Tom Clancy's Jack Ryan (TV seriál)

Tom Clancy's Jack Ryan

Akční / Drama / Thriller

USA, 2018 - 2019, 12 h 12 min (Minutáž: 42–64 min)

Vynikajúca záležitosť, ktorú trochu kazí málo úderné finále. Plus asi dvakrát sa tam stane, že Ryan príde s "geniálnym" riešením, ktoré divákovi docvaklo dobrých 10 minút predtým. :) Inak lahoda, má to srdce, herci výborní, akcia dobre natočená a celkom šikovne sa to vyjadruje k aktuálnym globálnym problémom.(1.10.2018)

Hromada americké politické propagandy zabalená ve skvěle natočeném politickém thrilleru o tom, jak se kancelářská krysa dostala k honu na teroristy. Upřímně i přeze všechny ideologicky sporné momenty jde o vážně zábavnou show, která vás nutí klikat a klikat na další díly. Výpravou se to vyrovná kdejakému kino trháku (pokud se vůbec hodí dnes TV a Film ještě rozlišovat). Krasinskiho Jack je mírně stereotypní, ale sympatický. Abbie Cornish potěšila, zaslouží si lépe napsanou roli. Příběhová linka ze Sýrie je dost možná nejzajímavější aneb, jak dát teroristovi věrohodnou emocemi nabitou back story. Dina Shihabi a Ali Suliman jsou výborní. Dokonce se dotknou i uprchlické krizi bez nějakého zaujatějšího pohledu pro kteroukoliv stranu. Zkrátka přes všelijaké nedostatky je to napínavé, poutavé a ne příliš náročné na sledování na konci pracovního dne. A takový seriál je někdy potřeba jako sůl.(13.9.2018)

Seriál o Jacku Ryanovi jsem si vysnila už před mnoha lety, dokonce jsem si zapisovala, kdo by se mi pro tu kterou roli líbil. Když jsem se před pár lety doslechla, že Amazon natočí seriál podle mé nejoblíbenější knižní série, má radost neznala mezí. S přibývajícími informacemi se pak ale začala trochu zmenšovat, protože já toužila po převedení knih do seriálu, nechtěla jsem seriál s postavami na motivy Clancyho knížek. První trailer mě ale navnadil a první epizoda mě přímo nadchla. Alec Baldwin nebyl špatný Ryan, ale v Honu na ponorku hrála hlavní housle spíše postava Seana Conneryho. Harrison Ford byl fajn, ale když jsem se teď na Vysokou hru patriotů a Jasné nebezpečí dívala znovu, praštilo mě do očí, jak moc z Hana Sola a Indyho ve Fordově podání Ryana vidím. Jack Ryan je čestný, naivní, přes jeho mravní zásady nejede vlak, a i díky tomu je svým způsobem roztomilý. To jsem z Forda necítila a z Bena Afflecka, který si v Nejhorších obavách vedl slušně, taky ne. Ovšem pozor, dámy a pánové, John Krasinski si mě získal od prvních minut a přinesl na naše obrazovky toho nejautentičtějšího Ryana, jakého jsem si mohla přát a dokázala představit. Teď k seriálu jako takovému. Když se čtenář Ryanovek oprostí od knih, dostane parádní podívanou, kde ho sice sem tam vyruší nějaké klišé nebo scenáristická berlička, ale za prvé jich moc není a za druhé to vůbec nevadí. Postavy jsou propracované, zamilujete si je (i když u některých to sakra trvá, viď, Jime Greere) a nakonec to skončí tak, že u seriálu sedíte do čtyř do rána, protože se od něj nedokážete odtrhnout. Pro čtenáře má seriál plusy i mínusy, záleží, jak se k němu postavíte. Já si užívala každou malou narážku na knížky, zvlášť když se objevila naprosto nečekaně, a těch pár maličkostí, které totálně překopali (Greerovi nechali tak maximálně to jméno), jsem nakonec překousla. Nečtenář se nemusí bát, že mu něco nedojde, jen si neužije ta malá pomrknutí, ale ta jsou takovou třešničkou na dortu. Mohla bych tady první řadu opěvovat v několika dalších odstavcích, ale v podstatě bych se jen opakovala. Tohle se opravdu povedlo a kromě Krasinského musím ještě pochválit flashbacky ze života teroristů, které jejich skutky samozřejmě neospravedlnily, ale ukázaly, že i oni jsou jen lidi. Flashback s francouzskými bankéři mě vzhledem k aktuálnímu stavu digitalizace bankovnictví naprosto rozsekal a byl vtipnou perličkou stejně jako francouzská agentka DGSI, jež Ryana pěkně rozhodila. Právě vtípky, kterých ale není přemíra, zvedají seriál na vyšší úroveň. K tomu si přidejte akci a napětí, ze kterého nebudete moci dýchat, a máte tu seriál, který vás na víkend zabaví.(15.9.2018)

Výborné to je, a to dokonce velmi. Dobře vygradované v každém díle, velké akční scény jsou hlavně ze začátku (soudit tohle po prvních dvou dílech není úplně dobře), později vyloženě převládá drama - pořád jde ale hlavně o hledání jednoho teroristy a rozklíčování jeho plánu, na pořádně Clancyovský rozmáchlý politický thriller si (doufám) musíme počkat do dalších sérií. Parádní je hlavně jak nepovrchně to ukazuje i samotné teroristy, nikdo není zlý jen proto aby byl zlý, ale i ti největší hajzlové mají jasně čitelnou motivaci, a hodně prostoru má normální život muslimů a jejich rodin - a většinou i ty osobní linky dobře zapadnou do hlavního příběhu. Pořád je to Clancy, takže se zjednodušuje a občas se jede na náhody, těžkotonážní realismus ala Syriana nebo Zero Dark Thirty se od toho čekat nedá... ale pořád to má pěkně daleko k vyumělkované pohádce jako byl Night Manager s Hiddlestonem. 8/10(2.9.2018)

Seriálový Jack Ryan doplácí hlavně nevyváženost některých dílů a pak hlavně na věrohodnost děje. Co naplat, že na Johna se pěkně kouká a pár epizod je vážně kvalitních. Pak přijde konec a když si to celé sesumírujete v hlavě, zjistíte, že je to příběhově hodně přiřazené za vlasy a z toho důvodu mi nezbývá nic jiného, než hodnotit zlatým středem. A pokud mám zase srovnávat, tak Looming Tower je mnohem lepší. I když je aspoň z části natočen podle skutečnosti.(12.9.2018)

• - Písnička, která hraje v kasínu, je „Human“ od Rag'n'Bone Man. V 17. minutě hraje z gramofonu „Never Tear Us Apart“ od INXS. Ve 23. minutě hraje „Bladi“ od K Rhyme Le Roi & Khaled & Freeman. (Bioscop)

• - Písnička, která hraje v baru, je „Bad Woman“ od Jeffreyho Jamese. (Bioscop)

• - Písnička, která hraje ve 3. minutě v autě, je „Eh Mane Ah“ od Janka Nabay & the Bubu Gang. V 9. minutě hraje „Birden Geldin Aklıma“ od Tuna Kiremitçi & Sena Şener a pak je přeladěna na „Engerek“ od Sila. Ve 20. minutě hraje „Çekirge“ od Oğuz Yılmaz. (Bioscop)