Zlý časy v El Royale

• Austrálie

• Kanada

Mysteriózní / Thriller

USA, 2018, 142 min

Pre mňa určite jeden z najlepších filmov tohto roku. Hneď pre začiatok napíšem, že mi príde bezpredmetné porovnávať Goddardov film s Tarantinom, či hocijakým iným podobným režisérom, pretože sú to výrazne odlišné poetiky a napriek rovnakej esencii ide o iné smerovanie. Film sa dá pomyselne rozdeliť na dve časti. Prvá je poctivá kriminálna noirová zápletka, v ktorej hlavnú úlohu zohráva predovšetkým dôsledné predstavenie postáv, prostredia a náznak mnohých konfliktov. V druhej časti sa ale dostávame do akejsi alegórie, kedy opraty preberá hlavná myšlienka filmu a od tohto bodu je vhodné brať isté momenty s nadsádzkou. Táto snímka totižto prezentuje obyvateľov hotela ako reprezentantov ľudstva. Sú to existencie na pokraji vyhorenia s temnou minulosťou, ktoré hľadajú posledný náznak nádeje. Ocitnú sa v búrke súčasných a aktuálnych problémov ako je sledovacia ulička, hranica rozdeľujúca krajiny, presahy cirkvi a náboženstva ako takého, atď... Keď sa táto erupcia názorov a pozorovaní stretáva vo finále, dostávame v tom najlepšom slova zmysle bordel, ktorý je všade okolo nás a v ktorom sa snažíme prežiť. Film ponúka po dlhom čase dôstojnú rolu pre Jeffa Bridgesa. Herecké výkony sú na vysokej úrovni s výnimkou Dakoty Johnson, ktorá zabudla hrať. Ďalšiu hlavnú postavu v tomto filme dostala hudba, s ktorou sme neustále v kontakte a ktorá tvorí absolútne perfektný soundtrack. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=jA7gQCcffLk(12.10.2018)

Ani na chvíli nepochybuji, že se Drew Goddard inspiroval v režisérovi s iniciály QT. Hodně dobře napsaný postavy, který se starý nejen o gradaci děje, ale i mnohá dějová překvápka. Speciálně konečná fáze předvede dějový výmyk hodný olympiády. Jeff je sympaťák od kolíbky i tady mu role "kněze" seděla, kdo ale překvapil byli herci od kterých jsem toho zase tolik nečekal. Dakota Johnson měla konečně správný sexy odstín a Chris když odloží kladivo je ještě víc cool.(23.10.2018)

Do malého hotelu uprostřed ničeho přijelo několik lidí. Nemají spolu na první pohled nic společného, ale už za pár hodin bude většina z nich po smrti. A ti ostatní pořádně rozhození. Drew Goddard natočil chytrou tarantinovku se zajímavými hrdiny, dobrými herci i zábavnou režií. Ke konci jí sice malinko dochází dech, ale celkově dovede díky nápadům, postavám a pár drsným zvratům hodně příjemně pobavit. Žánrová klasika jako z Cabin in the Woods z toho ale nejspíš nebude.(12.10.2018)

Hateful Eight 2.0. Tentokrát v nesračkoidním vydání.(24.10.2018)

Drew Goddard režisér skvělé Chaty v Horách mě tentokrát vůbec nepotěšil a po delší době jsem odcházel z kina zcela znuděn. (Zbylí 4 lidé v kině tuším usnuli a mé kamarádky odvětili po hodině jestli někdo neumře a to brzy, tak odcházíme) Do filmu jsem vkládal velké naděje, slibné trailery, slušní herci, atraktivní námět a také podobnost s filmy Identita i 8 Hrozných, které se mi líbily, tak tenhle bohužel u mne neuspěl. Film má stopáž 142 minut a nenabízí dostatek lákavého materiálu, aby diváka dokázal plně pobavit i uspokojit. Hotel se skrytým tajemstvím byl fajn, hezké interiéry,super muzika a zpočátku mě neznámé mystérium i bavilo, ale pořádně to nikam nevedlo. Největší čas je věnován Jeffu Bridgesovi a Cynthii Erivo, což jsou asi nejméně zajímavé postavy ve filmu, jediná Dakota Johnson to překvapivě herecky táhne a potom Chris Hemsworth, který se však ukáže poslední půl hodinu před koncem a to mi přišlo jako podraz. Zvraty jsou sice neočekávané, ale nikterak šokující ( Lewis Pullman lehce překvapil v závěru) dialogy jalové a mínusem je pro mne i absence krve a akčních scén. Je zde jen jedna finální přestřelka v závěru a skončí dřív než řeknu švec. Škoda, že režisér nevytasil něco ve stylu Chaty v Horách, hezky by se to zde hodilo. Zdlouhavý a né příliš zábavný film, ale svou tvář má. 60%(23.10.2018)

