Tom Clancy's Jack Ryan (TV seriál)

Tom Clancy's Jack Ryan

Akční / Drama / Thriller

USA, 2018–2020, 18 h 29 min (Minutáž: 40–64 min)

Ramin Djawadi

John Krasinski, Ali Suliman, Amir El-Masry, Victoria Sanchez, Mena Massoud, Jenny Raven, Abbie Cornish, Timothy Hutton, Jonathan Bailey, Wendell Pierce, Marie-Josée Croze, Dina Shihabi, John Hoogenakker, Haaz Sleiman, Blair Brown, Ron Canada, Nasser Faris, Daniel Kash, Goran Kostič, Karim Belkhadra, John Magaro, Cynthia Preston, Youssef Kerkour, Emmanuelle Lussier-Martinez, Victor Slezak, Andreas Apergis, Brian Foreman, Leo Staar, Alex Trebek, Lee Tergesen, Hassam Ghancy, Kamel Labroudi, Matt McCoy, Natalie Brown, Al Sapienza, Brittany Drisdelle, Shailene Garnett, Kaan Urgancıoğlu, Numan Acar, Erdal Yildiz, Conrad Coates, Michael Gaston, Christopher Russell, Raven Dauda, Larry Day, Sarah Deakins, Dusan Dukic, Trevor Hayes, Karen LeBlanc, Nicole Leroux, Martin Thibaudeau, Chris Sandiford, Jovan Adepo, Doug MacLeod, Ljubov Aksjonova, Noomi Rapace, Cristina Umaña, Tom Wlaschiha, Jonathan Potts, Ozan Ayhan, Jordi Mollà, Francisco Denis, Michael Kelly, Ash Baggott, Paula Castaño

Jack Ryan je takou oddychovkou, ktorá nemá eleganciu Jamesa Bonda ani sofistikovanosť La Carrého. Je to taká tá špionážna oddychovka, ktorá ma dobre napísané postavy a aktualizovaný konflikt. Funguje to. Možno to neprináša vyslovene nič nové, ale je to spravené poctivo, bez hluchých miest a s postupnou gradáciou. Je to všetko logicky zmotivované, prostredia sú pekné a rovnako aj kamera. Krasinski je možno trošku toporný ale inak je to v pohode. Záleží na tom či ho máte radi alebo nie. Je to dobré. Má to aj silné scény. Emócie fungujú a rovnako aj akcia. Finále je super. Spokojnosť. 1.séria - 80% V zásade rovnaké ako prvá séria. V niektorých veciach je to sebavedomejšie a funguje to hlavne čo sa týka akčných scén a rôznych dejových línií ale na druhú stranu je to typická sonda do amerického systému, dobýjať, bohatnúť a srať na ľudí. Jack Ryan je síce morálne vyzretý hrdina ale nachádza sa vo svete hlúpych a mocných ľudí, ktorý sa neboja ísť cez mŕtvoly. Vzťahy fungovali. Silené vtipy už moc nie. Záporák zaujímavý ale nevyužitý. Potešil ale Arnold Vosloo v úlohe žoldáka a Michael Kelly, ktorý si každú scénu kradne pre seba. Inak je to lineárne. Neviem prečo som v tom čakal väčšie machinácie a intrigy. Nakoniec som z tej jednoduchej a priamej zápletky bol celkom sklamaný. Ako vyplnenie medzi tými seriálmi na ktoré naozaj čakáme ale dostačujúce. 2.séria - 70%(14.9.2018)

Celú sériu som premýšľal, čo mi na tom prekáža. Herci sú sympatickí, dej až na pár častí celkom dobre ubieha, akčné scény, aj keď ich je tu málo, sú celkom zručne natočené. Predovšetkým parížska časť bola veľmi úderná. Ale veľa ostatných vecí nefunguje ako má. Hlavným problémom sú však postavy, dialógy, a ich vzájomné vzťahy, ktoré pôsobia amatérsky, až lacno. Niektoré časti v MENA regióne spôsobovali až mechanickú nudu a zhoršovali celý priebeh príbehu. Zároveň tvorcovia odflákli vývoj samotných postáv. Jack Ryan je ex-Marine a má problém vytiahnuť a použiť zbraň?! Napriek všetkým týmto nelogickostiam si myslím, že by z toho mohol byť veľmi dobrý celovečerák alebo miniséria s polovičným počtom dielov. Takto to bolo varenie z vody a umelé pridávanie zápletiek (ako napríklad tá romantická, duh!), Do druhej série sa asi púšťať nebudem.(12.9.2019)

