Zlý časy v El Royale

• Austrálie

• Kanada

Mysteriózní / Thriller

USA, 2018, 142 min

Zlý časy v El Royale a moc dobrý časy jak pro filmové fanoušky tak i jakékoliv náhodné diváky, kteří zabloudí do kina (u první projekce jsme v sále byli čtyři, holt nulová propagace u nás, neviděla jsem jedinou reklamu). Možná ze mě mluví nekritické nadšení, neboť jsem se na Zlý časy v El Royale těšila už od první zmínky na webu MovieZone.cz. Neupoutal mě ani tak nástin obsahu, ale ten tvůrčí tým. Film od Drewa Goddarda, jednoho z tvůrců netflixovského seriálu Daredevil (Chatu v horách jsem neviděla), ve kterém hrají Jeff Bridges, Chris Hemsworth nebo Jon Hamm, a hudbu skládá Michael Giacchino? Take my money! A s přibývajícími informacemi se Zlý časy v El Royale postupně staly hned po Avengers: Infinity War mým druhým nejočekávanějším filmem tohoto roku. Zejména první trailer je parádní, jeden z nejlepších, které jsem kdy viděla, po něm jsem skoro nemohla natěšením dospat. A to ještě museli u nás posunout premiéru o týden... Ale čekání se rozhodně vyplatilo, o žádném zklamání nemůže být absolutně řeč. Příběh o tom, jak se několik podivínů, z nichž mnozí mají nepochybně pohnutou minulost (výborné flashbacky!), sejde v zapadlém hotelu a jak se to postupně začne řezat, je výborně natočený a napínavý, nikdy nevíte, co kdo přesně udělá - zvraty fungují parádně, nejednou budete překvapeni a tiše si říkat "wau." K tomu již tradičně skvělá hudba od Michaela Giacchina v kombinaci s dobře zvolenými dobovými písněmi a krásným zpěvem Cynthie Erivo (pokud to opravdu zpívala ona, tak klobouk dolů). Cynthia samotná se mi hodně líbila, překvapila mě svým výkonem a s Jeffem Bridgesem byli nakonec skvěle sehraná dvojka. Samozřejmě potěšil i zbytek obsazení, Chris Hemsworth hraje parádního fanatického záporáka, Dakota Johnson ukazuje, že nemusí spoléhat jen na Padesát odstínů šedi (na to se dobrovolně nikdy nepodívám) a Lewis Pullman se překonává v každé scéně. Naprosto úžasný film, který jsem v kině viděla již dvakrát (podruhé týden od premiéry), jenž Vás nepustí, dokud není konec. Koukejte na něj taky zajít, zaslouží si to! P.S.: Jakožto fanynku Trona mě potěšilo příjmení postavy Jeffa Bridgese. 10/10(11.10.2018)

Beru jako pitomost o Zlých časech v El Royale hovořit jako o tarantinovce. To, že je film koncipován jako památné Historky z podsvětí z něj tuto škatulku nedělá. Zároveň se nejedná o příliš přístupný film, jelikož jde krom závěru o silnou a veeelmi dlouhou konverzačku, která mě naštěstí už od začátku chytla (uznávám, že hlavně proto, že můžu Jona Hamma a Jeffa Bridgese) a takřka už nepustila. Pár minut bych pokrátil ale jinak poctivá sedmička. Kéž by takových filmů neubývalo.(30.12.2018)

Žánrová lahůdka, sexy Dakota Johnson a wannabe Tarantino stajl. Je to dobrý, ale zdlouhavý. Chybí tomu šmrnc a tempo.(26.12.2018)

Shit happens... Všechny druhy zla v lehce mysteriózním, ale hlavně napínavém thrilleru, v němž dává režisér hold tolika hollywoodským peckám, až jsem to po půl hodině přestal počítat.(13.1.2019)