Trochu Tarantino, trochu McDonagh, trochu Coeni, a přesto jsou Goddardovy "Bad Times at the El Royale" jen slabým odvarem všech zmiňovaných. Postavy kněze a prodavače (nebo ne?:-)) film táhnou, zbytek jsou spíše přicmrndávači, kteří nás mají bavit do chvíle, než scénu ovládne mansonovský Hemsworth. Ale čekala jsem víc.(13.12.2018)

Hned od první scény jsem věděla, že tohle bude parádní jízda. Je to přesně ten Goddard, co natočil Cabin in the Woods. Pulpová zábava, která se stále drží thrillerových formalit. Nejvíce mě překvapilo, jak velké srdce ten film má prostřednictvím postav Jeffa Bridgese a Cynthii Erivo, kteří podávají skvělé výkony, co mě až dojaly k slzám. Příběh se vrhá tolika směry, že jste neustále překvapeni tím, kdo umře/objeví se na scéně. Někdy bych jen některé postavy nechala žít déle a jiné odpravila dřív. Taky by filmu prospěl vydatnější střih. Stále se ale jedná o jeden z nejoriginálnějších počinů roku. Hemsworthův taneček na Deep Purple mě bude bavit ještě dlouho. Měl by záporáky hrát častěji.(13.10.2018)

Ne že bych z toho skákal nadšením, ale tohle retro se mi strefilo do nálady a dlouhodobého vkusu. Kdybych měl sám schopnosti na to, abych psal i režíroval v Hollywoodu, podobné storky s nepředvídatelnými hrdiny a na malém, často symbolickém prostoru, by mě asi zajímaly ze všeho nejvíc. A to i díky soundtracku, s nímž si v tomhle případě Goddard náramně vyhrál a vytvořil dobovou kulisu, kterou musíte milovat. Scénář pravda jede spíše na efekt, postavy vyloží karty na stůl až příliš brzo a opravdu památných hlášek moc nenajdete, ale pořád je to rozkošně extravagantní filmařina, která dokáže bez problémů, jen správným načasováním vysvětlujících flashbacků, držet diváckou pozornost a nepřestává napínat, která ze zajímavě napsaných postav vyjde s hlavou na svém místě. Samotný hotel je boží a charakterní, herci přesní a docela stojí za obdiv, jak Goddard dokázal očernit morálku Ameriky jen s několika málo aktéry, jedním záhadným místem a ještě záhadnější filmovou páskou (přičemž není moc těžké odhadnout, který zámořský idol se na ní má zvěrstva dopouštět). Mohlo to být určitě více žánrově podvratné a v první polovině výrazněji gradované, za mě ale přesto spokojenost. 75%(17.10.2018)

Povedený narozeninový dárek pro Quentina, i když napoprvé bezpochyby výživná a lahodná, pro mě osobně jen filmová jednohubka. [Kino Citadela - Litvínov].(14.10.2018)

Zatímco v Chatě v horách se Drew Goddard vypořádal s horory, Zlý časy v El Royale jsou další žánrovou poctou, tentokrát věnovanou Quentinu Tarantinovi. Goddard vystavěl komplikovaný pulpový příběh s retro laděním (zlaté časy El Royale zažil v 50. letech, zlé časy se odehrávají 60. letech, takže má špičkovej dobovej soundtrack) a věrný žánrovým pravidlům si pohrál s každičkým detailem. Nejde v ní jen o ukrytý balík peněz, ale i třeba tajnou pásku, na který je zachycený někdo „mrtvý a slavný, kdo dělá velmi neslušné věci“. Na koho se odkazuje, je zřejmé, a že se (opět v rámci žánrových pravidel) divák nedozví, co na natočené pásce vlastně je, lze dopředu dobře tušit. Zvratů tu je víc než u Hitchcocka, nikdo není tím, jakým se zdá, ne náhodou se děj odehrává zrovna ve čtyřech hotelových pokojích... Jenže zatímco v Chatě v horách Goddard svou poctu hororům zvládl, tady ve snaze vyrovnat se svým vzorům příběh přece jenom překombinoval. Byl to záměr, který ale tolik nevyšel – nenadálé zvraty začínají být postupem času trochu otravné, aby se do filmu všechny vešly, stopáž se natáhla na 142 minut, čímž se unaví počáteční spád a přijde uspávací nuda. Geniální dialogy, jaké píše Tarantino (a proto jsou jeho filmy o partě gangsterů, kteří jenom postávají ve skladišti a u toho klábosí, tak zábavné), Goddard napsat zatím nedovede. Plus Jeff Bridges, úžasně slizkej knírkatej Hemsworth a Cynthia Erivo má famózní hlas. Mínus je Dakota Johnsonová, která sice nedostává nařezáno jak v Padesáti odstínech a ohání se brokovnicí, ale hrát podle mě pořád neumí.(11.10.2018)

