.¬                 Jako kuriozitu vypichuji, že Kmínek byl soudním znalcem v oboru film; před tím byl obchodním cestujícím. Inu, "umění" Kmínkovo této kariéře docela odpovídá.¬                 A nyní několik slov a výmluvných čísel pro ty zdejší uživatele-hodnotitele, kteří umělecky méněcenné snímky hodnotí co možná nejvýš. Je to věc nepěkná a není na místě (za všechny troufalka, Véča, Renesco), hodnocení snímku se tímto vaším přístupem zcela poničí; na snímky této ráže je možné poukazovati i jinými a příhodnějšími způsoby, než falešným záměrně zkresleným hodnocením. Příklad si všichni tito škůdci spravedlivého hodnocení mohou vzíti z horního tisíce uživatelů na IMDb, kterážto skupina hodnotí tento škvár 28 % (zde na ČSFD, díky těmto mandelinkám postrádajícím vkus a míru, to je 56 %, tedy dvakrát tolik).¬                 Případné opoznámkování: uživ. slunicko2, Douglas.(10.4.2019)

• - Perník na chaloupku dodala firma Pulchart z pražské Libně. (Karlos80)

• - Tento námět byl již v českém filmu zpracován pod stejným názvem Perníková chaloupka (1927). (Karlos80)