Tak tento snímek se mi trefil jak do nálady, tak do vkusu. Svým pojetím opravdu připomíná Quentina Tarantina a není to vůbec na škodu. Neřekl bych, že je snímek příliš rozvláčný a dialogy zbytečné či o ničem, tedy i nudné. Naopak. Nejsou možná tak perfektní jako od zmíněného Tarantina, ale i tak velice dobře fungují, seznamují nás s postavami, pomáhají budovat atmosféru a často dobře oddalují finální rozuzlení. Rozčlenění vyprávění na příběhy ohledně jednotlivých pokojů, resp. postav, které se prolínají, je zdařilé a když přihlédnu k celkové atmosféře, nemohu hodnotit menším počtem hvězdiček.(21.1.2019)

Nic nového, trochu jakási "napodobenina" děl QT či RR.. Jen zbytená krvelačina.(14.1.2019)

Abych pravdu řekl... No,že bych to musel vidět dvakrát. To snad raději ten výlet na Kokořín. Nějak mi přišlo, že to bylo nedotažené po všech stránkách. Srovnávání s Pulp Fiction je nemístné, tenhle film mu nesahá ani po kotníky. Za mě max60%(2.1.2019)

Trochu Tarantino, trochu McDonagh, trochu Coeni, a přesto jsou Goddardovy "Bad Times at the El Royale" jen slabým odvarem všech zmiňovaných. Postavy kněze a prodavače (nebo ne?:-)) film táhnou, zbytek jsou spíše přicmrndávači, kteří nás mají bavit do chvíle, než scénu ovládne mansonovský Hemsworth. Ale čekala jsem víc.(13.12.2018)

Hned od první scény jsem věděla, že tohle bude parádní jízda. Je to přesně ten Goddard, co natočil Cabin in the Woods. Pulpová zábava, která se stále drží thrillerových formalit. Nejvíce mě překvapilo, jak velké srdce ten film má prostřednictvím postav Jeffa Bridgese a Cynthii Erivo, kteří podávají skvělé výkony, co mě až dojaly k slzám. Příběh se vrhá tolika směry, že jste neustále překvapeni tím, kdo umře/objeví se na scéně. Někdy bych jen některé postavy nechala žít déle a jiné odpravila dřív. Taky by filmu prospěl vydatnější střih. Stále se ale jedná o jeden z nejoriginálnějších počinů roku. Hemsworthův taneček na Deep Purple mě bude bavit ještě dlouho. Měl by záporáky hrát častěji.(13.10.2018)

Ne že bych z toho skákal nadšením, ale tohle retro se mi strefilo do nálady a dlouhodobého vkusu. Kdybych měl sám schopnosti na to, abych psal i režíroval v Hollywoodu, podobné storky s nepředvídatelnými hrdiny a na malém, často symbolickém prostoru, by mě asi zajímaly ze všeho nejvíc. A to i díky soundtracku, s nímž si v tomhle případě Goddard náramně vyhrál a vytvořil dobovou kulisu, kterou musíte milovat. Scénář pravda jede spíše na efekt, postavy vyloží karty na stůl až příliš brzo a opravdu památných hlášek moc nenajdete, ale pořád je to rozkošně extravagantní filmařina, která dokáže bez problémů, jen správným načasováním vysvětlujících flashbacků, držet diváckou pozornost a nepřestává napínat, která ze zajímavě napsaných postav vyjde s hlavou na svém místě. Samotný hotel je boží a charakterní, herci přesní a docela stojí za obdiv, jak Goddard dokázal očernit morálku Ameriky jen s několika málo aktéry, jedním záhadným místem a ještě záhadnější filmovou páskou (přičemž není moc těžké odhadnout, který zámořský idol se na ní má zvěrstva dopouštět). Mohlo to být určitě více žánrově podvratné a v první polovině výrazněji gradované, za mě ale přesto spokojenost. 75%(17.10.2018)

Povedený narozeninový dárek pro Quentina, i když napoprvé bezpochyby výživná a lahodná, pro mě osobně jen filmová jednohubka. [Kino Citadela - Litvínov].(14.10.2018)

Veľmi zaujímavý neo-noir, ktorý sa utopil vo vlastných ambíciách. Ponúka však množstvo dobrého (až skvelého), rovnako ako nezvládnutého (až otravného). 7/10(12.10.2018)