Veľmi zaujímavý neo-noir, ktorý sa utopil vo vlastných ambíciách. Ponúka však množstvo dobrého (až skvelého), rovnako ako nezvládnutého (až otravného). 7/10(12.10.2018)

// Drew Goddard channeloval svého vnitřního Tarantina a natočil vlastní variaci na Osm hrozných, Pulp Fiction, 4 Rooms atd. Pomalý rozjezd naštěstí zachraňuje geniální soundtrack a hudba M. Giacchina, a jakmile dorazí na scénu Chris "chtěl bych být Manson, ale moc mi ten bad guy nejde" Hemwsorth, alespoň se to příběhově semkne natolik, aby to vydrželo být napínavý až do konce. Goddard i v závěru vytáhne nějaký překvápka, což je fajn, pořád jsem ale čekal jízdu jako v Chatě v horách, jen abych dostal podstatněji komornější story, která není zase tak originální, jak by asi měla/chtěla být. Zlý časy v El Royale nejsou špatnej film, moje očekávání ale byla daleko výš. 7/10(11.10.2018)

Krásné v jednotlivostech, pokulhávající jako celek. Trochu neohrabaný způsob vyprávění, plný flashbacků v rámci jedné sekvence skrze subjektivní hlediska postav a flashbacků plných dovysvětlujících informací, a často i naprosto zbytečných pro narativní vývoj a dobrých jen pro prohloubení určité postavy(a místy možná ani to ne). Plus plno hluchých míst uprostřed filmu. ALE první půlhodina plná dokonalých dialogů a monologů, ve které naprosto exceluje John Hamm navnadí dokonale a poslední třicetiminutovka se kvalitou přiblíží úvodu, jen vymění humor za napětí a trochu toho nasílí. Škoda toho mezi tím. Škoda té kostrbatosti. Škoda hodně věcí. Taková osvěžení bych ale určitě v kině rád potkával častěji. Zatím bohužel jen za 3*.(13.10.2018)

Nastávají dobré filmové časy, tenhle film, který v mnohém připomene Tarantina, ale přitom to neni od něho, je zářným příkladem, těchto časů. Hned v úvodu, si dovolím udělat, malý (velký) SPOILER - Režisér velice šikovně a zkušeně, odvede pozornost od úvodní scény, které dle mého je stěžejní a minimálně pro dvě postavy velice důležitá a rozhodující, v tom jak dál. Každá z postav, je něčím unikátní a každý její tajemství, je dobře schováno a některá tajemství, sou hodně temná, jiné je zase naprosto normální, ale v kontrastu s tím vším okolo, tak dotyčná osoba, působí že skrývá něco víc a jedno tajemství, u jedné z postav, nad kterou sem ohrnoval nos a smýšlel sem o ni, že je prostě slabošská, má tak smutné tajemství, že mění úplně od základu, pohled na onu postavu. A pak je tady hlavní příběh, který se dotýká všech postav, ať už chtějí nebo ne, a to je příchod samotného boha hromu........tady jenom někoho kdo si hraje na boha, ale je to šílený psychopat, který má v sobě kousek Charlese Mansona. A byť to neni tak krvavé, jako (jiné) Tarantinovky. a možná někdo i bude namítat, že to nemá tak temný konec, tak si vzpomeňte na úvodní scénu, na kterou jste málem zapomněli. A to všechno podtrhuje, naprosto dynamický a famózní soundtrack. Cynthia Erivo šup šup Oscar a každý film s Jeffem Bridgesem, je vždycky z neznámého důvodu cítit po whisky, tabáku a střelném prachu.(17.10.2018)

První polovina super, druhá se táhla a byla už dost překombinovaná. Celá dějová linka kolem Chrise Hamswortha byla už moc. Ale je to kvalitní snímek s výborným obsazením a v mém případě s troškou nostalgie. Celé mi to totiž připomínalo old schoolového Tarantina. 4*(13.10.2018)

Hodně dobře. Parádní komediální začátek na recepci, zábavné odhalování dalších otázek a odpovědí v průběhu a nakonec pekelný klimax se skvělým Lewisem Pullmanem. Casting mi skvěle padl a to i "božský" Hemsworth, stejně tak hudební doprovod od Giacchina. Nízkonákladový krvák, který se odehrává v jednom motelu, vyhrává granát za nejlepší thriller zatím uběhlého měsíce. *Tlesk, tlesk.(12.10.2018)