Seriál o Jacku Ryanovi jsem si vysnila už před mnoha lety, dokonce jsem si zapisovala, kdo by se mi pro tu kterou roli líbil. Když jsem se před pár lety doslechla, že Amazon natočí seriál podle mé nejoblíbenější knižní série, má radost neznala mezí. S přibývajícími informacemi se pak ale začala trochu zmenšovat, protože já toužila po převedení knih do seriálu, nechtěla jsem seriál s postavami na motivy Clancyho knížek. První trailer mě ale navnadil a první epizoda mě přímo nadchla. Alec Baldwin nebyl špatný Ryan, ale v Honu na ponorku hrála hlavní housle spíše postava Seana Conneryho. Harrison Ford byl fajn, ale když jsem se teď na Vysokou hru patriotů a Jasné nebezpečí dívala znovu, praštilo mě do očí, jak moc z Hana Sola a Indyho ve Fordově podání Ryana vidím. Jack Ryan je čestný, naivní, přes jeho mravní zásady nejede vlak, a i díky tomu je svým způsobem roztomilý. To jsem z Forda necítila a z Bena Afflecka, který si v Nejhorších obavách vedl slušně, taky ne. Ovšem pozor, dámy a pánové, John Krasinski si mě získal od prvních minut a přinesl na naše obrazovky toho nejautentičtějšího Ryana, jakého jsem si mohla přát a dokázala představit. Teď k seriálu jako takovému. Když se čtenář Ryanovek oprostí od knih, dostane parádní podívanou, kde ho sice sem tam vyruší nějaké klišé nebo scenáristická berlička, ale za prvé jich moc není a za druhé to vůbec nevadí. Postavy jsou propracované, zamilujete si je (i když u některých to sakra trvá, viď, Jime Greere) a nakonec to skončí tak, že u seriálu sedíte do čtyř do rána, protože se od něj nedokážete odtrhnout. Pro čtenáře má seriál plusy i mínusy, záleží, jak se k němu postavíte. Já si užívala každou malou narážku na knížky, zvlášť když se objevila naprosto nečekaně, a těch pár maličkostí, které totálně překopali (Greerovi nechali tak maximálně to jméno), jsem nakonec překousla. Nečtenář se nemusí bát, že mu něco nedojde, jen si neužije ta malá pomrknutí, ale ta jsou takovou třešničkou na dortu. Mohla bych tady první řadu opěvovat v několika dalších odstavcích, ale v podstatě bych se jen opakovala. Tohle se opravdu povedlo a kromě Krasinského musím ještě pochválit flashbacky ze života teroristů, které jejich skutky samozřejmě neospravedlnily, ale ukázaly, že i oni jsou jen lidi. Flashback s francouzskými bankéři mě vzhledem k aktuálnímu stavu digitalizace bankovnictví naprosto rozsekal a byl vtipnou perličkou stejně jako francouzská agentka DGSI, jež Ryana pěkně rozhodila. Právě vtípky, kterých ale není přemíra, zvedají seriál na vyšší úroveň. K tomu si přidejte akci a napětí, ze kterého nebudete moci dýchat, a máte tu seriál, který vás na víkend zabaví.(15.9.2018)

• honelnik

Analytik Jack Ryan ma viac spolocne s panmi ako James Bond alebo Jason Bourne ako s kancelarskou krysou, co je celkom problem, kedze Jack funguje ako male koliesko v obrovskej masinerii CIA a nie vlk-samotar. Nastastie je Jack vzdy pri vsetkom dolezitom, vzdy sa zhodou okolnosti pozera tym spravnym smerom a vsimne si vsetky dolezite zastrene pohlady/stopy po pneumatikach/stupajuce pary z este teplych polievok co po sebe nechali teroristi, zatial co zbytok CIA/armady/policajtov su trojrocni retardi co radi oblizu kazde zamrznute zabradlie. Verit sa tomu neda, spad to aky-taky ma, John Krasinski, bol zo zaciatku fajn ale cim dlhsie som to pozeral tym viac som dufal, ze to teroristom vyjde a toto zbytocne serialove univerzum poslu do horucich neveriackych pekiel. Takbir!(17.9.2018)

Jediného Ryana kterého znám je ten, co mi ho předvedl film (ať už jako Harrisona Forda, Bena Afflecka, Aleca Baldwina nebo Chrise Pinea). Takže je ji úplně fuk jestli se seriál nějak liší od předlohy nebo ne. Z Jackovy partnerky udělali mikrobioložku (místo chirurga) a celkem brzo se dozvíme proč (je to jen laciná berlička jak li lépe provázat do děje). Čímž se dostáváme ke scénáři. Přeplácaný/překombinovaný a zároveň debilní v detailech (asi nejvíc mě pobavila hláška "v budově kde je bomba vypnuli mobilní síť... nemůžeme ji odpálit mobilem... tak popojedeme dál, tam signál už bude!". Výběr herců je také tragedie (Jack i Kate jsou ty nejméně sympatické osoby seriálu). Zbytek je ale překvapivě poutavý a dobře natočený. Vše je škálováno akorát a funguje. Za velké plus považuji také to, že série je uzavřená. Netahá si "nitku" do další řady.(9.12.2018)

• - Písnička, která hraje v úvodu, je „The Safety Dance“ od Men Without Hats. Ve 40. minutě hraje „Big Ol' Truck“ od Toby Keitha. (Duoscop)

• - Vyzvánění telefonu Tonyho (majitel nevěstince), je „Copacabana“ od Barryho Manilowa. (Duoscop)

• - Cathy (Abbie Cornish) je epidemioložka, což je rozdíl oproti knižní předloze, kde je tato postava oftalmoložkou. (tom.nosek)