Film je něco mezi Identitou a The Hateful Eight. Relativně komorní záležitost o pár hlavních postavách, kde se postupným vyvražďováním v krásně atmosferické náladě balancující mezi napětím a artem propracujeme až k jakémusi rozuzlování pravdy. Nicméně nástup Billyho Lee byl smuténka. Chris Hemsworth zklamal. Jeho herecký výkon vedle "obyčejné" černošské zpěvačky byla pouze odvedená práce, nic víc. Bez charismatu a snahy. Ten konec sundal pátou hvězdičku.(1.1.2019)

• SeBig

Nač dobrej námět, když dialogy jsou uplně k ničemu? Nač narvat každé postavě backstory, když 99% postav lezou na nervy? A nejzbytečnější věc.. proč to kurva bylo rozdělený na kapitoly? Já vim, já vim.. tady někdo zkoušel styl jedinečnýho režiséra, ale tohle umí udělat málokdo. Hudba.. dejme tomu oká.. ale mám pocit, že ty songy ze 70tek cpou ted leckam. Jediný co chválim.. nemá to hlavní postavu, která tam všechny vobídakuje, děj mě vtáhl.. ale prostě jak už jsem psal scénář a totalně debilní nesympatický postavy..ugdákaná černoška, nehodící se thor, parodie na Holanda, dvě nesympatický píči, rádoby vtipnej týpeček s kvádýrkem..všichni mě strašně vytáčeli, až na toho senilního kněze.(3.1.2019)

Zatímco v Chatě v horách se Drew Goddard vypořádal s horory, Zlý časy v El Royale jsou další žánrovou poctou, tentokrát věnovanou Quentinu Tarantinovi. Goddard vystavěl komplikovaný pulpový příběh s retro laděním (zlaté časy El Royale zažil v 50. letech, zlé časy se odehrávají 60. letech, takže má špičkovej dobovej soundtrack) a věrný žánrovým pravidlům si pohrál s každičkým detailem. Nejde v ní jen o ukrytý balík peněz, ale i třeba tajnou pásku, na který je zachycený někdo „mrtvý a slavný, kdo dělá velmi neslušné věci“. Na koho se odkazuje, je zřejmé, a že se (opět v rámci žánrových pravidel) divák nedozví, co na natočené pásce vlastně je, lze dopředu dobře tušit. Zvratů tu je víc než u Hitchcocka, nikdo není tím, jakým se zdá, ne náhodou se děj odehrává zrovna ve čtyřech hotelových pokojích... Jenže zatímco v Chatě v horách Goddard svou poctu hororům zvládl, tady ve snaze vyrovnat se svým vzorům příběh přece jenom překombinoval. Byl to záměr, který ale tolik nevyšel – nenadálé zvraty začínají být postupem času trochu otravné, aby se do filmu všechny vešly, stopáž se natáhla na 142 minut, čímž se unaví počáteční spád a přijde uspávací nuda. Geniální dialogy, jaké píše Tarantino (a proto jsou jeho filmy o partě gangsterů, kteří jenom postávají ve skladišti a u toho klábosí, tak zábavné), Goddard napsat zatím nedovede. Plus Jeff Bridges, úžasně slizkej knírkatej Hemsworth a Cynthia Erivo má famózní hlas. Mínus je Dakota Johnsonová, která sice nedostává nařezáno jak v Padesáti odstínech a ohání se brokovnicí, ale hrát podle mě pořád neumí.(11.10.2018)

// Drew Goddard channeloval svého vnitřního Tarantina a natočil vlastní variaci na Osm hrozných, Pulp Fiction, 4 Rooms atd. Pomalý rozjezd naštěstí zachraňuje geniální soundtrack a hudba M. Giacchina, a jakmile dorazí na scénu Chris "chtěl bych být Manson, ale moc mi ten bad guy nejde" Hemwsorth, alespoň se to příběhově semkne natolik, aby to vydrželo být napínavý až do konce. Goddard i v závěru vytáhne nějaký překvápka, což je fajn, pořád jsem ale čekal jízdu jako v Chatě v horách, jen abych dostal podstatněji komornější story, která není zase tak originální, jak by asi měla/chtěla být. Zlý časy v El Royale nejsou špatnej film, moje očekávání ale byla daleko výš. 7/10(11.10.2018)