Vykradlo to 4 pokoje, to především, ale umělo to s touto konstrukcí náramně pracovat. Původní vykreslení postav, napětí, atmosféra úchylného hotelu, vyvrcholení postav a mistrovský závěr. Tady se vědělo, jak se točí filmy. Nakonec mi ale nikdo neodpověděl na otázku, co je sakra na té pásce?! ... CC Flora(15.10.2018)

Brilantná chuťovka.(18.10.2018)

Naprosto úchvatná reklama, trailer, obsazení, vizuál, styl, hudební vložky a mohla bych jet ještě chvíli. Ale když máte moc ploché postavy s nevyvinutým a záhy i nedovyprávěným příběhem, který nemá skoro žádnou výpovědní hodnotu a nemůžete se do nich, během 142 minut dlouhé stopáže, vžít, něco je špatně. Scénář toho potřeboval značně víc a na to, že ten hrubý nápad a potenciál vypadal neskutečně dobře, neskončilo to ani v jedné z možností, které jsem tomuto filmu dávala. Nezachránil to ani na první pohled charakteristický záporák Hemsworth, jehož přítomnost byla sice nepříjemná, za to jeho charakter byl napsán tak průhledně, že ve mně nevyvolal jediný silný pocit. Abych jen nenadávala, Bad Times at El Royale je vážně oku lahodící záležitost, která uchvátí svým vizuálem a propracovanými detaily snad každého. Já sama jsem si projekci vcelku užila bez větších povzdechů, kdy už bude konec, nicméně scénáristicky to chtělo ještě mnohem víc vybrousit a možná se vydat i trochu jiným směrem, o který se děj několikrát jen zlehka otřel, ale pak vykročil úplně jinam. Takže ve výsledku hodnotím spíše rozpačitě třemi pěknými.(29.10.2018)

Čím to je, že na veľmi dobrý film príde do kina tak málo divákov, že si to v skutočnosti táto novinka Drewa Goddarda, ktorý nemá nič spoločné so Jeanom-Lucom Godardom, vôbec nezaslúži ? Na jednej strane mi to vyhovuje, lebo aspoň nezaznamenávam hocaké rušivé elementy, ktoré s väčším počtom divákov pridávajú na vyššej pravdepodobnosti, že sa tak aj udeje_ Režiséra a scenáristu v jednej osobe mám už dávno zafixovaného z čias legendárneho seriálu- Nezvestní, ktorým som venoval strašne veľa času, keď na nich spolupracoval, a odniesol si z neho veľký dôraz a cit pre vizuálnu stránku a retrospektívu-flashbacky. A to je pre Zlé časy v El Royale skrátka zásadné ! Niekoľko postáv príde do jedného HOTELA, ktorý ukrýva viacero hádaniek, a s príchodom týchto charakterov sa situácia začína čoraz viac vyhrocovať, stupňovať, znepríjemňovať, keď NAJLEPŠIE na všetkom je to, že nikdy nedokážete poriadne odhadnúť, čo sa ďalej stane, je to nepredvídateľné ! Títo ľudia, ktorí tu strávia jednu noc, sú samy o sebe obalení rúškom tajomstva. A klasický, nočný spánok nepripadá v úvahu. Film perfektne funguje v prítomnosti, ale i v spomienkach_ Herci. Sú viac, než dobrí, najmä Jeff Bridges a Cynthia Erivo. „Príde i THOR, ktorý bude za takéto tchora” . Prekvapila Dakota i jej filmová sestra Cailee Spaeny. Celé to ma taký retro nádych, a la 60. roky, čiže kostýmy a výprava sú tomu aj patrične upravené a prispôsobené. Kameraman Seamus McGarvey vytvoril parádne zábery_ Spočiatku som ani netušil, že zhliadnem v kine konečne obstojný film, pretože riadiť sa podľa iných recenzií, komentárov, názorov, nie je občas najlepší nápad, lebo aj tak si to musím nakoniec pozrieť sám, a podľa toho si vytvorím svoj ucelený obraz o tom, čo som videl. Nenechávam sa ovplyvňovať úvahami druhých, vtedy by som ani nevedel rozlíšiť, čo je dobré, a čo je naopak veľmi zlé !!!(14.10.2018)

S neo-noirom to nemá veľa spoločného. Je to zábavná pocta Tarantinovej pulpovej poetike, ktorá potešila, neurazila.(4.11.2018)

<< předchozí 1 2 3 4