Premárnená príležitosť dotiahnuť skvelý ( hoci nie príliš originálny ) príbeh do úžasného konca. Posledná tretina tarantinovsky ladeného filmu je v silnom kŕči a nepomôže mu ani samotný záver.(30.12.2018)

Krásné v jednotlivostech, pokulhávající jako celek. Trochu neohrabaný způsob vyprávění, plný flashbacků v rámci jedné sekvence skrze subjektivní hlediska postav a flashbacků plných dovysvětlujících informací, a často i naprosto zbytečných pro narativní vývoj a dobrých jen pro prohloubení určité postavy(a místy možná ani to ne). Plus plno hluchých míst uprostřed filmu. ALE první půlhodina plná dokonalých dialogů a monologů, ve které naprosto exceluje John Hamm navnadí dokonale a poslední třicetiminutovka se kvalitou přiblíží úvodu, jen vymění humor za napětí a trochu toho nasílí. Škoda toho mezi tím. Škoda té kostrbatosti. Škoda hodně věcí. Taková osvěžení bych ale určitě v kině rád potkával častěji. Zatím bohužel jen za 3*.(13.10.2018)

Nastávají dobré filmové časy, tenhle film, který v mnohém připomene Tarantina, ale přitom to neni od něho, je zářným příkladem, těchto časů. Hned v úvodu, si dovolím udělat, malý (velký) SPOILER - Režisér velice šikovně a zkušeně, odvede pozornost od úvodní scény, které dle mého je stěžejní a minimálně pro dvě postavy velice důležitá a rozhodující, v tom jak dál. Každá z postav, je něčím unikátní a každý její tajemství, je dobře schováno a některá tajemství, sou hodně temná, jiné je zase naprosto normální, ale v kontrastu s tím vším okolo, tak dotyčná osoba, působí že skrývá něco víc a jedno tajemství, u jedné z postav, nad kterou sem ohrnoval nos a smýšlel sem o ni, že je prostě slabošská, má tak smutné tajemství, že mění úplně od základu, pohled na onu postavu. A pak je tady hlavní příběh, který se dotýká všech postav, ať už chtějí nebo ne, a to je příchod samotného boha hromu........tady jenom někoho kdo si hraje na boha, ale je to šílený psychopat, který má v sobě kousek Charlese Mansona. A byť to neni tak krvavé, jako (jiné) Tarantinovky. a možná někdo i bude namítat, že to nemá tak temný konec, tak si vzpomeňte na úvodní scénu, na kterou jste málem zapomněli. A to všechno podtrhuje, naprosto dynamický a famózní soundtrack. Cynthia Erivo šup šup Oscar a každý film s Jeffem Bridgesem, je vždycky z neznámého důvodu cítit po whisky, tabáku a střelném prachu.(17.10.2018)

Trocha Coenů, trocha Tarantina, hodně Goddarda, hodně radosti.(27.12.2018)

Dobre napísaná a zrežírovaná jednohubka. Oceňujem vyspelosť charakterov. Každý z nich má motiváciu. Každému z nich odráža prostredie a mikropriestor, ktorý dostáva solídny background, ľúbivosť a pochopenie zo strany divákov. Robia sa tu chyby, nič tu nie je dokonalé a všetko je úplne inak ako sa zdá. Všetko je tu logicky zmotivované a tak nezostáva po dopozeraní žiadne prázdne miesto alebo nezodpovedaná otázka. Čo oceňujem. Očakával by som ale väčšiu údernosť a lepšieho záporáka. Hemsworth je naozaj katastrofálny herec. A od jeho príchodu padne tempo. Na to, že sme na Goddardov ďalší film čakali tak dlho, som aj podľa trailerov očakával väčší mazec. Atmosféra ale dobrá. Dejové zvraty tiež. Dokonca sa mi páčilo aj členenie na kapitoly. Len aj napriek vizuálu, kamere a Bridgesovi, nebudem mať túžbu sa k tomuto filmu vrátiť. Je síce formálne dobre spravený a premyslený ale chýba mu duša. Alebo niečo, čo by prestálo dobu. Amerika má lepšie filmy na podobnú nôtu a sú jednoduchšie a údernejšie.(13.1.2019)